Co musíte ráno vědět (7. května)
|

Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, co podle OECD v letošním roce čeká globální a domácí ekonomiku a jak se čeští finanční profesionálové připravují na důležité obchody? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1.Americké akcie v úterý ztrácely. Dolů je táhl technologický sektor v čele s akciemu Twitteru

Americké akcie v úterý oslabily. Technologický sektor zasáhly výprodeje, které odstartovala společnost Twitter. Dow ztratil 0,78 %, S&P 500 0,90 % a technologický Nasdaq 1,38 %. Z indexu Dow posilovaly jen akcie společností Intel a Verizon Communications, na nule zakončila UnitedHealth, zbytek firem se pohyboval v červených číslech. Největší ztráty zasáhly akcie Merck, Home Depot a JPMorgan. Technologický sektor ovlivnil výprodej akcií komunitní sítě Twitter. Ty se propadly o více než 17 % poté, co je po jejich primární veřejné nabídce loni v listopadu poprvé mohli začít prodávat zaměstnanci a někteří další investoři.

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

2. Evropské akcie v úterý kvůli pokračujícímu napětí na Ukrajině a smíšeným korporátním výsledkům oslabily

Evropské akcie v úterý převážně zlevnily. Investoři kvůli přetrvávajícímu napětí a pokračující protiteroristické akci ukrajinské armády na prorusky smýšlejícím východě země příliš nenakupovali. Rozporuplné byly také čtvrtletní finanční výsledky některých evropských firem. Německá automobilka BMW oznámila meziroční nárůst čistého zisku o jedenáct procent, slabší než očekávaná čísla ale představili německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas nebo britská banka Barclays. Britský FTSE 100 klesl o 0,35 %, německý DAX oslabil o 0,67 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,78 %.

Střední a východní Evropa v třetině roku: Hrozba (geo)politického vykolejení a rozdílné pozice jednotlivých zemí

Anketa: Jak se má zachovat investor v případě války na hranicích EU

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, akcie KB před středečními výsledky zdražily o 1,27 %

Index PX vzrostl o 0,20 % na 1 010,58 bodu. Nejlépe si vedly akcie Komerční banky, které zdražily o 1,27 % na 4 620 Kč. Firma ve středu před otevřením trhu zveřejní své finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. O necelé procento zdražily akcie energetické společnosti ČEZ (+0,96 %) a více než půl procenta přidaly i cenné papíry petrochemické společnosti Unipetrol (+0,72 %). Oslabily naopak akcie Erste Group Bank, jejichž cena klesla o 1,10 % na 658 Kč, a necelé procento odepsaly akcie sázkové firmy Fortuna (-0,90 %), která před otevřením trhu stejně jako Komerční banka zveřejní výsledky svého hospodaření v prvním čtvrtletí letošního roku. Akcie mediální společnosti CME, která ve středu ráno doplní trojlístek finančních výsledků reportujících firem, oslabily o 0,64 % na 54 korun.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu představí dubnový index nákupních manažerů v sektoru služeb (březen: 52,2 bodu) a současně i dubnový kompozitní PMI (březen: 52,8 bodu). Bank of Japan zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, s dubnovým indexem nákupních manažerů se přidá také Čína (březen: 51,9 bodu). Z Německa dopoledne přijdou údaje o průmyslových objednávkách (odhad březen: +0,3 % meziměsíčně, únor: +0,6 % meziměsíčně) a z Francie statistika o průmyslové výrobě (odhad březen: +0,2 % meziměsíčně, únor: +0,1 % meziměsíčně) a obchodní bilanci (odhad březen: schodek 4 miliardy eur, únor: schodek 3,4 miliardy eur). Česká republika zveřejní podrobnosti o březnovém vývoji maloobchodních tržeb (odhad: +7,3 % meziročně, únor: +8,1 % meziročně) a průmyslové výroby (odhad: +8 % meziročně, únor: +6,7 % meziročně) a Česká národní banka bude rozhodovat o další podobě měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Ze Spojených států odpoledne přijdou pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Kromě nich se investoři budou soustředit také na předběžné čtvrtletní údaje o produktivitě práce mimo zemědělství (odhad 1Q2014: -1 % meziročně, 4Q2013: +1,8 % meziročně), nákladech na práci mimo zemědělství (odhad 1Q2014: +2,6 % meziročně, 4Q2013: -0,1 % meziročně) a březnový vývoj spotřebitelských úvěrů (odhad: +15,1 miliardy USD, únor: +16,5 miliardy USD). Pozornost budou trhy věnovat i vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové před společnou komisí obou komor Kongresu.

Ve výsledkové sezóně budou v Evropě pokračovat například společnosti Société Générale, Siemens, ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Commerzbank a Imperial Tobacco Group. Ve Spojených státech kvartální výsledky svého hospodaření zveřejní Chesapeake Energy, Twenty-First Century Fox nebo Tesla Motors. Zahálet nebude ani pražská burza, kde se s čísly za první čtvrtletí pochlubí Komerční banka, Fortuna a CME. Kdo dále zveřejní výsledky svého hospodaření a jak jsou nastaveny odhady analytiků, naleznete ZDE. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aktivita ve službách a zpracovatelském sektoru v eurozóně v dubnu vzrostla nejrychleji za téměř tři roky

Oživení v eurozóně v dubnu nabralo dech. Aktivita ve službách a zpracovatelském sektoru dohromady vzrostla nejrychleji za téměř tři roky a pozitivní je i výhled na příští měsíce díky novým zakázkám a pracovní síle, které v dubnu dále rostly. Kompozitní index nákupních manažerů podle finálních dat agentury Markit v dubnu vzrostl na 54 bodů z 53,1 bodu v březnu v souladu s předběžnými daty. Ve službách index vzrostl na 53,1 bodu z březnových 52,2 bodu (flash: 53,1 bodu). V celé evropské osmadvacítce index nákupních manažerů ve službách vzrostl na 54,5 bodu z 53,5 bodu v březnu.

6. Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekal se 0,2% pokles

Tržby maloobchodních prodejců v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, analytici přitom očekávali pokles o 0,2 % po únorovém růstu o 0,1 % (revidováno z +0,4 %). V celé evropské osmadvacítce také tržby vzrostly o 0,3 % po únorových +0,3 %. Meziročně se zisky obchodníků zvýšily v eurozóně o 0,9 % (odhad: 1,0 %) a v EU28 o 1,6 %. Uvedl to v úterý evropský statistický úřad Eurostat.

Euro je k dolaru nejsilnější za posledních sedm týdnů, Francie vyzývá k široké diskuzi

7. Švýcarské bance hrozí v USA miliardová pokuta

Americké úřady a druhá největší švýcarská banka Credit Suisse jsou prý blízko dohody, podle které by firma zaplatila miliardu dolarů za to, že napomáhala daňovým únikům ve Spojených státech. Napsal to americký list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené s celým případem. Credit Suisse se zdržela komentáře.

8. OECD snížila predikci globálního ekonomického růstu na 3,4 % z předchozích 3,6 %

OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, to je o 0,2 procentního bodu méně než v předchozí předpovědi.

9. Goldman Sachs: Očekáváme pokles americké ekonomiky v prvním čtvrtletí o 0,6 %

Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %.

10. Bayer kupuje za 14,2 miliardy USD divizi léků od skupiny Merck

Německá farmaceutická společnost Bayer oznámila, že od svého amerického konkurenta Merck kupuje za 14,2 miliardy USD divizi léků. Obě společnosti také budou spolupracovat na vývoji a marketingu některých léků, jako je Adempas. Jde o druhou velkou fúzi ve farmaceutickém sektoru za poslední měsíc. V dubnu se na společném podniku dohodly Novartis a GlaxoSmithKlein. Bayer se tak stane druhým největším světovým dodavatelem léků, na které není nutný lékařský předpis. Transakce ještě musí získat souhlas regulačních orgánů. Její dokončení se očekává ve druhé polovině letošního roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak se připravit na velký obchod: Pověrčivost českých finančních profíků v praxi

Na nedávném Investičním večeru se moderátor Roman Chlupatý s Petrem Hlinomazem (BH Securities) a Mikulášem Splítkem (brokerjet ČS) bavili o tržních aforismech. Jsou i tito experti na svět investic pověrčiví? Podívejte se sami, doporučujeme především část začínající v čase 13:45.

Pokud nechcete přetáčet, klikněte rovnou zde: Co dělají před důležitým obchodem dva čeští finanční experti?

Ze světa investičních doporučení (21. července)
před minutou

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
před 16 minutami

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
před 25 minutami

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
před 31 minutami

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
před hodinou

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
před hodinou

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
12:49

Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let

Hrubý domácí produkt Severní Koreje se loni zvýšil o 3,9 procenta. Dosáhl tak nejrychlejšího tempa růstu za 17 let, a...
KLDR HDP Hospodářský růst
Audi svolává do servisů 850 000 vozidel
12:06

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel

Německá automobilka Audi v pátek oznámila, že do servisů svolá 850 000 vozidel s naftovým motorem, aby aktualizovala...
Německo Auta Životní prostředí
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
11:46

MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů

Mezinárodní měnový fond své zapojení do finanční pomoci Řecku podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke...
Řecko Zadlužení Mezinárodní měnový fond
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
11:23

Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 7,2 % na 269 milionů švýcarských franků ...
Švýcarsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD
11:05

Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD

Šéfka technické strategie americké investiční banky Goldman Sachs Sheba Jafariová v analytické poznámce z tohoto...
Bitcoin Měny
Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu
10:40

Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu

Britský výrobce luxusních aut Jaguar Land Rover otevřel v Číně svůj první zahraniční závod na výrobu motorů....
Spojené království Auta Čína
Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho…
Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho…
10:30

Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho slova investory překvapila

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky z pohledu rétoriky nic zásadního nepřineslo. Vyjádření Maria Draghiho, že...
Euro EUR/USD Forex
Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku
Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku
10:20

Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku

Německý průmyslový koncern Siemens odejde z ruského společného podniku Interautomatika a prozatím pozastaví dodávky...
Německo Rusko Průmysl
Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem
Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem
10:05

Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem

Robert Mueller, zvláštní vyšetřovatel pověřený zkoumáním vlivu Moskvy na americké prezidentské volby, se zajímá o...
Spojené státy americké (USA) Rusko Prezidentské volby
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj…
09:45

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj eura po zasedání ECB

Obchodování na hlavních asijských burzách skončilo smíšeně, většina trhů ale týden uzavřela pod nulou. Investoři se...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii