Co musíte ráno vědět (25. června)
|

Co musíte ráno vědět (25. června)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a Americe, co se nakonec stane s albánskou investicí ČEZ a jak se řeší války v idealistickém reklamním světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý nedokázaly udržet dopolední zisky a nakonec zlevnily

Americké akciové trhy v dopolední části úterního obchodování mírně posilovaly díky příznivým údajům o ekonomice Spojených států a index S&P 500 posunul své historické intradenní maximum na 1 968,17 bodu. Ve druhé polovině obchodování ale investoři pod tíhou obav z vývoje situace v Iráku a na Ukrajině začali vybírat zisky a všechny tři hlavní indexy se propadly pod nulu. Dow zažil největší pokles za více než měsíc, když oslabil o 0,70 % na 16 818,13 bodu. Širší S&P 500 odepsal 0,64 % na 1 949,98 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,42 % na 4 350,36 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry průmyslových podniků. Z makrodat na trh dorazily například údaje o spotřebitelské důvěře, která se v červnu vyšplhala nejvýše od ledna 2008. Odhady překonaly také prodeje nových domů, které v květnu meziměsíčně vystřelily o 18,6 %, což bylo vůbec nejvyšší tempo za posledních 22 let. Mírně slabší byly naopak výsledky indexu cen domů S&P/Case-Shiller, který v dubnu meziročně vzrostl jen o 10,8 %, ačkoli se čekal růst o 11,4 % po březnovém růstu o 12,4 %.

Tři žhavé akcie, které opět získávají pevnou půdu pod nohama

Proč je současná rally tak nenáviděná?

2. Evropské akcie se v úterý po slabých německých datech obchodovaly smíšeně

Obchodování na evropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně. Investory zklamala slabá data z Německa, podle kterých v červnu nálada tamních podnikatelů kvůli obavám ze zpomalení růstu v největší evropské ekonomice klesla druhým měsícem v řadě. Britský FTSE 100 klesl o 0,20 %, německý DAX ale naopak vzrostl o 0,17 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,06 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,07 % na 3 284,81 bodu. Největší zisky si připsaly akcie chemiček a tituly z realitního sektoru. Oslabily naopak akcie ze sektoru základních materiálů, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru finančních služeb. Akcie německé automobilky BMW zdražily téměř o tři procenta poté, co na ně analytici z banky UBS zvýšili investiční doporučení na "buy" z "neutral" a zvýšili 12měsíční cílovou cenu na 105 eur z 92 eur.

Je Rusko stále ještě příležitostí pro investory?

Vsaďte na index, který spravedlivě sleduje akcie v eurozóně

3. Pražská burza se v úterý převlékla do červené

Index PX klesl o 1,27 % na 1 017,59 bodu, což byl největší propad od začátku dubna. V červených číslech uzavřela naprostá většina titulů. Největší ztráty zaznamenaly akcie developera Orco, které zlevnily o více než šest procent na 13 korun. Výrazně ztrácely i bankovní tituly, cena akcií Komerční banky klesla o 2,04 % na 4 650 korun a akcie Erste Group Bank zlevnily o 1,57 % na měsíční minimum 663,10 Kč. Cena akcií energetické společnosti ČEZ klesla o 1,92 % na 607,50 Kč, ačkoli firma oznámila, že podepsala dohodu o narovnání s Albánií, podle níž získá v ročních splátkách do roku 2018 celkem 100 milionů eur. Akciím firmy nepomohlo dokonce ani zvýšení cílové ceny od analytiků z Goldman Sachs z 668 korun na 695 korun při zachování doporučení na stupni "koupit". V zelených číslech dokázaly uzavřít pouze tři tituly - akcie PLG posílily o necelé procento na 157,45 Kč, cenné papíry tabákové firmy Philip Morris přidaly 0,68 % na 10 420 korun a akcie petrochemického podniku Unipetrol zdražily o 0,65 % na 130,75 Kč.

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní údaje o vývoji cen služeb ve firemním sektoru (odhad květen: +3,2 %, duben: +3,4 %). Německo dopoledne přidá index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,5 bodu, červen: 8,5 bodu), Španělsko květnový index výrobních cen (duben: +0,1 %) a Itálie údaje o spotřebitelské důvěře (odhad červen: 106,3 bodu, květen: 106,3 bodu) a maloobchodních tržbách (březen: -3,5 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně). Ze Spojených států odpoledne přijdou data o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (odhad květen: +0,4 % meziměsíčně, bez dopravy +0,3 % meziměsíčně, duben: +0,8 %, bez dopravy +0,1 %) a HDP a osobní spotřebě za 1Q2014 (odhad HDP: -1,8 % mezikvartálně, předchozí odhad: -1 % mezikvartálně; odhad osobní spotřeba: +1,4 % mezikvartálně, 4Q2013: +1,4 % mezikvartálně). Dále budou investoři v USA sledovat rychlý odhad (flash) celkového indexu nákupních manažerů (květen: 58,6 bodu) a indexu nákupních manažerů v sektoru služeb (odhad červen: 58 bodů, květen: 58,1 bodu) a také pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy a benzínu na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Google pořádá svou vývojářskou konferenci Google I/O. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 23. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Společnost ČEZ dosáhla dohody s albánskou vládou, získá zpátky téměř 3 miliardy korun

Společnost ČEZ oznámila, že dosáhla dohody s albánskou vládou. Podle dohody získá ČEZ, po splnění odkládacích podmínek, v ročních splátkách do roku 2018 celkem 100 milionů EUR, tedy částku obdobnou počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Součástí dohody jsou i podmínky ukončení sporu před mezinárodním arbitrážním soudem. Jednání byla vedena na půdě Sekretariátu energetického společenství, uvádí tisková zpráva na stránkách společnosti ČEZ. "Sjednanou dohodu považuji za úspěch zejména vzhledem k tomu, že se získanými finančními prostředky budeme moci disponovat výrazně dříve, aniž bychom museli čekat řadu let na výsledky arbitráže. Dohoda je koncipována tak, že finanční kompenzace bude zajištěna renomovanou evropskou bankou," uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Jen tak mimochodem, v úterý ČR řekla ano na kandidaturu Albánie na členství v EU, dosud přitom byla jako jediná proti.

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v červnu klesl na 109,7 bodu z 110,4 bodu v květnu (odhad: 110,3 bodu)

Nálada podnikatelů v Německu v červnu klesla druhý měsíc v řadě kvůli obavám ze zpomalení růstu v největší evropské ekonomice. Index podnikatelského klimatu sledovaný institutem Ifo, založený na odpovědích 7 tisíc manažerů, klesl na 109,7 bodu z květnových 110,4 bodu. "Po slabém konjunkturálním indexu ZEW zklamal i další podobný index Ifo. Oba se shodují v tom, že budoucnost bude horší než současnost, ZEW je však zřetelně pesimističtější. Rozdílný mají pohled na současnou výkonnost ekonomiky - zatímco ZEW (tedy lidé z finančních trhů) vidí aktuální výkonnost ekonomiky jako výbornou a zlepšující se, lidé z reálné ekonomiky (Ifo) vidí už nyní zastavení dalšího urychlování růstu. A to je poměrně vážné - Německo je jedinou velkou ekonomikou eurozóny, která se vyvíjí víceméně dobře. Pokud by se začala zadrhávat i ona, s Evropou by to vůbec nevypadalo dobře, dále by se přiblížila k japonskému scénáři ztraceného desetiletí," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

7. Spotřebitelská důvěra v USA v červnu vystoupila na nejvyšší úroveň od ledna 2008

Index spotřebitelské důvěry v červnu v USA vzrostl na 85,2 bodu z 82,2 bodu v květnu. Překonal tak odhady, které počítaly s mírnějším růstem na 83,7 bodu. Vyplývá to z průzkumu organizace Conference Board. Údaj za květen byl revidován z původních 83 bodů. Průzkum ukázal, že roste počet Američanů, kteří příznivě hodnotí podnikatelské podmínky a vyhlídky trhu práce. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

8. Apple zahájí velkovýrobu nových iPhonů příští měsíc

Dodavatelé společnosti Apple v Číně zahájí masovou produkci nového modelu iPhonu příští měsíc. Uvedly to nejmenované zdroje obeznámené se situací. Apple připravuje na dva větší modely - jeden by měl mít 4,7palcovou obrazovku oproti čtyřpalcovému iPhonu 5S a měl by být k dostání v září letošního roku, druhý by pak měl disponovat displejem o velikosti 5,5 palce a mohl by na pulty dorazit ve stejnou dobu.

9. Japonsko představilo nové reformy, sází na nižší firemní daně

Japonský premiér Šinzó Abe v úterý oficiálně představil balík dalších opatření na podporu ekonomického růstu. Počítá s postupným snížením daní z firemních zisků či s podporou žen v zaměstnání. Některé z navrhovaných reforem Tokio avizovalo již dříve. Mezi investory by ale nemusely vyvolat takové nadšení poté, co z odvážnějších plánů Tokio vycouvalo, napsala agentura Reuters.

10. Charles Plosser (Fed): Americká ekonomika se blíží cílům Fedu rychleji, než jsme čekali

Americká ekonomika se blíží cílům Fedu dříve, než se čekalo, což by mohlo uspíšit plány centrální banky na zvyšování úrokových sazeb. V úterý to řekl šéf filadelfského Fedu Charles Plosser. Sám věří dosavadnímu ekonomickému oživení a domnívá se, že inflace směřuje nahoru a míra nezaměstnanosti klesne rychleji, než Fed predikuje. "Současná data naznačují, že ekonomické oživení je široké," prohlásil Plosser. Zároveň dodal, že sice podporuje současný plán Fedu začít se zvyšováním sazeb až někdy v příštím roce, ale obává se, že bude potřeba změnit rétoriku v blízké budoucnosti. "Obzvláště se obávám, že by se náš výhled mohl ukázat jako příliš pasivní," uvedl Plosser.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ve světě plném válek je nejsilnější zbraní láska

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika