Co musíte ráno vědět (30. května)
|

Co musíte ráno vědět (30. května)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy v Evropě a Spojených státech, jak moc tragický byl pro USA první kvartál letošního roku a jakou podobu může mít domácí násilí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek navzdory zprávě o překvapivém poklesu amerického HDP zdražily a index S&P 500 přepisoval historii

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance bez ohledu na překvapivý pokles amerického HDP v prvním kvartálu zdražovaly, index S&P 500 dokonce vzrostl na nové historické maximum. Poté sice všechny tři nejsledovanější indexy zamířily k nule, nakonec se ale dokázaly odrazit zpět do zelených čísel a index S&P 500 v závěrečné rally znovu posunul zavírací rekord. Pozitivně vyzněla dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které v týdnu do 24. května počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo. Dow posílil o 0,39 % na 16 698,74 bodu, širší S&P 500 přidal 0,54 % a uzavřel na novém historickém i zavíracím maximu 1 920,03 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,54 % na 4 247,95 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví služeb. Největší zisky si připsaly akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, tituly z odvětví základních materiálů a akcie firem ze sektoru zdravotnictví. "Klíčové nyní bude, zda se investoři nenechají zmást vývojem na dluhopisových trzích, které jsou silně poznamenány kroky centrálních bank," řekl David Kelly, hlavní tržní stratég JPMorgan Funds. "Když někoho dlouho mučíte, řekne vám nakonec přesně to, co chcete slyšet. Centrální banky v současnosti s dluhopisy dělají něco podobného."

Volatilita je extrémně nízká, což by pro akcie mělo být pozitivní. Tak jednoduché to ale není

3 způsoby zajištění proti blížící se korekci

2. Evropské akcie ve čtvrtek stagnovaly, investoři vyčkávají, s čím za týden přijde ECB

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely poblíž nuly. Investory nepotěšila zejména zpráva ze Spojených států amerických, podle které se tamní HDP v prvním čtvrtletí propadl mnohem více, než se čekalo. Trhy nyní netrpělivě vyhlížejí červnové zasedání Evropské centrální banky, které je naplánované již na příští čtvrtek. Očekává se, že by banka mohla oznámit další kroky na podporu evropského hospodářství. Britský FTSE 100 posílil o 0,29 %, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,27 bodu na červené nule a francouzský CAC 40 odepsal 0,02 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,05 % na 3 244,66 bodu. Největší ztráty zaznamenaly bankovní tituly, sektor služeb a průmyslové odvětví. Dařilo se naopak akciím ze sektoru základních materiálů, potravinářskému odvětví a sektoru zboží osobní spotřeby. "Napětí na trzích přetrvává. Z mého pohledu je evidentní, že investoři výrazně přeceňují roli ECB, což není dobré znamení," řekl Michael Hewson, hlavní tržní analytik CMC Markets. "Navíc ve světle toho, že byl minulý týden zvolen nový Evropský parlament, lze očekávat, že budou všechna případná opatření ze strany ECB pouze velmi opatrná."

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením

3 nejpalčivější témata evropské politiky

Dva grafy, které investory rozhodně nepotěší

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, objem obchodů však byl nízký

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,15 % na 1 016,31 bodu. Nejobchodovanějšími cennými papíry byly akcie Komerční banky, které zdražily o 1,35 %. Druhou nejčastěji obchodovanou emisí byla Telefónica C.R., jejíž akcie však 0,20 % ztratily. Na třetí příčce se umístila skupina ČEZ se ziskem 0,33 %. Nejlépe si ve čtvrtek vedly akcie likérky Stock, které podražily o více než dvě procenta, naopak nejvíce ztrácely cenné papíry developera Orco poté, co firma ve středu večer nezveřejnila hospodářské výsledky a jejich oznámení odložila na 2. června. Ve čtvrtek před zahájením obchodování naopak zveřejnila čísla za předchozí kvartál znojemská společnost Pegas Nonwovens, jejíž akcie na ně reagovaly posílením o půl procenta. Pivovary Lobkowicz po středečním uvedení na burzu ve čtvrtek odevzdaly 0,25 % v reakci na zprávu o tom, že skupina údajně odstupuje od akvizice pivovaru v Havlíčkově Brodě, protože jí vstup na burzu nevynesl dostatek prostředků. Zpráva byla později dementována. Jak sdělil ředitel havlíčkobrodského pivovaru Investičnímu webu, jednání proběhla, ale pivovar nebyl na prodej.

Na pražské burze se poprvé obchodovalo s akciemi Pivovarů Lobkowicz. Překvapily vysoké objemy obchodů

Investiční fórum Tour: Vše o pražské burze i ve vašem městě

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní osobní příjmy a výdaje (odhad duben: příjmy +0,4 %, výdaje +0,2 %, březen: příjmy +0,5 %, výdaje: +0,9 %), index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad květen: 61 bodů, duben: 63 bodů) a finální data o spotřebitelské důvěře podle průzkumu Michiganské univerzity (odhad: 82,5 bodu, předběžně: 81,8 bodu). V Evropě se podíváme na vývoj inflace v Itálii (odhad květen meziměsíčně +0,1 %, meziročně +0,5 %) a v noci na pátek na trhy dorazí také záplava makrodat z Japonska - nezaměstnanost, index spotřebitelských cen, průmyslová výroba a zahájená výstavba. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americký HDP se v prvním čtvrtletí propadl mnohem více, než se čekalo. Procentní propad znamená první pokles za tři roky

Podle zpřesněných odhadů americký HDP v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o procento. Původní rychlý odhad počítal s 0,1% růstem. Analytici odhadovali revizi na -0,5 %. "První revize údajů o americkém HDP za první čtvrtletí dopadla ještě hůře, než jaké bylo již tak pesimistické očekávání trhu. V USA se zkombinovaly dva nepříznivé vlivy - počasí, které ovlivnilo hlavně investiční aktivitu, zatímco osobní spotřeba zůstala stabilně silná, a korekce u zásob, což částečně souvisí s jejich poměrně silným růstem ve druhém pololetí minulého roku," okomentoval výsledky Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Zpomalení růstu americké ekonomiky je trvalé, tvrdí Morgan Stanley

6. Deutsche Telekom prý přijal nabídku Softbank ohledně T-Mobile US

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom AG souhlasila s návrhem japonské společnosti Softbank, že od německé firmy odkoupí americkou mobilní divizi T-Mobile US. Uvedla to ve čtvrtek japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na zdroje z odvětví. Deutsche Telekom drží v T-Mobile US, která je čtvrtým největším mobilním operátorem v USA, podíl 67 %.

7. Itálie po volbách prodává státní dluhopisy mnohem výhodněji

Itálie ve čtvrtek prodala pětileté a desetileté státní dluhopisy s rekordně nízkými úroky. Zájem o ně zvýšila stabilnější politická situace v zemi po nedělních evropských volbách a očekávání, že Evropská centrální banka za týden sáhne po nových opatřeních na podporu růstu v eurozóně. Itálie je po Německu a Francii třetí největší ekonomikou tohoto bloku.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

8. Argentina uzavřela s Pařížským klubem dohodu o splacení dluhů

Argentina uzavřela s Pařížským klubem věřitelů dohodu o splacení dluhů v objemu 9,7 miliardy dolarů, u kterých již vypršela lhůta splatnosti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Dohoda by mohla podle ekonomů otevřít cestu zahraničnímu kapitálu, který Argentina nutně potřebuje.

9. Rusko, Bělorusko a Kazachstán podepsaly dohodu o vzniku Euroasijské hospodářské unie

Prezidenti Ruska, Běloruska a Kazachstánu ve čtvrtek v kazašském hlavním městě Astaně podepsali dohodu o vzniku Euroasijské hospodářské unie, která by měla konkurovat obchodní síle Spojených států, Evropské unie a Číny. Dohoda vstoupí v platnost 1. ledna 2015 poté, co ji ratifikují parlamenty všech tří zemí.

10. Španělská ekonomika expanduje třetí kvartál v řadě

Španělská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku expandovala podle finálních dat statistického úřadu tempem 0,4 % mezikvartálně, v souladu s předběžnými daty, díky posilující domácí poptávce. HDP země tak rostl už třetí čtvrtletí v řadě, což by mohlo ukazovat na to, že se Španělsko konečně vymaňuje z dlouhotrvající recese. Meziročně v prvním kvartálu HDP vzrostl o 0,5 % oproti 0,2% poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku. Předběžný odhad statistického úřadu počítal s růstem o 0,6 % meziročně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

A kdo pomůže mužům?

Video britské organizace ManKind Initiative, které na YouTube zhlédlo už více než 5 milionů lidí, má upozornit na to, že domácí násilí může mít více podob a obsazení.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
před 27 minutami

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,6 %

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 2,6 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí, a...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
před 42 minutami

Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano

Americká společnost Apple ukončí prodej svých přehrávačů hudby iPod Shuffle a iPod Nano. Jsou to poslední dva...
Apple Americké akcie Technologie
Ze světa investičních doporučení (28. července)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (28. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta
před hodinou

Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta

Zisk největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber ve druhém čtvrtletí klesl o 27,2 procenta....
Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk majitele British Airways v pololetí stoupl o 13,8 procenta
Zisk majitele British Airways v pololetí stoupl o 13,8 procenta
13:18

Zisk majitele British Airways v pololetí stoupl o 13,8 procenta

Britské letecké skupině IAG vzrostl za šest měsíců letošního roku provozní zisk o 13,8 procenta na 898 milionů eur....
Spojené království Výsledková sezóna Evropské akcie
Inflace v Německu v červenci podle předběžných dat stoupla na 1,7 %
13:01

Inflace v Německu v červenci podle předběžných dat stoupla na 1,7 %

Spotřebitelské ceny v Německu v červenci podle předběžných dat meziročně vzrostly o 1,7 % po 1,6% růstu v předchozím...
Německo Inflace
Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal
Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal
12:22

Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal

Německý soud zrušil omezení, které bránilo vyššímu napojení ruského plynárenského gigantu Gazprom na německý plynovod...
Německo Rusko Zemní plyn
Přechodná období po brexitu mohou podle Hammonda trvat až do roku 2022
Přechodná období po brexitu mohou podle Hammonda trvat až do roku 2022
11:59

Přechodná období po brexitu mohou podle Hammonda trvat až do roku 2022

Podle britského ministra financí Philipa Hammonda by ve chvíli britského odchodu z EU na konci března 2019 neměly...
Spojené království Evropská unie
Internetovému vyhledávači Baidu stoupl zisk o 83,5 procenta
11:21

Internetovému vyhledávači Baidu stoupl zisk o 83,5 procenta

Čínskému internetovému vyhledávači Baidu vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk o 83,5 procenta na 4,41 miliardy jüanů....
Čína Internet Výsledková sezóna
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červenci klesla na -1,7 bodu
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červenci klesla na -1,7 bodu

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně dosáhl v červenci podle finálních údajů -1,7 bodu. Poté, co v červnu dosáhl...
Eurozóna Evropská ekonomika Byznys a podnikání
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
10:44

Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy

Francouzská automobilka Renault vykázala v prvním pololetí rekordní zisk i příjmy. Hospodaření podpořila konsolidace...
Francie Auta Evropské akcie
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
10:30

Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva hospodářských čísel, pomyslným čtvrtečním vítězem byl Verizon

Ve čtvrtek bylo na trzích pořádně živo, investory zasypala salva hospodářských čísel. Pomyslné vítězství si připsal...
Výsledková sezóna Daimler Volkswagen