Co musíte ráno vědět (4. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (4. dubna)

Jak reagovaly světové trhy na nečinnost Evropské centrální banky, co chce nový francouzský ministr a po kom můžete šlapat v Hollywoodu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po úvodním výstupu na nové rekordy nakonec zlevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci mírně v plusu, poté ale všechny tři hlavní indexy zisky odevzdaly a zamířily do červených čísel. Index S&P 500 přesto v prvních minutách obchodování dokázal posunout své historické maximum na 1 893,80 bodu a na nový historický rekord 16 604,15 bodu vzrostl v úvodu také index Dow. Investoři během dne přešli k vyčkávání, aby zjistili, zda páteční údaje z amerického trhu práce potvrdí signály oživování největší světové ekonomiky ze zimního útlumu. Čtvrteční údaje z ekonomiky byly nejednoznačné. Trh mírně povzbudily zprávy o růstu aktivity v sektoru služeb od společnosti Markit a institutu ISM, zklamal naopak vyšší počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a růst deficitu obchodní bilance USA na maximum od loňského září.

Dow oslabil pouze minimálně, o 0,45 bodu na 16 572,55 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 1 888,77 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,91 % na 4 237,74 bodu. Oslabilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické tituly, sektor zdravotnictví a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích

Skončilo první čtvrtletí a mezi firmami panuje výsledkový pesimismus

2. Evropské akciové trhy se ve čtvrtek po zasedání ECB a slovech Maria Draghiho vyvíjely nejednotně

Evropské akcie se v první polovině čtvrtečního obchodování pohybovaly kolem nuly. Odpoledne se ale část trhů vzpamatovala a indexy vystoupily do zelených čísel. Neutrální zprávou bylo rozhodnutí Evropské centrální banky nepokračovat v uvolňování měnové politiky. Část investorů spekulovala, že by ECB v rámci boje proti pádu eurozóny do deflace mohla oznámit zahájení některých podpůrných kroků, například evropské verze amerického kvantitativního uvolňování. Šéf ECB Mario Draghi nicméně potvrdil, že se na zasedání banky i o této možnosti hovořilo. Britský FTSE 100 oslabil o 0,15 %, německý DAX ale naopak vzrostl o 0,06 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,42 %. Nejvíce se dařilo bankám, titulům ze sektoru ropy a zemního plynu a akciím maloobchodních prodejců. Oslabily naopak tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a sektor dopravy a cestovního ruchu.

Trh čeká, že ECB ve čtvrtek nebude nečinná. Opak může vyvolat výprodej

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila v mínusu, dolů ji stáhly akcie ČEZ a ztráty prohloubily i cenné papíry developera Orco

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,17 % na 1 015,97 bodu. Objem obchodování byl lehce podprůměrný, více než polovinu obchodů tvořily akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 2,43 % i přes zprávu, že rumunské dráhy hodlají firmě zaplatit své dluhy. Ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač ve čtvrtek uvedl, že si "umí představit" prodej 100% podílu v největším evropském větrném parku v Rumunsku a že ztráta licence v Bulharsku je možná. Druhou nejčastěji obchodovanou emisí byla Komerční banka, která zakončila na zelené nule, Erste Group Bank naproti tomu posílila o 0,95 %. Akcie CETV zpevnily o 1,36 %. Firma ve čtvrtek zahájila distribuci práv v rámci dříve realizovaného úpisu v celkovém rozsahu 341,8 milionu USD. Akcie pojišťovny VIG zdražily o více než procento poté, co společnost uvedla, že dokončila akvizici moldavské pojišťovny Donaris. Naopak na historická minima se propadá cena akcií developera Orco. Ve čtvrtek zlevnily o 13,57 % na 17,20 Kč.

Martin Urban (brokerjet ČS): Komerční banka je nejbezpečnější bankovní akcie, kterou lze koupit

4. Očekávané události

Pátek jako každý první pátek v měsíci patří souhrnným datům z amerického trhu práce. Očekává se, že ekonomika v březnu vytvořila 200 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 6,6 %. Německo zveřejní zprávu o podnikových objednávkách (odhad: 0,3 % meziměsíčně a 6,8 % meziročně) a Český statistický úřad maloobchodní tržby. Situaci na trhu práce ukáže i Kanada, kde se očekává, že v březnu přibylo 22 500 zaměstnaných lidí a celková míra nezaměstnanosti stagnovala na 7 %. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstává nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje

ECB v souladu s odhady ponechala na dubnovém zasedání všechny sazby beze změny. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Bankéři na zasedání mluvili o QE, dalším kole LTRO, nižších sazbách i kurzu eura.

Proč není inflace jako inflace a co by investoři měli sledovat, když hovoří guvernéři centrálních bank

6. Aktivita v evropském sektoru služeb mírně zpomalila, oživení však zůstává solidní

Index nákupních manažerů ve službách v eurozóně v březnu klesl na 52,2 bodu z únorových 52,6 bodu (flash: 52,4 bodu). Kompozitní index klesl na 53,1 bodu, předběžné odhady počítaly s poklesem na 53,2 bodu z únorových 53,3 bodu.

7. FAO: Světové ceny potravin v březnu opět vzrostly

Podle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) světové ceny potravin v březnu vzrostly na nejvyšší hladinu za téměř rok kvůli nepříznivému počasí a geopolitickému napětí v oblasti kolem Černého moře. Cenový index, který měří meziměsíční změny cen na koši cereálií, olejů, mléčných produktů, masa a cukru, dosáhl 212,8 bodu, což je nárůst o 4,8 bodu, tedy 2,3 % z únorové hladiny. Je to nejvyšší hodnota od května 2013.

8. Francie chce více času na snížení rozpočtových schodků

Francie chce s Evropskou unií projednat rychlost snižování svých rozpočtových schodků. Den po svém jmenování do funkce to prohlásil francouzský ministr financí Michel Sapin. Najít odpovídající tempo snižování těchto schodků, "tempo přizpůsobené situaci", jak říká ministr, je podle něj ve společném zájmu Evropy. Ujistil ale, že obměněná francouzská vláda chce pokračovat v úsilí snížit schodek veřejných financí na požadovanou úroveň.

9. Guvernér amerického Fedu Jeremy Stein oznámil rezignaci na svoji funkci

Guvernér americké centrální banky Jeremy Stein oznámil, že na svoji funkci rezignuje. Uvedl, že tak učiní 28. května, a dodal, že se po svém odchodu z Fedu plánuje vrátit jaku učitel na Harvardovu univerzitu. Na postu guvernéra americké centrální banky Stein působil dva roky a své rozhodnutí o rezignaci oznámil v dopise americkému prezidentovi Baracku Obamovi již na konci minulého týdne. Fed o této události informoval ve čtvrtek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Orlando Bloom má svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy

Orlando Bloom, kterého proslavily filmové ságy Pán prstenů a Piráti z Karibiku, získal vlastní hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu. Během ceremoniálu prohlásil, že se nikdy necítil šťastnější, když po něm lidé šlapali. Na ceremonii byl přítomen i Bloomův syn Flynn, kterého má z krátkého manželství s modelkou Mirandou Kerrovou. Loni v říjnu pár oznámil, že se rozchází, vzali se v roce 2010.

před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice