Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?
|

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

Ve spojitosti s technologickou hvězdou posledních let, americkou společností Apple, si zřejmě na prvním místě každý vybaví mobilní telefony iPhone a tablety iPad. Podle nedávného vyjádření šéfa firmy Tima Cooka by si ale lidé již brzy mohli Apple primárně spojovat s něčím jiným. Éra nahrazování starších telefonů a tabletů novými modely pomalu končí a společnost s nakousnutým jablkem v logu začíná hledat nové zdroje příjmů. Teď upozornila na zlaté vejce, o kterém dosud mnoho lidí vůbec nevědělo.

Technologie Apple Mobilní telefony

Vyjádření generálního ředitele Cooka, že Apple za jeden z hlavních zdrojů svého budoucího růstu považuje internetový obchod s multimediálním obsahem iTunes, bylo zřejmě nejzajímavějším bodem konferenčního hovoru, který na konci dubna následoval po zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků firmy.

Tržby z prodeje hudby, filmů, knih a aplikací pro zařízení Apple prostřednictvím internetového obchodu iTunes v období od ledna do března meziročně vzrostly o 11 % a staly se druhým nejrychleji rostoucím segmentem byznysu amerického technologického obra. Na špici stále zůstávají prodeje mobilních telefonů iPhone, které ve druhém kvartálu fiskálního roku meziročně vzrostly o 14 %. Tempo jejich růstu ale prudce klesá.

Apple - podíl jednotlivých segmentů na tržbách firmy za 2QFY2014

Atraktivita e-commerce byznysu Applu narůstá s dalšími podrobnostmi, s nimiž se Cook investorům v konferenčním hovoru svěřil. "Růst tržeb z iTunes pokračuje dvouciferným tempem, a to především díky jejich příznivému prostředí a silné základně loajálních zákazníků. Vysoké tempo růstu těchto tržeb je jedním z klíčových zdrojů příjmů společnosti Apple nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. V současnosti evidujeme přibližně 800 milionů zákazníků iTunes, přičemž většina z nich má k účtu přidruženou platební kartu. To je naprosto ohromující," řekl Cook.

Miliardy dolarů na dosah ruky

Příznivci a odpůrci Applu se takřka nikdy nedokáží názorově protnout, nyní však musejí souhlasit s Cookem. 800 milionů zákazníků se zaregistrovanými platebními kartami je úctyhodné číslo, se kterým se například světově největší internetový obchod Amazon se zhruba 230 miliony účtů nemůže srovnávat. MG Siegler z Google Ventures, fondu rizikového kapitálu internetového a technologického obra Google, navíc tvrdí, že Apple brzy dosáhne okamžiku, kdy bude mít v iTunes vlastní účet s přidruženou platební kartou rovná miliarda uživatelů.

Technologický zpravodajský server Re/code nedávno ve světle těchto vyjádření přišel s informací, že má Apple s obchodem iTunes velké plány. Firma se podle dvou nejmenovaných zdrojů snaží na základě svého stávajícího internetového obchodu vytvořit plnohodnotný e-commerce byznys, který by kromě multimediálního obsahu nabízel i některé další produkty.

Společnost již podle informací Re/code dokonce hledá senior manažery se zkušenostmi z elektronického obchodování, aby s pomocí jejich know-how dokázala plně využít potenciál, který se v obrovském množství registrovaných uživatelů iTunes skrývá. Server při té příležitosti připomněl i spekulace, podle kterých společnosti Apple a PayPal již delší dobu zvažují možnosti spolupráce a jisté formy sdílení zákazníků.

Amazon, Apple, PayPal - počet registrovaných uživatelů (leden 2009 až říjen 2013)

O tom, že Apple v oblasti internetového obchodování skutečně připravuje masivní expanzi, podle odborníků pohybujících se v segmentu mobilních technologií a bezhotovostních platebních systémů svědčí i nová funkce Touch ID telefonů iPhone 5S a vyvíjená technologie mikrolokalizačních bluetooth jednotek iBeacon.

Mobilní telefony iPhone 5S umožňují prostřednictvím funkce Touch ID nastavit, aby je jejich majitelé odemykali výhradně pomocí otisku prstu, a ochránili tak svá data v těchto zařízeních proti zneužití. Otisk prstu je navíc možné používat i pro potvrzování nákupů v AppStore či schvalování jiných zpoplatněných úkonů. Odborníci se proto shodují, že Apple technologii Touch ID vytvořil s cílem přesvědčit zákazníky, aby své peníze definitivně svěřili mobilním telefonům, jelikož jedině ty je dokáží spolehlivě ochránit proti jejich ztrátě či odcizení.

Druhým odrazovým můstkem na cestě k dalšímu rozvoji e-commerce byznysu se má pro Apple stát masivní rozšíření mikrolokalizační technologie iBeacon. Ta je založena na malých energeticky úsporných bluetooth jednotkách, které do svého okolí do vzdálenosti několika metrů vysílají jistou informaci či sdělení, kterou mobilní telefon po přijetí signálu podle zadaných pokynů automaticky zpracuje. Informací může být prakticky cokoli. Telefon vás při vstupu do obchodu, který technologii iBeacon využívá, například může jménem manažera prodejny pozdravit, upozornit na probíhající slevové akce nebo vám podle vašich předchozích nákupů doporučit konkrétní zboží, které by vás mohlo zajímat.

V současnosti sice nemůže být o masovém rozšíření technologie iBeacon ani řeč, to ale neznamená, že za několik let nebude situace jiná. Apple má coby jeden z hlavních lídrů technologického sektoru se zaváděním nových produktů a funkcí do každodenního života lidí velké zkušenosti. Na svých účtech má navíc společnost velké množství nevyužité hotovosti, kterou by teoreticky mohla použít i jako štědré subvence pro obchodníky, kteří by se pro využívání mikrolokalizace iBeacon rozhodli. Poté by již záleželo pouze na Applu, jakou formu monetizace by ve spojení s tímto systémem zvolil. Firma by například od obchodníků mohla po vzoru provozovatelů platebních karet inkasovat jisté malé procento z každého nákupu, k němuž by díky iBeacon došlo.

Růst tržeb Applu z prodeje mobilních telefonů prudce zpomaluje a uvedení nového modelu iPhone 6, které se očekává již v průběhu podzimu 2014, pro technologický gigant zřejmě nebude ani zdaleka takovým úspěchem, jakým bylo zahájení prodejů dosavadních verzí těchto legendárních telefonů. Možnosti dalších inovací přenosných komunikačních zařízení jsou značně omezené, a tak se nabízí, aby Apple začal rozvíjet další součásti svého byznysu, které dosud spíše přehlížel. Bude-li se uvažování Tima Cooka a dalších vrcholných manažerů firmy ubírat tímto směrem, dočkáme se zřejmě na poli bezhotovostních plateb brzy dost možná největší revoluce od jejich vzniku.

Apple - vývoj prodejů mobilních telefonů iPhone (1Q2010 až 4Q2013)
Zdroj: Business Insider
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
před hodinou

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:25

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to však nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:33

Dostavba slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích zdraží

Dokončení dvou rozestavěných bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce si vyžádá více peněz. Akcionáři společnosti...
Jaderná energetika Slovensko EPH
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo
11:41

EK zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve etředu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie
11:35

Turecko chce s Tillersonem řešit i kauzu zatčeného bankéře Atilly

Jedním z témat čtvrtečního jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Ankaře bude i pondělní zadržení...
Turecko Spojené státy americké (USA) Írán
11:11

Britský ministr financí Hammond: Londýn bude muset dělat při jednání s EU ústupky

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu v televizi Sky News řekl, že Británie bude muset dělat při...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (29. března): Britské odcházení začíná
10:30

Ranní analytická poznámka (29. března): Britské odcházení začíná

Akciové trhy rychle zapomněly na rizika potenciálně vyplývající z neochoty republikánů postavit se za Donalda Trumpa...
Spojené království Evropská unie Politika
10:28

Kolumbijská vláda nechá bez ohledu na referendum těžit zlato

Kolumbijská vláda chce obejít výsledek referenda, v němž bylo 98 procent voličů z města Cajamarca v centrální části...
Kolumbie Zlato Těžba