Burzovní kalendář 7. 4. - 11. 4. 2014
|

Burzovní kalendář 7. 4. - 11. 4. 2014

Jarní setkání MMF a Světové banky, zasedání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G20, zápis z březnového jednání FOMC, obchodní bilance Číny, pokračování rozhovorů o íránském jaderném programu, vstup Ally Financial na burzu a začátek výsledkové sezóny ve Spojených státech. Druhý dubnový týden bude na události velice bohatý. Čeští investoři se vedle globálních událostí mohou zaměřit také na kompletní výsledky hospodaření VIG a domácí inflaci, stavební a průmyslovou výrobu nebo nezaměstnanost.

Investiční a ekonomický výhled

USA

7/4 Projev člena Fedu Jamese Bullarda

7/4 Spotřebitelské úvěry (odhad únor: 14 miliard USD, leden: 13,7 miliardy USD)

8/4 až 11/4 Výsledková sezóna (Alcoa, Constellation Brands, Family Dollar Stores, JPMorgan, Wells Fargo)

8/4 JOLTs (otevřené pracovní pozice; odhad únor: 4,025 milionu, leden: 3,974 milionu)

8/4 Projev členů Fedu Narayany Kocherlakoty a Charlese Plossera

9/4 Velkoobchodní tržby (odhad únor: +0,6 % meziměsíčně, leden: +0,6 % meziměsíčně)

9/4 Zápis z březnového zasedání FOMC

9/4 Projevy členů Fedu Charlese Evanse a Daniela Tarulla

10/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 318 tisíc nových, předchozí: 325 tisíc nových)

10/4 Projev člena Fedu Charlese Evanse

10/4 Dovozní a vývozní ceny

10/4 Tržby maloobchodních řetězců

11/4 Začíná jarní setkání MMF a Světové banky ve Washingtonu (o den dříve tisková konference šéfky MMF Lagardeové, v úterý a ve středu výhled a zpráva o světové ekonomice od MMF)

11/4 Index cen výrobců (odhad březen: +0,1 % meziměsíčně, únor: -0,1 % meziměsíčně)

11/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad duben: 81 bodů, březen: 80 bodů)

Americké akcie "pokazily dojem" z uplynulého týdne v pátek, kdy výrazně oslabily. S&P 500 nejprve vystoupil až na 1 897,28 bodu, postupně ale začal zisky odevzdávat a nakonec odepsal 1,25 % na 1 865,09 bodu, Dow umazal 0,96 % na 16 412,71 bodu a Nasdaq propadl o 2,6 % na 4 127,73 bodu. Ztrácely všechny hlavní sektory s výjimkou síťového odvětví. Nejhůře dopadly firmy ze sektorů technologií a zdravotní péče.

Celkově si americké akcie v prvním dubnovém týdnu připsaly mírný zisk. Výjimkou byl index Nasdaq, který po pátečním prudkém propadu nakonec spadl do mínusu. Dow za týden přidal 0,55 %, S&P 500 zpevnil o 0,40 %, Nasdaq odepsal 0,67 %.

"Index S&P 500 i přes páteční propad o 1,25 % uzavřel týden v zisku 0,4 %. Od úterý index každý den posouval historická maxima. Prolomil několikatýdenní rezistenci v zóně 1 880, ale v pátek se nečekaně propadl a vrátil do rozpětí 1 840 až 1 880. Nižší support je v zóně 1 830 až 1 820, kde je současně 50denní klouzavý průměr. Nejbližší rezistence nad 1 880 je páteční maximum okolo 1 897," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Americká ekonomika v březnu vytvořila 192 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 200 tisíc. Míra nezaměstnanosti stagnovala na únorových 6,7 %. Únorová data však byla revidována výrazně výše - ze 175 tisíc na 197 tisíc. Soukromý sektor přidal 192 tisíc nových pracovních míst a únorová data byla rovněž revidována výše, a to na 188 tisíc ze 162 tisíc. Průměrná hodinová mzda oproti odhadovanému 0,2% růstu stagnovala po 0,4% růstu v únoru.

Ekonom a bývalý ředitel Goldman Sachs Asset Management Jim O'Neill investory varuje před optimismem ohledně amerických akcií. Letošní rok podle něj bude mnohem složitější než ten loňský, kdy S&P 500 přidal 30 %. Líbí se mu spíše emerging markets, Indie a Čína především, a také Německo, které podle něj tomu "nepořádku, kterému někdo říká Evropa", zkouší nabídnout více své vůdčí role.

Hlavní americké události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Vedle nové porce makroekonomických dat, která by měla především potvrzovat, zda se americká ekonomika po mimořádně chladné zimě vrací k rychlejšímu růstu, budou investoři sledovat zahájení výsledkové sezóny za první čtvrtletí. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters své odhady růstu zisků amerických firem v prvním kvartálu od loňského léta postupně revidovali dolů z téměř dvojciferného růstu, který očekávali začátkem července 2013, na současná pouhá 1 až 2 %. Aktuálně očekávají, že výsledková sezóna ukáže výrazné zpomalení růstu zisků oproti předešlému kvartálu. Počítají s velmi slabým 1,2% tempem ve srovnání s minulým silným růstem 9,9 %.

Nejvíce by k průměrnému zlepšení zisků měly přispět telekomunikace (12,8 %), síťové služby (7,7 %) a spotřební zbytné zboží (6,1 %). Velkými tahouny růstu v rámci indexu byly telekomunikace již ve čtvrtém čtvrtletí 2013, síťové služby byly naopak velkým poraženým s poklesem zisku o 5,9 %. Více než 20% zvýšením zisků se kromě telekomunikací mohly minule chlubit také finance a materiály. Právě v těchto sektorech nicméně analytici nyní očekávají pokles zisku (u financí -2,6 % a materiálů -0,3 %). Nejhůře by na tom pak měla být energetika, které se ale nedařilo ani v předešlém období (-5,4 % pro 1Q2014 oproti -8,6 % v 4Q2013).

Stejně jako před minulou výsledkovou sezónou značně převažují negativní guidance firem. Meziročně se poměr negativních k pozitivním korporátním výhledům výsledků (N/P) sice zvýšil z 4,2 na 6,2, nicméně firmy nejsou tak pesimistické jako v minulém kvartálu, kdy byl poměr N/P dokonce 9,9. Očekávané výsledky konkrétních firem najdete ZDE.

Pondělí 7. dubna 2014

 • Do Japonska přijede vyjednávat o otevření tamního trhu americkému zboží nejvyšší americký obchodní diplomat Michael Froman. Šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA se bude snažit o prolomení mrtvého bodu v jednáních o takzvaném Transpacifickém partnerství, tedy zóně volného obchodu mezi zeměmi z obou stran Tichomoří. Froman bude vyjednávat o zlepšení přístupu amerických zemědělských produktů a automobilů na japonský trh. Tato otázka je klíčem k odblokování rozhovorů. Froman ve čtvrtek uvedl, že je načase, aby Tokio začalo jednat a otevřelo své trhy.

Úterý 8. dubna 2014

 • MMF vydá svůj půlroční výhled vývoje světové ekonomiky. Ten zahrnuje predikce pro hlavní vyspělé i mladé ekonomiky. Na tiskové konferenci výhled okomentuje hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.
 • Výsledkovou sezónu za první kvartál 2014 neoficiálně zahájí svými čísly výrobce hliníku Alcoa, jejíž akcie do loňského roku byly zahrnuty v indexu Dow. Čeká se mezičtvrtletní růst zisku na akcii o 1 cent na zhruba 6 centů (0,56).
 • IPO společnosti La Quinta Holdings, hotelového řetězce, na Newyorské burze. Firma chce úpisem získat 781 milionů USD, což by znamenalo tržní hodnotu firmy 2,57 miliardy USD. Akcie s označením LQ by se měly obchodovat poprvé 9. dubna.
 • Společnost Microsoft ukončí podporu Windows XP, které jsou na trhu přes 12 let. I v době ukončení podpory je stále využívá 20 až 25 % firem v Evropě. Ve třetině velkých podniků běží na XP alespoň desetina systémů, tvrdí analytik ze společnosti Gartner Michael Silver. "Téměř každá organizace má nějaký systém s Windows XP, ale je zde například i mnoho nemocnic, které využívají ještě starší Windows 95," upozornil. Firmy budou muset řešit problém, na jaký operační systém přejít. Přechod na předposlední Windows 7 bude sice rychlejší, nejnovější Windows 8 ale nabízejí delší životní cyklus.
 • V texaském Austinu začíná třídenní summit o občanských právech. Americký prezident Barack Obama vstoupí ve čtvrtek. Během akce promluví i bývalí prezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George W. Bush.

Středa 9. dubna 2014

 • Vyjde zpráva MMF o globální finanční stabilitě. Její detaily představí na tiskové konferenci José Viñals, ředitel oddělení MMF pro měnové a kapitálové trhy.
 • Vyjde zápis z březnového zasedání FOMC. V březnu Fed upustil od pevného navázání dalšího vývoje měnové politiky (základní sazby) a míry nezaměstnanosti. Výbor uvedl, že bude sledovat širší okruh informací, jako jsou stav trhu práce, inflační očekávání a dění na finančních trzích.
 • IPO společnosti Ally Financial, půjčovny aut zachráněné během krize americkou vládou. Na trhu chce získat až 2,7 miliardy USD, což by v nejlepším případě firmu ocenilo na 13,48 miliardy USD. Na Newyorské burze se akcie s tickerem ALLY budou poprvé obchodovat 10. dubna.
 • Senát bude projednávat fúzi společností Comcast a Time Warner Cable. Společnost Comcast hodlá koupit Time Warner Cable za 159 dolarů za akcii, celkově 45,2 miliardy dolarů. Vzniknout má gigant s 30% podílem na trhu.

Čtvrtek 10. dubna

 • Šéfka MMF Christine Lagardeová pořádá tiskový brífink před zasedáním MMF a Světové banky. Lagardeová v poslední době zdůraznila, že musí být učiněno více pro to, aby zhruba dalších 200 milionů lidí sehnalo práci a aby mladé trhy netrpěly tolik dopady rostoucího zadlužení a tržních bublin.
 • Ve Washingtonu proběhne panelová diskuze za účasti řady významných centrálních bankéřů. Vystoupí Raghuram Rajan (Indie), Charles Evans (chicagský Fed), Bank of Chicago; Vítor Constâncio (ECB) a Alexandre Tombini (Brazílie).
 • Rozsudek v kauze SAC Capital Advisors. Soud rozhodne, zda schválí 1,8miliardové vyrovnání SAC Capital Advisors s americkou vládou ve věci insider tradingu.

Pátek 11. dubna 2014

 • Ve Washingtonu začíná jarní summit MMF a Světové banky. Paralelně probíhá také setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G20. Vedle ekonomiky bude řeč jistě také o anexi Krymu Ruskem, které je stále členem MMF a G20.
 • Hospodářské výsledky za první kvartál zveřejní banky JPMorgan a Wells Fargo. JPMorgan by podle analytiků měla oznámit nižší tržby z obchodování s pevně úročenými produkty (fixed income), které způsobí meziroční pokles čistého zisku na akcii z 1,59 na 1,44 USD. Wells Fargo, která své hlavní příjmy generuje z financování hypoték, by měla oznámit zisk na akcii 0,96 USD, před rokem vydělala 0,92 USD na akcii.
 • Ratingové agentury mají naplánovány aktualizace ratingů jednotlivých zemí: Albánie (S&P), Andorry (S&P), Angoly (Moody's a Fitch), Ázerbájdžánu (Moody's), Běloruska (S&P), Dánska (S&P), Finska (S&P), Německa (DBRS), Itálie (DBRS), Libanonu (S&P), Litvy (S&P), Nigérie (Fitch), Portugalska (Fitch), Srbska (S&P), Španělska (DBRS), Švédska (Moody's) a Turecka (Moody's).
Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích
Investor a autor knihy "Flash Boys: A Wall Street Revolt" Michael Lewis…
Prodej americké ropy: Jak může poškodit Rusko?
Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 milionů barelů…

Evropa

7/4 Německo - průmyslová výroba (odhad únor: +4,7 % meziročně, leden: +5 % meziročně)

7/4 Eurozóna - index investorské důvěry Sentix (odhad duben: 14,2 bodu, březen: 13,9 bodu)

8/4 Spojené království - průmyslová výroba (odhad únor: +2,2 % meziročně, leden: +2,9 % meziročně)

9/4 Německo - obchodní bilance (odhad únor: +17,8 miliardy EUR, leden: +17,2 miliardy EUR)

9/4 Spojené království - obchodní bilance (odhad únor: -9,2 miliardy GBP, leden: -9,8 miliardy GBP)

10/4 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

10/4 Francie, Itálie - průmyslová výroba

10/4 Francie - index spotřebitelských cen

10/4 Bank of England - rozhodnutí o měnové politice

11/4 Německo - index spotřebitelských cen (odhad březen: +1 % meziročně, únor: +1,2 % meziročně)

Evropské akciové trhy mají za sebou úspěšný týden, který v závěru nestihlo pokazit zhoršení nálady na amerických trzích. Index FTSE 100 zpevnil o 1,21 %, CAC 40 o 1,66 % a DAX o 1,13 %.

Evropská centrální banka tváří v tvář nízké inflaci zůstala nečinná, je však ochotná použít i nekonvenční nástroje. ECB v souladu s odhady ve čtvrtek ponechala sazby beze změny. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Podle předběžných dat tempo inflace v eurozóně v březnu kleslo na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Očekával se mírnější pokles na 0,6 %. Jádrová inflace zpomalila na 0,8 % meziročně v souladu s odhady z únorových 1,0 %.

Index nákupních manažerů v eurozóně ve službách v březnu klesl na 52,2 bodu z únorových 52,6 bodu (flash: 52,4 bodu). Kompozitní index klesl na 53,1 bodu, předběžné odhady počítaly s poklesem na 53,2 bodu z únorových 53,3 bodu. Maloobchodní tržby v eurozóně v únoru předčily odhady. Meziměsíčně nečekaně vzrostly o 0,4 %, očekával se pokles o 0,6 % po lednovém růstu o procento (revidováno z +1,6 %), meziročně naopak vzrostly o 0,8 % v souladu s odhady.

Hlavní evropské události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Nový týden začne pravděpodobně poklesem v reakci na dění v USA. Náladu by ale hned v pondělí ráno mohla mírně vylepšit data o průmyslové výrobě v Německu. V průběhu týdne pak bude sledovaná řada dalších makrodat a zasedání Bank pf England. Na změnu monetární politiky je ale podle analytiků navzdory solidnímu oživení britské ekonomiky ještě brzy.

Celkově analytici očekávají spíše postranní trend vývoje cen akcií, protože není mnoho impulzů pro další růst, ale ani výrazná krátkodobá rizika, která by již nebyla zohledněna.

Pondělí 7. dubna 2014

 • Ukrajinský úřadující prezident Oleksandr Turčynov se zúčastní setkání parlamentních lídrů Gruzie, Arménie, Moldavska a Ázerbájdžánu, kteří budou hovořit o významu EU pro východní Evropu. Schůzky v litevském Vilniusu se zúčastní také předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
 • Veřejně vystoupí několik zástupců ECB. V Londýně o regulaci promluví Yves Mersch, Ewald Nowotny se zúčastní panelové diskuze na vídeňské konferenci o vnímání EU ve Francii a Rakousku a Jens Weidmann vystoupí v Amsterodamu na téma vývoje měnové unie. Následné diskuze se zúčastní i jeho kolega z ECB Klaas Knot. V Evropském parlamentu v Bruselu představí výroční zprávu ECB její viceprezident Vítor Constâncio.

Úterý 8. dubna 2014

 • Šéfka zahraniční politiky EU Catherine Ashtonová se sejde s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem, aby jednali o íránském jaderném programu. Dočasná dohoda světových lídrů s Íránem vyprší v červenci. Schůzka potrvá do středy.
 • Španělský parlament by měl jednat o žádosti Katalánska o možnost uspořádání referenda o nezávislosti. Očekává se, že parlament žádost zamítne, což může vzbudit další tenze v nejbohatším španělském autonomním území.
 • Jens Weidmann, člen rady ECB a šéf německé Bundesbank, vystoupí na 20. Německém bankovním kongresu v Berlíně.

Středa 9. dubna 2014

 • Členka výkonné rady ECB Sabine Lautenschläger se zúčastní panelu o bankovní, fiskální a politické unii na berlínském bankovním kongresu. Benoît Cœuré vystoupí ve Washingtonu na akci pořádané MMF.
 • Centrální banky ve Švédsku a v Polsku rozhodnou o měnové politice.

Čtvrtek 10. dubna

 • Zasedání Bank of England by nemělo přinést výraznější překvapení. Základní sazba by měla zůstat na 0,5 %. Banka dříve dala najevo, že měnovou politiku nezpřísní, dokud míra nezaměstnanosti zůstane nad 7 % (aktuálně 7,2 %).

Pátek 11. dubna 2014

 • V Aténách se sejdou řecký premiér Antonis Samaras a německá kancléřka Angela Merkelová. Řecko se chce začít vracet na finanční trhy.

Asie a emerging markets

7/4 Japonsko - předstihové ukazatele

7/4 až 8/4 Bank of Japan - rozhodnutí o měnové politice

8/4 Japonsko - obchodní bilance (odhad únor: -593,6 miliardy JPY, leden: -2 345,4 miliardy JPY)

9/4 Japonsko - měsíční ekonomická zpráva Bank of Japan

9/4 Brazílie, Mexiko - index spotřebitelských cen

10/4 Čína - devizové rezervy

10/4 Čína - nové půjčky v jüanech (odhad březen: 1 000 miliard CNY, únor: 644,5 miliardy CNY)

10/4 Čína - obchodní bilance (odhad březen: +0,9 miliardy USD, únor: -23 miliard USD)

10/4 Brazílie - zápis ze zasedání centrální banky

11/4 Bank of Japan - zápis z březnového zasedání

11/4 Čína - index spotřebitelských (CPI) a výrobních (PPI) cen (odhad březen CPI: +2,4 %, únor: +2 %, odhad březen PPI: -2,2 %, únor: -2 %)

11/4 Indie - průmyslová výroba

Rob Carnell (ING): ECB o uvolňování jen mluví, žádnou akci nechystá
Zatímco periferie tvrdě pracuje, jádro eurozóny založilo ruce a kibicuje. Za…
Pět otázek na téma čínského jüanu, které jste se báli položit
Politické a ekonomické ambice Číny jsou obrovské a země to dává zaváděním…

Česká republika

7/4 Obchodní bilance

7/4 Průmyslová a stavební výroba

8/4 Nezaměstnanost

8/4 Devizové rezervy

9/4 Index spotřebitelských cen

10/4 VIG - kompletní hospodářské výsledky za rok 2013

11/4 Běžný účet

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 1,25 %, index PX se zastavil na 1 018,19 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry Erste Group Bank, naopak nejvíce oslabily opět akcie developerské firmy Orco.

Orco přišlo o 35,5 % hodnoty na 18,05 Kč. Důvodem bylo vyjádření společnosti ohledně polského projektu Złota 44, který má problémy s financováním. Orco oznámilo, že v návaznosti na potřebu financování projektu existuje možnost odprodeje některých likvidních aktiv skupiny. Investoři tedy mimořádně silně vnímají rizikový potenciál společnosti.

Erste Group Bank naopak přidala 9,1 % na 719,70 Kč. Růst byl spíše technického rázu v rámci sektoru. Ten byl pozitivně ovlivněn vývojem státních dluhopisů, protože italské a španělské dluhopisy dále posilují, což je trhem vyhodnocováno jako pozitivní signál pro bankovní sektor.

Politici se v týdnu také opět vyjadřovali k plánované podpoře dolu Paskov. "Nadále se domníváme, že ze strany NWR není příliš logické vynakládat v současné situaci dodatečné peníze, a tudíž případné prodloužení doby těžby musí být z finančního hlediska alespoň neutrální ve srovnání s variantou uzavření dolu na konci roku 2014," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Ministr financí Andrej Babiš ve středu prohlásil, že pro Paskov existují jiná řešení, která nemusí zahrnovat státní dotaci ve výši 1,1 miliardy korun.

Zajímavé bylo podle Vaníčka i dění okolo hlavního akcionáře NWR, tedy společnosti BXR. "Zdeněk Bakala se osamostatňuje, nicméně podle dostupných informací by měl zůstat významným akcionářem NWR," tvrdí Vaníček. Akcie NWR za týden posílily o 8,1 %.

Pokud by se podnikatel Zdeněk Bakala stal dominantním vlastníkem OKD, bylo by jednání státu s firmou o útlumu těžby na Dolu Paskov snazší než za současné situace, kdy se majitelé hádají o rozdělení majetku. V TV Prima to v neděli uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). OKD podle něj velmi reálně hrozí nedostatek hotovosti již na podzim, majitelé tak budou muset do firmy investovat vlastní peníze již letos.

CME oznámila zahájení období pro využití práv na úpis dluhopisů a warrantů. Toto období bude trvat od 3. do 25. dubna. Došlo k drobné změně u poměru počtu akcií nutných pro nárok na jedno "právo", a to na 62,0101 z původních 62,5 kusu a počtu warrantů za jedno "právo" na 21 proti dřívějším 21,17 kusu. Dále CME oznámila, že dochází k návratu inzerentů u kanálů TV Nova, což by mělo zvýšit tržby v ČR.

Podmínky jsou víceméně stejné jako ty, které firma oznámila už na konci února. Celá transakce (ohlášená 28. února) umožní společnosti odložit maturitu dluhopisů za 273 milionů eur splatných původně v roce 2016 (pokryje je pomocí nových dluhopisů splatných v roce 2017) a poskytne CME likviditu ve výši 115 milionů. V důsledku toho bude mít CME dostatek likvidity na pokrytí současných provozních potřeb. Nicméně tato transakce nevyřeší 100-120milionovou mezeru v likviditě v roce 2015 (CETV má splatné dluhopisy za 261 milionů dolarů v roce 2015) a stejně tak přibližně devítisetmilionovou mezeru v roce 2017," okomentoval zprávu Václav Kmínek, analytik z České spořitelny. Akcie CME v Praze za týden přidaly 5,5 %.

Evropský parlament ve čtvrtek schválil zrušení poplatků za roaming. V případě schválení direktivy i radou ministrů by se tak v rámci celé Evropské unie mělo od 15. prosince 2015 volat za sazby domácího tarifu. "Zrušení roamingových plateb by bylo pro telekomunikační operátory negativní, a to v rozsahu několika procent z tržeb," uvedla Vera Sutedja, analytička ze skupiny Erste Group. Zrušení těchto poplatků by mohlo mít negativní dopad do celkové hospodaření operátorů v případě, že nebude vyrovnáno vyšším objemem využívaných služeb. "Očekáváme, že operátoři se na podobný krok ze strany EU víceméně připravili, protože tlak na zrušení roamingu či jiná regulace telekomunikačního trhu ze strany EU je již dlouhodobě patrná," míní Vaníček. Telefónica C.R. zakončila týden slabší o 1,7 %.

Nový týden na pražské burze bude především ve znamení dění na zahraničních trzích. Investoři ale dostanou ke zvážení porci důležitých makrodat, která naznačí, zda česká ekonomika pokračuje v mírném posilování.

Hned v pondělí by průmyslová výroba měla potvrdit, že právě toto odvětví je tahounem českého hospodářství. Od stavebnictví analytici nic mimořádného neočekávají.

Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za březen v úterý 8. dubna. Míra nezaměstnanosti v březnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK klesla na 8,4 % z únorových 8,6 %. Důvodem je především nástup sezónních prací spojených s příznivým počasím a oživení ekonomiky. I tak ale prý počet nezaměstnaných přesahoval 600 tisíc. "Nezaměstnanost bude pozitivně ovlivněná dvěma faktory. Jednak je to sezónní efekt, který bude umocněný velmi příznivým počasím. Druhý efekt je rostoucí ekonomika, která by měla podpořit nižší nezaměstnanost," uvedl analytik z Home Credit Michal Kozub. Analytik ze společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že se sice situace na pracovním trhu zlepšuje a bude zlepšovat, ale počet nezaměstnaných je stále za dobu existence ČR rekordní.

Ve středu zveřejní Český statistický úřad údaje o inflaci za březen, sledované zejména kvůli politice ČNB, která chce inflaci zvýšit za cenu oslabení koruny. Meziroční míra inflace zůstala podle odhadů analytiků oslovených ČTK na 0,2 %, tedy stejně jako v lednu a únoru. Mírně prý rostly ceny potravin, naopak klesaly ceny pohonných hmot a rekreací. Výrazněji by ceny neměly růst ani v nejbližších měsících. "Stále balancujeme na hranici deflace. Je evidentní, že ti, kteří varovali před výraznějším růstem inflace, se mýlili. K ničemu takovému nedošlo a nedojde ani v dalších měsících letošního roku," uvedl Novák. Ani podle Michala Kozuba inflace v březnu žádný zásadní výsledek nebo změnu nepřinese.

Od výsledků VIG za rok 2013 a poslední kvartál loňského roku se nečeká žádné překvapení. Firma už totiž klíčová neauditovaná čísla představila již dříve. Ta byla sice horší, než se čekalo, VIG ale navrhne nečekaně vyšší dividendu.

Bakala promluvil: Stál jsem v pozadí privatizace OKD
Miliardář Zdeněk Bakala se pro Mladou Frontu DNES poprvé vyjádřil k privatizaci…
ČS: Dubnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro dubnové…
4 problémy, které z rizika dělají strašáka (drobných) investorů aneb…
Slovo riziko je snad nejčastějším odborným termínem ve všech brožurách a…
před 12 minutami

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
před 36 minutami

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
před hodinou

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur (54,2 bilionu Kč). V úterý to oznámil...
Německo Zadlužení
12:19

Asahi si na nákup Plzeňského Prazdroje půjčí

Japonský pivovar Asahi si vezme bankovní půjčku 7,4 miliardy eur (200 miliard Kč). Chce tak financovat koupi...
Asijské akcie Česká republika Fúze a akvizice
Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
12:00

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
11:37

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
11:16

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
11:02

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
10:50

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie
Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento
10:15

Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento

Asijské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělní ztráty, když se investoři oklepali ze zklamání z neúspěchů...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb
09:51

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč) a...
Banky Evropské banky Rusko
09:35

Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod, informuje agentura...
Spojené království Maloobchod Podvod
UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA
09:06

UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA

V tisku se objevila informace, že by UniCredit mohla prodat své aktivity v Česku a na Slovensku. Údajnými zájemci by...
Akcie ČR Fúze a akvizice UniCredit
09:03

O2 Czech Republic: Aukce kmitočtů na 5G sítě a zrušení tendru na datové schránky

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou
08:55

Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou

Americké akciové indexy začaly pondělní obchodování nervózně. Pravděpodobně tomu napomohl páteční neúspěch...
Americké akcie Donald Trump Ekologie
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii
08:05

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR