Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let
|

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

Média jsou toho plná, ani my se tomu nevyhýbáme. Oblíbené úsloví "Sell in May and go away" popisuje dlouhodobou statistiku, která hovoří v neprospěch LONG akciových investic od května do října, zatímco od listopadu do dubna investoři mohou v průměru počítat s lepší návratností. Jak s platností známé průpovídky zahýbaly poslední pokrizové roky?

Investiční a ekonomický výhled Sezónnost trhů Americké akcie S&P 500

Hned na úvod zklamu všechny, kdo by chtěli jasnou a správnou odpověď na otázku, která se týká budoucnosti vývoje cen akcií: Ne, nevím, jak to letos v květnu dopadne s americkými, německými, českými ani čínskými akciemi. Znám řadu povolanějších, na finančním trhu zavedených odborníků, kteří vědí o investování prakticky i teoreticky mnohem více než já, a ti umějí přinejlepším vyjmenovat různé argumenty pro i proti dalšímu růstu akciového trhu. Něčí argumenty se ukáží jako správné, jiné vypadnou ze hry po pár dnech. Za rok to ale může být naopak.

Zůstanu u amerických akcií, konkrétně indexu S&P 500. Americký trh je největší a nejsledovanější na světě, proto má smysl se mu věnovat a sledovat ho. Kdo hledá tipy z menších trhů, případně mezi menšími a méně známými firmami, a snaží se na nich vydělávat, asi o nich jen zřídka píše veřejně. O těch řeč nebude.

Dlouhodobé průměry (za 50, nebo třeba 80 let) hovoří v prospěch platnosti pořekadla "Sell in May and go away". Od května do října je výkon akcií jak v průměru, tak v mediánu horší než od listopadu do dubna. V inkriminovaném "letním" období je také v historii méně případů celkového kladného výsledku než "přes zimu". To může zajímat Buffetta, který vydržel investovat do 80 let, mladší a méně majetní investoři se ale i letos ptají, zda to právě tento rok náhodou nebude naopak, případně zda vůbec zmíněné "pravidlo" ještě platí, když jsou podmínky na trzích tak specifické (několik let QE, tři roky bez alespoň 10% korekce, klesající objemy obchodů, rostoucí význam HFT, prostřední rok prezidentského cyklu v USA a mnoho dalších).

Nejasnosti

Opakuji: Nevím. To mi ale nezabránilo se podívat na uplynulých 20 let (od května dále vlastně pouze 19) a vyrobit si pár grafů. Zaujalo mě totiž, jak se letos více než v předchozích letech, alespoň mi to tak připadá, na začátku května doslova vzývá pokles trhu. Velká finanční média si na otázku, zda letos bude květen pro akcie nepříznivý, odpovídají kladně (Barron's, The Economist, Financial Times), což by mohlo pravověrné kontrariány snad i vést k LONG sázce na akcie.

Vodou na jejich mlýn je i houf drobných investorů, jimž je servírováno, že fundamenty jsou slabé, rizika velká, pravděpodobnost poklesu podle historických zkušeností vysoká a akcie jako takové drahé. Všechno je to pravda, ale o budoucnosti to nedokáže "na jistotu" vypovědět vůbec nic (samotné vysoké ocenění akcií na základě poměru cen akcií a zisků firem například zpravidla není důvodem pro pokles trhu).

Poblíž historických maxim věří ve svou minutu slávy i odhodlaní shortaři, kteří se svými pečlivě rozmyšlenými obchodními strategiemi čekají na to, až se povolí stavidla dlouho očekávaného výrazného poklesu cen.

Květnový příklad

Teď už k těm několika grafům. Ten první ukazuje, jaký byl podíl jednotlivých měsíců, kdy ceny akcií rostly, a jaká byla v tom kterém měsíci za období od roku 1995 do roku 2013 (19 případů) průměrná návratnost indexu S&P 500. Ve 47 % případů index v květnu posílil, v průměru za měsíc ztratil 0,1 %.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií

Od roku 2008 do roku 2013 americké akcie během května dvakrát posílily, v průměru ale ztratily 2,7 % své hodnoty.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií v letech poslední krize a po ní (od roku 2008)

V letech uprostřed prezidentského cyklu v USA (4 případy) akcie v květnu neposílily ani jednou a v průměru odepsaly 4,1 %.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií v letech uprostřed prezidentských cyklů v USA

Z dat vyplývá, že v posledních dvou dekádách byly roky takzvaných mid-term elections opravdu pro akcie mimořádně nepříznivé, po krizi se trhu v květnu také nedařilo. To jsou fakta, vztažená ale k poměrně krátkému období, navíc poznamenanému třemi masivními býčími obdobími a (zatím) dvěma prudkými poklesy. Je to jen květen, tedy pouze šestinová ilustrace toho, jak vznikají "důkazy" pro historické poučky. Kdo chcete, sedněte si k Bloombergu, nebo jako já ke StockCharts, a projděte si dalších pět měsíců onoho nepříznivého období pro americké akcie.

A nejasnosti pokračují

Věřte, čemu potřebujete. Třeba že se formuje dlouhodobý akciový vrchol, ze kterého budou ceny několik let buď postupně, nebo celkem rychle klouzat níže. Neochota akcií překonat nedávná maxima jistě část investorů dovedla k této myšlence.

Nebo že se naopak po ztracené dekádě akcie konečně odrazily k takzvanému sekulárnímu býčímu růstu, který by znamenal další léta postupného zvyšování cen za současného zlepšování ziskovosti firem a produktivity celé ekonomiky (občas na tuto možnost poukáže například Barry Ritholtz). Býčí akciové výhledy byly oblíbeným čtivem fanoušků investování ještě na začátku roku, cílové ceny vysoko nad 2 tisíci bodů indexu S&P 500 "dělaly titulky".

Případně že se ceny akcií budou dlouhodobě pohybovat do strany, na čemž umějí vydělat opravdu jen zkušení hráči s citem pro drobné růsty a poklesy jednotlivých titulů nebo sektorů (pravda je, že například sektory potravin a nápojů, spotřebitelských akcií nebo síťových služeb dosahují od května do října srovnatelné výkonnosti jako ve zbytku roku, není tedy tak těžké se s penězi do nich "schovat", pokud historii berete jako vodítko). Gratuluji, pokud patříte mezi ně.

Gratuluji vlastně vám všem, kdo máte jasno. Já vím jistě jediné - investuji (spíš by tomu slušelo slovo spořím) dlouhodobě, veskrze pravidelně a na svůj věk asi hodně konzervativně. A u toho, poučen poslední krizí, asi jistou dobu zůstanu. Alespoň do chvíle, než se ukáže někde mimořádná nákupní příležitost. Na ty, i když ne vždy, bývá nejprve potřeba pořádný výprodej. Takže čekám.

Na nedávném Investičním večeru se mluvilo nejen o "Sell in May and go away. Jaká je pravděpodobnost květnové korekce?


Poznámka: Omlouvám se všem, kterým chybí ten nebo onen argument pro další vývoj cen akcií. Nebylo cílem je všechny vyjmenovat, hodnotit, rozporovat či přijímat. Laskavý čtenář pochopí. Ten nelaskavý ať neváhá a připojí svůj názor do diskuze.

včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
včera v 15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
včera v 15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
včera v 15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
včera v 14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
včera v 14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice