10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
|

10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014

Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde tedy hledat investiční příležitosti na neklidném trhu? Následující firmy ze žhavých sektorů se mohou pochlubit dlouhodobě dobrými výsledky hospodaření, ale přitom jde většinou o v médiích nepropíraná jména a jejich hodnota na akciovém trhu zůstává nedoceněna.

Zemní plyn Ropa Energetika Sektory Akciové tipy

Zařízení a služby pro sektor ropy a zemního plynu

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index si letos připisuje přes 4 % po 24% růstu z loňského roku.

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

1. Basic Energy Services

Basic Energy Services - profil

Je vítězem sektoru, protože akcie této společnosti zdražily letos již o téměř 65 % po téměř 40% růstu v loňském roce. Firma zaznamenává poptávku po podpůrných službách souvisejících s těžbou břidlicového plynu.

Basic Energy Services - očekávané a reportované roční výsledky

Tržby v prvním kvartálu vzrostly o 9 % na 337 milionů USD a provozní zisk na 14 milionů z pouhých 476 tisíc USD. Splátky dluhů ale drží firmu celkově v červených číslech.

Basic Energy Services - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na tuto společnost jsou smíšené. Její akcie se obchodují kolem 23násobku konsenzu očekávaného zisku pro rok 2015.

2. Bristow Group

Bristow Group - profil

Společnost nabízí dopravní služby pomocí vrtulníků pro ropné plošiny a sektor zemního plynu v Evropě, západní Afice, severní Americe a Austrálii. Jako jediné ze subsektoru jí rostou tržby pět let v řadě.

Bristow Group - očekávané a reportované roční výsledky

Za svůj fiskální třetí kvartál končící 31. prosincem 2013 Bristow reportovala tržby 412 milionů USD, což je 6% meziroční nárůst. Zisk klesl na 19 milionů USD (51 centů na akcii) z 38,7 milionu (1 USD na akcii). Společnost tento pokles přičítá odložení příjmů z kontraktů z posledního čtvrtletí minulého roku do letošního prvního kvartálu.

Bristow Group - přehled investičních doporučení

Osm z devíti analytiků, kteří titul pokrývají, hodnotí akcie doporučením "koupit".

Těžba a produkce ropy a plynu

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index

Subsektor si letos připisuje již 9 % po 27% růstu v loňském roce.

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

3. Penn Virginia

Penn Virginia - profil

Letošní dosavadní jednička v subsektoru je Penn Virginia, jejíž akcie posílily o 70 % po růstu hodnoty na dvojnásobek v roce 2013. Poslední čtyři roky firma těžiště byznysu přesouvá ze zemního plynu k ropě a zkapalněnému zemnímu plynu (LNG). Většina jejích kapitálových výdajů v roce 2013 padla na expanzi v břidličné firmaci Eagle Ford v jižním Texasu (toto naleziště zajišťuje 72 % produkce prvního čtvrtletí).

Penn Virginia - očekávané a reportované roční výsledky

Výnosy v prvním kvartále z ropy, LNG a zemního plynu vzrostly o 14 % na 133,2 milionu USD, zatímco provozní zisk klesl na 14,9 milionu USD z 15,5 milionu USD.

Penn Virginia - přehled investičních doporučení

Navzdory velkému vzestupu ceny akcií analytici stále věří Penn jakožto sázce na břidlicovou produkci, s třinácti doporučeními "koupit" a "nadvážit" a čtyřmi "držet". Akcie se obchodují zhruba na 34násobku očekávaného zisku na akcii v roce 2015.

4. Northern Oil and Gas

Northern Oil and Gas - profil

Společnost má své hlavní těžební aktivity v Severní Dakotě a Montaně, v poslední době patří mezi 5 nejlevnějších ziskových firem ze sektoru ropy a plynu.

Northern Oil and Gas - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním kvartálu reportovala na úrovni tržeb z ropy a zemního plynu 16% růst na 96,8 milionu USD, celkové tržby (které zahrnují ztráty z derivátů) vzrostly o 21 % na 82,1 milionu USD. Čistý zisk ale klesl na 11 z 14 centů na akcii, a to kvůli vyšším platbám úroků. Během druhého kvartálu 2013 firma emitovala dluhopisy za 200 milionů USD s kupónem 8 %. Jako jediná společnost v sektoru dokázala každoročně navyšovat tržby v období posledních pěti let.

Northern Oil and Gas - přehled investičních doporučení

Analytici jsou ohledně akcie vesměs pozitivní s osmi z jedenácti ratingů "koupit", dvěma "držet" a jedním "prodat". Akcie se obchoduje za asi 12násobek očekávaného zisku na akcii za rok 2015. Zůstává otázkou, za jak dlouho cena začne odrážet snahy firmy o zvýšení těžby a program zpětných odkupů. Množství akcií v oběhu redukovala od loňského srpna o 5 %.

Nemovitostní investiční fondy (Real Estate Investment Trusts - REIT)

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index

Letos subsektor REIT roste zatím o zhruba 13 % v porovnání s 3% ztrátou v minulém roce. Slabý výkon byl způsoben růstem dlouhodobých úrokových sazeb v kontextu toho, jak se blížilo prosincové zasedání Fedu a očekávané omezení programu nákupu dluhopisů. Na trhu byla ale možnost redukce QE zaceněna již dříve, proto vedlo její konečné oznámení k pullbacku dlouhodobých sazeb a zploštění výnosové křivky.

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

5. Essex Property Trust

Essex Property Trust - profil

Ze subsektoru jsou zajímavé například akcie Essexu. Fond provádí akvizice, výstavby a správu rezidenčních i komerčních nemovitostí v Kalifornii a washingtonském Seattlu. Titul nabízí i slušný dividendový výnos.

Essex Property Trust - očekávané a reportované roční výsledky Essex Property Trust

Analytici jsou ohledně této akcie názorově roztříštění, 12 jich Essexu věří s doporučeními na stupni "koupit" nebo "nadvážit", zatímco zbytek zůstává ohledně titulu neutrální. Konsenzuální cílová cena nicméně předpovídá mírný pokles cen akcií v následujících 12 měsících. Akcie se obchodují kolem 20násobku příjmů z operací (FFO) pro rok 2015 (poznámka - investoři by u REIT měli sledovat spíše FFO než EPS vzhledem k zaměření sektoru na cash flow pro krytí dividendových plateb a rozvoje firmy).

6. Omega Healthcare Investors

Omega Healthcare Investors - profil

REIT se solidním výkonem, který přitahuje investorskou pozornost díky nízké valuaci a atraktivní specializaci (převážně investuje do dlouhodobých aktiv v sektoru zdravotní péče). Akcie letos zvýšila svou hodnotu o čtvrtinu po třetinovém nárůstu během minulého roku. Investoři se mohou těšit i na slušný dividendový výnos. Skvělý výkon akcie v roce 2013 reflektoval pravděpodobně názor investorů, že dlouhodobé demografické trendy (stárnutí populace) jsou mnohem důležitější než směr vývoje úrokových měr.

Omega Healthcare Investors - očekávané a reportované roční výsledky

Firma zvýšila FFO pět let v řadě. Příjmy z činnosti pro akcionáře za první kvartál dosáhly 68 centů na akcii, o rok dříve to bylo 62 centů.

Omega Healthcare Investors

Navzdory nižší valuaci jsou názory analytiků na vyhlídky společnosti smíšené, hodnotí ji dvěma doporučeními "koupit", čtyřmi "neutrálními" a dvěma "prodejními". Konsenzuální cílová cena 33,80 USD implikuje 7% pokles v následujících 12 měsících. I tak se ale na Omegu vyplatí vsadit, protože kromě dividendového titulu představuje také sázku na klíčové demografické trendy. Dlouhodobí investoři, kteří drží akcie i během volatilnějších období a užívají si dividend, by měli této akcii věnovat zvláštní pozornost.

Síťové služby - elektřina

S&P Supercomposite Electric Utilities

Subsektor síťových služeb elektřiny po mírném růstu loni si už nyní připisuje více než 10% zisky. Byznys firem v subsektoru zůstává robustní díky garantovaným kontraktům dodavatelů s městy.

S&P Supercomposite Electric Utilities - vítězové a poražení (YTD)

7. Exelon

Exelon - profil

Nejlepší výkon mezi elektrickými utilitami letos podává Pepco. Není to překvapivé, protože firma začátkem měsíce souhlasila s akvizicí ze strany Exelonu. Akcie Exelonu jsou, co se letošního výkonu týče, dvojkou v rámci subsektoru.

Exelon - očekávané a reportované roční výsledky Exelon - přehled investičních doporučení

Akcie společnosti se obchodují zhruba na 14,5násobku očekávaného zisku za rok 2015.

8. Westar Energy

Westar Energy - profil

Westar je přehlížená utilita, jejíž výnosy rostou již pět let v řadě. Nabízí i zajímavý dividendový výnos. Po několika letech emisí nových akcií pro financování kapitálových výdajů oznámil nedávno šéf společnosti Mark Ruelle, že začíná nové, vyváženější období. Přestože kapitálové výdaje zůstávají vysoké, lze podle něj očekávat růst firmy bez úpisu nových akcií.

Westar Energy - čtvrtletní výsledky

Firmě se podařilo zvýšit v prvním kvartálu zisk na akcii na 52 centů oproti 40 centům v minulém roce. Rostly i výnosy, konkrétně o 15 %. Firma to přičítá "vyšším prodejům elektřiny v chladném počasí a vyšším cenám z investic do kontrol kvality vzduchu a přenosové infrastruktury".

Westar Energy - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na akcii jsou roztříštěné, sedm jich hodnotí Westar ratingem "koupit", dalších osm je ohledně ní neutrální a jeden ji doporučuje v portfoliu podvážit. Akcie se obchoduje za zhruba 15násobek očekávaného zisku v roce 2015.

Síťové služby - konglomeráty

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index si letos připisuje 9 % po 16% růstu v roce 2013.

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index - vítězové a poražení (YTD)

9. MDU Resources Group

MDU Resources Group - profil

Zajímavou sázkou na tento subsektor je například MDU Resources, která má za sebou letos již 10% růst. Zanedbatelný není ani její dividendový výnos.

MDU distribuuje zemní plyn v několika amerických státech. V Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Wyomingu navíc dodává i elektřinu. V březnu provedla akvizici aktiv ve Wyomingu a očekává se, že investice na akvizici a rozvoj aktivit v této oblasti dosáhne celkem 270 milionů USD.

MDU Resources - očekávané a reportované roční výsledky

Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí o 12 % na 1,043 miliardy USD, a očištěný zisk z 60,1 milionu USD na 60,8 milionu USD (na akcii 32 centů).

MDU Resources Group - přehled investičních doporučení

Šest ze čtrnácti analytiků hodnotí akcie doporučením "koupit", sedm z nich je doporučuje držet a jeden prodat. Konsenzuální cílová cena 35,43 USD představuje mírný růstový potenciál. Akcie se obchodují zhruba na 19násobku očekávaného zisku v roce 2015.

10. NorthWestern Energy

NorthWestern - profil

V posledních pěti letech se silnými zisky a výnosy může pochlubit například NorthWestern Energy. Letošní rok si zatím připisuje zhruba 7 % a dlouhodobě nabízí slušné dividendy.

NorthWestern - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním čtvrtletí zaznamenala 18% nárůst výnosů na 370 milionů USD. Čistý zisk vzrostl na 45,6 milionu USD (1,17 USD na akcii) z 37,9 milionu USD (1,01 USD na akcii). Šéf společnosti Bob Rowe zlepšení připisuje dlouhodobě chladnému počasí. Kromě toho se firmě díky akvizici výrobních aktiv zvedly marže.

NorthWestern - přehled investičních doporučení

Žádný z analytiků pokrývajících tento titul nemá akcie takzvaně "na sell". Čtyři z nich je hodnotí stupněm "koupit" nebo "nadvážit", tři je doporučují držet. Konsenzuální cílová cena 53,67 USD představuje slušný růstový potenciál. Akcie se obchoduje kolem 14,5násobku očekávaných zisků v roce 2015.

Zdroj: MarketWatch
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie