Co musíte ráno vědět (23. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (23. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i Americe, jakou dividendu navrhne vyplatit z loňského zisku představenstvo společnosti ČEZ a s čím ve Spojených státech mohou netolerantní lidé odejít od soudu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po sérii solidních finančních výsledků velkých firem zdražily pošesté v řadě

Americké akcie do úterního obchodování vstoupily mírně nad nulou a během dopoledne své zisky dále navyšovaly. Investoři pozitivně přijali čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických firem jako McDonald's, Lockheed Martin nebo United Technologies, které spolehlivě překonaly odhady analytiků. Makrodata byla smíšená, index cen domů sice vzrostl, ale prodeje starších domů klesly na nejnižší celoročně přepočtené tempo za poslední dva roky. Přesto na trzích i odpoledne převládla nákupní nálada, a indexy S&P 500 a Nasdaq posílily šestým dnem v řadě. Dow posílil o 0,40 % na 16 514,37 bodu, širší S&P 500 přidal 0,41 % na 1 879,55 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,97 % na 4 161,46 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektoru zdravotnictví, odvětví cyklického spotřebního zboží a finančního sektoru. Oslabily naopak sektory energetiky a necyklického spotřebního zboží.

Bojíte se vlivu tištění peněz? Fed sice tiskne jako o závod, ale na své účty

2 odvážné sázky na růst ekonomiky a vyšší úrokové sazby

2. Evropské akciové trhy v úterý zahájily obchodní týden růstem

Evropské akcie v úterý po prodlouženém víkendu zdražovaly. V pondělí zůstaly evropské burzy stejně jako na konci minulého týdne kvůli velikonočním svátkům zavřené, a tak bylo úterý prvním obchodním dnem nového týdne. Z makrodat na trh dorazila předběžná dubnová čísla o spotřebitelské důvěře v eurozóně, která dopadla mírně lépe, než se čekalo.

Britský FTSE 100 posílil o 0,85 %, německý DAX přidal 2,02 % a francouzský CAC 40 přidal 1,18 %. Rostly všechny sektory, nejvíce se dařilo zdravotnictví, chemičkám a automobilkám. Naopak pouze mírné zisky zaznamenaly akcie firem z potravinářského odvětví a sektoru základních materiálů.

Investory v nákupech podpořily také velké akvizice a transakce farmaceutických firem, které se připravují v Evropě i Severní Americe. Švýcarská farmaceutická společnost Novartis uvedla, že si v rámci mnohamiliardové reorganizace vymění s britskou skupinou GlaxoSmithKline některé významné operace a že americké firmě Eli Lilly zároveň prodá svou veterinární divizi za 5,4 miliardy dolarů. Na severoamerickém kontinentu zase kanadská farmaceutická společnost Valeant nabídla výrobci botulotoxinu Allergan převzetí za 47 miliard USD.

3. Pražská burza v úterý po volném Velikonočním pondělí posílila. Akcie KB ale první den bez dividendy zlevnily o 2,63 %

Index PX posílil o 0,58 % na 1 012,20 bodu a index PX-TR vzrostl oproti čtvrtku, který byl pro akcie Komerční banky posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu 230 korun, o 1,56 % na 1 437,98 bodu. Nejvíce se v úvodu nového obchodního týdne dařilo akciím developerské společnosti Orco, které díky dohodě o převzetí úvěrových závazků včetně kolaterálu u projektu Złota v Polsku zdražily o 13,44 % na 18,15 Kč.

Výrazně posílily také akcie pojišťovny VIG a likérky Stock, které v obou případech přidaly přes dvě procenta. Přes procento si připsaly akcie uhelné společnosti NWR (+1,59 %), bankovní skupiny Erste Group Bank (+1,45 %), energetické společnosti ČEZ (+1,33 %) a sázkařské firmy Fortuna (+1,23 %).

Akcie Komerční banky klesly o 2,63 % na 4 623 Kč. Cenné papíry KB se v úterý obchodovaly první den bez nároku na hrubou dividendu 230 Kč na akcii. Ve čtvrtek, který byl posledním obchodním dnem minulého týdne, akcie KB uzavřely na hladině 4 748 Kč, což znamená hrubý dividendový výnos 4,844 %. O více než procento zlevnily cenné papíry petrochemické firmy Unipetrol (-1,35 %) a mediální společnosti CME (-1,09 %).

Tajemství vítězné strategie jednoho z nejúspěšnějších portfoliomanažerů v Česku

4. Očekávané události

Austrálie v noci na středu zveřejní index spotřebitelských cen za první čtvrtletí letošního roku (odhad: +3,2 % meziročně a +0,8 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +2,7 % meziročně a +0,8 % mezičtvrtletně). Ráno a dopoledne na trhy dorazí série předběžných (flash) indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad duben: Čína 48,3 bodu, Francie 51,9 bodu, Německo 53,8 bodu, eurozóna 53 bodů; březen: Čína 48 bodů, Francie 52,1 bodu, Německo 53,7 bodu, eurozóna 53 bodů) a sektoru služeb (odhad duben: Francie 51,3 bodu, Německo 53,3 bodu, eurozóna 52,5 bodu; březen: Francie 51,5 bodu, Německo 53 bodů, eurozóna 52,2 bodu).

Spojené království dále zveřejní zápis z dubnového zasedání centrální banky a údaje o růstu dluhu veřejného sektoru (odhad březen: +9,1 miliardy liber, únor: +7,478 miliardy liber). Ze Spojených států odpoledne přijdou čísla o prodeji nových domů (odhad březen: 455 tisíc, únor: 440 tisíc) a po vzoru Evropy i předběžný odhad (flash) indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad duben: 56,3 bodu, březen: 55,5 bodu).

Dále budou investoři věnovat pozornost pravidelným týdenním zprávám o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky a kanadským údajům o únorových maloobchodních tržbách (odhad únor: +0,4 %, leden: +1,3 %). Středeční den uzavře rozhodnutí novozélandské centrální banky o výši úrokových sazeb (odhad: zvýšení na 3 % z 2,75 %). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Pokračuje také výsledková sezóna. V USA odhalí výsledky například Boeing (očekávání: upravený zisk na akcii 1,545 USD, tržby 20,18 miliardy USD), Procter & Gamble (očekávání: upravený zisk na akcii 1,017 USD, tržby 20,67 miliardy USD), Facebook (očekávání: upravený zisk na akcii 0,24 USD, tržby 2,348 miliardy USD) a největší světová firma podle tržní kapitalizace Apple (očekávání: upravený zisk na akcii 10,171 USD, tržby 43,59 miliardy USD). Odhady firemních výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v dubnu podle předběžných údajů vzrostl více, než se čekalo

Spotřebitelská důvěra v zemích eurozóny se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. Ukazatel spotřebitelské nálady se zvýšil i v celé Evropské unii. Vyplývá to z prvních odhadů, které v úterý zveřejnila Evropská komise. Předběžný dubnový index důvěry v eurozóně se oproti předešlému měsíci zvýšil o 0,6 bodu na -8,7 bodu. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters očekávali zlepšení na -9 bodů. Ve státech "osmadvacítky" stoupl ukazatel spotřebitelské nálady za duben oproti březnu o 0,8 bodu na -5,8 bodu.

6. Představenstvo společnosti ČEZ navrhne výplatu hrubé dividendy 40 Kč na akcii

Představenstvo energetické společnosti ČEZ na svém úterním zasedání rozhodlo o termínu konání valné hromady a návrhu na výši dividendy ze zisku z loňského roku, který bude předkládat letošní valné hromadě akcionářů. Představenstvo bude navrhovat hrubou dividendu 40 korun na akcii, stejně jako v loňském roce. Valná hromada se uskuteční 27. června 2014. Částka navrhovaná k výplatě za rok 2013 představuje 61 % z konsolidovaného zisku po zdanění a celkem je na dividendy určeno 21,5 miliardy Kč. Majoritní vlastník, tedy stát, by při schválení 40korunové dividendy obdržel přes 15 miliard Kč.

Tajemství akcií ČEZ: Proč by měly být o 100 korun dražší a proč se může na dividendě vyplácet více než 100 % zisku?

7. Polský premiér vyzval EU k vytvoření energetické unie

Polský premiér Donald Tusk vyzval Evropskou unii k vytvoření energetické unie, která by ukončila dominanci Ruska v zásobování Evropy plynem a zajistila svým členům energetickou bezpečnost. Tusk v článku zveřejněném v úterý v listě Financial Times připomněl, že EU začala právě jako spolupráce v energetice a na poli uhlí. "Navrhuji proto energetickou unii. Ta vrátí Evropské společenství k jeho kořenům," napsal Tusk, který bude ve středu jednat v Bruselu. Prvním prvkem takové unie by byl vznik celoevropského orgánu, který by nakupoval plyn pro všech 28 zemi EU.

8. MF ČR chce snížit deficit veřejných financí do roku 2017 na 1,7 %

Český deficit veřejných financí by měl do roku 2017 klesnout na 1,7 % HDP. Letos ministerstvo financí počítá s deficitem 1,8 %, příští rok 2,3 % a v roce 2016 se schodkem dvě procenta. S odvoláním na aktualizovanou verzi Konvergenčního programu to na úterní konferenci k prorůstové politice vlády uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. EU vyžaduje mimo jiné pro přijetí eura deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP.

Singer: Průměrná inflace letos bude druhá nejnižší za deset let

9. NWR dostane od vlády pomoc 600 milionů Kč na podporu horníků, v dole Paskov se bude těžit do roku 2017

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je státní podpora určena pro horníky, nikoli pro firmu OKD, která NWR patří. Pomoc je podmíněna splněním několika podmínek. Do roku 2017 bude OKD podle dohody udržovat na vlastní náklady těžbu a minimální průměrný počet horníků (1 800) s tím, že před koncem tohoto období se bude snižovat počet zaměstnanců k 1 600. V částce 600 milionů není podle Mládka započítáno 500 milionů na zavření dolu Paskov. Ministr uvedl, že na zavření nejen dolu Paskov, ale i dalších dolů má firma na zvláštním účtu 700 milionů Kč, to ale nemusí stačit a není jasné, zda tyto náklady nespadnou na stát. "Firma čelí hrozbě konkurzu, to se týká především mateřské NWR," uvedl Mládek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Tyranizoval své sousedy, soud s ním neměl slitování

Američan Edmond Aviv se hrubě choval ke svým sousedům, v jejichž rodině žije hned několik lidí se zdravotním postižením. Plival na ně a urážel je rasistickými nadávkami. Soud s ním proto neměl slitování. Muži nařídil, aby na rušné ulici po dobu pěti hodin držel ceduli začínající slovy "Jsem tyran". Snad to pro něj bylo dost ponižující, aby si své chování příště dobře rozmyslel. Kromě toho musí Aviv ještě nastoupit do vězení, kde stráví celkem 15 dní, a poté vykonávat veřejně prospěšné práce a navštěvovat kurz zaměřeny na ovládání agresivity.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod