Co musíte ráno vědět (11. června)
|

Co musíte ráno vědět (11. června)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických burzách, co lze letos podle nového odhadu Světové banky čekat od globální ekonomiky a jaké je tajemství světově nejlépe placené ženy v pozici výkonné ředitelky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely takřka beze změny, index Dow přesto mírně posunul své zavírací maximum

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně slabší a v záporných číslech se držely prakticky celý den. Ztráty však byly jen mírné, a indexy Dow a S&P 500 tak zůstávaly v blízkosti historických maxim, na která vystoupily v pondělí. Z makrodat na trh dorazil například oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové JOLT, podle kterého v dubnu americké podniky nabízely 4,455 milionu volných pracovních pozic po 4,166 milionu volných pozic v březnu. V úplném závěru obchodování dva ze tří nejsledovanějších indexů poskočily a přehouply se do zelených čísel. Dow posílil o 0,02 % na nové zavírací maximum 16 945,92 bodu, širší S&P 500 naopak o 0,02 % oslabil na 1 950,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,04 % na 4 338 bodech. Nejvýraznější ztráty zaznamenaly akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví služeb a z průmyslového sektoru. Mírné zisky si připsaly sektor zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží či technologické tituly. "Index S&P 500 roste již téměř 32 měsíců bez poklesu převyšujícího 10 %," upozornil stratég ze společnosti S&P Capital IQ Sam Stovall. "Průměrný růst s dílčími poklesy do 10 % přitom podle dat od roku 1945 trvá jen 18 měsíců."

Goldman Sachs: Americká ekonomika je na tom nejlépe od konce krize, její růst překonává odhady

Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi

2. Evropské akcie se v úterý vyvíjely nejednotně, německý DAX vystoupil na nové historické maximum

Obchodování na evropských burzách v úterý skončilo nejednotně, když na trhy dorazila série smíšených makrodat. V souladu s odhady dopadly statistiky z britského a francouzského průmyslu a mírně lepší než očekávaná čísla přišla z Itálie. Naopak spíše negativně vyzněly údaje o vývoji italské ekonomiky, které potvrdily, že italský HDP v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,5 %. Index DAX během dne vystoupil na historické maximum 10 033,74 bodu. Britský FTSE 100 nakonec oslabil o 0,02 %. Německý DAX ale zpevnil o 0,20 % a skončil na novém zavíracím maximu 10 028,80 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,13 %. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví, potravinářskému odvětví a akciím maloobchodních prodejců. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a bankovní tituly.

Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?

Ukrajinská lekce: Evropská bezpečnost přestala být tématem intelektuálů

3. Pražská burza v úterý posílila, nahoru ji táhla většina akcií

Index PX vzrostl o 0,53 % na 1 040,84 bodu, nejvyšší hodnotu od 21. února. Více než 2% zisk si připsaly akcie uhelné společnosti NWR, které zdražily o 2,58 % na 9,95 Kč. O necelá dvě procenta vzrostla cena akcií developerské společnosti Orco (+1,95 %) a přes procento a půl si připsaly cenné papíry Komerční banky (+1,60 %) a mediální firmy CME (+1,59 %). Zdražila většina hlavních emisí, cena akcií Erste Group Bank vzrostla o 0,42 %, akcie energetické společnosti ČEZ zdražily o 0,33 % a cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna zpevnily o 0,34 %. Akcie pojišťovny VIG, které se obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu 1,30 EUR na akcii, zdražily o 0,18 % na 1 086 Kč (dividendový výnos asi 3,5 %). V červených číslech uzavřely pouze tři tituly. Akcie Unipetrolu zlevnily o 0,26 % na 132,65 Kč a mírné ztráty do 0,1 % zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits a tabákové firmy Philip Morris ČR.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní index cen domácího zboží (odhad květen: +4,1 % meziročně a +0,1 % meziměsíčně, duben: +4,1 % meziročně a +2,8 % meziměsíčně), Čína přidá čísla o nových půjčkách (odhad květen: 750 miliard jüanů, duben: 774,7 miliardy jüanů) a ze Spojeného království dopoledne přijdou údaje o nezaměstnanosti (odhad duben: nových míst 270 tisíc, 3měsíční míra nezaměstnanosti 6,7 %, předchozí: 283 tisíc nových míst, míra nezaměstnanosti 6,8 %). Ve Spojených státech budou investoři sledovat pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy a benzínu na území USA. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se v květnu potopilo hlouběji do deflace

Řecko v květnu zaznamenalo výrazné zrychlení deflace, tedy cenového poklesu. Spotřebitelské ceny klesly meziročně o 2 % po dubnovém poklesu o 1,3 %. Oznámil to v úterý řecký statistický úřad. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali zrychlení deflace na 1,9 %. Nejhlubší pokles cen od zavedení současné metody jejich měření v roce 1960 zažilo Řecko loni v listopadu, kdy se meziročně snížily o 2,9 %.

6. Světová banka snížila odhad letošního globálního růstu

Světová banka snížila odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 2,8 % ze 3,2 %, které předpovídala v lednu. Vedle dočasného zimního poklesu ve Spojených státech k tomu přispělo hlavně prohlubování útlumu rozvíjejících se ekonomik, pro něž banka v úterní prognóze předpověděla zpomalení celkového růstu pod pět procent. Svět tak letos podle banky z loňského slabého tempa 2,4 % oživí jen mírně. Ekonomiky rozvíjejících se zemí porostou letos jen o 4,8 %, nikoli o 5,3 %, jak banka předpovídala v lednu. Zhoršená prognóza je odrazem velmi slabého prvního čtvrtletí, kdy se sečetly negativní vlivy mimořádně chladného počasí v USA, krize na Ukrajině, politických otřesů v některých středněpříjmových zemích a pokračujícího útlumu v Číně, která prochází změnou orientace ekonomiky.

7. Tesco chce v Británii soupeřit s bankami, nabízí běžný účet

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco začal nabízet svůj první běžný účet zákazníkům na domácím trhu. Společnost, která v poslední době ztrácela na úkor konkurenčních prodejen, tak chce nalákat zákazníky zpět do obchodů. Zároveň chce získat podíl na bankovním trhu, který ovládá takzvaná "velká pětka" bank včetně Royal Bank of Scotland nebo HSBC. Ty dohromady zajišťují tři čtvrtiny všech bankovních účtů, napsala agentura Reuters. Běžný účet Teska na trh uvádí Tesco Bank, což je větev řetězce pro finanční služby. Nabízí 3% úrok u úspor až ve výši 3 000 liber. Klienti, kteří budou na účet vkládat méně než 750 liber měsíčně, budou muset platit měsíční poplatek pět liber. Majitelé nového účtu dostanou kredity v rámci věrnostního programu, které budou moci využít v britských obchodech Teska.

8. Česko by mohlo kvůli ČEZ zablokovat jednání EU s Albánií

Cestu Albánie mezi kandidátské země Evropské unie může zastavit veto České republiky. Důvodem jsou otázky kolem ochrany investic, konkrétně spor, který v Albánii vede polostátní energetická firma ČEZ. Nesouhlas byť jen jednoho členského státu stačí k tomu, aby status kandidátské země, důležitého mezikroku pro budoucí přístupová jednání o členství v unii, země nezískala. V úterý to napsaly Hospodářské noviny.

9. Hodnota Euronextu dosáhne v IPO až 1,75 miliardy eur

Provozovatel evropských burz Euronext plánuje získat v rámci nadcházející primární emise akcií 880 milionů až 1,158 miliardy eur. Tržní hodnota společnosti by na základě předpokládané ceny akcií v rozmezí 19 až 25 eur měla dosáhnout až 1,75 miliardy eur, sdělil Euronext. Burzovní společnost IntercontinentalExchange (ICE), která nyní Euronext vlastní, nabídne investorům v primární emisi až 60,15 % akcií operátora. Třetinový podíl v Euronextu získá skupina institucionálních investorů, která jeho akcie koupí se 4% slevou, uvedl operátor podle agentury Reuters. Euronext se po emisi akcií stane samostatným podnikem. S akciemi Euronextu by se mělo nejprve obchodovat v Paříží, Bruselu a Amsterodamu, později i na lisabonské burze.

10. Šéf PayPal David Marcus odchází z eBaye, bude řídit systémy zpráv ve Facebooku

Za nového šéfa divize pro systém mobilních zpráv Facebooku si společnost zvolila Davida Marcuse, dosavadního prezidenta PayPalu společnosti eBay. Facebooku by měl zajistit úspěch v tomto rychle rostoucím tržním segmentu. Marcus podle oficiální zprávy společnosti eBay opouští PayPal 27. června. Bude šéfovat divizi, která má na starosti aplikaci Facebook Messenger a další komunikační nástroje tohoto typu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nejlépe placená žena v pozici CEO není tak docela žena

Až budete příště číst o platové nerovnováze mezi muži a ženami, vzpomeňte si na zajímavý životní příběh Martine Rothblattové, výkonné ředitelky a předsedkyně představenstva společnosti United Therapeutics. Nebo bychom snad měli říct Martina Rothblatta? Šéfka United Therapeutics se narodila jako muž a ještě v roce 1994 stihla pod jménem Martin Rothblatt založit firmu Sirius Satellite Radio. Poté ale podstoupila operaci na změnu pohlaví a United Therapeutics již založila jako žena. A na kolik že si loni nejlépe placená ředitelka světa přišla? Díky akciovým opcím celkem na 38 milionů dolarů.

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie