Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014
|

Burzovní kalendář 26. 5. - 30. 5. 2014

V USA budou ve zkráceneém obchodním týdnu zveřejněny například údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, Německo zveřejní nezaměstnanost, na pražské burze oznámí výsledky VIG, Orco a Pegas. Ve středu se v Praze začne obchodovat s akciemi Pivovary Lobkowicz Group.

Investiční a ekonomický výhled

USA

26/5 Memorial Day - trhy jsou zavřené

27/5 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad duben: -0,7 % meziměsíčně, březen +2,6 %)

27/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad březen: 166,2 bodu, únor: 165,35 bodu)

27/5 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad květen: 55,4 bodu, duben: 54,2 bodu)

27/5 Spotřebitelská důvěra (odhad květen: 83 bodů, duben 82,3 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (odhad květen: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu)

27/5 Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu (odhad květen: 9 bodů, duben: 7 bodů)

28/5 Žádosti o hypotéky

29/5 Zpřesněný odhad vývoje HDP za 1Q2014 (očekávání -0,5 % mezikvartálně, předchozí odhad +0,1 % mezikvartálně)

29/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 317 tisíc nových, předchozí: 326 tisíc nových)

29/5 Pokračující prodeje domů (odhad duben meziměsíčně: +1 %, březen meziměsíčně: +3,4 %)

30/5 Osobní příjmy a výdaje (odhad duben: příjmy +0,4 %, výdaje +0,2 %, březen: příjmy +0,5 %, výdaje: +0,9 %)

30/5 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad květen: 61 bodů, duben: 63 bodů)

30/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad: 82,5 bodu, předběžně: 81,8 bodu)

Americké akcie mají za sebou úspěšný týden. Index Dow přidal 0,7 %, S&P 500 1,2 % a Nasdaq 2,33 %. Pro S&P 500 to znamenalo nové zavírací maximum, které index poprvé stanovil nad 1 900, když zakončil na 1 900,53 bodu.

"Příští týden bude důležité, zda S&P 500 opakovaně uzavře nad 1 900, pokud možno s nadprůměrným objemem obchodů. I když to bychom zřejmě chtěli příliš. Graf zůstává v neutrálním nastavení, ale brzy se může změnit na pozitivní," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na maximech americký index ještě chvíli zůstane. V pondělí totiž Američané slaví Memorial Day a trhy budou zavřené. I proto benchmark na rekord dosáhl za velmi nízkých objemů obchodů. Řada obchodníků totiž odjela na prodloužený víkend už v pátek. Růst z posledních dnů tak byl velmi křehký a udržení rekordních hodnot není samozřejmost.

"Většinou to bývá tak, že na trhu zůstanou méně zkušení obchodníci. Ti starší si vezmou volno. Udržet se nad hranicí, jako je 1 900 bodů, většinou vyjde až napotřetí, toto byl přitom teprve druhý pokus," říká JJ Kinahan, hlavní stratég společnosti TD Ameritrade.

I přes napětí na Ukrajině a známky zpomalení růstu ekonomiky v Číně však strach na Wall Street klesá. Index volaitilty VIX v pátek uzavřel na 11,36 bodu, což je nejnižší úroveň od března 2013. Znamená to, že investoři budou nové informace vyhodnocovat spíše s rozvahou a reakce na ně nebude silná. Podle některých analytiků přitom bude volatilita dále klesat s tím, jak se blíží ospalé letní měsíce.

"Neznamená to, že nemůže přijít korekce, ale investoři teď nevidí nic, co by mohlo růst cen akcií ohrozit," říká Andrew Wilkinson, hlavní analytik trhů v Interactive Brokers.

Zpomalil také výprodej technologických akcií a akcií malých firem. Index Nasdaq přidal minulý týden 2,33 %, index menších firem Russel 2000, který krátce vstoupil do korekčního teritoria, stoupl nakonec o 2,1 % a je 7 % pod svými maximy z března.

Podle analytiků je index strachu na tak nízkých úrovních také proto, že akcie letos vlastně zatím nic nepředvedly a investoři vidí potenciál dalšího růstu. Index S&P 500 je i přes nový rekord letos v plusu jen 2,8 %.

Týden nebude příliš bohatý na významná makrodata. Zajímavá budou úterní data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelské důvěře, čtvrteční revize HDP za 1Q2014 a páteční nákupní index pro oblast Chicaga a spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Investoři budou dále sledovat dění na Ukrajině po prvním kole prezidentských voleb, které probíhají v neděli. Pro investory se rýsuje několik variant, které mohou mít na trhy dle analytiků zcela rozdílný dopad. Býčí varianta: Oligarcha Petro Porošenko zvítězí v prvním kole, násilí se zmírní. Neutrální až negativní varianta: Porošenko nezíská většinu. Medvědí scénář: Násilí vzroste, Putin výsledky neuzná. Rusko zatím dalo najevo, že bude výsledky voleb respektovat, na východě Ukrajiny však separatisté vyhlásili samostatné území a volby se rozhodli bojkotovat.

Jak Dr. Fed zabíjí americkou ekonomiku
Představte si situaci, kdy vám lékař diagnostikuje závažné onemocnění, avšak obratem slíbí, že vás rychle a spolehlivě vyléčí. "Skvělé," řeknete si. Jenže poté se jednoho dne vzbudíte a zjistíte, že nemáte dost síly ani na to, abyste vstali z postele. Když k sobě doktora znovu zavoláte, zažijete šok. Vysvětlí vám totiž, že nemoc sice skutečně porazil, avšak výměnou za to, že vám postupně selžou všechny životně důležité orgány s výjimkou srdce. Že se něco takového nikdy nemůže stát? Ve zdravotnictví možná ne, v ekonomice ano.
Kdo jsou skuteční vlci z Wall Street?
Pro většinu lidí je Vlk z Wall Street jen jeden. Po přečtení stejnojmenné knihy či zhlédnutí hollywoodského trháku na její motivy snad nikoho ani nenapadne, že by se touto přezdívkou mohl chlubit i někdo jiný než americký burzovní makléř Jordan Belfort. Zdání ale klame. Kdyby se všechny dravé šelmy z wallstreetských kanceláří sešly na jednom místě, vznikla by hodně velká smečka.
10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde tedy hledat investiční příležitosti na neklidném trhu? Následující firmy ze žhavých sektorů se mohou pochlubit dlouhodobě dobrými výsledky hospodaření, ale přitom jde většinou o v médiích nepropíraná jména a jejich hodnota na akciovém trhu zůstává nedoceněna.
BlackRock: Držte akcie, i když dávno nejsou levné
Na rozdíl od roku 2013 mají americké akcie problém vůbec udržet nějaký zisk, z nových historických maxim během pár dnů opět o procento nebo dvě spadly. Dluhopisy naopak předvádějí masivní růst, výnosy 10letých amerických bondů klesly od začátku roku z 3 % na zhruba 2,5 %. Russ Koesterich ze společnosti BlackRock vysvětluje, proč navzdory letošnímu převažujícímu trendu raději zůstat u akcií.

Evropa

26/5 Německo - spotřebitelská důvěra GfK

27/5 Francie - spotřebitelská důvěra (odhad květen: 85 bodů)

27/5 Německo - maloobchodní tržby (odhad duben meziročně: +1,5 %, březen meziročně: -1,9 %)

28/5 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad květen: 6,7 %, duben: 6,7 %)

28/5 Eurozóna - ekonomická důvěra

30/5 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně +0,1 %, meziročně +0,5 %)

Evropským akciím se v uplynulém týdnu dařilo. Celoevropský index DJ EuroStoxx 50 vzrostl o 0,96 %, britský FTSE 100 o 0,56 % oslabil, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,86 % a německý DAX přidal 1,4 %.

I evropské akcie budou ovlivněny dalším vývojem na Ukrajině. Kromě toho se projeví i výsledky voleb do Evropského parlamentu, které budou zveřejněny v neděli ve 23 hodin. S napětím budou sledované především výsledky antievropských stran.

Obchodování se dále ponese v očekávání zasedání Evropské centrální banky. To sice proběhne až v červnu, už teď ale investoři spekulují, zda ECB skutečně uvolní měnové kohouty. Banka již naznačila, že se v červnu k nějakým krokům odhodlá. Chce však ještě znát nejnovější údaje o inflaci a ekonomice.

V týdnu však mnoho nových dat zveřejněno nebude. Z eurozóny i jednotlivých zemí přijdou údaje o ekonomické a spotřebitelské důvěře. Německo zveřejní maloobchodní tržby a očekávané budou především středeční německé údaje o nezaměstnanosti.

Z Německa přišly minulý týden dvě podstatné zprávy. Index podnikatelského klimatu v květnu klesl na 110,4 bodu z dubnových 111,2 bodu, očekával se pokles na 110,9 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 114,8 bodu z dubnových 115,3 bodu, ačkoli se čekalo mírné zlepšení na 115,5 bodu. Německé hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku naopak o vzrostlo více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky narostl o 2,5 % při očekávání růstu o 2,3 %.

Co očekává od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

30/5 Japonsko - nezaměstnanost

30/5 Japonsko - index spotřebitelských cen

30/5 Japonsko - průmyslová výroba

30/5 Japonsko - zahájená výstavba

Jak chtějí kandidáti na křesla v Evropském parlamentu prospět české ekonomice a podnikatelům?
Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a v sobotu. Politici se snaží získat poslední nerozhodnuté voliče, nebo je alespoň přimět, aby k volbám, které se mezi Čechy velké oblibě netěší, vůbec přišli. Proč by se měl investor nebo podnikatel vůbec zajímat o to, co jednotliví kandidáti na europoslance hodlají v Evropě dělat? Ptali jsme se lídrů kandidátek největších politických stran.
Německo vs. Francie: Bitva o budoucnost eura bude brzy pokračovat
Ve stínu květnových voleb do Evropského parlamentu se schyluje k mnohem zásadnější bitvě. Bitvě severu proti jihu o roli Evropské centrální banky, potažmo k bitvě o euro.
Evropská unie: SHORT, nebo LONG?
Vítězství euroskeptiků a následné obavy z toho, že evropský integrační proces zařadí zpátečku, by trhy mohlo rozpohybovat. Na to by doplatila hlavně aktiva svázaná s periferií eurozóny, možná i euro jako takové. Pravděpodobnější však je, že volby do Evropského parlamentu nic zásadního nezmění. Možná i proto, že je tento parlament irelevantní, zaznělo mimo jiné v anketě Investičního webu.
Citi: Výhled úrokových sazeb, EUR/USD i všech komodit, na které si vzpomenete
Květnový výhled ekonomů ze Citigroup hovoří jasně - sazby půjdou v eurozóně dolů již pro druhé pololetí 2014, ve Spojených státech o rok později naopak začnou růst, výnosy dluhopisů by ale měly začít růst mnohem dříve. Japonský jen bude pokračovat v oslabování. Vítězem letošního roku na trhu s komoditami je káva, ale jak na tom bude v dalších čtvrtletích? A co ostatní, mnohem sledovanější komodity?

Česká republika

26/5 Spotřebitelská důvěra

27/5 VIG - hospodářské výsledky za 1Q2014

28/5 Orco - hospodářské výsledky za 1Q2014

29/5 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 1Q2014

Index PX za uplynulý týden posílil o 1,1 % a dostal se na dohled tisícibodové hranici. Týden nakonec zakončil na 998 bodech. Nejvíce klesající akcií byla NWR (-11,1 % na 10,9 Kč), a to bez významných kurzotvorných zpráv. Index cen koksovatelného uhlí se pohnul jen nepatrně níže.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+5,3 % na 653 Kč). Titul se obchodoval do pátku naposledy s právem na dividendu 0,2 EUR na akcii. "Investoři se více zaměřili na solidní výsledky konkurenta Raiffeisen Bank, které měly dostatečnou sílu, aby přilákaly kupce i ke konkurenční bance," dodává k tomu Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Týden byl zásadní pro akcionáře Telefóniky C.R., protože ČNB schválila odkupní cenu, kterou bude nabízet PPF v povinné nabídce odkupu minoritním akcionářům. Cena bude pravděpodobně 295,15 Kč na akcii, a byly tudíž zohledněny odložené platby, které byly součástí transakce mezi PPF a španělskou Telefonicou. Zveřejnění samotné nabídky by mělo proběhnout do 3. června. Podle analytiků Erste hrozí akciím stažení z burzy.

Vedle toho management Telefóniky zpřesnil návrh dividendy na 18 Kč na akcii z původního rozpětí 18 až 30 Kč na akcii. Titul zakončil týden slabší o 2 % na 294 Kč.

Dividenda se řešila i v případě ČEZ. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny nedoporučil, aby stát měnil dividendovou politiku firmy. Návrh dividendy ze zisku v roce 2013 je stejný jako loni, tedy 40 Kč na akcii. Schválit ho musejí akcionáři na valné hromadě 27. června.

V novém týdnu čeká pražskou burzu zahájení obchodování s akciemi nové firmy. Pivovary Lobkowicz upsaly nové akcie v objemu 400 milionů Kč při ceně 160 Kč za akcii. Obchodování s nimi bude zahájeno ve středu. Část trhu hodnotí cenu i prodaný objem za zklamání, například kvůli relativně nízkému zájmu institucionálních investorů, jiní analytici upozorňují na to, že stávající akcionáři firmy oproti původnímu plánu neprodávali své akcie, a tudíž pravděpodobně věří ve zlepšování hospodaření firmy.

Na pražské burze bude také doznívat výsledková sezóna. V úterý zveřejní výsledky VIG. "Očekáváme 13% meziroční pokles čistého zisku kvůli slabšímu hrubému předepsanému pojistnému (-4 % meziročně). Důvodem poklesu jsou Rumunsko a Itálie, což bude rovněž téma v hledáčku investorů," říká Vaníček.

Ve středu představí výsledky Orco, ve čtvrtek Pegas Nonwovens. U Pegasu J&T Banka čeká solidní 22% růst provozního zisku EBITDA díky očekávanému bezproblémovému chodu linek včetně započítání té nové v Egyptě. Investoři budou sledovat očekávané potvrzení plánů na rok 2014.

SPECIÁL: IPO Pivovarů Lobkowicz a jejich první dny na burze
Pražská burza se po čase dočkala další primární emise. Své akcie na trhu uvedla pivovarnická skupina Pivovary Lobkowicz. Investiční web pro vás při této příležitosti připravil speciál včetně exkluzivního rozhovoru se šéfem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, který vám přiblíží (nejen) IPO této pivovarnické skupiny.
Jak se letos daří jednotlivým akciím na pražské burze?
Index PX se od začátku roku pohybuje v relativně úzkém pásmu a do úterního závěru obchodování přidal od ledna 0,3 %. Jak jsou na tom jednotlivé tituly?
Síly a slabiny koruny a eura očima ekonomů: Má pro ČR smysl přijmout euro aneb Lesk a bída (nad)národní měny
Kampaň "pro korunu, proti euru" korunuje populismus, který ovládá českou politickou scénu. Ne náhodou se přitom na strunu monetárního nacionalismu rozhodli zabrnkat okamurovci a ideově vyšeptalá ODS. O výhodách a nevýhodách národní a nadnárodní měny má smysl diskutovat, v podání zmíněných stran jde ale jen o štěkání prázdných hesel. Oslovili jsme proto hlavní ekonomy největších českých bank, aby shrnuli pro a proti eura i koruny.
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
před 33 minutami

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
před hodinou

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
11:15

Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou...
Spojené království
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
10:50

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
10:15

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna