Graf, který potěší všechny odpůrce fiskálního utahování
|

Graf, který potěší všechny odpůrce fiskálního utahování

Pamatujete si ještě na rok 2010, kdy začala diskuze, zda si země zasažené recesí mají cestu k prosperitě prospořit? Většina států začala škrtat. Jaký to však mělo efekt? Následující graf ukazuje, že příliš pozitivní ne.

Nezaměstnanost Dluhová krize

Ben Wolcott ze Center for Economic And Policy Research porovnal země, které rozpočtové škrty provedly, s těmi, které zvolily mírnější přístup. "Pokud by obhájci rozpočtových škrtů měli pravdu, očekávali bychom pozitivní korelaci šetření s růstem zaměstnanosti. V tomto vidění světa by země jako Řecko nebo Španělsko výměnou za škrty obdržely mezinárodní pomoc a zvýšenou důvěru investorů, což by mělo rychle obnovit plnou zaměstnanost," píše.

To se ale nestalo. Téměř každá země, která škrtala, má nyní vyšší míru nezaměstnanosti. Ty, které škrtaly málo, případně rozpočtové výdaje zvýšily, navýšily i zaměstnanost.

Šetření a nezaměstnanost

(Osa Y ukazuje změnu v míře zaměstnanosti od roku 2010. Osa X změnu v celkové bilanci.)

Graf samozřejmě neukazuje, že by státy neměly šetřit. Spíše ukazuje, že to některé udělaly velmi prudce a brzy. Na druhou stranu je otázkou, co by se s nimi stalo, kdyby šetřit nezačaly.

Zdroj: Center for Economic and Policy Research (CEPR)
před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice