Burzovní kalendář 16. 6. - 20. 6. 2014
|

Burzovní kalendář 16. 6. - 20. 6. 2014

Hlavní událostí týdne bude zasedání americké centrální banky. V Evropě i USA vyjdou čísla o inflaci, v Německu bude zveřejněn index ekonomické nálady ZEW.

Investiční a ekonomický výhled

16/6 Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State; odhad duben: 15 bodů, květen: 19 bodů)

16/6 Průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: +0,5 %, duben meziměsíčně: -0,6 %)

16/6 Index cen domů NAHB (odhad červen: 47 bodů, květen: 45 bodů)

17/6 Index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, duben: +0,3 %, odhad květen meziročně: +2 %, duben: +2 %)

17/6 Započatá výstavba (odhad květen: 1,04 milionu, duben: 1,072 milionu)

17/6 Vydaná stavební povolení (odhad květen: 1,06 milionu, duben: 1,08 milionu)

18/6 Běžný účet platební bilance za 1Q2014 (odhad: -97 miliard USD, předchozí: 81,1 miliardy USD)

18/6 Zasedání FOMC (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0 až 0,25 %, omezení měsíčních nákupů aktiv o 10 miliard USD na celkových 35 miliard USD, z toho 20 miliard USD státní dluhopisy a 15 miliard USD hypoteční cenné papíry)

19/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc, předchozí: 317 tisíc)

19/6 Index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červen: 14 bodů, květen: 15,4 bodu)

20/6 Quadruple Witching (vypršení opcí na indexy a akcie a futures na indexy a akcie)

Americké akcie přerušily několikatýdenní růstovou sérii a v uplynulém týdnu oslabily. Za celý týden Dow klesl o 0,88 %, S&P 500 ztratil 0,68 % a Nasdaq odevzdal čtvrt procenta.

"Index S&P 500 se téměř po třech týdnech růstu dostal do fáze konsolidace. V pondělí ještě intradenně vystoupal nad 1 955 bodů, ale v závěru obchodování většinu zisku vrátil a uzavřel na 1 951. V úterý jsme se po delší době nepodívali na nová historická maxima. K žádnému většímu poklesu nedošlo a zdá se, že býci jsou pevně v sedle. Střednědobý výhled zůstává býčí. Trh je i přes mírný pokles v překoupené fázi. Případná korekce by neměla mít dlouhého trvání a zřejmě bude využitá jako příležitost k nákupům," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Investoři opět upřou pozornost na centrální banky, konkrétně na Fed, který bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Očekává se, že banka opět sníží tempo odkupu dluhopisů. Mnohem zajímavější ale bude komentář šéfky Fedu Janet Yellenové k dalším krokům centrální banky, především k případnému zvýšení úrokových sazeb.

Investoři i proto budou bedlivě sledovat makroekonomická čísla, především údaje o inflaci, které budou zveřejněny v úterý, pondělní průmyslovou výrobu a započatou výstavbu a vydaná stavební povolení.

Do popředí po krátké pauze vstoupila geopolitika. Tentokrát nejde ani tak o Ukrajinu, ale o Irák, kde vzbouřenci sympatizující s Al-Káidou postupují na Bagdád. "Fundamentální čísla z ekonomiky jsou dobrá. Trh je však nervózní z toho, co se děje v Iráku, a z rostoucích cen ropy," říká Jim Russell z U.S. Bank Wealth Management.

Prezident Barack Obama se snaží najít řešení krize a nevyloučil žádnou formu pomoci irácké vládě. Později se však Bílý dům nechal slyšet, že vojáky do Iráku nepošle. Cena ropy kvůli bojům v Iráku vzrostla nejvýše od září 2013. "Existují obavy, že další růst cen ropy, které jsou už tak vysoko, zpomalí útraty spotřebitelů," říká Mark Luschini z investiční firmy Janney Montgomery Scott.

Podle agentury Reuters by se však v týdnu mělo dařit zbrojařským a ropným firmám. "Investoři se snaží určit, jakým akciím by další válka v Iráku prospěla. První na řadě jsou defenzivní sektory, hlavně ten zbrojařský. Pokud budou investoři kvůli Iráku stále nervóznější, budou z toho těžit ropné akcie," říká Kate Warne, která působí jako investiční stratég ve firmě Edward Jones.

Do ceny akcií zbrojařských firem jsou navíc započítány škrty v americkém rozpočtu na obranu. Ty se však zřejmě kvůli krizi na Ukrajině a bojům v Iráku jen tak neuskuteční.

Kromě toho vnímají investoři citlivě také celkové ocenění trhu. Ten se po dosažení nových rekordů na počátku týdne obchoduje na 16,4násobku zisků, v únoru to byl 12,8násobek.

Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny,…
Americký akciový index S&P 500 se od začátku roku pohyboval na dohled průměrné…
Proč (ne)mít strach z indexu strachu
Index volatility VIX, přezdívaný také index strachu, klesá na předkrizová…
Jak správně oceňovat akcie? Záleží na oboru podnikání firmy i…
Většina investorů chápe, že je při investičním rozhodování velmi důležité…
Tržní éra Velkého šílenství je tady
Na trzích už investoři zažili leccos. Ve 30. letech zápolili s Velkou depresí,…
Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě…
Investor a stratég David Rosenberg z Gluskin Sheff dal dohromady deset podmínek…

Evropa

16/6 Eurozóna - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně: -0,1 %, duben: +0,2 %, odhad květen meziročně: +0,5 %)

17/6 Spojené království - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, duben: +0,4 %, odhad květen meziročně: +1,7 %, duben: +1,8 %)

17/6 Spojené království - index výrobních cen (odhad květen meziměsíčně: +0,1 %, duben: 0 %, odhad květen meziročně: +0,7 %, duben: +0,6 %)

17/6 Německo - index ekonomické nálady ZEW (odhad červen současná situace: 62,1 bodu, květen: 62,1 bodu, odhad červen ekonomické očekávání: 35 bodů, květen: 33,1 bodu)

18/6 Spojené království - zápis ze zasedání Bank of England

19/6 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad květen: -0,5 % meziměsíčně a +4,3 % meziročně, duben: +1,3 % a +6,9 %)

20/6 Německo - index výrobních cen (odhad květen: 0 % meziměsíčně a -0,7 % meziročně, duben: -0,1 % a -0,9 %)

Evropské akcie v uplynulém týdnu ztrácely. Za celý týden britský FTSE 100 ztratil 1,17 %, francouzský CAC 40 0,83 % a německý DAX 0,74 %.

Kromě geopolitické situace hýbou evropskými trhy především centrální banky. Poté, co ECB první červnový týden snížila úroky a oznámila další opatření na podporu ekonomiky, vystoupil šéf britské Bank of England s opačnou rétorikou. Úrokové sazby ve Spojeném království by mohly začít růst dříve, než trh aktuálně předpokládá. "O termínu prý probíhají intenzivní jednání a už se pomalu začíná rýsovat první shoda," řekl guvernér britské centrální banky Mark Carney.

O úmyslech centrální banky ve Spojeném království by více mohl napovědět ve středu zveřejňovaný záznam z jejího jednání. Kromě toho bude ve Spojeném království v úterý zveřejněna inflace a ve čtvrtek maloobchodní tržby.

Čísla o inflaci za květen oznámí v pondělí i eurozóna. Investoři pozorně sledují jakékoli náznaky dalších kroků ECB ohledně měnové politiky. Minulý týden přitom dva centrální bankéři naznačili další uvolnění měnové politiky. "Evropská centrální banka byla na svém posledním zasedání připravena představit další opatření v boji proti nízké inflaci, která by mohla mít negativní vliv na cenovou stabilitu v eurozóně," prohlásil v úterý šéf finské centrální banky a člen rady guvernérů ECB Erkki Liikanen. Že Evropská centrální banka má prostor pro další snížení své základní úrokové sazby, a to až těsně k nulové hodnotě, novinářům v úterý řekl člen Rady guvernérů ECB a šéf slovenské centrální banky Jozef Makúch.

K tomu se přidala ještě německá kancléřka Angela Merkelová, když prohlásila, že rozhodnutí Evropské centrální banky snížit úrokové sazby a podpořit ekonomiku měnové unie dalšími kroky ukazuje, že krize v eurozóně ještě zcela neskončila.

Na opatření oznámená ECB se v úterý snesla vlna kritiky ze strany německého think tanku ZEW. Clemens Fuest z mannheimské instituce, známé především díky indexu ekonomického sentimentu, projevil obavy ohledně růstu cen aktiv a v rozhovoru pro deník Handelsblatt nařkl centrální banku z vytváření nebezpečných bublin. Právě ZEW zveřejní v týdnu index ekonomické nálady v Německu.

A co čeká od třetího červnového týdne makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Graf, který potěší všechny odpůrce fiskálního utahování
Pamatujete si ještě na rok 2010, kdy začala diskuze, zda si země zasažené…
Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?
Ano, jednou se evropské akcie prodávat začnou. Načasovat obchodní příkazy tak,…
Bezpečný evropský přístav, který drží navzdory ekonomickému protivětru
V exkluzivním rozhovoru pro Investiční web dánský profesor na School of…
Podaří se snížením sazeb oživit evropskou ekonomiku? A jak si stojí…
ECB minulý čtvrtek oznámila snížení sazeb a zavedení zvláštních programů, s…

Asie

18/6 Japonsko - zápis ze zasedání centrální banky

18/6 Japonsko - obchodní bilance

Česká republika

16/6 Fortuna - poslední obchodní den s nárokem na dividendu

16/6 Pegas Nonwovens - valná hromada

16/6 Index výrobních cen (odhad květen: +0,1 % meziměsíčně a +0,1 % meziročně, duben: 0 % a -0,3 %)

16/6 Exportní a importní ceny

Akcie na pražské burze za uplynulý týden zlevnily o 0,36 % na 1 032,8 bodu indexu PX. Největší ztráty zaznamenaly cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, nejvíce posílily akcie Komerční banky.

"Po třech týdnech solidního růstu akciových trhů se v uplynulém týdnu dostavila korekce. Pouze na začátku týdne pokračovaly akciové trhy v krátkém navyšování rekordních úrovní. Nervozitu na trhy pak přinesla nečekaně rychlá vnitřní destabilizace Iráku. Americké i západoevropské trhy odepsaly za týden mezi 0,6 až 1,0 %. Pražská burza, na rozdíl například od polské či maďarské burzy, nekopírovala negativní náladu plně," uvedl analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Hvězdou obchodování na pražské burze se v týdnu stala Komerční banka, která si bez podstatných zpráv připsala 2,5 % na 4 730 Kč. Na druhém konci spektra se titulem, který nejvíce zaostal, stala pojišťovna VIG. Ta ztratila 4,2 % na 1 046 Kč. Důvodem je obchodování bez dividendy.

Zajímavé bylo dění kolem energetické společnosti ČEZ, respektive kolem případné dostavby dalších jaderných zdrojů. "Osobně se domnívám, že pravděpodobně příští rok dojde k rozhodnutí, které případně skutečně povede k vypsání nového jaderného tendru," řekl předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. Podle něj existují varianty dostavby jednoho nebo dvou bloků Temelína nebo dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. ČEZ vzápětí oznámil, že žádný nový tendr v současnosti nepřipravuje. Podle člena představenstva Ladislava Štěpánka však je možné uvažovat o dostavbě Dukovan, ale jen když projekt podpoří stát.

Česká Telefónica bude mít od července nového šéfa. Luise Malvida nahradí Tomáš Budník. Na akcie Telefóniky C.R. vydaly nové doporučení analytici z Erste. Označují je stále za dobrý dividendový příběh. Shrnutí reportu najdete ZDE.

Nový týden nebude nijak zvlášť bohatý na události. V pondělí se naposledy s dividendou 0,22 EUR na akcii obchodují akcie Fortuny. Stejný den pořádá valnou hromadu Pegas Nonwovens. Schvalovat bude třeba možnost vydat nové akcie.

Z makročísel budou taktéž v pondělí zveřejněny index cen výrobců a vývozní a dovozní ceny.

NWR: (Ne)čistá sázka na ceny uhlí
Společnost NWR oznámila detaily restrukturalizace, kterou ale ještě musejí…
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny hned tak neporostou
Co všechno má vliv na ceny elektřiny a jak důležitou roli hrají emisní…
CME: Sázka na cenu, kterou jednou zaplatí Time Warner
CME, na pražské burze známá pod označením CETV, do jejíhož portfolia patří i…
Čtyři konkrétní akciové tipy z Prahy a regionální sázka pro ty, kdo…
Nedávné Investiční fórum o pražské burze nakonec nebylo jen o investování na…
před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice