Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

V jaké náladě zakončily týden i celý květen světové trhy, co prý provedl Carl Icahn, za kolik se (možná) v pondělí budou obchodovat akcie AAA Auto a s kým si Tomáš Berdych nezahraje ve čtvrtfinále Roland Garros? Nejen to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně posílily a potvrdily vydařený týden i celý květen

Americké akciové trhy na konci úspěšného týdne i celého měsíce zastavily růst a konsolidovaly zisky. Investoři na páteční smíšené zprávy z ekonomiky příliš nereagovali a zaměřovali se na příští týden, kdy se očekávají významné události a statistické údaje. Indexům S&P 500 i Dow se přesto podařilo posunout rekordy. Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 o 0,18 % (na rekordních 1 923,57 bodu) a Nasdaq ztratil 0,13 %. Za celý týden od úterka (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %, za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally pokračuje, výhled je pozitivní

2. Evropské akcie v pátek mírně ztratily, celý týden však byl již posedmé v řadě ziskový

Evropské akcie v pátek ztrácely kvůli americkým makrodatům. Britský FTSE 100 ztrácel 0,39 %, francouzský CAC 40 0,24 % a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 %. Nejvíce se dařilo technologickému a realitnímu sektoru, ztrácel naopak sektor základních materiálů a stavební sektor. Za celý týden regionální index Stoxx Europe 600 zpevnil o více než půl procenta a připsal si tak týdenní zisk už posedmé v řadě. Německý DAX za uplynulý týden zpevnil o 1,79 %, CAC 40 o 0,59 % a FTSE 100, za čtyři dny kromě pondělí, kdy burza zůstala zavřená, o 0,42 %. Za celý květen FTSE 100 připsal necelé procento, CAC 40 0,72 % a DAX 3,5 %.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením
Evropa se dostala do pasti. Média sice popisují pomalé oživení, ale věci se spíše zhoršují a problémy zůstávají nevyřešeny. Silné euro škodí exportérům, reformy nejsou dotaženy a dluhová spirála se roztáčí až na samou hranu únosnosti. Ekonomický kolaps Evropy je velice reálný.

3. Pražská burza poslední květnový obchodní den zažila rally

Index PX v pátek připsal 1,07 % na 1 027,22 bodu. Nejvíce obchodovanou akcií byla Telefónica C.R., jejíž akcie představovaly více než třetinu všech obchodů a oslabily o mírných 0,07 %. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla skupina ČEZ, která posílila o 1,30 %, a na třetím místě se umístila Komerční banka, jejíž cenné papíry ztratily 0,30 %. Druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, se naopak dařilo - její akcie podražily o 1,80 %. Nejvíce ztrácely cenné papíry těžařské NWR (-2,78 %), více než dvě procenta naopak připsala pojišťovna VIG (+2,56 %). Akcie na pražské burze za uplynulý týden stouply o 2,98 %, když největší ztráty zaznamenaly opět cenné papíry těžební společnosti NWR, nejvíce naopak znovu posílily akcie bankovní skupiny Erste Group. Za celý květen index PX přidal 1,67 %, PX-TR dokonce 1,84 %.

4. Očekávané události

Pondělí bude ve znamení indexů nákupních manažerů v průmyslu, data vyjdou pro celou řadu zemí včetně USA, celé eurozóny nebo Spojeného království, průmyslový PMI vyjde i v ČR. Ve Spojených státech navíc vyjdou data o výdajích ve stavebnictví (odhad duben: +0,7 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně), Německo vydá zprávu o inflaci (odhad květen: harmonizovaný s EU +1 %, neharmonizovaný +1,1 %, duben: harmonizovaný s EU +1,1 %, neharmonizovaný +1,3 %), pravděpodobně po konci obchodování na burze v Paříži oznámí výsledky za první kvartál společnost Orco Property Group. Co všechno se v nabitém týdnu bude dít, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna v USA v rámci největších firem prakticky skončila, celý týden budou ale vycházet údaje od menších firem, jejichž akcie v rámci indexu Russell 2000 v uplynulých týdnech ztrácely výrazně více než large caps benchmark S&P 500.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Úřady USA vyšetřují Carla Icahna kvůli podezření z insider tradingu, v případu figuruje i golfista Phil Mickelson

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřují investora Carla Icahna, golfistu Phila Mickelsona a hazardního hráče z Las Vegas Williama Walterse kvůli podezření ze zneužití neveřejných informací pro zisk z obchodování na burze, tedy takzvaného insider tradingu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda Mickelson a Walters nevyužili tajných informací od Icahna o jeho investicích do veřejných firem, čímž by se dopustili nelegálních obchodů, prohlásil zdroj agentuře Reuters, a potvrdil tak zprávu listu The Wall Street Journal. Icahn pro CNBC uvedl, že nikdy neposkytl někomu dalšímu neveřejné informace a že o vyšetřování nevěděl. "Vždy velmi pečlivě dodržujeme všechny právní požadavky při všech svých aktivitách. Věříme, že vytváření pobuřujících a spekulativních prohlášení, zvláště když máme 50 let neposkvrněnou pověst, je jasně nezodpovědné," uvedl Icahn později. Centrem vyšetřování jsou podezřelé obchody s firmou Clorox pár dní předtím, než Icahn v roce 2011 učinil nabídku na koupi firmy. Icahn v únoru 2011 nahromadil ve firmě Clorox podíl 9,1 %. V červenci pak učinil nabídku na firmu, která ji ohodnotila na více než deset miliard USD a poslala akcie firmy vzhůru.

6. PIIGS: Ještě není ruka v rukávě

Konec dluhové krize možná není tak hotovou věcí, jak mnozí politici i ekonomové tvrdí. Třetí kolo pomoci Řecku, i když jen v hodnotě 10 miliard eur, je ve hře, přiznal o víkendu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Portugalský odchod ze záchranného programu je sice skutečností, některá opatření, s nimiž hleděla do budoucnosti tamní vláda, však odmítl ústavní soud. Španělsko naproti tomu pracuje na trvalejším oživení ekonomiky, například investicemi a snížením daní.

MMF uvolní Řecku z úvěrové pomoci dalších 4,6 miliardy dolarů

Na aténské burze se chystá první nabídka akcií za 5 let

Kypr zrušil zákaz otevírání nových bankovních účtů

7. Čína plánuje ulevit některým bankám, pokud jde o povinné rezervy

Čína oznámila, že sníží úroveň povinných rezerv některým bankám, aby podpořila růst ekonomiky. Chce "přiměřeně" ulevit těm bankám, které mají určitý podíl úvěrů nasměrovaný menším firmám a klientům z venkova. Vláda zatím neoznámila detaily plánu.

Průmyslová aktivita v Číně byla v květnu nejvyšší za 5 měsíců

8. Irák hrozí právními kroky proti kupcům ropy vyvezené z Kurdistánu

Irák v neděli pohrozil právními kroky jakýmkoli kupcům ropy vyvezené prostřednictvím nového ropovodu z irácké autonomní oblasti Kurdistán do Turecka. Irácký Kurdistán v květnu uskutečnil první dodávku ropy na mezinárodní trhy navzdory odporu ze strany centrální irácké vlády, která tvrdí, že má jako jediná právo obchodovat s přírodními zdroji země.

Ropná produkce OPEC se v květnu dostala na maximum za tři měsíce

9. Egyptské akcie oslabily kvůli plánovanému zdanění zisků na burze

Egyptská burza v neděli prudce oslabila. Reagovala tak na vládní plán na zavedení 10% daně ze zisků plynoucích z obchodování s akciemi, který ve čtvrtek představil ministr financí Haní Kadri Damján. Index káhirské burzy EGX30 v jednu chvíli vykazoval 5% propad, což vedlo k půlhodinovému přerušení obchodování. Nakonec uzavřel s poklesem o 4,22 %. Daň by měla začít platit na konci letošního roku. V současnosti zisky plynoucí z obchodování s akciemi nepodléhají žádnému zdanění. Podle jednoho z analytiků z investiční banky EFG Hermes vláda svůj plán dostatečně nevysvětlila, což přispělo k "extrémní reakci" akciového trhu. "Je to ukázka naprostého chaosu," prohlásil analytik.

3 dobré důvody, proč si neplést emerging a frontier markets

10. 100 a více korun za akcii AAA Auto? V pondělí může být v RM-Systému hodně živo

Prodej AAA Auto Group je podle informací serveru motejlek.com na spadnutí. Britský zájemce je připraven zaplatit velkou sumu. Na jednu akcii připadá několikanásobek toho, co firma nabídla akcionářům při loňském výkupu akcií autobazaru. V neděli motejlek.com na svém Facebooku napsal (v originální podobě), že "prodej aaa auto group vypada na opravdu poradnou raketu. lonske vysledky a letosni vyvoj naznacuji pres stovku za jednu akcii".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Federer se s French Open loučí již po prvním týdnu

A nehrál přitom špatně. Bývalá světová jednička měla v osmifinále nakročeno k vedení 2:0 na sety a hrála skvělý tenis, ale nedokázala lehkou smečí zakončit game. Po několika dalších zvratech se v páté sadě radoval z vítězství Ernests Gulbis. Tomáš Berdych se tak ve čtvrtfinále utká s lotyšským tenistou.

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
před 22 minutami

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
před 37 minutami

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
před hodinou

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
08:42

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Evropská ekonomika
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie