Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

V jaké náladě zakončily týden i celý květen světové trhy, co prý provedl Carl Icahn, za kolik se (možná) v pondělí budou obchodovat akcie AAA Auto a s kým si Tomáš Berdych nezahraje ve čtvrtfinále Roland Garros? Nejen to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně posílily a potvrdily vydařený týden i celý květen

Americké akciové trhy na konci úspěšného týdne i celého měsíce zastavily růst a konsolidovaly zisky. Investoři na páteční smíšené zprávy z ekonomiky příliš nereagovali a zaměřovali se na příští týden, kdy se očekávají významné události a statistické údaje. Indexům S&P 500 i Dow se přesto podařilo posunout rekordy. Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 o 0,18 % (na rekordních 1 923,57 bodu) a Nasdaq ztratil 0,13 %. Za celý týden od úterka (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %, za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally pokračuje, výhled je pozitivní

2. Evropské akcie v pátek mírně ztratily, celý týden však byl již posedmé v řadě ziskový

Evropské akcie v pátek ztrácely kvůli americkým makrodatům. Britský FTSE 100 ztrácel 0,39 %, francouzský CAC 40 0,24 % a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 %. Nejvíce se dařilo technologickému a realitnímu sektoru, ztrácel naopak sektor základních materiálů a stavební sektor. Za celý týden regionální index Stoxx Europe 600 zpevnil o více než půl procenta a připsal si tak týdenní zisk už posedmé v řadě. Německý DAX za uplynulý týden zpevnil o 1,79 %, CAC 40 o 0,59 % a FTSE 100, za čtyři dny kromě pondělí, kdy burza zůstala zavřená, o 0,42 %. Za celý květen FTSE 100 připsal necelé procento, CAC 40 0,72 % a DAX 3,5 %.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením
Evropa se dostala do pasti. Média sice popisují pomalé oživení, ale věci se…

3. Pražská burza poslední květnový obchodní den zažila rally

Index PX v pátek připsal 1,07 % na 1 027,22 bodu. Nejvíce obchodovanou akcií byla Telefónica C.R., jejíž akcie představovaly více než třetinu všech obchodů a oslabily o mírných 0,07 %. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla skupina ČEZ, která posílila o 1,30 %, a na třetím místě se umístila Komerční banka, jejíž cenné papíry ztratily 0,30 %. Druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, se naopak dařilo - její akcie podražily o 1,80 %. Nejvíce ztrácely cenné papíry těžařské NWR (-2,78 %), více než dvě procenta naopak připsala pojišťovna VIG (+2,56 %). Akcie na pražské burze za uplynulý týden stouply o 2,98 %, když největší ztráty zaznamenaly opět cenné papíry těžební společnosti NWR, nejvíce naopak znovu posílily akcie bankovní skupiny Erste Group. Za celý květen index PX přidal 1,67 %, PX-TR dokonce 1,84 %.

4. Očekávané události

Pondělí bude ve znamení indexů nákupních manažerů v průmyslu, data vyjdou pro celou řadu zemí včetně USA, celé eurozóny nebo Spojeného království, průmyslový PMI vyjde i v ČR. Ve Spojených státech navíc vyjdou data o výdajích ve stavebnictví (odhad duben: +0,7 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně), Německo vydá zprávu o inflaci (odhad květen: harmonizovaný s EU +1 %, neharmonizovaný +1,1 %, duben: harmonizovaný s EU +1,1 %, neharmonizovaný +1,3 %), pravděpodobně po konci obchodování na burze v Paříži oznámí výsledky za první kvartál společnost Orco Property Group. Co všechno se v nabitém týdnu bude dít, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna v USA v rámci největších firem prakticky skončila, celý týden budou ale vycházet údaje od menších firem, jejichž akcie v rámci indexu Russell 2000 v uplynulých týdnech ztrácely výrazně více než large caps benchmark S&P 500.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Úřady USA vyšetřují Carla Icahna kvůli podezření z insider tradingu, v případu figuruje i golfista Phil Mickelson

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřují investora Carla Icahna, golfistu Phila Mickelsona a hazardního hráče z Las Vegas Williama Walterse kvůli podezření ze zneužití neveřejných informací pro zisk z obchodování na burze, tedy takzvaného insider tradingu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda Mickelson a Walters nevyužili tajných informací od Icahna o jeho investicích do veřejných firem, čímž by se dopustili nelegálních obchodů, prohlásil zdroj agentuře Reuters, a potvrdil tak zprávu listu The Wall Street Journal. Icahn pro CNBC uvedl, že nikdy neposkytl někomu dalšímu neveřejné informace a že o vyšetřování nevěděl. "Vždy velmi pečlivě dodržujeme všechny právní požadavky při všech svých aktivitách. Věříme, že vytváření pobuřujících a spekulativních prohlášení, zvláště když máme 50 let neposkvrněnou pověst, je jasně nezodpovědné," uvedl Icahn později. Centrem vyšetřování jsou podezřelé obchody s firmou Clorox pár dní předtím, než Icahn v roce 2011 učinil nabídku na koupi firmy. Icahn v únoru 2011 nahromadil ve firmě Clorox podíl 9,1 %. V červenci pak učinil nabídku na firmu, která ji ohodnotila na více než deset miliard USD a poslala akcie firmy vzhůru.

6. PIIGS: Ještě není ruka v rukávě

Konec dluhové krize možná není tak hotovou věcí, jak mnozí politici i ekonomové tvrdí. Třetí kolo pomoci Řecku, i když jen v hodnotě 10 miliard eur, je ve hře, přiznal o víkendu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Portugalský odchod ze záchranného programu je sice skutečností, některá opatření, s nimiž hleděla do budoucnosti tamní vláda, však odmítl ústavní soud. Španělsko naproti tomu pracuje na trvalejším oživení ekonomiky, například investicemi a snížením daní.

MMF uvolní Řecku z úvěrové pomoci dalších 4,6 miliardy dolarů

Na aténské burze se chystá první nabídka akcií za 5 let

Kypr zrušil zákaz otevírání nových bankovních účtů

7. Čína plánuje ulevit některým bankám, pokud jde o povinné rezervy

Čína oznámila, že sníží úroveň povinných rezerv některým bankám, aby podpořila růst ekonomiky. Chce "přiměřeně" ulevit těm bankám, které mají určitý podíl úvěrů nasměrovaný menším firmám a klientům z venkova. Vláda zatím neoznámila detaily plánu.

Průmyslová aktivita v Číně byla v květnu nejvyšší za 5 měsíců

8. Irák hrozí právními kroky proti kupcům ropy vyvezené z Kurdistánu

Irák v neděli pohrozil právními kroky jakýmkoli kupcům ropy vyvezené prostřednictvím nového ropovodu z irácké autonomní oblasti Kurdistán do Turecka. Irácký Kurdistán v květnu uskutečnil první dodávku ropy na mezinárodní trhy navzdory odporu ze strany centrální irácké vlády, která tvrdí, že má jako jediná právo obchodovat s přírodními zdroji země.

Ropná produkce OPEC se v květnu dostala na maximum za tři měsíce

9. Egyptské akcie oslabily kvůli plánovanému zdanění zisků na burze

Egyptská burza v neděli prudce oslabila. Reagovala tak na vládní plán na zavedení 10% daně ze zisků plynoucích z obchodování s akciemi, který ve čtvrtek představil ministr financí Haní Kadri Damján. Index káhirské burzy EGX30 v jednu chvíli vykazoval 5% propad, což vedlo k půlhodinovému přerušení obchodování. Nakonec uzavřel s poklesem o 4,22 %. Daň by měla začít platit na konci letošního roku. V současnosti zisky plynoucí z obchodování s akciemi nepodléhají žádnému zdanění. Podle jednoho z analytiků z investiční banky EFG Hermes vláda svůj plán dostatečně nevysvětlila, což přispělo k "extrémní reakci" akciového trhu. "Je to ukázka naprostého chaosu," prohlásil analytik.

3 dobré důvody, proč si neplést emerging a frontier markets

10. 100 a více korun za akcii AAA Auto? V pondělí může být v RM-Systému hodně živo

Prodej AAA Auto Group je podle informací serveru motejlek.com na spadnutí. Britský zájemce je připraven zaplatit velkou sumu. Na jednu akcii připadá několikanásobek toho, co firma nabídla akcionářům při loňském výkupu akcií autobazaru. V neděli motejlek.com na svém Facebooku napsal (v originální podobě), že "prodej aaa auto group vypada na opravdu poradnou raketu. lonske vysledky a letosni vyvoj naznacuji pres stovku za jednu akcii".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Federer se s French Open loučí již po prvním týdnu

A nehrál přitom špatně. Bývalá světová jednička měla v osmifinále nakročeno k vedení 2:0 na sety a hrála skvělý tenis, ale nedokázala lehkou smečí zakončit game. Po několika dalších zvratech se v páté sadě radoval z vítězství Ernests Gulbis. Tomáš Berdych se tak ve čtvrtfinále utká s lotyšským tenistou.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod