Jak pořadí narození v rodině ovlivňuje naše životy?
|

Jak pořadí narození v rodině ovlivňuje naše životy?

Pořadí narození dítěte v rodině může značně ovlivnit jeho cestu životem. Vzhledem k tomu, že úspěch v podnikání je částečně závislý na umění číst v lidech a na emoční inteligenci, u níž pořadí narození hraje klíčovou roli, závěry psychologických studií mohou být užitečnou příručkou i ve světě byznysu.

Psychologie Byznys a podnikání

Hádejte, co mají společného Hillary Clinton, Marissa Mayer, Oprah Winfrey a Beyoncé. Všechny najdete v žebříčku Forbes nejvlivnějších žen světa a všechny jsou prvorozené dcery. Psychologové to nepovažují za náhodu. Studie Institute for Social and Economic Research University of Essex odhalila, že prvorozené ženy jsou statisticky vzato předurčeny k úspěchu. Hned další na řadě jsou prvorození synové. Jako důkazy poslouží například Barack Obama, Bill Clinton nebo George Bush.

A co mají společného Jeff Bezos, Steve Jobs a Aristoteles? To se dozvíte v následujících odstavcích. Čeho všeho se vědci v této oblasti dopátrali, shrnuje do deseti bodů Nick Colas z ConvergEx.

1. Prvorození synové

Více než polovina nositelů Nobelovy ceny a amerických prezidentů je prvorozených. První děti v rodinách jsou přirozenými lídry a perfekcionisty. Bývají ambiciózní, mají "životní náboj" a vědí, co chtějí. V důsledku toho tíhnou k profesím vyžadujícím preciznost, jako je kariéra ve vědě, medicíně, právnické profesi, inženýrství nebo IT.

2. Prvorozené dcery

Prvorozené dcery bývají podle studie dokonce ještě o 13 % ambicióznější než prvorození synové. Dcery také mnohem častěji pokračují ve vzdělávání oproti prvorozeným synům (prvorození bez ohledu na pohlaví v průměru o 16 % častěji pokračují v dalším vzdělávání ve srovnání s mladšími sourozenci). Po zohlednění výchovy rodičů a profesního stavu autoři studie odhalili, že prvorození byli o 7 % vytrvalejší při studiích oproti mladším sourozencům.

Psychologové posuzovali v rodinách i různé kombinace pohlaví mezi sourozenci a dívali se na velikost rodiny (nezahrnuli dvojčata a jedináčky) a zjistili, že pohlaví druhého potomka nehraje roli v míře jeho snaživosti.

3. Druhorozené a prostřední děti

U nich je podle studie vysoká pravděpodobnost, že se stanou profesionálními sportovci. Cítí se v nevýhodě vůči svým starším sourozencům, takže je silná konkurence vede k úspěchům v týmových sportech a k inovativnosti (musejí najít cesty, jak v rodině vyniknout, učí se nacházet kompromisy a být dobrými vyjednavači, což je skvělá škola do života v oblasti sociálních dovedností). Často se stávají soudci nebo volí profese ze sociologické branže.

4. Benjamínci

Nejmladší děti z rodiny jsou nejsebevědomější a sociálně nejúspěšnější. V rodině si rozvíjejí sociální dovednosti a umějí se snáze vypořádat s věcmi ve svém okolí, a to v důsledku toho, že byly vedeny staršími členy rodiny. Učí se od svých starších sourozenců, a proto také všech životních milníků dosahují dříve. V dospělosti bývají benjamínci laskaví, kreativní a spontánní. Jsou zvyklí usilovat o to, aby se stali centrem pozornosti, někdy svalují vinu za své chyby na ostatní.

5. Jedináčci

Zpravidla to dotáhnou v životě daleko, ale v mateřských školách mívají problémy v sociální oblasti. Kvůli absenci sourozenců mají horší sociální dovednosti oproti vrstevníkům z větších rodin, útěchou jim ale budiž to, že se tyto dovednosti v pozdějším věku normalizují a v dospělosti se hendikep prakticky neprojevuje. Studie publikovaná American Sociological Review odhalila, že čím větší rodina, tím méně času tráví rodiče hovory s dětmi a mají nižší ambice ohledně vzdělání (časový i finanční fond, který mají rodiče pro své děti k dispozici, se mezi ně musí více dělit).

6. Děti z velkých rodin

Každé další dítě v rodině snižuje pravděpodobnost rozvodu jeho budoucího manželství o 2 %. Psychologové ve studii American Sociological Review odhalili, že se větší počet sourozenců promítá do zkušeností s jednáním s lidmi, což se později projeví v jejich manželství. Více sourozenců znamená také více příležitostí pro trénink jednání a porozumění cizím názorům. Nárůst těchto benefitů v mezilidských vztazích se podle vědců zastavuje u osmého sourozence.

7. Děti z vícečetných těhotenství

Autoři studie došli k zajímavému zjištění, že velkou roli hraje také pořadí narození u dvojčat, trojčat a dále, i když jde jen o minuty. Prvorozený má mezi sourozenci pozici lídra, druhorozený se podřizuje pravidlům a je ochotný lídra následovat.

8. Adopce

Adoptovaní starší pěti let si své pořadí narození přinášejí do nové rodiny. To znamená, že osmiletému prvorozenému adoptovanému dítěti zůstanou rysy prvorozeného i poté, co bude adoptováno do rodiny s 12letým potomkem. Adoptované děti mladší pěti let přirozeně přebírají charakteristiky jedináčků.

Jeffa Bezose, Steva Jobse a Aristotela spojuje jedna věc - všichni byli adoptovaní. Podle Adama Pertmana, autora knihy Adoption Nation: How The Adoption Revolution Is Transforming America, cítí osvojené děti vlivem ztráty své biologické rodiny potřebu dokázat světu, "že na to mají". Pocit odmítnutí je obvykle nutí, aby se zamýšlely nad tím, zda jsou dostatečně "dobré", zda nebyly náhodou důvodem toho, proč o původní rodinu přišly. Snaží se ukázat světu svou cenu a vyvarovat se dalších životních tragédií.

9. Věkový rozdíl

Čím větší věkový rozdíl mezi sourozenci, tím mají všechny děti z rodiny větší šance na úspěch. Studie Institutu pro sociální a ekonomický výzkum univerzity v Essexu odhalila, že děti nejčastěji dosahují vyššího vzdělání, když je mezi nimi odstup čtyř a více let. Je to tím, že větší věkový rozdíl zlepšuje úroveň dosaženého vzdělání u mladšího sourozence. "Je zajímavé, že v oblasti vzdělání je tak zřetelná výhoda prvorozených, přestože moderní rodiče mají tendenci ve výchově dětí k rovnostářství," uvádějí autoři studie.

10. Pořadí narození versus IQ

Mezi pořadím narození a inteligencí existuje podle vědců negativní korelace. Diskuzi na toto téma vedou psychologové celá desetiletí. Studie Norů Pettera Kristensena a Tora Bjerkedala odhalila, že čím větší počet starších sourozenců dotyčný potomek má, tím nižší bude jeho IQ (i když ne o moc).

Zdroj: ConvergEx
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
před hodinou

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod