Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?
|

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

Ve spojitosti s technologickou hvězdou posledních let, americkou společností Apple, si zřejmě na prvním místě každý vybaví mobilní telefony iPhone a tablety iPad. Podle nedávného vyjádření šéfa firmy Tima Cooka by si ale lidé již brzy mohli Apple primárně spojovat s něčím jiným. Éra nahrazování starších telefonů a tabletů novými modely pomalu končí a společnost s nakousnutým jablkem v logu začíná hledat nové zdroje příjmů. Teď upozornila na zlaté vejce, o kterém dosud mnoho lidí vůbec nevědělo.

Technologie Apple Mobilní telefony

Vyjádření generálního ředitele Cooka, že Apple za jeden z hlavních zdrojů svého budoucího růstu považuje internetový obchod s multimediálním obsahem iTunes, bylo zřejmě nejzajímavějším bodem konferenčního hovoru, který na konci dubna následoval po zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků firmy.

Tržby z prodeje hudby, filmů, knih a aplikací pro zařízení Apple prostřednictvím internetového obchodu iTunes v období od ledna do března meziročně vzrostly o 11 % a staly se druhým nejrychleji rostoucím segmentem byznysu amerického technologického obra. Na špici stále zůstávají prodeje mobilních telefonů iPhone, které ve druhém kvartálu fiskálního roku meziročně vzrostly o 14 %. Tempo jejich růstu ale prudce klesá.

Apple - podíl jednotlivých segmentů na tržbách firmy za 2QFY2014

Atraktivita e-commerce byznysu Applu narůstá s dalšími podrobnostmi, s nimiž se Cook investorům v konferenčním hovoru svěřil. "Růst tržeb z iTunes pokračuje dvouciferným tempem, a to především díky jejich příznivému prostředí a silné základně loajálních zákazníků. Vysoké tempo růstu těchto tržeb je jedním z klíčových zdrojů příjmů společnosti Apple nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. V současnosti evidujeme přibližně 800 milionů zákazníků iTunes, přičemž většina z nich má k účtu přidruženou platební kartu. To je naprosto ohromující," řekl Cook.

Miliardy dolarů na dosah ruky

Příznivci a odpůrci Applu se takřka nikdy nedokáží názorově protnout, nyní však musejí souhlasit s Cookem. 800 milionů zákazníků se zaregistrovanými platebními kartami je úctyhodné číslo, se kterým se například světově největší internetový obchod Amazon se zhruba 230 miliony účtů nemůže srovnávat. MG Siegler z Google Ventures, fondu rizikového kapitálu internetového a technologického obra Google, navíc tvrdí, že Apple brzy dosáhne okamžiku, kdy bude mít v iTunes vlastní účet s přidruženou platební kartou rovná miliarda uživatelů.

Technologický zpravodajský server Re/code nedávno ve světle těchto vyjádření přišel s informací, že má Apple s obchodem iTunes velké plány. Firma se podle dvou nejmenovaných zdrojů snaží na základě svého stávajícího internetového obchodu vytvořit plnohodnotný e-commerce byznys, který by kromě multimediálního obsahu nabízel i některé další produkty.

Společnost již podle informací Re/code dokonce hledá senior manažery se zkušenostmi z elektronického obchodování, aby s pomocí jejich know-how dokázala plně využít potenciál, který se v obrovském množství registrovaných uživatelů iTunes skrývá. Server při té příležitosti připomněl i spekulace, podle kterých společnosti Apple a PayPal již delší dobu zvažují možnosti spolupráce a jisté formy sdílení zákazníků.

Amazon, Apple, PayPal - počet registrovaných uživatelů (leden 2009 až říjen 2013)

O tom, že Apple v oblasti internetového obchodování skutečně připravuje masivní expanzi, podle odborníků pohybujících se v segmentu mobilních technologií a bezhotovostních platebních systémů svědčí i nová funkce Touch ID telefonů iPhone 5S a vyvíjená technologie mikrolokalizačních bluetooth jednotek iBeacon.

Mobilní telefony iPhone 5S umožňují prostřednictvím funkce Touch ID nastavit, aby je jejich majitelé odemykali výhradně pomocí otisku prstu, a ochránili tak svá data v těchto zařízeních proti zneužití. Otisk prstu je navíc možné používat i pro potvrzování nákupů v AppStore či schvalování jiných zpoplatněných úkonů. Odborníci se proto shodují, že Apple technologii Touch ID vytvořil s cílem přesvědčit zákazníky, aby své peníze definitivně svěřili mobilním telefonům, jelikož jedině ty je dokáží spolehlivě ochránit proti jejich ztrátě či odcizení.

Druhým odrazovým můstkem na cestě k dalšímu rozvoji e-commerce byznysu se má pro Apple stát masivní rozšíření mikrolokalizační technologie iBeacon. Ta je založena na malých energeticky úsporných bluetooth jednotkách, které do svého okolí do vzdálenosti několika metrů vysílají jistou informaci či sdělení, kterou mobilní telefon po přijetí signálu podle zadaných pokynů automaticky zpracuje. Informací může být prakticky cokoli. Telefon vás při vstupu do obchodu, který technologii iBeacon využívá, například může jménem manažera prodejny pozdravit, upozornit na probíhající slevové akce nebo vám podle vašich předchozích nákupů doporučit konkrétní zboží, které by vás mohlo zajímat.

V současnosti sice nemůže být o masovém rozšíření technologie iBeacon ani řeč, to ale neznamená, že za několik let nebude situace jiná. Apple má coby jeden z hlavních lídrů technologického sektoru se zaváděním nových produktů a funkcí do každodenního života lidí velké zkušenosti. Na svých účtech má navíc společnost velké množství nevyužité hotovosti, kterou by teoreticky mohla použít i jako štědré subvence pro obchodníky, kteří by se pro využívání mikrolokalizace iBeacon rozhodli. Poté by již záleželo pouze na Applu, jakou formu monetizace by ve spojení s tímto systémem zvolil. Firma by například od obchodníků mohla po vzoru provozovatelů platebních karet inkasovat jisté malé procento z každého nákupu, k němuž by díky iBeacon došlo.

Růst tržeb Applu z prodeje mobilních telefonů prudce zpomaluje a uvedení nového modelu iPhone 6, které se očekává již v průběhu podzimu 2014, pro technologický gigant zřejmě nebude ani zdaleka takovým úspěchem, jakým bylo zahájení prodejů dosavadních verzí těchto legendárních telefonů. Možnosti dalších inovací přenosných komunikačních zařízení jsou značně omezené, a tak se nabízí, aby Apple začal rozvíjet další součásti svého byznysu, které dosud spíše přehlížel. Bude-li se uvažování Tima Cooka a dalších vrcholných manažerů firmy ubírat tímto směrem, dočkáme se zřejmě na poli bezhotovostních plateb brzy dost možná největší revoluce od jejich vzniku.

Apple - vývoj prodejů mobilních telefonů iPhone (1Q2010 až 4Q2013)
Zdroj: Business Insider
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika