Co musíte ráno vědět (11. června)
|

Co musíte ráno vědět (11. června)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických burzách, co lze letos podle nového odhadu Světové banky čekat od globální ekonomiky a jaké je tajemství světově nejlépe placené ženy v pozici výkonné ředitelky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely takřka beze změny, index Dow přesto mírně posunul své zavírací maximum

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně slabší a v záporných číslech se držely prakticky celý den. Ztráty však byly jen mírné, a indexy Dow a S&P 500 tak zůstávaly v blízkosti historických maxim, na která vystoupily v pondělí. Z makrodat na trh dorazil například oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové JOLT, podle kterého v dubnu americké podniky nabízely 4,455 milionu volných pracovních pozic po 4,166 milionu volných pozic v březnu. V úplném závěru obchodování dva ze tří nejsledovanějších indexů poskočily a přehouply se do zelených čísel. Dow posílil o 0,02 % na nové zavírací maximum 16 945,92 bodu, širší S&P 500 naopak o 0,02 % oslabil na 1 950,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,04 % na 4 338 bodech. Nejvýraznější ztráty zaznamenaly akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví služeb a z průmyslového sektoru. Mírné zisky si připsaly sektor zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží či technologické tituly. "Index S&P 500 roste již téměř 32 měsíců bez poklesu převyšujícího 10 %," upozornil stratég ze společnosti S&P Capital IQ Sam Stovall. "Průměrný růst s dílčími poklesy do 10 % přitom podle dat od roku 1945 trvá jen 18 měsíců."

Goldman Sachs: Americká ekonomika je na tom nejlépe od konce krize, její růst překonává odhady

Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi

2. Evropské akcie se v úterý vyvíjely nejednotně, německý DAX vystoupil na nové historické maximum

Obchodování na evropských burzách v úterý skončilo nejednotně, když na trhy dorazila série smíšených makrodat. V souladu s odhady dopadly statistiky z britského a francouzského průmyslu a mírně lepší než očekávaná čísla přišla z Itálie. Naopak spíše negativně vyzněly údaje o vývoji italské ekonomiky, které potvrdily, že italský HDP v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,5 %. Index DAX během dne vystoupil na historické maximum 10 033,74 bodu. Britský FTSE 100 nakonec oslabil o 0,02 %. Německý DAX ale zpevnil o 0,20 % a skončil na novém zavíracím maximu 10 028,80 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,13 %. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví, potravinářskému odvětví a akciím maloobchodních prodejců. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a bankovní tituly.

Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?

Ukrajinská lekce: Evropská bezpečnost přestala být tématem intelektuálů

3. Pražská burza v úterý posílila, nahoru ji táhla většina akcií

Index PX vzrostl o 0,53 % na 1 040,84 bodu, nejvyšší hodnotu od 21. února. Více než 2% zisk si připsaly akcie uhelné společnosti NWR, které zdražily o 2,58 % na 9,95 Kč. O necelá dvě procenta vzrostla cena akcií developerské společnosti Orco (+1,95 %) a přes procento a půl si připsaly cenné papíry Komerční banky (+1,60 %) a mediální firmy CME (+1,59 %). Zdražila většina hlavních emisí, cena akcií Erste Group Bank vzrostla o 0,42 %, akcie energetické společnosti ČEZ zdražily o 0,33 % a cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna zpevnily o 0,34 %. Akcie pojišťovny VIG, které se obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu 1,30 EUR na akcii, zdražily o 0,18 % na 1 086 Kč (dividendový výnos asi 3,5 %). V červených číslech uzavřely pouze tři tituly. Akcie Unipetrolu zlevnily o 0,26 % na 132,65 Kč a mírné ztráty do 0,1 % zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits a tabákové firmy Philip Morris ČR.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní index cen domácího zboží (odhad květen: +4,1 % meziročně a +0,1 % meziměsíčně, duben: +4,1 % meziročně a +2,8 % meziměsíčně), Čína přidá čísla o nových půjčkách (odhad květen: 750 miliard jüanů, duben: 774,7 miliardy jüanů) a ze Spojeného království dopoledne přijdou údaje o nezaměstnanosti (odhad duben: nových míst 270 tisíc, 3měsíční míra nezaměstnanosti 6,7 %, předchozí: 283 tisíc nových míst, míra nezaměstnanosti 6,8 %). Ve Spojených státech budou investoři sledovat pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy a benzínu na území USA. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se v květnu potopilo hlouběji do deflace

Řecko v květnu zaznamenalo výrazné zrychlení deflace, tedy cenového poklesu. Spotřebitelské ceny klesly meziročně o 2 % po dubnovém poklesu o 1,3 %. Oznámil to v úterý řecký statistický úřad. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali zrychlení deflace na 1,9 %. Nejhlubší pokles cen od zavedení současné metody jejich měření v roce 1960 zažilo Řecko loni v listopadu, kdy se meziročně snížily o 2,9 %.

6. Světová banka snížila odhad letošního globálního růstu

Světová banka snížila odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 2,8 % ze 3,2 %, které předpovídala v lednu. Vedle dočasného zimního poklesu ve Spojených státech k tomu přispělo hlavně prohlubování útlumu rozvíjejících se ekonomik, pro něž banka v úterní prognóze předpověděla zpomalení celkového růstu pod pět procent. Svět tak letos podle banky z loňského slabého tempa 2,4 % oživí jen mírně. Ekonomiky rozvíjejících se zemí porostou letos jen o 4,8 %, nikoli o 5,3 %, jak banka předpovídala v lednu. Zhoršená prognóza je odrazem velmi slabého prvního čtvrtletí, kdy se sečetly negativní vlivy mimořádně chladného počasí v USA, krize na Ukrajině, politických otřesů v některých středněpříjmových zemích a pokračujícího útlumu v Číně, která prochází změnou orientace ekonomiky.

7. Tesco chce v Británii soupeřit s bankami, nabízí běžný účet

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco začal nabízet svůj první běžný účet zákazníkům na domácím trhu. Společnost, která v poslední době ztrácela na úkor konkurenčních prodejen, tak chce nalákat zákazníky zpět do obchodů. Zároveň chce získat podíl na bankovním trhu, který ovládá takzvaná "velká pětka" bank včetně Royal Bank of Scotland nebo HSBC. Ty dohromady zajišťují tři čtvrtiny všech bankovních účtů, napsala agentura Reuters. Běžný účet Teska na trh uvádí Tesco Bank, což je větev řetězce pro finanční služby. Nabízí 3% úrok u úspor až ve výši 3 000 liber. Klienti, kteří budou na účet vkládat méně než 750 liber měsíčně, budou muset platit měsíční poplatek pět liber. Majitelé nového účtu dostanou kredity v rámci věrnostního programu, které budou moci využít v britských obchodech Teska.

8. Česko by mohlo kvůli ČEZ zablokovat jednání EU s Albánií

Cestu Albánie mezi kandidátské země Evropské unie může zastavit veto České republiky. Důvodem jsou otázky kolem ochrany investic, konkrétně spor, který v Albánii vede polostátní energetická firma ČEZ. Nesouhlas byť jen jednoho členského státu stačí k tomu, aby status kandidátské země, důležitého mezikroku pro budoucí přístupová jednání o členství v unii, země nezískala. V úterý to napsaly Hospodářské noviny.

9. Hodnota Euronextu dosáhne v IPO až 1,75 miliardy eur

Provozovatel evropských burz Euronext plánuje získat v rámci nadcházející primární emise akcií 880 milionů až 1,158 miliardy eur. Tržní hodnota společnosti by na základě předpokládané ceny akcií v rozmezí 19 až 25 eur měla dosáhnout až 1,75 miliardy eur, sdělil Euronext. Burzovní společnost IntercontinentalExchange (ICE), která nyní Euronext vlastní, nabídne investorům v primární emisi až 60,15 % akcií operátora. Třetinový podíl v Euronextu získá skupina institucionálních investorů, která jeho akcie koupí se 4% slevou, uvedl operátor podle agentury Reuters. Euronext se po emisi akcií stane samostatným podnikem. S akciemi Euronextu by se mělo nejprve obchodovat v Paříží, Bruselu a Amsterodamu, později i na lisabonské burze.

10. Šéf PayPal David Marcus odchází z eBaye, bude řídit systémy zpráv ve Facebooku

Za nového šéfa divize pro systém mobilních zpráv Facebooku si společnost zvolila Davida Marcuse, dosavadního prezidenta PayPalu společnosti eBay. Facebooku by měl zajistit úspěch v tomto rychle rostoucím tržním segmentu. Marcus podle oficiální zprávy společnosti eBay opouští PayPal 27. června. Bude šéfovat divizi, která má na starosti aplikaci Facebook Messenger a další komunikační nástroje tohoto typu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nejlépe placená žena v pozici CEO není tak docela žena

Až budete příště číst o platové nerovnováze mezi muži a ženami, vzpomeňte si na zajímavý životní příběh Martine Rothblattové, výkonné ředitelky a předsedkyně představenstva společnosti United Therapeutics. Nebo bychom snad měli říct Martina Rothblatta? Šéfka United Therapeutics se narodila jako muž a ještě v roce 1994 stihla pod jménem Martin Rothblatt založit firmu Sirius Satellite Radio. Poté ale podstoupila operaci na změnu pohlaví a United Therapeutics již založila jako žena. A na kolik že si loni nejlépe placená ředitelka světa přišla? Díky akciovým opcím celkem na 38 milionů dolarů.

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie