Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014
|

Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014

V USA budou ve zkráceneém obchodním týdnu zveřejněny například údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, Německo zveřejní nezaměstnanost, na pražské burze oznámí výsledky VIG, Orco a Pegas. Ve středu se v Praze začne obchodovat s akciemi Pivovary Lobkowicz Group.

Investiční a ekonomický výhled

USA

26/5 Memorial Day - trhy jsou zavřené

27/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad duben: -0,7 % meziměsíčně, březen +2,6 %)

27/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad březen: 166,2 bodu, únor: 165,35 bodu)

27/5 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad květen: 55,4 bodu, duben: 54,2 bodu)

27/5 Spotřebitelská důvěra (odhad květen: 83 bodů, duben 82,3 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (odhad květen: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu (odhad květen: 9 bodů, duben: 7 bodů)

28/5 Žádosti o hypotéky

29/5 Zpřesněný odhad vývoje HDP za 1Q2014 (očekávání -0,5 % mezikvartálně, předchozí odhad +0,1 % mezikvartálně)

29/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 317 tisíc nových, předchozí: 326 tisíc nových)

29/5 Pokračující prodeje domů (odhad duben meziměsíčně: +1 %, březen meziměsíčně: +3,4 %)

30/5 Osobní příjmy a výdaje (odhad duben: příjmy +0,4 %, výdaje +0,2 %, březen: příjmy +0,5 %, výdaje: +0,9 %)

30/5 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad květen: 61 bodů, duben: 63 bodů)

30/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad: 82,5 bodu, předběžně: 81,8 bodu)

Americké akcie mají za sebou úspěšný týden. Index Dow přidal 0,7 %, S&P 500 1,2 % a Nasdaq 2,33 %. Pro S&P 500 to znamenalo nové zavírací maximum, které index poprvé stanovil nad 1 900, když zakončil na 1 900,53 bodu.

"Příští týden bude důležité, zda S&P 500 opakovaně uzavře nad 1 900, pokud možno s nadprůměrným objemem obchodů. I když to bychom zřejmě chtěli příliš. Graf zůstává v neutrálním nastavení, ale brzy se může změnit na pozitivní," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na maximech americký index ještě chvíli zůstane. V pondělí totiž Američané slaví Memorial Day a trhy budou zavřené. I proto benchmark na rekord dosáhl za velmi nízkých objemů obchodů. Řada obchodníků totiž odjela na prodloužený víkend už v pátek. Růst z posledních dnů tak byl velmi křehký a udržení rekordních hodnot není samozřejmost.

"Většinou to bývá tak, že na trhu zůstanou méně zkušení obchodníci. Ti starší si vezmou volno. Udržet se nad hranicí, jako je 1 900 bodů, většinou vyjde až napotřetí, toto byl přitom teprve druhý pokus," říká JJ Kinahan, hlavní stratég společnosti TD Ameritrade.

I přes napětí na Ukrajině a známky zpomalení růstu ekonomiky v Číně však strach na Wall Street klesá. Index volaitilty VIX v pátek uzavřel na 11,36 bodu, což je nejnižší úroveň od března 2013. Znamená to, že investoři budou nové informace vyhodnocovat spíše s rozvahou a reakce na ně nebude silná. Podle některých analytiků přitom bude volatilita dále klesat s tím, jak se blíží ospalé letní měsíce.

"Neznamená to, že nemůže přijít korekce, ale investoři teď nevidí nic, co by mohlo růst cen akcií ohrozit," říká Andrew Wilkinson, hlavní analytik trhů v Interactive Brokers.

Zpomalil také výprodej technologických akcií a akcií malých firem. Index Nasdaq přidal minulý týden 2,33 %, index menších firem Russel 2000, který krátce vstoupil do korekčního teritoria, stoupl nakonec o 2,1 % a je 7 % pod svými maximy z března.

Podle analytiků je index strachu na tak nízkých úrovních také proto, že akcie letos vlastně zatím nic nepředvedly a investoři vidí potenciál dalšího růstu. Index S&P 500 je i přes nový rekord letos v plusu jen 2,8 %.

Týden nebude příliš bohatý na významná makrodata. Zajímavá budou úterní data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, čtvrteční revize HDP za 1Q2014 a páteční nákupní index pro oblast Chicaga a spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Investoři budou dále sledovat dění na Ukrajině po prvním kole prezidentských voleb, které probíhají v neděli. Pro investory se rýsuje několik variant, které mohou mít na trhy dle analytiků zcela rozdílný dopad. Býčí varianta: Oligarcha Petro Porošenko zvítězí v prvním kole, násilí se zmírní. Neutrální až negativní varianta: Porošenko nezíská většinu. Medvědí scénář: Násilí vzroste, Putin výsledky neuzná. Rusko zatím dalo najevo, že bude výsledky voleb respektovat, na východě Ukrajiny však separatisté vyhlásili samostatné území a volby se rozhodli bojkotovat.

Jak Dr. Fed zabíjí americkou ekonomiku
Představte si situaci, kdy vám lékař diagnostikuje závažné onemocnění, avšak…
Kdo jsou skuteční vlci z Wall Street?
Pro většinu lidí je Vlk z Wall Street jen jeden. Po přečtení stejnojmenné knihy…
10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou…
BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné
Na rozdíl od roku 2013 mají americké akcie problém vůbec udržet nějaký zisk, z…

Evropa

26/5 Německo - spotřebitelská důvěra GfK

27/5 Francie - spotřebitelská důvěra (odhad květen: 85 bodů)

27/5 Německo - maloobchodní tržby (odhad duben meziročně: +1,5 %, březen meziročně: -1,9 %)

28/5 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad květen: 6,7 %, duben: 6,7 %)

28/5 Eurozóna - ekonomická důvěra

30/5 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně +0,1 %, meziročně +0,5 %)

Evropským akciím se v uplynulém týdnu dařilo. Celoevropský index DJ EuroStoxx 50 vzrostl o 0,96 %, britský FTSE 100 o 0,56 % oslabil, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,86 % a německý DAX přidal 1,4 %.

I evropské akcie budou ovlivněny dalším vývojem na Ukrajině. Kromě toho se projeví i výsledky voleb do Evropského parlamentu, které budou zveřejněny v neděli ve 23 hodin. S napětím budou sledované především výsledky antievropských stran.

Obchodování se dále ponese v očekávání zasedání Evropské centrální banky. To sice proběhne až v červnu, už teď ale investoři spekulují, zda ECB skutečně uvolní měnové kohouty. Banka již naznačila, že se v červnu k nějakým krokům odhodlá. Chce však ještě znát nejnovější údaje o inflaci a ekonomice.

V týdnu však mnoho nových dat zveřejněno nebude. Z eurozóny i jednotlivých zemí přijdou údaje o ekonomické a spotřebitelské důvěře. Německo zveřejní maloobchodní tržby a očekávané budou především středeční německé údaje o nezaměstnanosti.

Z Německa přišly minulý týden dvě podstatné zprávy. Index podnikatelského klimatu v květnu klesl na 110,4 bodu z dubnových 111,2 bodu, očekával se pokles na 110,9 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 114,8 bodu z dubnových 115,3 bodu, ačkoli se čekalo mírné zlepšení na 115,5 bodu. Německé hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku naopak o vzrostlo více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky narostl o 2,5 % při očekávání růstu o 2,3 %.

Co očekává od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

30/5 Japonsko - nezaměstnanost

30/5 Japonsko - index spotřebitelských cen

30/5 Japonsko - průmyslová výroba

30/5 Japonsko - zahájená výstavba

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české…
Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží…
Německo vs. Francie: Bitva o budoucnost eura bude brzy pokračovat
Ve stínu květnových voleb do Evropského parlamentu se schyluje k mnohem…
Evropská unie: SHORT, nebo LONG?
Vítězství euroskeptiků a následné obavy z toho, že evropský integrační proces…
Citi: Výhled úrokových sazeb, EUR/USD i všech komodit, na které si…
Květnový výhled ekonomů ze Citigroup hovoří jasně - sazby půjdou v eurozóně…

Česká republika

26/5 Spotřebitelská důvěra

27/5 VIG - hospodářské výsledky za 1Q2014

28/5 Orco - hospodářské výsledky za 1Q2014

29/5 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 1Q2014

Index PX za uplynulý týden posílil o 1,1 % a dostal se na dohled tisícibodové hranici. Týden nakonec zakončil na 998 bodech. Nejvíce klesající akcií byla NWR (-11,1 % na 10,9 Kč), a to bez významných kurzotvorných zpráv. Index cen koksovatelného uhlí se pohnul jen nepatrně níže.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+5,3 % na 653 Kč). Titul se obchodoval do pátku naposledy s právem na dividendu 0,2 EUR na akcii. "Investoři se více zaměřili na solidní výsledky konkurenta Raiffeisen Bank, které měly dostatečnou sílu, aby přilákaly kupce i ke konkurenční bance," dodává k tomu Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Týden byl zásadní pro akcionáře Telefóniky C.R., protože ČNB schválila odkupní cenu, kterou bude nabízet PPF v povinné nabídce odkupu minoritním akcionářům. Cena bude pravděpodobně 295,15 Kč na akcii, a byly tudíž zohledněny odložené platby, které byly součástí transakce mezi PPF a španělskou Telefonicou. Zveřejnění samotné nabídky by mělo proběhnout do 3. června. Podle analytiků Erste hrozí akciím stažení z burzy.

Vedle toho management Telefóniky zpřesnil návrh dividendy na 18 Kč na akcii z původního rozpětí 18 až 30 Kč na akcii. Titul zakončil týden slabší o 2 % na 294 Kč.

Dividenda se řešila i v případě ČEZ. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny nedoporučil, aby stát měnil dividendovou politiku firmy. Návrh dividendy ze zisku v roce 2013 je stejný jako loni, tedy 40 Kč na akcii. Schválit ho musejí akcionáři na valné hromadě 27. června.

V novém týdnu čeká pražskou burzu zahájení obchodování s akciemi nové firmy. Pivovary Lobkowicz upsaly nové akcie v objemu 400 milionů Kč při ceně 160 Kč za akcii. Obchodování s nimi bude zahájeno ve středu. Část trhu hodnotí cenu i prodaný objem za zklamání, například kvůli relativně nízkému zájmu institucionálních investorů, jiní analytici upozorňují na to, že stávající akcionáři firmy oproti původnímu plánu neprodávali své akcie, a tudíž pravděpodobně věří ve zlepšování hospodaření firmy.

Na pražské burze bude také doznívat výsledková sezóna. V úterý zveřejní výsledky VIG. "Očekáváme 13% meziroční pokles čistého zisku kvůli slabšímu hrubému předepsanému pojistnému (-4 % meziročně). Důvodem poklesu jsou Rumunsko a Itálie, což bude rovněž téma v hledáčku investorů," říká Vaníček.

Ve středu představí výsledky Orco, ve čtvrtek Pegas Nonwovens. U Pegasu J&T Banka čeká solidní 22% růst provozního zisku EBITDA díky očekávanému bezproblémovému chodu linek včetně započítání té nové v Egyptě. Investoři budou sledovat očekávané potvrzení plánů na rok 2014.

SPECIÁL: IPO Pivovarů Lobkowicz a jejich první dny na burze
Pražská burza se po čase dočkala další primární emise. Své akcie na trhu uvedla…
Jak se letos daří jednotlivým akciím na pražské burze?
Index PX se od začátku roku pohybuje v relativně úzkém pásmu a do úterního…
Síly a slabiny koruny a eura očima ekonomů: Má pro ČR smysl přijmout…
Kampaň "pro korunu, proti euru" korunuje populismus, který ovládá českou…
11:53

Spotřebitelské úvěry ve čtvrtletí v Evropě vzrostly o 8,1 procenta

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v posledním čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 80,2 miliardy...
Evropská ekonomika Úvěry
11:50

Volkswagen vstupuje po roce a půl na evropský trh dluhopisů

Německá automobilka Volkswagen zahájila ve čtvrtek prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po...
Volkswagen Dluhopisový trh
10:55

Zrychlené přijetí zákona o elektronických komunikacích podporuje i ANO

Čtvrteční Právo uvádí, že zrychlené přijetí zákona o elektronické komunikaci podporuje i ministr financí a šéf hnutí...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Regulace
10:49

O2 Czech Republic získá od slovenské dcery dividendu 1,1 miliardy korun

Společnost O2 Slovakia, dceřiná firma tuzemského mobilního operátora O2 Czech Republic, do ČR pošle dividendu za...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
10:46

Nálada německých spotřebitelů kvůli inflaci nečekaně klesla

Nálada německých spotřebitelů nečekaně sestoupila na nejnižší úroveň za pět měsíců. Pokles spotřebitelské důvěry je...
Německo Spotřebitelská důvěra
Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %
10:15

Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat"...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi
10:02

Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi

Většina asijských akciových trhů skončola ve čtvrtek v kladném pásmu, když investoři především vyčkávali, jak dopdne...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:57

China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší i dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i tržby. Podnik také ve...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den
09:53

Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den

Napětí na akciových trzích nemělo dlouhého trvání. Již ve středu se americké akciové indexy dokázaly vyšplhat zpět do...
Americké akcie Jan Šumbera Analytici ČS
Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech
09:40

Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech

Bulharsko může vykoupit podíly české energetické skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech, pokud socialisté...
ČEZ Energetika Bulharsko
Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii
08:15

Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala zisk před zdaněním 406,7 milionu eur....
Vienna Insurance Group Vienna Insurance Group (Vídeň) Akcie ČR
Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii
08:15

Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii

Pegas Nonwovens, přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v roce 2016...
Pegas Nonwovens Akcie ČR Výsledková sezóna
07:42

Rozvojová banka AIIB přijala 13 nových členských zemí

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) schválila vstup 13 nových členských zemí, jednou z nich je i...
Asijská ekonomika Emerging Markets Infrastruktura
01:54

Čínská ZTE přiznala nelegální zasílání zboží z USA do Íránu

Čínský výrobce telekomunikačního zařízení ZTE přiznal před soudem v Texasu vinu, že nelegálně zasílal zboží a...
Čína Spojené státy americké (USA) Írán
Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet