Co musíte ráno vědět (23. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (23. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i Americe, jakou dividendu navrhne vyplatit z loňského zisku představenstvo společnosti ČEZ a s čím ve Spojených státech mohou netolerantní lidé odejít od soudu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po sérii solidních finančních výsledků velkých firem zdražily pošesté v řadě

Americké akcie do úterního obchodování vstoupily mírně nad nulou a během dopoledne své zisky dále navyšovaly. Investoři pozitivně přijali čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických firem jako McDonald's, Lockheed Martin nebo United Technologies, které spolehlivě překonaly odhady analytiků. Makrodata byla smíšená, index cen domů sice vzrostl, ale prodeje starších domů klesly na nejnižší celoročně přepočtené tempo za poslední dva roky. Přesto na trzích i odpoledne převládla nákupní nálada, a indexy S&P 500 a Nasdaq posílily šestým dnem v řadě. Dow posílil o 0,40 % na 16 514,37 bodu, širší S&P 500 přidal 0,41 % na 1 879,55 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,97 % na 4 161,46 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektoru zdravotnictví, odvětví cyklického spotřebního zboží a finančního sektoru. Oslabily naopak sektory energetiky a necyklického spotřebního zboží.

Bojíte se vlivu tištění peněz? Fed sice tiskne jako o závod, ale na své účty

2 odvážné sázky na růst ekonomiky a vyšší úrokové sazby

2. Evropské akciové trhy v úterý zahájily obchodní týden růstem

Evropské akcie v úterý po prodlouženém víkendu zdražovaly. V pondělí zůstaly evropské burzy stejně jako na konci minulého týdne kvůli velikonočním svátkům zavřené, a tak bylo úterý prvním obchodním dnem nového týdne. Z makrodat na trh dorazila předběžná dubnová čísla o spotřebitelské důvěře v eurozóně, která dopadla mírně lépe, než se čekalo.

Britský FTSE 100 posílil o 0,85 %, německý DAX přidal 2,02 % a francouzský CAC 40 přidal 1,18 %. Rostly všechny sektory, nejvíce se dařilo zdravotnictví, chemičkám a automobilkám. Naopak pouze mírné zisky zaznamenaly akcie firem z potravinářského odvětví a sektoru základních materiálů.

Investory v nákupech podpořily také velké akvizice a transakce farmaceutických firem, které se připravují v Evropě i Severní Americe. Švýcarská farmaceutická společnost Novartis uvedla, že si v rámci mnohamiliardové reorganizace vymění s britskou skupinou GlaxoSmithKline některé významné operace a že americké firmě Eli Lilly zároveň prodá svou veterinární divizi za 5,4 miliardy dolarů. Na severoamerickém kontinentu zase kanadská farmaceutická společnost Valeant nabídla výrobci botulotoxinu Allergan převzetí za 47 miliard USD.

3. Pražská burza v úterý po volném Velikonočním pondělí posílila. Akcie KB ale první den bez dividendy zlevnily o 2,63 %

Index PX posílil o 0,58 % na 1 012,20 bodu a index PX-TR vzrostl oproti čtvrtku, který byl pro akcie Komerční banky posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu 230 korun, o 1,56 % na 1 437,98 bodu. Nejvíce se v úvodu nového obchodního týdne dařilo akciím developerské společnosti Orco, které díky dohodě o převzetí úvěrových závazků včetně kolaterálu u projektu Złota v Polsku zdražily o 13,44 % na 18,15 Kč.

Výrazně posílily také akcie pojišťovny VIG a likérky Stock, které v obou případech přidaly přes dvě procenta. Přes procento si připsaly akcie uhelné společnosti NWR (+1,59 %), bankovní skupiny Erste Group Bank (+1,45 %), energetické společnosti ČEZ (+1,33 %) a sázkařské firmy Fortuna (+1,23 %).

Akcie Komerční banky klesly o 2,63 % na 4 623 Kč. Cenné papíry KB se v úterý obchodovaly první den bez nároku na hrubou dividendu 230 Kč na akcii. Ve čtvrtek, který byl posledním obchodním dnem minulého týdne, akcie KB uzavřely na hladině 4 748 Kč, což znamená hrubý dividendový výnos 4,844 %. O více než procento zlevnily cenné papíry petrochemické firmy Unipetrol (-1,35 %) a mediální společnosti CME (-1,09 %).

Tajemství vítězné strategie jednoho z nejúspěšnějších portfoliomanažerů v Česku

4. Očekávané události

Austrálie v noci na středu zveřejní index spotřebitelských cen za první čtvrtletí letošního roku (odhad: +3,2 % meziročně a +0,8 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +2,7 % meziročně a +0,8 % mezičtvrtletně). Ráno a dopoledne na trhy dorazí série předběžných (flash) indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad duben: Čína 48,3 bodu, Francie 51,9 bodu, Německo 53,8 bodu, eurozóna 53 bodů; březen: Čína 48 bodů, Francie 52,1 bodu, Německo 53,7 bodu, eurozóna 53 bodů) a sektoru služeb (odhad duben: Francie 51,3 bodu, Německo 53,3 bodu, eurozóna 52,5 bodu; březen: Francie 51,5 bodu, Německo 53 bodů, eurozóna 52,2 bodu).

Spojené království dále zveřejní zápis z dubnového zasedání centrální banky a údaje o růstu dluhu veřejného sektoru (odhad březen: +9,1 miliardy liber, únor: +7,478 miliardy liber). Ze Spojených států odpoledne přijdou čísla o prodeji nových domů (odhad březen: 455 tisíc, únor: 440 tisíc) a po vzoru Evropy i předběžný odhad (flash) indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad duben: 56,3 bodu, březen: 55,5 bodu).

Dále budou investoři věnovat pozornost pravidelným týdenním zprávám o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky a kanadským údajům o únorových maloobchodních tržbách (odhad únor: +0,4 %, leden: +1,3 %). Středeční den uzavře rozhodnutí novozélandské centrální banky o výši úrokových sazeb (odhad: zvýšení na 3 % z 2,75 %). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Pokračuje také výsledková sezóna. V USA odhalí výsledky například Boeing (očekávání: upravený zisk na akcii 1,545 USD, tržby 20,18 miliardy USD), Procter & Gamble (očekávání: upravený zisk na akcii 1,017 USD, tržby 20,67 miliardy USD), Facebook (očekávání: upravený zisk na akcii 0,24 USD, tržby 2,348 miliardy USD) a největší světová firma podle tržní kapitalizace Apple (očekávání: upravený zisk na akcii 10,171 USD, tržby 43,59 miliardy USD). Odhady firemních výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v dubnu podle předběžných údajů vzrostl více, než se čekalo

Spotřebitelská důvěra v zemích eurozóny se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. Ukazatel spotřebitelské nálady se zvýšil i v celé Evropské unii. Vyplývá to z prvních odhadů, které v úterý zveřejnila Evropská komise. Předběžný dubnový index důvěry v eurozóně se oproti předešlému měsíci zvýšil o 0,6 bodu na -8,7 bodu. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters očekávali zlepšení na -9 bodů. Ve státech "osmadvacítky" stoupl ukazatel spotřebitelské nálady za duben oproti březnu o 0,8 bodu na -5,8 bodu.

6. Představenstvo společnosti ČEZ navrhne výplatu hrubé dividendy 40 Kč na akcii

Představenstvo energetické společnosti ČEZ na svém úterním zasedání rozhodlo o termínu konání valné hromady a návrhu na výši dividendy ze zisku z loňského roku, který bude předkládat letošní valné hromadě akcionářů. Představenstvo bude navrhovat hrubou dividendu 40 korun na akcii, stejně jako v loňském roce. Valná hromada se uskuteční 27. června 2014. Částka navrhovaná k výplatě za rok 2013 představuje 61 % z konsolidovaného zisku po zdanění a celkem je na dividendy určeno 21,5 miliardy Kč. Majoritní vlastník, tedy stát, by při schválení 40korunové dividendy obdržel přes 15 miliard Kč.

Tajemství akcií ČEZ: Proč by měly být o 100 korun dražší a proč se může na dividendě vyplácet více než 100 % zisku?

7. Polský premiér vyzval EU k vytvoření energetické unie

Polský premiér Donald Tusk vyzval Evropskou unii k vytvoření energetické unie, která by ukončila dominanci Ruska v zásobování Evropy plynem a zajistila svým členům energetickou bezpečnost. Tusk v článku zveřejněném v úterý v listě Financial Times připomněl, že EU začala právě jako spolupráce v energetice a na poli uhlí. "Navrhuji proto energetickou unii. Ta vrátí Evropské společenství k jeho kořenům," napsal Tusk, který bude ve středu jednat v Bruselu. Prvním prvkem takové unie by byl vznik celoevropského orgánu, který by nakupoval plyn pro všech 28 zemi EU.

8. MF ČR chce snížit deficit veřejných financí do roku 2017 na 1,7 %

Český deficit veřejných financí by měl do roku 2017 klesnout na 1,7 % HDP. Letos ministerstvo financí počítá s deficitem 1,8 %, příští rok 2,3 % a v roce 2016 se schodkem dvě procenta. S odvoláním na aktualizovanou verzi Konvergenčního programu to na úterní konferenci k prorůstové politice vlády uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. EU vyžaduje mimo jiné pro přijetí eura deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP.

Singer: Průměrná inflace letos bude druhá nejnižší za deset let

9. NWR dostane od vlády pomoc 600 milionů Kč na podporu horníků, v dole Paskov se bude těžit do roku 2017

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je státní podpora určena pro horníky, nikoli pro firmu OKD, která NWR patří. Pomoc je podmíněna splněním několika podmínek. Do roku 2017 bude OKD podle dohody udržovat na vlastní náklady těžbu a minimální průměrný počet horníků (1 800) s tím, že před koncem tohoto období se bude snižovat počet zaměstnanců k 1 600. V částce 600 milionů není podle Mládka započítáno 500 milionů na zavření dolu Paskov. Ministr uvedl, že na zavření nejen dolu Paskov, ale i dalších dolů má firma na zvláštním účtu 700 milionů Kč, to ale nemusí stačit a není jasné, zda tyto náklady nespadnou na stát. "Firma čelí hrozbě konkurzu, to se týká především mateřské NWR," uvedl Mládek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Tyranizoval své sousedy, soud s ním neměl slitování

Američan Edmond Aviv se hrubě choval ke svým sousedům, v jejichž rodině žije hned několik lidí se zdravotním postižením. Plival na ně a urážel je rasistickými nadávkami. Soud s ním proto neměl slitování. Muži nařídil, aby na rušné ulici po dobu pěti hodin držel ceduli začínající slovy "Jsem tyran". Snad to pro něj bylo dost ponižující, aby si své chování příště dobře rozmyslel. Kromě toho musí Aviv ještě nastoupit do vězení, kde stráví celkem 15 dní, a poté vykonávat veřejně prospěšné práce a navštěvovat kurz zaměřeny na ovládání agresivity.

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení