Co musíte ráno vědět (9. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantského oceánu, co lze letos a příští rok podle nejnovějšího odhadu Mezinárodního měnového fondu čekat od světové ekonomiky a jak vypadala další ze série rvaček v ukrajinském parlamentu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zastavily propad, investoři jsou však kvůli krizi na Ukrajině opatrní

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance pohybovaly kolem nuly, po krátkém hledání směru ale všechny tři hlavní indexy směle zamířily do zelených čísel. Na makrodata úterý příliš bohaté nebylo, na trhy dorazil pouze oblíbený indikátor Janet Yellenové JOLTs, podle kterého americké podniky v únoru nabízely 4,173 milionu volných pracovních míst, nejvíce od ledna 2008. Dow v úterý zakončil na nule s mírným ziskem 0,06 %, S&P 500 připsal 0,38 % a technologický Nasdaq 0,81 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Nike, Intel a Caterpillar, přes procento naopak odevzdaly Goldman Sachs, Boeing a Pfizer. Akcie společností Yahoo!, eBay i Facebook posilovaly o více než dvě procenta poté, co technologický sektor v posledních dnech zažil silnou výprodejovou vlnu, která smazala indexu S&P 500 celý letošní zisk. Výrobce hliníku Alcoa pozitivně překvapil ziskem na akcii, tržby firmy mírně zaostaly za odhady.

Světový akciový trh: Poslední týdny nesvědčí USA, půdu pod nohama naopak nacházejí mladé trhy

Citigroup zvyšuje výhled ziskovosti amerických firem, ale varuje před krátkodobými riziky

2. Evropské akciové trhy v úterý klesly druhým dnem v řadě

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní vývoj a opět zlevnily. Investory k nákupům nepřiměl ani nový výhled vývoje světové ekonomiky z dílny Mezinárodního měnového fondu, podle kterého by letos evropské hospodářství mělo vzrůst o 3,6 %, a výrazně tak překonat loňský 3% růst. Britský FTSE 100 odepsal 0,49 %, německý DAX klesl o 0,21 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,25 %. Nejvíce oslabily akcie telekomunikačních firem, sektor dopravy a cestovního ruchu a mediální odvětví. Dařilo se naopak technologickým titulům, potravinářskému odvětví a sektoru základních materiálů.

Akcie v Číně v úterý podpořil bankovní sektor, zbytek asijských burz zasáhl celosvětový výprodej

Tibor Bokor (Wood & Company): Krize na Ukrajině připomněla ruské riziko. Na řadě firem v regionu lze nyní hodně vydělat

3. České akcie v úterý zlevnily, index PX spadl pod tisíc bodů

Index PX klesl o 2,06 % na 992,41 bodu. Poraženým dne se staly akcie likérky Stock Spirits, které po zprávě, že se společnost Oaktree Capital Management rozhodla prodat celý svůj 36,8% podíl ve firmě při ceně 2,75 libry za akcii, zlevnily o více než deset procent na 92,40 Kč. Nedařilo se ani cenným papírům uhelné společnosti NWR, které zlevnily o více než čtyři procenta na 12,50 Kč, rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank (-3,56 %), mediální firmy CME (-4,30 %) nebo developerovi Orco (-2,70 %). V záporném teritoriu skončily všechny hlavní emise s výjimkou telekomunikační společnosti Telefónica C.R., jejíž akcie zdražily o 0,13 % na 297,90 Kč, a slovenského správce lyžařských areálů Tatry Mountain Resorts, který uzavřel na zelené nule.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

EUR/CZK: Nenechte se opět zaskočit Českou národní bankou

Valná hromada developerské společnosti Orco schválila odvolání zakladatele Otta a snížení základního kapitálu

4. Očekávané události

Nový Zéland v noci na středu zveřejní dubnový index spotřebitelské důvěry (březen: 99,5 bodu) a Bank of Japan výsledky pravidelného měsíčního ekonomického průzkumu. Německo dopoledne přidá čísla o únorové obchodní bilanci (odhad: přebytek 17,8 miliardy eur, leden: přebytek 17,2 miliardy eur), výsledek běžného účtu (leden: přebytek 16,2 miliardy eur) a údaje o vývoji exportu (odhad: -0,5 % meziměsíčně, leden: +2,2 % meziměsíčně) a importu (odhad: +0,1 % meziměsíčně, leden: +4,1 % meziměsíčně). Česká republika doplní index spotřebitelských cen za březen (únor: +0,2 % meziměsíčně i meziročně) a Spojené království na trhy stejně jako Německo pošle údaje o únorové obchodní bilanci (odhad: schodek 9,2 miliardy GBP, leden: schodek 9,8 miliardy GBP). Ze Spojených států odpoledne jako každou středu přijdou pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Hlavní pozornost investorů se nicméně bude soustředit na údaje o únorových velkoobchodních tržbách (odhad: +0,6 % meziměsíčně, leden: +0,6 % meziměsíčně), projevy členů americké centrální banky Charlese Evanse a Daniela Tarulla a zápis z březnového zasedání Fedu. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,6 %, HDP eurozóny naroste o 1,2 %

Mezinárodní měnový fond v úterý vydal nový výhled vývoje světového hospodářství. Celosvětový růst HDP by měl podle nového odhadu letos dosáhnout tempa 3,6 %, což je sice 0,1 procentního bodu méně, než MMF odhadoval v lednu, stále však výrazně více než loňský růst o tři procenta. Příští rok by měla světová ekonomika posílit o 3,9 % v souladu s lednovým odhadem. Hospodářství eurozóny letos podle MMF vzroste o 1,2 % a v roce 2015 o 1,5 %. V lednu fond odhadoval, že letos hospodářství eurozóny vzroste o procento a v příštím roce o 1,4 %.

6. Míra nezaměstnanosti v České republice v březnu klesla na 8,3 % z 8,6 % v únoru

V březnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,7 % na 608 315, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 6,5 % na 40 808 a podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,3 procentního bodu na 8,3 %. Údaje přineslo Ministerstvo práce a sociálních věcí. "Po očištění o sezónní vlivy je nezaměstnanost v Česku stále poměrně vysoká. Podniky nadále nechtějí přijímat nové zaměstnance. Přesto jsou podle mě vyhlídky pozitivní. Ekonomika se začíná zotavovat a očekávám, že vzhledem k dobrým zprávám ze stavebnictví a průmyslu bychom se radikálnějšího snížení míry nezaměstnanosti mohli dočkat zhruba v polovině letošního roku," řekl hlavní investiční stratég ČP INVEST Michal Valentík.

7. Zisk Samsungu v prvním čtvrtletí kvůli zlevnění telefonů klesl

Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžných odhadů klesl o čtyři procenta na 8,4 bilionu wonů a nižší byl již druhé čtvrtletí za sebou. Pokles způsobilo snížení cen chytrých telefonů. Tržby se téměř nezměnily a činily 53 bilionů wonů, uvedla firma v úterním prohlášení. Hospodaření bylo v souladu s očekáváním analytiků. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím provozní zisk stoupl o procento a tržby o 11 %.

Společnost Samsung uvádí na trh model Galaxy S5. Konkurenci poráží na celé čáře

8. General Motors plánuje investici do elektrických vozů

Americká automobilka General Motors plánuje investovat 450 milionů USD do posílení výzkumu a zvýšení kapacity výroby elektrických vozů. Informoval o tom list Detroit News s odvoláním na informované zdroje. Investice by měla vytvořit 1 400 nových pracovních míst a měla by směřovat do dvou závodů v Michiganu - do montážního závodu a do závodu na baterie -, upřesnil list. Mluvčí společnosti se odmítl ke zprávě vyjádřit, napsala agentura Reuters.

9. Čína povolila Microsftu převzít výrobu telefonů od Nokie

Čínské úřady povolily americké společnosti Microsoft převzít od finské firmy Nokia její výrobu mobilních telefonů. Byla tak odstraněna jedna z posledních velkých překážek k dokončení spojení. Oznámila to Nokia v úterním prohlášení. Microsoft se dohodl na převzetí divize Nokie za 5,4 miliardy eur loni v září. Transakci již schválily také Evropská komise a americké ministerstvo spravedlnosti a antimonopolní úřady v dalších zemích. Proces převzetí má být završen tento měsíc.

10. Spojené státy varují Čínu před manipulací s kurzem jüanu

Spojené státy varovaly Peking před snahami o manipulaci s kurzem čínského jüanu. O možnosti zapojení Číny do měnových válek se stále častěji hovoří v souvislosti s nedávným výrazným oslabením jüanu v páru k americkému dolaru. "Pokud je současné posilování jüanu spojeno se změnou postoje Číny v oblasti monetární politiky, pak je to pro světové finanční trhy jednoznačně znepokojující zpráva," řekl podle listu Financial Times nejmenovaný vysoký představitel amerického ministerstva financí. "Pokud má Čína skutečně zájem o dosažení udržitelného růstu svého hospodářství, bude se namísto manipulace s kurzem své měny a nezdravou podporou exportu muset soustředit spíše na podporu poptávky domácích spotřebitelů," dodal.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ukrajinští poslanci se v úterý porvali. Zase.

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
před hodinou

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:25

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to však nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:33

Dostavba slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích zdraží

Dokončení dvou rozestavěných bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce si vyžádá více peněz. Akcionáři společnosti...
Jaderná energetika Slovensko EPH
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo
11:41

EK zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve etředu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie
11:35

Turecko chce s Tillersonem řešit i kauzu zatčeného bankéře Atilly

Jedním z témat čtvrtečního jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Ankaře bude i pondělní zadržení...
Turecko Spojené státy americké (USA) Írán
11:15

T-Mobile představil nové datové tarify

Operátor T-Mobile v úterý představil nové mobilní tarify zaměřené na data.
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR
11:11

Britský ministr financí Hammond: Londýn bude muset dělat při jednání s EU ústupky

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu v televizi Sky News řekl, že Británie bude muset dělat při...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (29. března): Britské odcházení začíná
10:30

Ranní analytická poznámka (29. března): Britské odcházení začíná

Akciové trhy rychle zapomněly na rizika potenciálně vyplývající z neochoty republikánů postavit se za Donalda Trumpa...
Spojené království Evropská unie Politika