Co musíte ráno vědět (8. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak zahájily nový týden evropské i americké akcie, jak chce ministr financí Babiš podpořit těžbu v Dole Paskov, jak se vyvíjí situace na Ukrajině a v jakých šatech by ženy nikdy neměly cvičit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne zasáhla další vlna výprodejů. Napětí na Ukrajině opět eskaluje

Americké akcie v úvodu týdne prohlubovaly ztráty, technologický Nasdaq má za sebou nejhorší tři obchodní dny od roku 2011. Dow v pondělí odepsal 1,02 %, S&P 500 1,08 % a technologický Nasdaq 1,16 %. Nejvíce v indexu Dow ztrácely společnosti Pfizer, American Express a Goldman Sachs, více než procentní zisk si naopak připsaly IBM, Intel, Cisco Systems a Coca-Cola. Spotřebitelské úvěry ve Spojených státech vzrostly více, než se čekalo (v únoru +16,49 miliardy na 3,13 bilionu USD, čekalo se +14,09 miliardy USD). Na trhu opět ztrácely především dosavadní "hot" akcie z technologického sektoru, nezřídka hojně zastoupené v portfoliích hedgeových fondů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Falešné prolomení u indexu S&P 500 ještě neznamená start korekce

Úžasný způsob, jak se podívat na akciové bubliny

2. Evropské akcie v pondělí stáhl do mínusu technologický sektor

Evropské akcie v pondělí ztrácely nejvíce za poslední měsíc, Stoxx Europe 600 spadl z šestiletých maxim, a to především kvůli výprodeji technologických akcií. Britský FTSE 100 ztratil 1,09 %, francouzský CAC 40 1,08 % a německý DAX téměř dvě procenta. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 spadly do červených čísel, na nule uzavřelo síťové odvětví, téměř půlprocentní ztrátu zaznamenal potravinářský a realitní sektor. Přes dvě procenta odevzdaly technologické akcie a o více než 1,5 % klesl i sektor bank a automobilek.

Akcie pohledem technické analýzy: Útoky na rekordy se v týdnu nečekají

Rob Carnell (ING): ECB o uvolňování jen mluví, žádnou akci nechystá

3. Pražská burza zahájila týden v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,48 % na 1 013,31 bodu. Nejvíce v pondělí ztratily akcie Erste Group Bank, které zlevnily o 3,11 %. Přes procento odepsaly také cenné papíry mediální CETV (-1,39 %) a pojišťovny VIG (-1,39 %). Více než tři procenta naopak přidaly akcie těžařské NWR poté, co ministr financí Babiš oznámil, že se se skupinou domluvil na prodloužení těžby v Dole Paskov do roku 2017. Česká vláda by měla pomoci příspěvkem 600 milionů korun na sociální program pro horníky. Téměř dvě a půl procenta připsaly cenné papíry developerské společnosti Orco a o více než procento zpevnily i akcie společnosti ČEZ a likérky Stock.

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

Šéf ČEZ Beneš: Temelín bez státní podpory nedostavíme. Garance potřebujeme do června, jinak tendr na dostavbu nemá smysl prodlužovat

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní v úterý oblíbený ukazatel šéfky Fedu Janet Yellenové JOLTs, tedy otevřené pracovní pozice, za únor. Odhaduje se 4,025 milionu po lednových 3,974 milionu. Zároveň veřejně vystoupí členové Fedu Narayana Kocherlakota a Charles Plosser. Mezinárodní měnový fond vydá svůj půlroční výhled vývoje světové ekonomiky. Ten zahrnuje predikce pro hlavní vyspělé i mladé ekonomiky. Na tiskové konferenci výhled okomentuje hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. Spojené království vydá zprávu o průmyslové výrobě za únor (kons. +2,2 % meziročně, leden +2,9 % meziročně). Španělský parlament by měl jednat o žádosti Katalánska o možnost uspořádání referenda o nezávislosti. Očekává se, že parlament žádost zamítne, což může vzbudit další tenze v nejbohatším španělském autonomním území. Jens Weidmann, člen rady ECB a šéf německé Bundesbank, vystoupí na 20. Německém bankovním kongresu v Berlíně. Od pondělí také zasedá japonská centrální banka, která v úterý zveřejní své rozhodnutí ohledně dalšího vývoje monetární politiky, změna kurzu se však nepředpokládá. Japonsko navíc oznámí i obchodní bilanci za únor (kons. -593,6 miliardy jenů, leden -2 345,4 miliardy jenů). Dozvíme se také, jak je na tom míra nezaměstnanosti v České republice a jak to vypadá s devizovými rezervami. Orco Property Group pořádá valnou hromadu, původně plánovanou na začátek března. Hlavními body jednání budou změny v představenstvu firmy a snížení základního jmění.

Výsledkovou sezónu za první kvartál 2014 neoficiálně zahájí svými čísly výrobce hliníku Alcoa, jehož akcie do loňského roku byly zahrnuty v indexu Dow. Čeká se mezičtvrtletní růst zisku na akcii o 1 cent na zhruba 6 centů (0,56). Detailnější výhled na celý týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 7. dubna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Proruští aktivisté v Doněcku vyhlásili republiku, žádají Rusko o vojenskou intervenci

Napětí na Ukrajině se prudce stupňuje. Proruští aktivisté v Doněcku vyhlásili samostatnou Doněckou lidovou republiku a požádali Rusko o vojenskou pomoc. Podle prozatímního ukrajinského prezidenta Turčynova se jedná o druhou fázi ruského plánu a chce do regionu poslat další vojáky. K Ukrajině se připojily Spojené státy, které Rusko obvinily z vyburcování nepokojů na východě Ukrajiny. Zároveň Washington oznámil, že jakýkoli krok ze strany Ruska bude znamenat "vážné vyhrocení" krize. Tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney uvedl, že existují důkazy toho, že proruští aktivisté, kteří vyvolali nepokoje v Luhansku a Doněcku, nebyli místní obyvatelé, ale zaplacení demonstranti.

6. Babiš: Vláda podpoří Důl Paskov 600 miliony korun, tuto podporu však nezískají akcionáři NWR

Ministr financí Andrej Babiš v pondělí na tiskové konferenci prohlásil, že vláda podpoří provoz Dolu Paskov 600 miliony korun. Tyto peníze však nepůjdou akcionářům NWR, ale na sociální program pro horníky. Babiš se s předsedou představenstva NWR dohodl na tom, že se v Paskově bude těžit do roku 2017.

7. Japonsko zahájilo první komerční těžbu ropy z břidlic

Společnost Japan Petroleum Exploration (Japex) zahájila první komerční těžbu ropy z břidlic v zemi. Těžba v severní části země v prefektuře Akita začala tento měsíc, oznámila v pondělí společnost. Denní těžba z břidlic hluboko pod polem Ajukawa podle firmy činí zhruba 220 barelů ropy. Japex současně oznámil, že koncem května zahájí vrty na poli Fukumezawa ve stejné prefektuře.

8. Francouzský ministr financí slibuje "tvrdá a odvážná" rozhodnutí ohledně rozpočtu

Nový francouzský ministr financí Michel Sapin na tiskové konferenci se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem prohlásil, že jakákoli opatření na snížení francouzského deficitu rozpočtu budou pocházet z ekonomického růstu a úspor, a slíbil, že bude o ekonomice rozhodovat "tvrdě a odvážně".

9. Bývalý ministr financí podněcuje americkou vládu k tomu, aby více utrácela

Larry Summers, bývalý americký ministr financí, naléhá na světové lídry, aby vytvořili světovou růstovou strategii, pomocí níž by bojovali s ekonomickou stagnací, a zároveň vyzval americkou vládu, aby zvýšila výdaje na investice. Zvýšení výdajů na infrastrukturu by podle Summerse zmenšilo zátěž pro budoucí generace nejen podpořením růstu, ale také rozšířením kapacity ekonomiky.

10. Nowotny: Riziko deflace v eurozóně by mělo ustupovat spolu s posilující ekonomikou

Člen Výkonné rady ECB Ewald Nowotny v pondělí prohlásil, že riziko deflace v eurozóně by mělo postupně pominout společně s tím, jak bude ekonomika oživovat, a proto není nezbytné, aby centrální banka okamžitě zasahovala. Naznačil, že snížení sazeb je možné, ale že všechny nástroje, včetně těch nekonvenčních, bude Výkonná rada zvažovat. "Neznamená to, že k těmto opatřením okamžitě přistoupíme, spíše chceme být připraveni na všechny možnosti," řekl Nowotny.

11. Průmyslová výroba v České republice únoru vzrostla meziročně o 6,7 % oproti odhadu 6,5 %, stavebnictví pomohla mírná zima

Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla reálně o 6,7 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 19,9 %. Zprávu přinesl Český statistický úřad. Stavební produkce v únoru 2014 vzrostla meziročně reálně o 6,1 %. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v únoru 2014 meziměsíčně vyšší o 1,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Šaty INTIMACY 2.0 zprůhlední, když se jejich nositelka vzruší. A nejen to

Odvěké hře svádění by mohly šaty z dílny Studia Roosegaarde dodat nový rozměr. Róba, která dokáže sledovat tep nositelky, zprůhlední, když zaznamená jeho zrychlení. Projekt má podle vyjádření ateliéru prozkoumat vztah mezi intimitou a technologií. Bohužel tento koncept ještě není dokonalý - zrychlení tepové frekvence totiž může způsobit celá škála příčin, nejen vzrušení. Dobíhání na tramvaj by se v takovém kousku mohlo stát velmi nepříjemným zážitkem.

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení