Burzovní kalendář 12. 5. - 16. 5. 2014
|

Burzovní kalendář 12. 5. - 16. 5. 2014

V Evropě i USA budou v týdnu zveřejněny údaje o inflaci. To je důležité především pro investory v Evropě, protože ECB naznačila, že by na červnovém zasedání mohla zasáhnout a podpořit ekonomiku, pokud bude inflace nízká. V USA vyjdou také data o maloobchodě, obrázek o stavu sektoru dokreslí výsledky hospodaření firem jako Wal-Mart nebo Macy's. Výsledková sezóna vyvrcholí i v ČR, kvartální čísla zveřejní ČEZ, Telefónica C.R., NWR a Philip Morris ČR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

12/5 až 16/5 Výsledková sezóna (Deer & Co., Macy's, Wal-Mart)

12/5 Projev člena Fedu Charlese Plossera

12/5 Zpráva o rozpočtu

13/5 Maloobchodní tržby (odhad: +0,4 % meziměsíčně, březen: +1,1 %)

13/5 Dovozní a vývozní ceny

13/5 Podnikové zásoby (odhad: +0,4 % meziměsíčně, únor: +0,4 %)

13/5 Projev člena Fedu Jeffreyeho Lackera

14/5 Index výrobních cen (odhad: +0,2 % meziměsíčně, březen: +0,5 % meziměsíčně, odhad: 1,7 % meziročně, březen: 1,4 % meziročně)

14/5 Žádosti o hypotéky

15/5 Projev šéfky Fedu Janet Yellenové

15/5 Index spotřebitelských cen (odhad: +0,3 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně, odhad: +2 % meziročně, březen: +1,5 % meziročně)

15/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 320 tisíc nových, předchozí: 319 tisíc)

15/5 Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State; odhad květen: 6 bodů, duben: 1,29 bodu)

15/5 Průmyslová výroba (odhad: +0,1 % meziměsíčně, březen: +0,7 %)

15/5 Index aktivity filadelfského Fedu (odhad květen: 14 bodů, duben: 16,6 bodu)

15/5 Index cen domů NAHB (odhad květen: 49 bodů, duben: 47 bodů)

16/5 Zahájené stavby domů (odhad duben: 985 tisíc, březen: 946 tisíc) a vydaná stavební povolení

16/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad květen: 84,5 bodu, duben: 84,1 bodu)

Americké akcie v uplynulém týdnu nenašly jasný směr. Za celý týden se udržel v plusu pouze Dow (+0,43 %), S&P 500 odepsal 0,14 % a technologický Nasdaq dál pokračoval v propadu, když odepsal 1,26 %.

"Náznaky vývoje býčího nebo medvědího trendu na indexu S&P 500 nejsou. Výhled je neutrální. Ve středu a v první polovině čtvrtečního obchodování se zdálo, že se býci probírají z agónie, ale nic zásadního se nestalo. Pozitivním signálem bude zavírací cena nad 1 900, naopak negativní výhled posílí zavírací cena pod 1 850 body," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Indexu S&P 500 se tak v týdnu opět nepodařilo zaútočit na dubnové rekordy. Analytici upozorňují na to, že na trhu stále více titulů padá hlouběji pod svá 52týdenní maxima, ačkoli index velkých firem S&P 500 je stále jen zhruba procento pod maximem. Je to typické pro vrcholy býčích trhů, kdy největší firmy dále na burze posilují, zatímco menší a volatilnější tituly začínají ztrácet. Průměrná akcie z indexů Nasdaq nebo Russell 2000 již vstoupila do medvědího trhu.

Akcie, které se během pár týdnů ocitly v medvědím trhu a jen tak se z…
Cloudové služby, sociální média, internet - obory, které se dostaly v…

Právě index Nasdaq a akcie malých růstových firem budou příští týden pod drobnohledem. Bude se čekat, zda jejich ceny budou dále klesat. "Hlavním tématem je únik do bezpečí. Peníze jdou do firem, které se obchodují na rozumných valuacích a mají silné fundamenty. Vše, co je spojeno s rychlým růstem, peníze opouštějí. Je to velká sněhová koule, která se nabaluje," komentoval vývoj akcií firem jako Facebook, Twitter, Tesla Motors a dalších Michael James z Wedbush Securities.

Makroekonomický kalendář nabídne dubnové maloobchodní tržby v USA (úterý), u nichž se očekává mírnější růst než v březnu. Průmyslová produkce v USA bude zveřejněna ve čtvrtek, přičemž se čeká zpomalení růstu na +0,1 %. Ve čtvrtek bude také zveřejněn index aktivity ve státě New York, spotřebitelská inflace v USA, u níž se očekává meziročně prudké zrychlení, a pravidelné počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Investorům data napoví, jak by se mohl dále chovat Fed. Šéfka Fed Janet Yellenová minulý týden investory uklidnila, když řekla, že Fed musí držet uvolněnou měnovou politiku, protože inflace ani zaměstnanost nejsou takové, jaké by být měly.

Velký vliv bude mít na trhy nadále situace na Ukrajině. Ta se může rychle vyhrotit po nedělních referendech o nezávislosti v Doněcku a Luhansku. Odtržení od Ukrajiny v referendu, které vláda neuznává, může vyvolat skutečnou občanskou válku a zkomplikovat vztahy mezi Západem a Ruskem, s čímž budou spojeny i další sankce. To může být spouštěč výprodeje akcií. Investoři situaci na Ukrajině zatím vnímají, trhy na ni ale příliš nereagují. To se v pondělí může změnit.

Ukrajinská krize zasáhne trhy s mnohem větší razancí

Pokračuje také výsledková sezóna. V USA to bude týden maloobchodníků. Údaje o hospodaření zveřejní třeba Wal-Mart, Macy's nebo J.C. Penney. Výsledky maloobchodníků v prvním kvartálU 2014 naznačí, jak velký byl dopad tuhé zimy na americkou ekonomiku.

Odhady výsledků hospodaření nejen amerických najdete ZDE.

Z 453 firem z indexu S&P 500, které už údaje o hospodaření zveřejnily, 76 % překonalo odhady zisků a 53 % odhady tržeb. Zisky vzrostly firmám v průměru o 5 %, tržby se zvýšily o 3 %. Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg.

Trading: Soumrak nad největšími bankami
Tradeři z Wall Street jako by kdysi vlastnili tiskárnu na peníze. Jejich zlaté…
(Planá) naděje býků: Sazby nikdy nevzrostou
"Každý ví, že úrokové sazby vzrostou," padlo nedávno na panelové diskuzi CNBC.…
Způsobí růst úroků v USA kolaps akciových trhů? Ten den může přijít,…
Finanční média v současnosti spekulují o tom, že až začne Fed zvedat úroky,…
Nikdy byste neuhodli, kde najdete nejlepší dividendové akcie
Akciový index Dow Jones Industrial Average je jedním z nejstarších a také…
Tipy pro vaše portfolio od hvězd investičního nebe
Už podevatenácté se sešli manažeři velkých hedgeových fondů na investory…

Evropa

13/5 Itálie - index spotřebitelských cen (harmonizovaný s EU; odhad duben: +0,6 % meziročně, březen: +0,6 % meziročně)

13/5 Německo - index ekonomické nálady ZEW (odhad květen současná situace: 60,5 bodu, duben: 59,5 bodu, odhad květen ekonomický sentiment (očekávání): 40 bodů, duben: 43,2 bodu)

14/5 Německo - index spotřebitelských cen (harmonizovaný s EU; odhad duben: +1,1 % meziročně, březen: +1,1 % meziročně)

14/5 Francie - index spotřebitelských cen (harmonizovaný s EU; odhad duben: +0,9 % meziročně, březen: +0,7 % meziročně)

14/5 Spojené království - situace na trhu práce

14/5 Eurozóna - průmyslová výroba (odhad duben: +0,9 % meziročně, březen: +1,7 % meziročně, odhad duben: -0,3 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně)

14/5 Spojené království - zpráva Bank of England o inflaci

15/5 Eurozóna, Německo, Franice, Itálie - odhad vývoje HDP za 1Q2014 (odhad meziročně eurozóna: +1,1 %, Německo: +2,2 %, Francie: +0,9 %, Itálie: -0,1 %, odhad meziměsíčně eurozóna: +0,4 %, Německo: +0,7 %, Francie: +0,1 %, Itálie: +0,2 %)

15/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen (odhad meziročně +0,7 %, odhad meziměsíčně +0,2 %)

16/5 Eurozóna - obchodní bilance

Evropským burzám se i přes krizi na Ukrajině v týdnu spíše dařilo. Za celý týden FTSE 100, který v pondělí neobchodoval, odepsal 0,12 %, naproti tomu CAC 40 posílil o 0,43 % a německý DAX vzrostl o 0,27 %.

Nejvýznamnější událostí bylo zasedání Evropské centrální banky. ECB pro květen ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %, mnohem důležitější však bylo vyjádření šéfa banky Maria Drgahiho, že by ECB mohla na příštím zasedání v červnu zavést další podporu ekonomiky. Takto konkrétně se centrální bankéři vyjadřují málokdy. Zdá se, že velká část vedení ECB je znepokojena kombinací nízké inflace a silného eura. Poslední prognóza ukázala, že inflace zůstane hluboko pod cílem minimálně do konce roku 2016. A i tento inflační výhled nakonec bude v červnové prognóze pravděpodobně revidován níže. Právě na tuto prognózu ECB čeká, než začne jednat.

Zpráva okamžitě zahýbala s kurzem eura, které se k dolaru významně propadlo.

Příští týden vyjdou mimo jiné právě údaje o inflaci v eurozóně. V úterý zveřejňuje index spotřebitelských cen za duben Itálie, ve středu Německo a Francie a ve čtvrtek přijdou údaje z celé eurozóny. Tato čísla by mohla být pro trhy zásadní, protože naznačí další chování ECB.

V úterý také bude zveřejněn index ekonomické nálady institutu ZEW. Z Německa přitom v posledním týdnu přišly špatné zprávy. Výkon německého průmyslu se v březnu poprvé za pět měsíců snížil. Průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,5 %, očekával se přitom růst o 0,2 %. Meziročně výkon průmyslu o 3 % vrostl.

Dozvíme se i údaje o výkonu průmyslu v celé eurozóně. Ve čtvrtek pak čeká trhy smršť dat o HDP za 1Q2014. Odhady bude zveřejňovat většina evropských zemí.

Nejsilnějším hybatelem evropských burz se však může stát Ukrajina. Nedělní referenda o nezávislosti ve východních regionech mohou znamenat začátek občanské války, vyhrotit situaci mezi Západem a Ruskem a vyvolat další sankce proti Rusku. Ty by měly dopad nejen na ruskou, ale z velké části i na evropskou ekonomiku. Pokud by Evropská unie zavedla tvrdší hospodářské sankce vůči Rusku, mohlo by to například snížit letošní tempo růstu německé ekonomiky až o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to podle německého časopisu Stern ze studie německé sekce Evropské komise.

I v Evropě pokračuje výsledková sezóna. Čísla o hospodaření za 1Q2014 zveřejní například italská banka UniCredit či energetiky E.ON a RWE. Odhady zveřejňovaných výsledků najdete ZDE.

Asie a emerging markets

13/5 Čína - průmyslová výroba

13/5 Čína - maloobchodní tržby

14/5 Japonsko - index cen výrobců

15/5 Japonsko - odhad HDP za 1Q2014

16/5 Japonsko - průmyslová výroba

Trhy budou věnovat zvýšenou pozornost čínským datům v úterý, a to maloobchodním tržbám a průmyslové výrobě, kde se očekává zachování tempa růstu (+12 % meziročně a +8,7 % meziročně).

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň
Pokud by mělo dojít k eskalaci konfliktu na Ukrajině, či dokonce na občanskou…
Evropská unie za 10 let: Ideál vs. realita
Česko skromně oslavilo deset let členství v Evropské unii a bez velkých fanfár…
Euforie na trhu s evropskými dluhopisy: Srdečné pozdravy z evropské…
Investoři rádi půjčují jižním zemím eurozóny, když jsou úroky nízké - dnes…
Anketa: Jak se má zachovat investor v případě války na hranicích EU
Česká koruna by nemusela v černém scénáři válečného konfliktu poskytnout…

Česká republika

12/5 Index spotřebitelských cen

13/5 ČEZ - výsledky za 1Q2014

14/5 Telefónica C.R. - výsledky za 1Q2014

14/5 NWR - výsledky za 1Q2014

15/5 Philip Morris ČR - výsledky za 1Q2014

15/5 odhad HDP za 1Q2014

Index PX uzavřel týden v mírném poklesu o 0,6 % na úrovni 1 005 bodů. Po zveřejněných kvartálních výsledcích oslabila Fortuna, která byla nejvíce klesajícím titulem na pražské burze (-2,4 % za týden). Naopak nejvíce rostoucí akcií byl Unipetrol (+1,79 %). U titulu se objevila zpráva o koupi 32% podílu v České rafinérské maďarským MOL od italské ENI.

Výsledky za 1Q2014 zveřejnila i Komerční banka. Té v prvním čtvrtletí klesl konsolidovaný čistý zisk připadající na akcionáře meziročně o 2,1 % na 3,1 miliardy korun. Objem aktiv skupiny vzrostl o 0,6 % na 870 miliard korun. Objem úvěrů poskytnutých klientům vzrostl o 2,7 % na 484,9 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 8,4 % na 639,3 miliardy korun. Akcie Komerční banky nakonec oslabily o 1,12 %. Investorům se nelíbil snížený výhled. Management banky na konferenčním hovoru snížil odhad zisku pro letošní rok ze stabilního na asi 3% pokles.

Výsledky, které byly na provozní úrovni v souladu s odhady trhu, zveřejnila i mediální CME. Firma očekává celoroční EBITDA ve výši 80 až 90 milionů USD.

Příští týden pokračuje v ČR plným tempem výsledková sezóna. V úterý 13. května zveřejní čísla za 1Q2014 ČEZ, ve středu Telefónica C.R. a ve čtvrtek NWR a Philip Morris ČR.

"U ČEZ čekáme čistý zisk 10,1 miliardy Kč (-43,7 % meziročně). Čísla ovlivní nižší ceny elektřiny, nižší výroba (prodej elektrárny Chvaletice) a nižší příděl zelených certifikátů v Rumunsku. ČEZ by měl potvrdit cíle na rok 2014 (EBITDA 70,5 miliardy Kč a čistý zisk 27,5 miliardy Kč). Sledovat budeme informace o předprodeji elektřiny na další roky, komentáře týkající se možného vyplacení vyšší dividendy (návrh vedení 40 Kč) a po zrušení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bude jistě aktuální otázka možných akvizičních cílů," říká analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

U Telefóniky očekává, že přetrvá výrazná slabost v domácím mobilním segmentu a že celková čísla budou slabá. Celkově však samotné výsledky nejsou aktuálně stěžejní, protože se vyčkává na povinnou nabídku minoritním akcionářům ze strany PPF. "Zde se stále domníváme, že by ji ČNB mohla schválit na maximální úrovni 305,6 Kč," říká Ryska.

U NWR odhaduje J&T Banka mírný zisk na provozní úrovni (EBIT). Výsledky podstatně ovlivní propad objemu termálního a pokles ceny koksovatelného uhlí a absence koksárenských operací. "Jednotkové náklady odhadujeme na 68 EUR/t. V 1Q2014 došlo k nárůstu zásob uhlí, což se projeví ve výsledovce kladnou položkou. Výsledek dále ovlivní podstatně nižší odpisy. Čistou ztrátu odhadujeme na 17,6 milionu EUR. Předpokládáme, že i v 1Q14 bude volný peněžní tok NWR záporný (asi -10 milionů EUR). Očekáváme také, že NWR zopakuje své celoroční cíle těžby 9 až 9,5 milionu tun uhlí s poměrem 55 až 60 % koksovatelného uhlí. Za nejpodstatnější kurzotvorné informace bychom v případě zveřejnění považovali jakékoli zprávy týkající se revize kapitálové struktury," píše Ryska.

Kromě výsledků budou investory zajímat čísla o inflaci a odhad HDP za 1Q2014.

Pražská burza: Co a proč teď (ne)kupovat
Firmy obchodované na pražské burze od začátku roku nabídly investorům pětinové…
Střední a východní Evropa v třetině roku: Hrozba (geo)politického…
V souvislosti s Ukrajinou se spekuluje o občanské válce, ve spojení s Maďarskem…
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie