Co musíte ráno vědět (7. května)
|

Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, co podle OECD v letošním roce čeká globální a domácí ekonomiku a jak se čeští finanční profesionálové připravují na důležité obchody? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1.Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru

Americké akcie v úterý oslabily. Technologický sektor zasáhly výprodeje, které odstartovala společnost Twitter. Dow ztratil 0,78 %, S&P 500 0,90 % a technologický Nasdaq 1,38 %. Z indexu Dow posilovaly jen akcie společností Intel a Verizon Communications, na nule zakončila UnitedHealth, zbytek firem se pohyboval v červených číslech. Největší ztráty zasáhly akcie Merck, Home Depot a JPMorgan. Technologický sektor ovlivnil výprodej akcií komunitní sítě Twitter. Ty se propadly o více než 17 % poté, co je po jejich primární veřejné nabídce loni v listopadu poprvé mohli začít prodávat zaměstnanci a někteří další investoři.

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

2. Evropské akcie v úterý kvůli pokračujícímu napětí na Ukrajině a smíšeným korporátním výsledkům oslabily

Evropské akcie v úterý převážně zlevnily. Investoři kvůli přetrvávajícímu napětí a pokračující protiteroristické akci ukrajinské armády na prorusky smýšlejícím východě země příliš nenakupovali. Rozporuplné byly také čtvrtletní finanční výsledky některých evropských firem. Německá automobilka BMW oznámila meziroční nárůst čistého zisku o jedenáct procent, slabší než očekávaná čísla ale představili německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas nebo britská banka Barclays. Britský FTSE 100 klesl o 0,35 %, německý DAX oslabil o 0,67 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,78 %.

Střední a východní Evropa v třetině roku: Hrozba (geo)politického vykolejení a rozdílné pozice jednotlivých zemí

Anketa: Jak se má zachovat investor v případě války na hranicích EU

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, akcie KB před středečními výsledky zdražily o 1,27 %

Index PX vzrostl o 0,20 % na 1 010,58 bodu. Nejlépe si vedly akcie Komerční banky, které zdražily o 1,27 % na 4 620 Kč. Firma ve středu před otevřením trhu zveřejní své finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. O necelé procento zdražily akcie energetické společnosti ČEZ (+0,96 %) a více než půl procenta přidaly i cenné papíry petrochemické společnosti Unipetrol (+0,72 %). Oslabily naopak akcie Erste Group Bank, jejichž cena klesla o 1,10 % na 658 Kč, a necelé procento odepsaly akcie sázkové firmy Fortuna (-0,90 %), která před otevřením trhu stejně jako Komerční banka zveřejní výsledky svého hospodaření v prvním čtvrtletí letošního roku. Akcie mediální společnosti CME, která ve středu ráno doplní trojlístek finančních výsledků reportujících firem, oslabily o 0,64 % na 54 korun.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu představí dubnový index nákupních manažerů v sektoru služeb (březen: 52,2 bodu) a současně i dubnový kompozitní PMI (březen: 52,8 bodu). Bank of Japan zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, s dubnovým indexem nákupních manažerů se přidá také Čína (březen: 51,9 bodu). Z Německa dopoledne přijdou údaje o průmyslových objednávkách (odhad březen: +0,3 % meziměsíčně, únor: +0,6 % meziměsíčně) a z Francie statistika o průmyslové výrobě (odhad březen: +0,2 % meziměsíčně, únor: +0,1 % meziměsíčně) a obchodní bilanci (odhad březen: schodek 4 miliardy eur, únor: schodek 3,4 miliardy eur). Česká republika zveřejní podrobnosti o březnovém vývoji maloobchodních tržeb (odhad: +7,3 % meziročně, únor: +8,1 % meziročně) a průmyslové výroby (odhad: +8 % meziročně, únor: +6,7 % meziročně) a Česká národní banka bude rozhodovat o další podobě měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Ze Spojených států odpoledne přijdou pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Kromě nich se investoři budou soustředit také na předběžné čtvrtletní údaje o produktivitě práce mimo zemědělství (odhad 1Q2014: -1 % meziročně, 4Q2013: +1,8 % meziročně), nákladech na práci mimo zemědělství (odhad 1Q2014: +2,6 % meziročně, 4Q2013: -0,1 % meziročně) a březnový vývoj spotřebitelských úvěrů (odhad: +15,1 miliardy USD, únor: +16,5 miliardy USD). Pozornost budou trhy věnovat i vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové před společnou komisí obou komor Kongresu.

Ve výsledkové sezóně budou v Evropě pokračovat například společnosti Société Générale, Siemens, ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Commerzbank a Imperial Tobacco Group. Ve Spojených státech kvartální výsledky svého hospodaření zveřejní Chesapeake Energy, Twenty-First Century Fox nebo Tesla Motors. Zahálet nebude ani pražská burza, kde se s čísly za první čtvrtletí pochlubí Komerční banka, Fortuna a CME. Kdo dále zveřejní výsledky svého hospodaření a jak jsou nastaveny odhady analytiků, naleznete ZDE. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aktivita ve službách a zpracovatelském sektoru v eurozóně v dubnu vzrostla nejrychleji za téměř tři roky

Oživení v eurozóně v dubnu nabralo dech. Aktivita ve službách a zpracovatelském sektoru dohromady vzrostla nejrychleji za téměř tři roky a pozitivní je i výhled na příští měsíce díky novým zakázkám a pracovní síle, které v dubnu dále rostly. Kompozitní index nákupních manažerů podle finálních dat agentury Markit v dubnu vzrostl na 54 bodů z 53,1 bodu v březnu v souladu s předběžnými daty. Ve službách index vzrostl na 53,1 bodu z březnových 52,2 bodu (flash: 53,1 bodu). V celé evropské osmadvacítce index nákupních manažerů ve službách vzrostl na 54,5 bodu z 53,5 bodu v březnu.

6. Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekal se 0,2% pokles

Tržby maloobchodních prodejců v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, analytici přitom očekávali pokles o 0,2 % po únorovém růstu o 0,1 % (revidováno z +0,4 %). V celé evropské osmadvacítce také tržby vzrostly o 0,3 % po únorových +0,3 %. Meziročně se zisky obchodníků zvýšily v eurozóně o 0,9 % (odhad: 1,0 %) a v EU28 o 1,6 %. Uvedl to v úterý evropský statistický úřad Eurostat.

Euro je k dolaru nejsilnější za posledních sedm týdnů, Francie vyzývá k široké diskuzi

7. Švýcarské bance hrozí v USA miliardová pokuta

Americké úřady a druhá největší švýcarská banka Credit Suisse jsou prý blízko dohody, podle které by firma zaplatila miliardu dolarů za to, že napomáhala daňovým únikům ve Spojených státech. Napsal to americký list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené s celým případem. Credit Suisse se zdržela komentáře.

8. OECD snížila predikci globálního ekonomického růstu na 3,4 % z předchozích 3,6 %

OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, to je o 0,2 procentního bodu méně než v předchozí předpovědi.

9. Goldman Sachs: Očekáváme pokles americké ekonomiky v prvním čtvrtletí o 0,6 %

Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %.

10. Bayer kupuje za 14,2 miliardy USD divizi léků od skupiny Merck

Německá farmaceutická společnost Bayer oznámila, že od svého amerického konkurenta Merck kupuje za 14,2 miliardy USD divizi léků. Obě společnosti také budou spolupracovat na vývoji a marketingu některých léků, jako je Adempas. Jde o druhou velkou fúzi ve farmaceutickém sektoru za poslední měsíc. V dubnu se na společném podniku dohodly Novartis a GlaxoSmithKlein. Bayer se tak stane druhým největším světovým dodavatelem léků, na které není nutný lékařský předpis. Transakce ještě musí získat souhlas regulačních orgánů. Její dokončení se očekává ve druhé polovině letošního roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak se připravit na velký obchod: Pověrčivost českých finančních profíků v praxi

Na nedávném Investičním večeru se moderátor Roman Chlupatý s Petrem Hlinomazem (BH Securities) a Mikulášem Splítkem (brokerjet ČS) bavili o tržních aforismech. Jsou i tito experti na svět investic pověrčiví? Podívejte se sami, doporučujeme především část začínající v čase 13:45.

Pokud nechcete přetáčet, klikněte rovnou zde: Co dělají před důležitým obchodem dva čeští finanční experti?

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie