Evropská unie: SHORT, nebo LONG?
|

Evropská unie: SHORT, nebo LONG?

Vítězství euroskeptiků a následné obavy z toho, že evropský integrační proces zařadí zpátečku, by trhy mohlo rozpohybovat. Na to by doplatila hlavně aktiva svázaná s periferií eurozóny, možná i euro jako takové. Pravděpodobnější však je, že volby do Evropského parlamentu nic zásadního nezmění. Možná i proto, že je tento parlament irelevantní, zaznělo mimo jiné v anketě Investičního webu.

Rizika Politika Evropská unie Anketa

Martin Loos (brokerjet České spořitelny): Vítězství euroskeptiků by znamenalo, že přišel čas shortovat

V případě malé účasti voličů je možný výrazný úspěch euroskeptických stran. A to by se pak v Evropském parlamentu mohly začít dít opravdu zajímavé věci. V takovém případě by asi mělo smysl být SHORT, například pokud jde o akcie. Podle mě by se to týkalo například bankovních titulů, a to hlavně ze zemí na jihu eurozóny.

Vít Jedlička (Colosseum): Trhy se nejspíše před volbami a v jejich průběhu rozpohybují

Myslím si, že lze vsadit na úspěch stran, které si nepřejí, abych jejich země byla součástí EU, respektive eurozóny. Ve Spojeném království by například mohla vyhrát Strana za nezávislost (UKIP). Úspěch podobných stran by pak mohl obrátit směr evropské integrace a oslabit důvěru ve společnou měnu a ukončení dluhové krize.

Přestože se od krize fundamentálně nic zásadního nezměnilo, trhy se v poslední době chovají, jako kdyby státy EU neměly velké strukturální a dluhové problémy. Požadované výnosy státních dluhopisů v předlužených zemích dosahují rekordně nízkých hodnot. Úspěch euroskeptiků ve volbách by mohl tento vývoj obrátit. Dluhopisy a akcie v zemích, kde stále hrozí krize, by tedy mohly zažít výraznější výprodej. I proto si myslím, že bude vývoj během voleb – a těsně před volbami – na trzích nejspíše dost volatilní.

Anonym (z řad českých burzovních veteránů v Česku): Volby nemají smysl, Evropský parlament je zbytečný

Dle mého názoru jsou volby do Evropského parlamentu z pohledu trhu naprosto nepodstatné. Nemají smysl, protože nevidím ochotu ani snahu europoslanců něco měnit. Z jejich pohledu to ani nemá smysl, protože za úsilím o post poslance Evropského parlamentu je vidina zisku a výhod, ne snaha něco opravdu měnit. Měnit se toho navíc ani moc nedá.

Petr Hlinomaz (BH Securities): V parlamentu bude více hluku, zásadní změnu ale nečekám

Je to asi v prvé řadě otázka pro politology, orientující se jako ryby ve vodě v toku politických sil v Bruselu i v jednotlivých evropských zemích. Sám za sebe v tomto okamžiku nečekám nějaký zásadní obrat. Ačkoli vnímám rostoucí nebezpečí sílících extremistických hlasů, které v novém parlamentu mohou zasednout a zaznívat, myslím si, že se dominantní zájmy a postoje velkých zemí jako Německo nebo Francie příliš nezmění.

před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice