Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?
|

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží získat poslední nerozhodnuté voliče, nebo je alespoň přimět, aby k volbám, které se mezi Čechy velké oblibě netěší, vůbec přišli. Proč by se měl investor nebo podnikatel vůbec zajímat o to, co jednotliví kandidáti na europoslance hodlají v Evropě dělat? Ptali jsme se lídrů kandidátek největších politických stran.

Česká ekonomika Politika Evropská unie Anketa

Jak budete chtít z funkce europoslance prospět české ekonomice a českým podnikatelům a investorům?

Pavel Telička (ANO)

To je otázka natolik komplexní, že se musím odkázat na náš program. Ve stručnosti: Naším základním cílem je využít členství v EU k prosazování českých zájmů a prestiže v Evropě i ve světě, ale také se snažit, aby Evropská unie byla stabilní a prosperující. Budeme chtít odbourávat byrokracii a snižovat administrativní zátěž pro naše občany a podniky, podpoříme malé a střední podnikání zjednodušením legislativy a usnadněním přístupu k finančním zdrojům, podpoříme využití finančních nástrojů a dalších možností daných dopravní politikou EU k modernizaci a rozvoji infrastruktury, zejména dopravních sítí.

Bezpodmínečně budeme trvat na zrušení roamingových poplatků do roku 2016. Budeme také vyvíjet úsilí s cílem chránit evropský a český trh před nebezpečnými, padělanými nebo nekvalitními výrobky. Budeme usilovat, aby evropské instituce efektivně potíraly nekalou konkurenci ze zemí mimo EU. Podpoříme také návrhy, které umožní ČR účelně a v maximální možné míře čerpat více a lépe z evropských fondů. Zasadíme se o pravidelné vyhodnocování účinnosti evropských programů a projektů.

Luděk Niedermayer (TOP 09)

Pro českou ekonomiku je nejdůležitější, aby evropské hospodářství bylo stabilní a ekonomika EU jako celku rostla. Musíme se dívat dále než na své vnitrostátní zájmy, protože provázanost naší ekonomiky s tou evropskou je obrovská. Pokud se nebude dařit Evropě, nebude se dařit ani nám.

V minulých letech proběhla řada změn v ekonomické architektuře EU. Mám na mysli například regulaci bank, bankovní unii a fiskální pakt. Řada těchto věcí je dobře nastartovaná a připravená. Není potřeba je překopávat a vymýšlet věci nové, ale především dohlédnout na to, aby ty započaté věci fungovaly, jak mají, a dotáhnout je do konce. Aby se nová pravidla neobcházela, a to nejen v době krize, ale především v časech, kdy se ekonomice daří.

Jan Keller (ČSSD)

(ČSSD odpovědi profesora Kellera neposkytla, citujeme z jejího programu.)

ČSSD se chce zaměřovat na ochranu pracovního trhu. Bojovat chce například proti agenturnímu zaměstnávání. Chce se zasadit o zvyšování minimální mzdy v EU. Strana hodlá podpořit investice do infrastruktury, která lépe propojí členské státy, a také inovace, výzkum a progresivní hospodářskou politiku. Kandidáti ČSSD chtějí přispět k obnovení silné průmyslové politiky EU, která zajistí vytvoření pracovních míst oproti jejich odlivu do třetích zemí. Strana chce také prosazovat sladění daňových systémů a odstranění daňové soutěže a hodlá bojovat proti daňovým rájům a finančním spekulacím.

Kateřina Konečná (KSČM)

Českou ekonomiku je nutné nastartovat s podporou Bruselu. Budu se zasazovat o to, aby šlo z evropských programů více peněz na podporu tvorby pracovních míst. Chceme více peněz z EU pro malé a střední firmy a na podporu vědy, výzkumu a inovací.

Jan Zahradil (ODS)

Pro nás je zásadní, aby EU nepřijímala žádnou novou zbytečnou legislativu. Naopak se budeme snažit, jako jsme to dělali za svého dosavadního působení v Evropském parlamentu, rušit legislativu, která je nesmyslná a přebytečná.

Chceme navrhnout Evropské komisi, aby provedla revizi desítek tisíc stran evropských norem. Takovou komplexní revizi celého systému nařízení rádi podpoříme a jsem přesvědčen, že pro tento návrh získáme v Evropském parlamentu řadu spojenců.

Ondřej Liška (Strana zelených)

Je potřeba zásadním způsobem zjednodušit čerpání peněz z evropských fondů tak, aby tyto prostředky skutečně pomohly zvýšit zaměstnanost a prosperitu. K tomu účelu se také musejí zpřísnit kontrolní mechanismy, aby už nemohlo docházet k takovým korupčním skandálům jako v případě ROP Severozápad. Mezi lety 2007 až 2013 nezvládla ČR z evropských fondů vyčerpat bezmála 300 miliard Kč, které mohly být využity například na rozvoj regionální dopravy nebo podporu malých zemědělců.

Prosadíme, aby podporu získaly jen projekty, které budou hospodárné, zlepší každodenní život lidí a přinesou nová pracovní místa do regionů. Budeme požadovat, aby příjemci dotací ve všech členských státech EU vždy kompletně zveřejňovali svou vlastnickou strukturu. Zajistíme, aby Evropská komise znovu získala takové kontrolní pravomoci, aby mohla efektivně kontrolovat přidělování dotací a postihovat jejich zneužívání.

Zelení dále podpoří zvýšení zaměstnanosti podle Strategie Evropa 2020 a Národního programu reforem. Zasadíme se o vytvoření podmínek pro vznik nových pracovních míst, například v moderních energetických odvětvích, nízkoenergetickém stavebnictví, využití odpadů a dalších oborech. Podpoříme zavádění Evropského rámce kvalifikací, což zlepší prostupnost evropského trhu práce. Zelení budou prosazovat navýšení prostředků pro evropské programy a iniciativy řešící nezaměstnanost mladých a jiných na trhu práce znevýhodněných skupin. Za vhodné nástroje pokládáme i snížení daňového zatížení práce a postupné sjednocování sociálních standardů v EU.

Pavel Svoboda (KDU-ČSL)

V europarlamentu se budeme snažit přesvědčit Evropskou komisi, aby přesměrovala více peněz na podporu malých a středních podniků. Klíčové je snižování administrativní zátěže při přeshraničním obchodu a zlepšování přístupu malých a středních firem k úvěrům.

Velmi se osvědčuje také flexibilní pracovní doba, která je výhodná jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Zlepšuje i postavení rodin s dětmi. Budeme také chtít posilovat Evropský sociální fond, z něhož plynou prostředky na podporu absolventů škol a jejich uplatnění na trhu práce.

Petr Mach (Svobodní)

Zdůraznil bych dvě věci. Zaprvé chceme přesvědčit europoslance, aby hlasovali pro změnu Smlouvy o EU v tom smyslu, že členství v eurozóně, a tedy i přijetí eura, bude dobrovolné. Právo změny těchto pravidel má po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost i Evropský parlament.

Druhou věcí je, že budeme hlasovat pro zrušení všech nesmyslných nařízení, jako je například nesmyslný zákaz používání označení "pomazánkové máslo". Jsme také zásadně proti další podpoře obnovitelných zdrojů energie po roce 2020.

Roman Škrabánek (Úsvit)

(Hnutí Úsvit odpovědi Romana Škrabánka neposkytlo, citujeme z jeho programu.)

Úsvit je pro společný ekonomický prostor, společné vědecké projekty, boj s kriminalitou a daňovými úniky. Chce také prosazovat vyšší zaměstnanost. Úsvit je naopak proti přijetí eura bez referenda a vzájemnému ručení jednotlivých států EU za dluhy jiného státu. Je proti nesmyslným a zbytečným regulacím a proti stávajícímu systému dotací, které jsou podle Úsvitu zdrojem korupce a plýtvání. Hnutí chce zjednodušení administrace a reformování evropských dotací.

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
před 28 minutami

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
před hodinou

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
09:46

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl