Co musíte ráno vědět (14. května)
|

Co musíte ráno vědět (14. května)

Jak se v úterý obchodovalo na trzích v Evropě i Americe, jaké jsou šance českých boháčů poohlížejících se po české televizní jedničce a proč účinkující z filmů pro dospělé vyhrožují, že se již brzy dost možná v žádném novém snímku neobjeví? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý znovu přepisovaly historii, indexy Dow a S&P 500 posunuly svá intradenní i zavírací maxima

Americké akcie v úvodu úterního obchodování navázaly na pondělní vývoj a dále posunovaly svá historická maxima. Index Dow vzrostl až nad 16 735 bodů a S&P 500 se poprvé v historii přehoupl přes 1 900 bodů. K růstu přispěly některé podnikové zprávy, například plánované navýšení podílu společnosti Coca-Cola v producentovi kávy Keurig Green Mountain. Po slibném úvodu nicméně investoři začali vybírat zisky a technologický index Nasdaq se nakonec propadl pod nulu. Dow během dne vzrostl na nové historické maximum 16 735,51 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,12 % na novém zavíracím rekordu 16 715,44 bodu. S&P 500 se v úvodu obchodování vůbec poprvé dostal nad hladinu 1 900 bodů na 1 902,17 bodu. Nakonec však za celý den vzrostl jen o 0,04 % a obchodování zakončil na novém zavíracím maximu 1 897,45 bodu. Technologický index Nasdaq klesl a se ztrátou 0,33 % uzavřel na 4 130,17 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží a titulům z odvětví energetiky. Oslabily akcie ze sektoru telekomunikací, finanční odvětví nebo sektor cyklického spotřebního zboží. Z makrodat na trh dorazily údaje o podnikových zásobách, které v březnu vzrostly v souladu s odhady o 0,4 %, maloobchodních tržbách a cenách vývozu a dovozu. Růst maloobchodních tržeb v dubnu dosáhl pouze tempa 0,1 %, což pro investory bylo zklamání, jelikož trh počítal s růstem tržeb o 0,4 %.

Akcioví spekulanti brzdí. Přišel čas na změnu trendu?

Faber: Mám strach z krize, která bude mnohem větší než ta, jež začala v roce 2008

2. Evropské akcie v úterý po dalších spekulacích o brzkém zásahu ECB zdražily na několikaletá maxima

Evropské akciové trhy ve čtvrtek posilovaly, když je podpořily pokračující spekulace, že by ECB již brzy mohla představit další opatření na podporu evropské ekonomiky. Panevropský index FTSEurofirst 300 během dne vystoupil dokonce na šestileté maximum. Zklamáním naopak byly výsledky ankety německého institutu ZEW mezi analytiky a investory, podle kterých jejich důvěra v největší evropské hospodářství klesla již pátým měsícem v řadě. Britský FTSE 100 posílil o 0,31 %, a vzrostl tak na nejvyšší úroveň za 14 let, německý DAX posílil o 0,54 % a francouzský CAC 40 přidal 0,25 % a dostal se na zhruba 6leté maximum. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,15 % na 3 211,78 bodu. Nejvíce se dařilo průmyslovému odvětví, akciím automobilek a realitnímu sektoru. V červených číslech naopak uzavřely sektory telekomunikací, dopravy a cestovního ruchu a odvětví služeb.

Jednotná evropská měna se v úterý kolem 14.20 SELČ k americkému dolaru propadla na měsíční minimum 1,37 EUR/USD poté, co se na trhu objevily nové spekulace o dalším uvolňování evropské monetární politiky. Zpravodajská agentura Dow Jones s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že by německá centrální banka přivítala, kdyby ECB mimo jiné přistoupila k zavedení záporných depozitních sazeb, což by mělo vést k odvrácení pádu eurozóny do deflace. Krátce před 18.00 SELČ se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,371 EUR/USD.

Evropské QE by bylo bomba. Které investice by její exploze vynesla do nebes?

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň

3. Pražská burza se v úterý s výjimkou tří emisí převlékla do červené. Akcie ČEZ po výsledcích zlevnily o více než 2 %

Index PX klesl o 1,01 % na 993,98 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ, která před otevřením trhu reportovala své čtvrtletní hospodářské výsledky. Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla čistého zisku 9,9 miliardy korun při tržbách 53,2 miliardy korun, čímž na obou úrovních zaostala za odhady trhu. Přibližně hodinu po zahájení obchodování akcie ČEZ zlevnily až na 572 Kč, nakonec ale uzavřely "jen" se ztrátou 2,69 % na 575,20 Kč. Nedařilo se ani bankovním titulům. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 1,22 % na 4 465 korun a akcie skupiny Erste Group Bank oslabily o 0,69 % na 652 Kč. Více než procento odepsaly cenné papíry developera Orco (-1,98 %) a likérky Stock (-1,02 %), která před otevřením trhu stejně jako ČEZ zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky, a to v souladu s odhady. V zelených číslech uzavřely pouze tři ze čtrnácti hlavních emisí. Cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna zdražily o 0,43 % na 127,75 Kč, akcie mediální firmy CME přidaly 0,26 % na 57,75 Kč a cenné papíry pojišťovny VIG posílily o 0,1 % na 1 037 korun. Akcie slovenského provozovatele lyžařských středisek TMR uzavřely při minimálním zájmu investorů na nule.

ČS: Květnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní index cen výrobců (odhad duben: +4 % meziročně a +2,8 % meziměsíčně, březen: +1,7 % meziročně a stagnace meziměsíčně). Německo, Francie a Španělsko dopoledne přidají údaje o indexu spotřebitelských cen (harmonizovaný s EU; Německo odhad duben: +1,1 % meziročně, březen: +1,1 % meziročně; Francie odhad duben: +0,9 % meziročně, březen: +0,7 % meziročně; Španělsko odhad duben: +0,4 % meziročně, březen: -0,1 % meziročně) a z Velké Británie na trhy dorazí čísla reflektující situaci na tamním trhu práce včetně míry nezaměstnanosti za první čtvrtletí (odhad: 6,8 %, 4Q2013: 6,9 %) a čtvrtletní zpráva Bank of England o inflaci. Investoři se budou soustředit i na společná evropská data - eurozóna zveřejní statistiku o vývoji průmyslové výroby (odhad duben: +0,9 % meziročně, březen: +1,7 % meziročně, odhad duben: -0,3 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně). Ve Spojených státech se odpoledne bude pozornost investorů upínat k dubnovému indexu výrobních cen (odhad: +0,2 % meziměsíčně, březen: +0,5 % meziměsíčně, odhad: 1,7 % meziročně, březen: 1,4 % meziročně) a pravidelným týdenním zprávám o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí letošního roku ve středu v Evropě zveřejní například společnosti RWE nebo Portugal Telecom. V Asii se kvartálními čísly pochlubí Sony a v USA firmy Macy's nebo Cisco Systems. Odhady výsledků hospodaření firem najdete ZDE.

Na pražské burze budou nejsledovanější událostí hospodářské výsledky společností Telefónica C.R. a NWR. Poprvé pod dohledem nového vlastníka, firmy PPF, oznamuje česká telekomunikační jednička. Od té investoři nejvíce čekají vyjádření ohledně odkupu akcií firmy a její budoucnosti na pražské burze. NWR se podle oslovených analytiků ani v prvních třech měsících roku 2014 nedostala navzdory zlepšením ze ztráty a tržby jí meziročně klesly.

Výsledková sezóna na pražské burze je v plném proudu. Jaké výsledky odkryjí ČEZ a česká Telefónica?

Jak na akcie NWR a Philip Morris?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čistý zisk energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 44 % na 9,9 miliardy korun

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl na 21,2 miliardy Kč (odhad: 22,4 miliardy), provozní výsledek hospodaření (EBIT) na 14,4 miliardy Kč v souladu odhady, provozní cash flow bylo 15,6 miliardy Kč. Tržby společnosti meziročně klesly o 6,7 % na 53,2 miliardy Kč. O pokles zisku se postaral především propad v segmentu výroba a obchod. Ten byl způsoben jak nižší cenou elektřiny, tak nižším odbytem i kvůli teplé zimě. O 1,2 miliardy Kč se snížil zisk EBITDA kvůli situaci v Rumunsku. Firma v rámci svých výsledků potvrdila výhled na letošní rok a očekává, že za celý rok 2014 vydělá 27,5 miliardy Kč, zisk EBITDA by měl klesnout z 81,9 miliardy na 70,5 miliardy Kč. Firma také oznámila, že má předprodáno 77 % výrobní kapacity na rok 2015 (za 40,5 EUR/MWh), 44 % na rok 2016 (cena 38 EUR/MWh) a 16 % pro rok 2017 (cena 40 EUR/MWh).

Tajemství akcií ČEZ: Proč by měly být o 100 korun dražší a proč se může na dividendě vyplácet více než 100 % zisku?

6. Český HDP v 1. čtvrtletí podle odhadů ekonomů mezičtvrtletně klesl kvůli tabáku

Tuzemská ekonomika v letošním 1. čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených v úterý agenturou ČTK mezičtvrtletně klesla o zhruba 0,4 %. Důvodem ale není špatný vývoj ekonomiky, nýbrž dopad efektu předzásobení obchodníků s tabákovými výrobky na konci loňského roku. Ten totiž přispěl ve 4. čtvrtletí 2013 k výraznému růstu ekonomiky. Meziročně by podle odhadu ekonomů měl HDP v letošním prvním čtvrtletí stoupnout o zhruba 2,2 %. První odhad o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek 15. května.

7. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v květnu výrazně zhoršila

Indikátor ZEW sledující očekávání klesl z dubnových 43,2 bodu na 33,1 bodu, očekával se pokles jen na 41 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 2,6 bodu na 62,1 bodu z 59,5 bodu v dubnu (odhad: 60,5 bodu). Pro celou eurozónu index klesl na 55,2 bodu z 61,2 bodu v dubnu. "Německý konjunkturální index ZEW potvrdil jak aktuální dobrý stav ekonomiky (hodnocení současné situace zůstává vysoké a překonalo očekávání), tak obavy o budoucí vývoj související s krizí na Ukrajině, ale také se zpomalením čínské ekonomiky ohrožujícím globální poptávku a hrozbou sklouznutí do deflační pasti v eurozóně," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

8. Maloobchodní tržby v USA v dubnu vzrostly jen o 0,1 %

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v dubnu vzrostly jen o 0,1 %, očekával se 0,4% růst po březnových 1,5 % (revidováno z 1,1 %). Bez zahrnutí aut tržby v dubnu stagnovaly, čekal se 0,6% růst po březnovém revidovaném růstu o procento. Jádrové tržby (bez zahrnutí aut, pohonných hmot a stavebních materiálů) v dubnu klesly o 0,2 %. Zpráva, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, tak brzdí naděje na výrazné zrychlení ekonomického růstu USA ve druhém čtvrtletí. "Růst amerických maloobchodních tržeb v dubnu zřetelně zklamal, kompenzovala to ale revize údajů za březen, která ukázala ještě podstatně silnější růst než původní čísla. Březen tak podle všeho vyčerpal podstatnou část odložené poptávky z neobvykle silnou zimou ovlivněných předchozích měsíců a nyní se růst osobní spotřeby dostává do udržitelného tempa," uvedl Ľuboš Mokráš.

9. Ruská ekonomika bude koncem čtvrtletí asi v recesi, říká ministr

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně opět klesne, takže se země dostane do hospodářské recese. Prohlásil to v úterý ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. HDP by mohl klesnout až o 0,1 %, v prvním kvartálu se mezičtvrtletně snížil o půl procenta, uvedl Uljukajev během návštěvy Kaliningradu. Podle ministra je tedy v Rusku možná technická hospodářská recese. Za tu se považuje pokles HDP ve dvou po sobě následujících čtvrtletích. Podobné varování zaznělo před týdnem i z ruského ministerstva financí. Odpovídá zároveň názoru Mezinárodního měnového fondu, který na konci dubna konstatoval, že Rusko už recesi zažívá.

10. Šéfové CME: Novu neprodáme, je srdcem skupiny

Generální ředitelé mediální skupiny CME Michael Del Nin a Christoph Mainusch rozhodně odmítají prodej české TV Nova. Jejich hlavním úkolem je teď zvýšit příjmy z reklamy. Uvedli to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Zavedli jsme proto novou obchodní politiku, díky které se nám podařilo v prvním čtvrtletí meziročně zvýšit příjmy z prodeje reklamy o 31 %. A to v prostředí, kde podle našich interních odhadů celý televizní reklamní trh v Česku rostl kolem 7 %. Náš podíl na televizním reklamním trhu se zvýšil o 10 procentních bodů ze 47 na 57 %. Nemyslím si, že už letos dosáhneme na úroveň roku 2012. To zabere tak dva roky. Nedokážu říci přesně, na jakou hodnotu se dostaneme, ale trend je jasný, rosteme," řekl deníku Mainusch.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Pornoherci vyzývají: Plaťte za naše filmy, jinak nás již neuvidíte

Americké herečky a herci z filmů pro dospělé zahájili kampaň, ve které prosí, aby si lidé filmy, ve kterých hrají, nestahovali zdarma, ale platili za ně jako za každé jiné zboží, které je na síti dostupné. Kampaň s názvem Pay For Your Porn tvrdí, že pokud lidé za stahování porna nezačnou platit, hrozí, že se tento byznys do budoucna nedokáže uživit, což by v krajním případě znamenalo až jeho úplný zánik. Jestli ale toto varování s platební morálkou obdivovatelů nahých těl skutečně něco udělá, je otázkou.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika