Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let
|

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

Média jsou toho plná, ani my se tomu nevyhýbáme. Oblíbené úsloví "Sell in May and go away" popisuje dlouhodobou statistiku, která hovoří v neprospěch LONG akciových investic od května do října, zatímco od listopadu do dubna investoři mohou v průměru počítat s lepší návratností. Jak s platností známé průpovídky zahýbaly poslední pokrizové roky?

Investiční a ekonomický výhled Sezónnost trhů Americké akcie S&P 500

Hned na úvod zklamu všechny, kdo by chtěli jasnou a správnou odpověď na otázku, která se týká budoucnosti vývoje cen akcií: Ne, nevím, jak to letos v květnu dopadne s americkými, německými, českými ani čínskými akciemi. Znám řadu povolanějších, na finančním trhu zavedených odborníků, kteří vědí o investování prakticky i teoreticky mnohem více než já, a ti umějí přinejlepším vyjmenovat různé argumenty pro i proti dalšímu růstu akciového trhu. Něčí argumenty se ukáží jako správné, jiné vypadnou ze hry po pár dnech. Za rok to ale může být naopak.

Zůstanu u amerických akcií, konkrétně indexu S&P 500. Americký trh je největší a nejsledovanější na světě, proto má smysl se mu věnovat a sledovat ho. Kdo hledá tipy z menších trhů, případně mezi menšími a méně známými firmami, a snaží se na nich vydělávat, asi o nich jen zřídka píše veřejně. O těch řeč nebude.

Dlouhodobé průměry (za 50, nebo třeba 80 let) hovoří v prospěch platnosti pořekadla "Sell in May and go away". Od května do října je výkon akcií jak v průměru, tak v mediánu horší než od listopadu do dubna. V inkriminovaném "letním" období je také v historii méně případů celkového kladného výsledku než "přes zimu". To může zajímat Buffetta, který vydržel investovat do 80 let, mladší a méně majetní investoři se ale i letos ptají, zda to právě tento rok náhodou nebude naopak, případně zda vůbec zmíněné "pravidlo" ještě platí, když jsou podmínky na trzích tak specifické (několik let QE, tři roky bez alespoň 10% korekce, klesající objemy obchodů, rostoucí význam HFT, prostřední rok prezidentského cyklu v USA a mnoho dalších).

Nejasnosti

Opakuji: Nevím. To mi ale nezabránilo se podívat na uplynulých 20 let (od května dále vlastně pouze 19) a vyrobit si pár grafů. Zaujalo mě totiž, jak se letos více než v předchozích letech, alespoň mi to tak připadá, na začátku května doslova vzývá pokles trhu. Velká finanční média si na otázku, zda letos bude květen pro akcie nepříznivý, odpovídají kladně (Barron's, The Economist, Financial Times), což by mohlo pravověrné kontrariány snad i vést k LONG sázce na akcie.

Vodou na jejich mlýn je i houf drobných investorů, jimž je servírováno, že fundamenty jsou slabé, rizika velká, pravděpodobnost poklesu podle historických zkušeností vysoká a akcie jako takové drahé. Všechno je to pravda, ale o budoucnosti to nedokáže "na jistotu" vypovědět vůbec nic (samotné vysoké ocenění akcií na základě poměru cen akcií a zisků firem například zpravidla není důvodem pro pokles trhu).

Poblíž historických maxim věří ve svou minutu slávy i odhodlaní shortaři, kteří se svými pečlivě rozmyšlenými obchodními strategiemi čekají na to, až se povolí stavidla dlouho očekávaného výrazného poklesu cen.

Květnový příklad

Teď už k těm několika grafům. Ten první ukazuje, jaký byl podíl jednotlivých měsíců, kdy ceny akcií rostly, a jaká byla v tom kterém měsíci za období od roku 1995 do roku 2013 (19 případů) průměrná návratnost indexu S&P 500. Ve 47 % případů index v květnu posílil, v průměru za měsíc ztratil 0,1 %.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií

Od roku 2008 do roku 2013 americké akcie během května dvakrát posílily, v průměru ale ztratily 2,7 % své hodnoty.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií v letech poslední krize a po ní (od roku 2008)

V letech uprostřed prezidentského cyklu v USA (4 případy) akcie v květnu neposílily ani jednou a v průměru odepsaly 4,1 %.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií v letech uprostřed prezidentských cyklů v USA

Z dat vyplývá, že v posledních dvou dekádách byly roky takzvaných mid-term elections opravdu pro akcie mimořádně nepříznivé, po krizi se trhu v květnu také nedařilo. To jsou fakta, vztažená ale k poměrně krátkému období, navíc poznamenanému třemi masivními býčími obdobími a (zatím) dvěma prudkými poklesy. Je to jen květen, tedy pouze šestinová ilustrace toho, jak vznikají "důkazy" pro historické poučky. Kdo chcete, sedněte si k Bloombergu, nebo jako já ke StockCharts, a projděte si dalších pět měsíců onoho nepříznivého období pro americké akcie.

A nejasnosti pokračují

Věřte, čemu potřebujete. Třeba že se formuje dlouhodobý akciový vrchol, ze kterého budou ceny několik let buď postupně, nebo celkem rychle klouzat níže. Neochota akcií překonat nedávná maxima jistě část investorů dovedla k této myšlence.

Nebo že se naopak po ztracené dekádě akcie konečně odrazily k takzvanému sekulárnímu býčímu růstu, který by znamenal další léta postupného zvyšování cen za současného zlepšování ziskovosti firem a produktivity celé ekonomiky (občas na tuto možnost poukáže například Barry Ritholtz). Býčí akciové výhledy byly oblíbeným čtivem fanoušků investování ještě na začátku roku, cílové ceny vysoko nad 2 tisíci bodů indexu S&P 500 "dělaly titulky".

Případně že se ceny akcií budou dlouhodobě pohybovat do strany, na čemž umějí vydělat opravdu jen zkušení hráči s citem pro drobné růsty a poklesy jednotlivých titulů nebo sektorů (pravda je, že například sektory potravin a nápojů, spotřebitelských akcií nebo síťových služeb dosahují od května do října srovnatelné výkonnosti jako ve zbytku roku, není tedy tak těžké se s penězi do nich "schovat", pokud historii berete jako vodítko). Gratuluji, pokud patříte mezi ně.

Gratuluji vlastně vám všem, kdo máte jasno. Já vím jistě jediné - investuji (spíš by tomu slušelo slovo spořím) dlouhodobě, veskrze pravidelně a na svůj věk asi hodně konzervativně. A u toho, poučen poslední krizí, asi jistou dobu zůstanu. Alespoň do chvíle, než se ukáže někde mimořádná nákupní příležitost. Na ty, i když ne vždy, bývá nejprve potřeba pořádný výprodej. Takže čekám.

Na nedávném Investičním večeru se mluvilo nejen o "Sell in May and go away. Jaká je pravděpodobnost květnové korekce?


Poznámka: Omlouvám se všem, kterým chybí ten nebo onen argument pro další vývoj cen akcií. Nebylo cílem je všechny vyjmenovat, hodnotit, rozporovat či přijímat. Laskavý čtenář pochopí. Ten nelaskavý ať neváhá a připojí svůj názor do diskuze.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR