10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
|

10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014

Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde tedy hledat investiční příležitosti na neklidném trhu? Následující firmy ze žhavých sektorů se mohou pochlubit dlouhodobě dobrými výsledky hospodaření, ale přitom jde většinou o v médiích nepropíraná jména a jejich hodnota na akciovém trhu zůstává nedoceněna.

Zemní plyn Ropa Energetika Sektory Akciové tipy Americké akcie

Zařízení a služby pro sektor ropy a zemního plynu

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index si letos připisuje přes 4 % po 24% růstu z loňského roku.

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

1. Basic Energy Services

Basic Energy Services - profil

Je vítězem sektoru, protože akcie této společnosti zdražily letos již o téměř 65 % po téměř 40% růstu v loňském roce. Firma zaznamenává poptávku po podpůrných službách souvisejících s těžbou břidlicového plynu.

Basic Energy Services - očekávané a reportované roční výsledky

Tržby v prvním kvartálu vzrostly o 9 % na 337 milionů USD a provozní zisk na 14 milionů z pouhých 476 tisíc USD. Splátky dluhů ale drží firmu celkově v červených číslech.

Basic Energy Services - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na tuto společnost jsou smíšené. Její akcie se obchodují kolem 23násobku konsenzu očekávaného zisku pro rok 2015.

2. Bristow Group

Bristow Group - profil

Společnost nabízí dopravní služby pomocí vrtulníků pro ropné plošiny a sektor zemního plynu v Evropě, západní Afice, severní Americe a Austrálii. Jako jediné ze subsektoru jí rostou tržby pět let v řadě.

Bristow Group - očekávané a reportované roční výsledky

Za svůj fiskální třetí kvartál končící 31. prosincem 2013 Bristow reportovala tržby 412 milionů USD, což je 6% meziroční nárůst. Zisk klesl na 19 milionů USD (51 centů na akcii) z 38,7 milionu (1 USD na akcii). Společnost tento pokles přičítá odložení příjmů z kontraktů z posledního čtvrtletí minulého roku do letošního prvního kvartálu.

Bristow Group - přehled investičních doporučení

Osm z devíti analytiků, kteří titul pokrývají, hodnotí akcie doporučením "koupit".

Těžba a produkce ropy a plynu

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index

Subsektor si letos připisuje již 9 % po 27% růstu v loňském roce.

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

3. Penn Virginia

Penn Virginia - profil

Letošní dosavadní jednička v subsektoru je Penn Virginia, jejíž akcie posílily o 70 % po růstu hodnoty na dvojnásobek v roce 2013. Poslední čtyři roky firma těžiště byznysu přesouvá ze zemního plynu k ropě a zkapalněnému zemnímu plynu (LNG). Většina jejích kapitálových výdajů v roce 2013 padla na expanzi v břidličné firmaci Eagle Ford v jižním Texasu (toto naleziště zajišťuje 72 % produkce prvního čtvrtletí).

Penn Virginia - očekávané a reportované roční výsledky

Výnosy v prvním kvartále z ropy, LNG a zemního plynu vzrostly o 14 % na 133,2 milionu USD, zatímco provozní zisk klesl na 14,9 milionu USD z 15,5 milionu USD.

Penn Virginia - přehled investičních doporučení

Navzdory velkému vzestupu ceny akcií analytici stále věří Penn jakožto sázce na břidlicovou produkci, s třinácti doporučeními "koupit" a "nadvážit" a čtyřmi "držet". Akcie se obchodují zhruba na 34násobku očekávaného zisku na akcii v roce 2015.

4. Northern Oil and Gas

Northern Oil and Gas - profil

Společnost má své hlavní těžební aktivity v Severní Dakotě a Montaně, v poslední době patří mezi 5 nejlevnějších ziskových firem ze sektoru ropy a plynu.

Northern Oil and Gas - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním kvartálu reportovala na úrovni tržeb z ropy a zemního plynu 16% růst na 96,8 milionu USD, celkové tržby (které zahrnují ztráty z derivátů) vzrostly o 21 % na 82,1 milionu USD. Čistý zisk ale klesl na 11 z 14 centů na akcii, a to kvůli vyšším platbám úroků. Během druhého kvartálu 2013 firma emitovala dluhopisy za 200 milionů USD s kupónem 8 %. Jako jediná společnost v sektoru dokázala každoročně navyšovat tržby v období posledních pěti let.

Northern Oil and Gas - přehled investičních doporučení

Analytici jsou ohledně akcie vesměs pozitivní s osmi z jedenácti ratingů "koupit", dvěma "držet" a jedním "prodat". Akcie se obchoduje za asi 12násobek očekávaného zisku na akcii za rok 2015. Zůstává otázkou, za jak dlouho cena začne odrážet snahy firmy o zvýšení těžby a program zpětných odkupů. Množství akcií v oběhu redukovala od loňského srpna o 5 %.

Nemovitostní investiční fondy (Real Estate Investment Trusts - REIT)

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index

Letos subsektor REIT roste zatím o zhruba 13 % v porovnání s 3% ztrátou v minulém roce. Slabý výkon byl způsoben růstem dlouhodobých úrokových sazeb v kontextu toho, jak se blížilo prosincové zasedání Fedu a očekávané omezení programu nákupu dluhopisů. Na trhu byla ale možnost redukce QE zaceněna již dříve, proto vedlo její konečné oznámení k pullbacku dlouhodobých sazeb a zploštění výnosové křivky.

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

5. Essex Property Trust

Essex Property Trust - profil

Ze subsektoru jsou zajímavé například akcie Essexu. Fond provádí akvizice, výstavby a správu rezidenčních i komerčních nemovitostí v Kalifornii a washingtonském Seattlu. Titul nabízí i slušný dividendový výnos.

Essex Property Trust - očekávané a reportované roční výsledky Essex Property Trust

Analytici jsou ohledně této akcie názorově roztříštění, 12 jich Essexu věří s doporučeními na stupni "koupit" nebo "nadvážit", zatímco zbytek zůstává ohledně titulu neutrální. Konsenzuální cílová cena nicméně předpovídá mírný pokles cen akcií v následujících 12 měsících. Akcie se obchodují kolem 20násobku příjmů z operací (FFO) pro rok 2015 (poznámka - investoři by u REIT měli sledovat spíše FFO než EPS vzhledem k zaměření sektoru na cash flow pro krytí dividendových plateb a rozvoje firmy).

6. Omega Healthcare Investors

Omega Healthcare Investors - profil

REIT se solidním výkonem, který přitahuje investorskou pozornost díky nízké valuaci a atraktivní specializaci (převážně investuje do dlouhodobých aktiv v sektoru zdravotní péče). Akcie letos zvýšila svou hodnotu o čtvrtinu po třetinovém nárůstu během minulého roku. Investoři se mohou těšit i na slušný dividendový výnos. Skvělý výkon akcie v roce 2013 reflektoval pravděpodobně názor investorů, že dlouhodobé demografické trendy (stárnutí populace) jsou mnohem důležitější než směr vývoje úrokových měr.

Omega Healthcare Investors - očekávané a reportované roční výsledky

Firma zvýšila FFO pět let v řadě. Příjmy z činnosti pro akcionáře za první kvartál dosáhly 68 centů na akcii, o rok dříve to bylo 62 centů.

Omega Healthcare Investors

Navzdory nižší valuaci jsou názory analytiků na vyhlídky společnosti smíšené, hodnotí ji dvěma doporučeními "koupit", čtyřmi "neutrálními" a dvěma "prodejními". Konsenzuální cílová cena 33,80 USD implikuje 7% pokles v následujících 12 měsících. I tak se ale na Omegu vyplatí vsadit, protože kromě dividendového titulu představuje také sázku na klíčové demografické trendy. Dlouhodobí investoři, kteří drží akcie i během volatilnějších období a užívají si dividend, by měli této akcii věnovat zvláštní pozornost.

Síťové služby - elektřina

S&P Supercomposite Electric Utilities

Subsektor síťových služeb elektřiny po mírném růstu loni si už nyní připisuje více než 10% zisky. Byznys firem v subsektoru zůstává robustní díky garantovaným kontraktům dodavatelů s městy.

S&P Supercomposite Electric Utilities - vítězové a poražení (YTD)

7. Exelon

Exelon - profil

Nejlepší výkon mezi elektrickými utilitami letos podává Pepco. Není to překvapivé, protože firma začátkem měsíce souhlasila s akvizicí ze strany Exelonu. Akcie Exelonu jsou, co se letošního výkonu týče, dvojkou v rámci subsektoru.

Exelon - očekávané a reportované roční výsledky Exelon - přehled investičních doporučení

Akcie společnosti se obchodují zhruba na 14,5násobku očekávaného zisku za rok 2015.

8. Westar Energy

Westar Energy - profil

Westar je přehlížená utilita, jejíž výnosy rostou již pět let v řadě. Nabízí i zajímavý dividendový výnos. Po několika letech emisí nových akcií pro financování kapitálových výdajů oznámil nedávno šéf společnosti Mark Ruelle, že začíná nové, vyváženější období. Přestože kapitálové výdaje zůstávají vysoké, lze podle něj očekávat růst firmy bez úpisu nových akcií.

Westar Energy - čtvrtletní výsledky

Firmě se podařilo zvýšit v prvním kvartálu zisk na akcii na 52 centů oproti 40 centům v minulém roce. Rostly i výnosy, konkrétně o 15 %. Firma to přičítá "vyšším prodejům elektřiny v chladném počasí a vyšším cenám z investic do kontrol kvality vzduchu a přenosové infrastruktury".

Westar Energy - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na akcii jsou roztříštěné, sedm jich hodnotí Westar ratingem "koupit", dalších osm je ohledně ní neutrální a jeden ji doporučuje v portfoliu podvážit. Akcie se obchoduje za zhruba 15násobek očekávaného zisku v roce 2015.

Síťové služby - konglomeráty

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index si letos připisuje 9 % po 16% růstu v roce 2013.

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index - vítězové a poražení (YTD)

9. MDU Resources Group

MDU Resources Group - profil

Zajímavou sázkou na tento subsektor je například MDU Resources, která má za sebou letos již 10% růst. Zanedbatelný není ani její dividendový výnos.

MDU distribuuje zemní plyn v několika amerických státech. V Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Wyomingu navíc dodává i elektřinu. V březnu provedla akvizici aktiv ve Wyomingu a očekává se, že investice na akvizici a rozvoj aktivit v této oblasti dosáhne celkem 270 milionů USD.

MDU Resources - očekávané a reportované roční výsledky

Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí o 12 % na 1,043 miliardy USD, a očištěný zisk z 60,1 milionu USD na 60,8 milionu USD (na akcii 32 centů).

MDU Resources Group - přehled investičních doporučení

Šest ze čtrnácti analytiků hodnotí akcie doporučením "koupit", sedm z nich je doporučuje držet a jeden prodat. Konsenzuální cílová cena 35,43 USD představuje mírný růstový potenciál. Akcie se obchodují zhruba na 19násobku očekávaného zisku v roce 2015.

10. NorthWestern Energy

NorthWestern - profil

V posledních pěti letech se silnými zisky a výnosy může pochlubit například NorthWestern Energy. Letošní rok si zatím připisuje zhruba 7 % a dlouhodobě nabízí slušné dividendy.

NorthWestern - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním čtvrtletí zaznamenala 18% nárůst výnosů na 370 milionů USD. Čistý zisk vzrostl na 45,6 milionu USD (1,17 USD na akcii) z 37,9 milionu USD (1,01 USD na akcii). Šéf společnosti Bob Rowe zlepšení připisuje dlouhodobě chladnému počasí. Kromě toho se firmě díky akvizici výrobních aktiv zvedly marže.

NorthWestern - přehled investičních doporučení

Žádný z analytiků pokrývajících tento titul nemá akcie takzvaně "na sell". Čtyři z nich je hodnotí stupněm "koupit" nebo "nadvážit", tři je doporučují držet. Konsenzuální cílová cena 53,67 USD představuje slušný růstový potenciál. Akcie se obchoduje kolem 14,5násobku očekávaných zisků v roce 2015.

Zdroj: MarketWatch
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
před hodinou

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
před hodinou

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice