Volby do Evropského parlamentu očima experta z londýnské City: Bumerang, který nás může překvapit. Bankovní unie se může zdržet
|

Volby do Evropského parlamentu očima experta z londýnské City: Bumerang, který nás může překvapit. Bankovní unie se může zdržet

Vlády v zemích, kde v eurovolbách zvítězily strany z okraje politického spektra, se nejspíše pokusí lidem zalíbit. Nelze proto vyloučit, že se objeví snahy omezit pohyb zboží, kapitálu a pracovních sil po Evropě. To by mohlo růst EU přiškrtit, varuje ekonom z londýnské ING James Knightley. Výsledky voleb do Evropského parlamentu tedy mohou svými důsledky ve střednědobém horizontu nepříjemně překvapit, v krátkodobém výhledu ale život v Evropě příliš neovlivní.

Politika Evropská unie Bankovní unie Rozhovor ErsteCB analýzy a komentáře

Proevropské strany ve volbách do parlamentu s převahou zvítězily, na mnoha frontách ale ztrácely. Nejen v Británii, ale například i ve Francii vyhráli skeptici. Co to znamená?

James Knightley

Obavy z toho, že v mnoha zemích zvítězí euroskeptici, se nenaplnily. Ve Francii, Británii, Řecku a některých východoevropských zemích se jim ale dařilo. Naopak v Itálii, Španělsku nebo Nizozemsku nenaplnili očekávání. To podle mě znamená, že se Evropa může stále opřít o zdravé jádro. Na druhou stranu se ale dá čekat, že více politiků podpoří britský záměr vrátit část moci národním parlamentům. Asi se o tom začne více diskutovat, což by mohlo do jisté míry zpomalit evropskou integraci.

Obavy z toho, že by euroskeptici mohli integraci úplně zastavit, podpořené krátce po volbách jejich sebevědomými prohlášeními o začátku konce EU, tedy nesdílíte?

Myslím si, že obavy z možného vykolejení Evropy jsou neopodstatněné. Už proto, že většina antievropských stran spolu není schopna komunikovat. Britský UKIP například nenajde společnou řeč s francouzskou Národní frontou. Uskupení, které by spojilo síly a působilo problémy, se tedy objeví jen stěží. Na druhou stranu však lze očekávat, že se zvýší tlak na národní vlády. Uvidíme, jak právě ty odpoví na onen protievropský sentiment v některých zemích.

Může se stát, že se projekty, jako jsou bankovní unie a daň z finančních transakcí, zpozdí, případně shodí ze stolu?

To je nyní těžké říci. Jednání o takzvané Tobinově dani dospěla poměrně daleko, naopak v případě bankovní unie jsme na začátku. Právě v jejím případě tedy existuje riziko, o kterém mluvíte. Je možné, že se právě na ni protievropské strany zaměří, že se pokusí do jednání vstoupit. Pokud navíc lídři, jako je například François Hollande, začnou mluvit o tom, že by se část pravomocí měla vrátit národním vládám a institucím, lze si jen stěží představit, že se zároveň podaří prosadit zásadní celoevropské dohody.

Mohou tedy být eurovolby začátkem konce bankovní unie?

Svým způsobem se věci mohou zkomplikovat, pokud by tedy volby dostatečně změnily centrum pozornosti politiků. To se ale podle mě v zemích, které patří k jádru Evropy, nestalo. Snad s výjimkou Francie a Británie, která ale nikdy nepatřila k fanouškům celoevropských projektů, jako je právě bankovní unie. Podle mě tedy nakonec skeptici zmíněné projekty nezastaví, může se jim ale podařit jejich spuštění zpomalit.

Budou tedy mít výsledky voleb nějaký vliv na evropskou ekonomiku, na probíhající oživení, které do jisté míry závisí i na důvěře trhu ve schopnost Evropanů táhnout za jeden provaz?

Naprosto upřímně, přinejmenším v krátkodobém horizontu je mnohem důležitější to, co udělá ECB. Politici totiž nijak zásadně neovlivňují každodenní chod domácností a firem. ECB do něj naopak může výrazně promluvit. Čekáme, že v červnu dojde ke snížení depozitních sazeb a k pokusu do systému dostat likviditu, oživit úvěrování. To je nyní mnohem důležitější než výsledky evropských voleb.

Ty ale do jisté míry ukázaly, jaké podpoře voličů se těší současné národní vlády. Výsledky z Francie nebo Řecka v tomto ohledu nejsou povzbudivé.

To je podle mě klíčové téma. Ovlivní výsledky voleb do Evropského parlamentu politiky národních vlád? V Británii například čekám, že více stran zvolí antievropskou rétoriku. Prostě proto, že s proevropskou rétorikou se v Británii mezi vítěze zkrátka nezařadíte. Přesvědčili se o tom Liberální demokraté, jejichž lídr Nick Clegg se během televizních debat s lídrem UKIP Faragem postavil za EU. A Liberální demokraté přišli až na jedno o všechna křesla.

Britští politici se jistě poučí. Vzhledem k tradičně chladnému postoji Spojeného království k EU to ale nepřinese zásadní zvrat. V případě Francie by její čelem vzad mohlo unií zahýbat.

I v případě Francie je možné čekat určité ochlazení proevropského entuziasmu. První signály se už ostatně objevily na začátku týdne. François Hollande se nechal slyšet, že by se část pravomocí měla vrátit národním vládám a institucím. Dovedu si představit, že se v některých zemích objeví snahy omezit obchod a pohyb pracovních sil – kupříkladu Bulharů a Rumunů –, což by mohlo přiškrtit hospodářský růst.

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika
12:26

Zisk řeckých aerolinek Aegean se loni propadl o 53 procent

Čistý zisk největší řecké letecké společnosti Aegean Airlines loni klesl o 53 procent na 32,2 milionu eur. Tržby sice...
Řecko Doprava Výsledková sezóna