Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?
|

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží získat poslední nerozhodnuté voliče, nebo je alespoň přimět, aby k volbám, které se mezi Čechy velké oblibě netěší, vůbec přišli. Proč by se měl investor nebo podnikatel vůbec zajímat o to, co jednotliví kandidáti na europoslance hodlají v Evropě dělat? Ptali jsme se lídrů kandidátek největších politických stran.

Česká ekonomika Politika Evropská unie Anketa

Jak budete chtít z funkce europoslance prospět české ekonomice a českým podnikatelům a investorům?

Pavel Telička (ANO)

To je otázka natolik komplexní, že se musím odkázat na náš program. Ve stručnosti: Naším základním cílem je využít členství v EU k prosazování českých zájmů a prestiže v Evropě i ve světě, ale také se snažit, aby Evropská unie byla stabilní a prosperující. Budeme chtít odbourávat byrokracii a snižovat administrativní zátěž pro naše občany a podniky, podpoříme malé a střední podnikání zjednodušením legislativy a usnadněním přístupu k finančním zdrojům, podpoříme využití finančních nástrojů a dalších možností daných dopravní politikou EU k modernizaci a rozvoji infrastruktury, zejména dopravních sítí.

Bezpodmínečně budeme trvat na zrušení roamingových poplatků do roku 2016. Budeme také vyvíjet úsilí s cílem chránit evropský a český trh před nebezpečnými, padělanými nebo nekvalitními výrobky. Budeme usilovat, aby evropské instituce efektivně potíraly nekalou konkurenci ze zemí mimo EU. Podpoříme také návrhy, které umožní ČR účelně a v maximální možné míře čerpat více a lépe z evropských fondů. Zasadíme se o pravidelné vyhodnocování účinnosti evropských programů a projektů.

Luděk Niedermayer (TOP 09)

Pro českou ekonomiku je nejdůležitější, aby evropské hospodářství bylo stabilní a ekonomika EU jako celku rostla. Musíme se dívat dále než na své vnitrostátní zájmy, protože provázanost naší ekonomiky s tou evropskou je obrovská. Pokud se nebude dařit Evropě, nebude se dařit ani nám.

V minulých letech proběhla řada změn v ekonomické architektuře EU. Mám na mysli například regulaci bank, bankovní unii a fiskální pakt. Řada těchto věcí je dobře nastartovaná a připravená. Není potřeba je překopávat a vymýšlet věci nové, ale především dohlédnout na to, aby ty započaté věci fungovaly, jak mají, a dotáhnout je do konce. Aby se nová pravidla neobcházela, a to nejen v době krize, ale především v časech, kdy se ekonomice daří.

Jan Keller (ČSSD)

(ČSSD odpovědi profesora Kellera neposkytla, citujeme z jejího programu.)

ČSSD se chce zaměřovat na ochranu pracovního trhu. Bojovat chce například proti agenturnímu zaměstnávání. Chce se zasadit o zvyšování minimální mzdy v EU. Strana hodlá podpořit investice do infrastruktury, která lépe propojí členské státy, a také inovace, výzkum a progresivní hospodářskou politiku. Kandidáti ČSSD chtějí přispět k obnovení silné průmyslové politiky EU, která zajistí vytvoření pracovních míst oproti jejich odlivu do třetích zemí. Strana chce také prosazovat sladění daňových systémů a odstranění daňové soutěže a hodlá bojovat proti daňovým rájům a finančním spekulacím.

Kateřina Konečná (KSČM)

Českou ekonomiku je nutné nastartovat s podporou Bruselu. Budu se zasazovat o to, aby šlo z evropských programů více peněz na podporu tvorby pracovních míst. Chceme více peněz z EU pro malé a střední firmy a na podporu vědy, výzkumu a inovací.

Jan Zahradil (ODS)

Pro nás je zásadní, aby EU nepřijímala žádnou novou zbytečnou legislativu. Naopak se budeme snažit, jako jsme to dělali za svého dosavadního působení v Evropském parlamentu, rušit legislativu, která je nesmyslná a přebytečná.

Chceme navrhnout Evropské komisi, aby provedla revizi desítek tisíc stran evropských norem. Takovou komplexní revizi celého systému nařízení rádi podpoříme a jsem přesvědčen, že pro tento návrh získáme v Evropském parlamentu řadu spojenců.

Ondřej Liška (Strana zelených)

Je potřeba zásadním způsobem zjednodušit čerpání peněz z evropských fondů tak, aby tyto prostředky skutečně pomohly zvýšit zaměstnanost a prosperitu. K tomu účelu se také musejí zpřísnit kontrolní mechanismy, aby už nemohlo docházet k takovým korupčním skandálům jako v případě ROP Severozápad. Mezi lety 2007 až 2013 nezvládla ČR z evropských fondů vyčerpat bezmála 300 miliard Kč, které mohly být využity například na rozvoj regionální dopravy nebo podporu malých zemědělců.

Prosadíme, aby podporu získaly jen projekty, které budou hospodárné, zlepší každodenní život lidí a přinesou nová pracovní místa do regionů. Budeme požadovat, aby příjemci dotací ve všech členských státech EU vždy kompletně zveřejňovali svou vlastnickou strukturu. Zajistíme, aby Evropská komise znovu získala takové kontrolní pravomoci, aby mohla efektivně kontrolovat přidělování dotací a postihovat jejich zneužívání.

Zelení dále podpoří zvýšení zaměstnanosti podle Strategie Evropa 2020 a Národního programu reforem. Zasadíme se o vytvoření podmínek pro vznik nových pracovních míst, například v moderních energetických odvětvích, nízkoenergetickém stavebnictví, využití odpadů a dalších oborech. Podpoříme zavádění Evropského rámce kvalifikací, což zlepší prostupnost evropského trhu práce. Zelení budou prosazovat navýšení prostředků pro evropské programy a iniciativy řešící nezaměstnanost mladých a jiných na trhu práce znevýhodněných skupin. Za vhodné nástroje pokládáme i snížení daňového zatížení práce a postupné sjednocování sociálních standardů v EU.

Pavel Svoboda (KDU-ČSL)

V europarlamentu se budeme snažit přesvědčit Evropskou komisi, aby přesměrovala více peněz na podporu malých a středních podniků. Klíčové je snižování administrativní zátěže při přeshraničním obchodu a zlepšování přístupu malých a středních firem k úvěrům.

Velmi se osvědčuje také flexibilní pracovní doba, která je výhodná jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Zlepšuje i postavení rodin s dětmi. Budeme také chtít posilovat Evropský sociální fond, z něhož plynou prostředky na podporu absolventů škol a jejich uplatnění na trhu práce.

Petr Mach (Svobodní)

Zdůraznil bych dvě věci. Zaprvé chceme přesvědčit europoslance, aby hlasovali pro změnu Smlouvy o EU v tom smyslu, že členství v eurozóně, a tedy i přijetí eura, bude dobrovolné. Právo změny těchto pravidel má po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost i Evropský parlament.

Druhou věcí je, že budeme hlasovat pro zrušení všech nesmyslných nařízení, jako je například nesmyslný zákaz používání označení "pomazánkové máslo". Jsme také zásadně proti další podpoře obnovitelných zdrojů energie po roce 2020.

Roman Škrabánek (Úsvit)

(Hnutí Úsvit odpovědi Romana Škrabánka neposkytlo, citujeme z jeho programu.)

Úsvit je pro společný ekonomický prostor, společné vědecké projekty, boj s kriminalitou a daňovými úniky. Chce také prosazovat vyšší zaměstnanost. Úsvit je naopak proti přijetí eura bez referenda a vzájemnému ručení jednotlivých států EU za dluhy jiného státu. Je proti nesmyslným a zbytečným regulacím a proti stávajícímu systému dotací, které jsou podle Úsvitu zdrojem korupce a plýtvání. Hnutí chce zjednodušení administrace a reformování evropských dotací.

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
před 20 minutami

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
před hodinou

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
před hodinou

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
před hodinou

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
10:41

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
10:14

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla na nový rekord. Index podnikatelského klimatu Ifo se...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
09:40

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
09:39

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení