Co musíte ráno vědět (9. května)
|

Co musíte ráno vědět (9. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a USA, co trhům po zasedání Evropské centrální banky vzkázal její šéf Mario Draghi a proč se o blondýnkách říká, že jsou hloupé? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek při absenci zásadních makrodat uzavřely nejednotně

Americké akcie v první polovině čtvrteční obchodní seance slibně rostly. Makrodat byl sice na trhu nedostatek, dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo, ale dopadla dobře a pomohla trhům mírně nahoru. Během dne se však optimismus investorů pomalu vytrácel a v druhé polovině obchodování již převahu získali prodávající. Dva ze tří hlavních indexů tak nakonec uzavřely v červených číslech. "Čísla z amerického trhu práce jsou dobrá a podle mého názoru potvrzují, že se Spojené státy definitvně vzpamatovaly z kruté zimy, která je trápila na konci loňského a začátku letošního roku," řekl Peter Cardillo, hlavní ekonom Rockwell Global Capital.

Dow posílil o 0,20 % na 16 550,97 bodu, širší S&P 500 ale oslabil o 0,14 % na 1 875,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,40 % na 4 051,50 bodu. Oslabila většina hlavních odvětví, nejvíce sektory služeb, energetiky a zdravotnictví. V zelených číslech se dokázala udržet pouze odvětví telekomunikací a financí. Čtvrtletní výsledky hospodaření ve čtvrtek zveřejnily například společnosti priceline.com, News Corp, Symantec a CBS.

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

Spojené státy mají eso v rukávu. Proti ruským bankám plánují použít silný kalibr

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB a slovech Maria Draghiho o možné brzké podpoře ekonomiky posílily

Akcie na evropských akciových trzích ve čtvrtek v reakci na slova šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, že by banka o podpoře evropské ekonomiky mohla rozhodnout na příštím zasedání, zdražily. Investoři očekávají, že by ECB ve snaze zabránit pádu eurozóny do deflace mohla zahájit jistou formu kvantitativního uvolňování. Úrokové sazby jsou totiž na minimech a příliš prostoru k jejich dalšímu snižování již banka nemá. Britský FTSE 100 posílil o 0,63 %, německý DAX vzrostl o 0,90 % a francouzský CAC 40 přidal 1,37 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 1,41 % na 3 204,30 bodu. Posílily všechny hlavní sektory indexu STOXX Europe 600, nejvíce se dařilo bankám a realitnímu odvětví. Nejslabší výkonnost předvedly pojišťovny, akcie mediálních firem a sektor základních materiálů. Pražská burza zůstala ve čtvrtek kvůli státnímu svátku zavřená.

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň

Euforie na trhu s evropskými dluhopisy: Srdečné pozdravy z evropské periferie

3. Očekávané události

Čína v noci na pátek zveřejní dubnový index spotřebitelských (CPI) a výrobních (PPI) cen (odhad duben CPI: +2,1 % meziročně, březen CPI: +2,4 % meziročně, odhad duben PPI: -1,8 % meziročně, březen: -2,3 % meziročně) a Japonsko přidá index předstihových ekonomických ukazatelů (odhad březen: 106,9 bodu, únor: 113,5 bodu). Německo na trhy dopoledne pošle údaje o březnové obchodní bilanci (odhad: přebytek 16,6 miliardy eur, únor: přebytek 15,7 miliardy eur). Francie doplní čísla o stavu svého rozpočtu (únor: schodek 25,7 miliardy eur) a Itálie statistiku o průmyslové výrobě (odhad březen: +1,2 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně, únor: +0,4 % meziročně a -0,5 % meziměsíčně). Série makrodat přijde také z Velké Británie, která stejně jako Itálie zveřejní statistiku o průmyslové výrobě (odhad březen: +2,4 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně, únor: +2,7 % meziročně a +0,9 meziměsíčně), výrobě ve zpracovatelském sektoru (odhad březen: +2,9 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně, únor: +3,8 % meziročně a + 1,0 % meziměsíčně) a obchodní bilanci za březen (odhad: schodek 9 miliard GBP, únor: schodek 9,094 miliardy GBP). Řecko investorům hodinu před polednem představí index spotřebitelských cen (odhad duben: -1,4 % meziročně, březen: -1,5 % meziročně) a údaje o březnové průmyslové výrobě (únor: +1,7 % meziročně). Spojené státy odpoledne zveřejní vývoj velkoobchodních zásob (odhad březen: +0,5 % meziměsíčně, stejně jako v únoru), počet otevřených pracovních pozic JOLTS (odhad březen: 4,125 milionu, únor: 4,173 milionu) a veřejné vystoupení bude mít šéf mineapolisského Fedu Narayana Kocherlakota. Čtvrtletní výsledky hospodaření zveřejní v Evropě společnosti Telefónica, ArcelorMittal nebo Alcatel-Lucent a v USA Ralph Lauren. Odhady výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Draghi poslal euro do kolen: ECB by mohla zasáhnout na příštím zasedání

Evropská centrální banka v květnu ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Banka sice neoznámila žádné nové kroky ke stimulaci ekonomiky, podle šéfa ECB Maria Draghiho by však mohla ekonomiku podpořit na červnovém zasedání. Inflace v eurozóně byla v dubnu podle předběžných odhadů meziročně +0,7 %, což je sice nárůst oproti březnovým 0,5 %, ale stále daleko od 2% cíle ECB. Mluvilo se proto o tom, že by ECB mohla zahájit nějakou formu kvantitativního uvolňování. Podle Maria Draghiho by čtvrteční diskuze v radě guvernérů mohla být předehrou k červnovému jednání, kdy bude pro banku pohodlnější zasáhnout. Guvernéři totiž nejdříve chtějí vidět červnovou prognózu vývoje ekonomiky.

Evropské kvantitativní uvolňování čekejte nejpozději v červnu

5. Německá průmyslová výroba v březnu nečekaně klesla

Výkon německého průmyslu se v březnu poprvé za pět měsíců snížil. Průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,5 %, očekával se přitom růst o 0,2 %. Meziročně výkon průmyslu o 3 % vzrostl. "Základní trend v průmyslovém sektoru zůstává růstový," uvedlo německé ministerstvo průmyslu v prohlášení. Upozornilo rovněž, že za celé první čtvrtletí růst průmyslové výroby zrychlil na 1,2 % z 0,7 % v posledních třech měsících loňského roku.

6. Nezaměstnanost v Řecku v únoru pátým měsícem v řadě klesla

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila na 26,5 % z lednových revidovaných 26,6 % a ocitla se nejníže za více než rok. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. Nezaměstnanost klesla již pátý měsíc za sebou, což je další známka toho, že by se ekonomika mohla vymanit z šest let trvajícího poklesu.

Eurozóna: Nezaměstnanost v březnu stagnovala na 11,8 % (odhad: 11,9 %, únor revidován na 11,8 % z 11,9 %)

7. Irsko prodalo desetileté dluhopisy s rekordně nízkým výnosem

Irsko prodalo desetileté státní dluhopisy v objemu 750 milionů eur s rekordně nízkým výnosem 2,7 %. Čtvrteční aukce dluhopisů byla již třetí regulární aukcí od konce loňského roku, kdy Irsko opustilo záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Dublin je od letošního roku ve financování svých potřeb plně soběstačný a podařilo se mu již zajistit veškeré finance na celý letošní rok. Letos má v plánu ještě nabídnout dluhopisy v objemu osm miliard eur, aby dokončil své předběžné financování na příští rok.

8. Yellenová: Míra participace klesá a klesat bude

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek předstoupila před americké senátory. Na narážku republikánského kongresmana Peta Sessionse o nezdravém stavu trhu práce odpověděla, že nechce dávat velký důraz měsíčním datům, která jsou volatilní. Míra participace je podle ní v posledních měsících víceméně stabilní (byť nejnižší od roku 1978), ale z dlouhodobého hlediska výrazně poklesla. Pokles podle ní způsobují dva důvody - demografický vývoj, který bude nadále nepříznivý, protože generace baby boomers odchází do důchodu, a navíc klesá míra participace mezi mladými lidmi, protože více studují. Druhým důvodem je podle ní převládající obecná slabost trhu práce.

9. Coca-Cola zavře dvě továrny na výrobu džusů v Rusku

Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola zavře dvě ze svých čtyř ruských továren na výrobu džusů, aby snížil kapacitu výroby v době poklesu trhu. O práci tak přijde zhruba tisíc lidí a roční kapacita výroby klesne o 560 milionů litrů. "Trh s džusy loni klesl o pět procent a výkon divize Nidan byl horší než výkon celého trhu," řekl agentuře Reuters mluvčí firmy Vladimir Kravcov. Podle něj Coca-Cola zvažovala zavření závodů již nějaký čas a rozhodnutí o jejich uzavření učinila loni.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Na vtipech o blondýnách možná něco bude

Australská moderátorka Sarah Harrisová se nedávno měla stát důkazem nadpřirozených schopností telepata Anthonyho Laye, který tvrdí, že dokáže číst myšlenky. Úkol Harrisové byl jednoduchý, přesto ale vše nedopadlo úplně podle plánu. Ve studiu byly připraveny čtyři pistole na nastřelování hřebíků, z nichž jen jedna v sobě hřebíky skutečně měla. Když telepat moderátorku vyzval, aby jednu z pistolí vzala a namířila ji na jeho dlaň, zachovala se Harrisová, světlovlasé čtenářky jistě prominou, jako pravá blondýna.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika