Papírové peníze jsou zlatem současnosti. Do 21. století nepatří
|

Papírové peníze jsou zlatem současnosti. Do 21. století nepatří

John Maynard Keynes kdysi řekl, že zlato je pozůstatek barbarství. To samé v současnosti platí o papírových penězích - ve 21. století jsou zastaralým prostředkem směny, pro který už tak trochu není místo.

Úrokové sazby Zlato Hotovost

S kolegou Jayem máme úmluvu. Občas mi nosí do práce snídani a já za to zaplatím i za něj. Když mi snídani dá, řekne, kolik mu dlužím. Leze mi na nervy, že musím v peněžence mít hotovost. Někdy nemám přesnou částku, někdy nemám peníze vůbec.

Bylo by skvělé, kdyby Jay používal Venmo - aplikaci, jejímž prostřednictvím lze provádět drobné platby mezi přáteli. Každým dnem jsou situace, kdy potřebujete hotovost, absurdnější. Je to jako poslouchat hudbu na CD, možná z kazety.

John Maynard Keynes označil zlato (zlatý standard) jako pozůstatek barbarství. To samé teď platí o papírové hotovosti. Stejně jako zlato jsou bankovky a mince fyzické peníze. Stejně jako zlato je hotovost pro mnoho lidí fetiš. A stejně jako se zlatem jsou s hotovostí spojeny obrovské náklady.

Nejprve tu jsou náklady na nakládání s hotovostí. Studie univerzity Tufts z roku 2013 odhadla tyto náklady pro americkou ekonomiku na 200 miliard USD. Do toho je započítán čas, o který lidé kvůli hotovosti přijdou. V průměru člověk podle Tufts stráví 28 minut měsíčně jen přesunem na místa, kde je bankomat.

Skutečným problémem je však to, že hotovost omezuje účinnost měnové politiky. Ekonom Kenneth Rogoff letos na jaře napsal: "V současném světě, kde je inflace velmi nízká, se mohou centrální banky dostat do situace, kdy sníží sazby do záporu. Jenže když se to stane, mohou spotřebitelé vždy vybrat úspory ve formě hotovosti, aby se vyhnuli negativním sazbám. Ve světě čistě digitálních peněz však centrální banka může nastavovat úroky, jak se jí zlíbí." A není jediným ekonomem, který takto přemýšlí. Miles Kimball z Michiganské univerzity již nějaký čas píše o vyřešení problému s nulovými sazbami systémem s čistě digitální měnou.

Papírová hotovost je tedy stejně jako zlato zátěží pro monetární systém, omezuje růst a působí deflačně. Na papírové peníze se sice hezky kouká a každý by jich chtěl mít hromadu, ale už nepatří do 21. století.

Autorem textu je Joe Weisenthal ze serveru Business Insider.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice