Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se v předvečer zasedání ECB dařilo světovým i českým akciím, kdo je aktuálně čtvrtým nejbohatším Čechem a kolik budou stát byty v bývalé nejvyšší budově světa? To všechno by vás mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po slabším začátku opět vzaly historická maxima útokem a mírně posílily

Náladu na trhu podpořily solidní výsledky květnových průzkumů mezi nákupními manažery v oblasti služeb. Investory předtím zklamala jak tvorba pracovních míst v soukromé sféře, kterou odhalil květnový report společnosti ADP (jen 179 tisíc nových pozic, čekalo se přes 200 tisíc), ani nečekaně hluboký schodek obchodní bilance (47,2 miliardy USD). Vše spěje ke čtvrtečnímu zasedání ECB a páteční komplexní zprávě z pracovního trhu v USA. Index S&P 500 v průběhu dne stanovil své nové intradenní maximum na 1 928,63 bodu a na konci obchodování vykázal růst o 0,19 % na 1 927,88 bodu. Dow přidal 0,09 % na 16 737,47 bodu a Nasdaq posílil o 0,41 % na 4 251,64 bodu. V mínusu zakončily pouze sektory energetiky a telekomunikací, nejvíce se naopak dařilo odvětvím spotřebního zboží a zdravotní péče. V rámci indexu Dow se nejvíce dařilo akciím firem Travelers, DuPont a McDonald's, nejvíce naopak ztrácely United Technologies, General Electric a Cisco Systems. Index volatility amerických akcií VIX narostl o necelá dvě procenta na 12,08 bodu. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů pokračovaly v růstu, který trvá od začátku týdne, a na konci obchodní seance se zastavily na 2 60 %.

Béžová kniha: Ekonomický růst zrychlil ve všech 12 regionech USA, které sleduje americká centrální banka

Tak přece jeden argument pro korekci na americkém akciovém trhu

Jak stárne akciový býk: 5 grafů

2. Evropské akcie ve středu mírně ztratily, čeká se na čtvrteční rozhodnutí ECB

Investoři na evropských trzích zvažovali některá důležitá makrodata, vše ale spěje ke čtvrtečnímu "dnu D", kdy Evropská centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky. HDP eurozóny v prvním čtvrtletí podle očekávání mírně vzrostl, podnikatelská aktivita v Evropě ale v květnu expandovala pomaleji, než očekávali analytici. Britský index FTSE 100 ve středu odepsal 0,26 % na 6 818,63 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,06 % na 4 501 bodů a německý DAX mírně vzrostl o 0,07 % na 9 926,57 bodu. Nejvíce klesly ceny akcií automobilek.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v květnu 53,2 bodu (duben: 53,1 bodu, odhad: 53,5 bodu)

3. Pražská burza ve středu klesla, dolů ji táhly ČEZ i NWR

Nedařilo se především akciím NWR, které oslabily o 5,36 % na 10,60 Kč. Nejvíce se obchodovalo s akciemi Telefóniky C.R., které zlevnily o 0,51 % na 293 Kč. Oslabovaly i akcie ČEZ, jež ztratily 0,67 % na 589 Kč. Rostla naopak cena cenných papírů Erste Group Bank, které nakonec zpevnily o 0,2 % na 697 Kč. Zobchodovaly se akcie za 421 milionů Kč, což je pod průměrem 711 milionů Kč.

PPF nebude usilovat o stažení akcií Telefóniky z burzy, termín platnosti nabídky odkupu podílů minoritních akcionářů možná prodlouží

4. Očekávané události

Nejsledovanější bude zasedání Evropské centrální banky, která zřejmě rozhodne o dalším uvolnění měnové politiky. Většina analytiků oslovených agenturou Reuters čeká snížení základní sazby, která je od listopadu na minimální úrovni 0,25 %. ECB by podle analytiků měla snížit i depozitní sazbu, která by se tak z nynější nuly dostala poprvé do záporu. Znamenalo by to, že komerční banky by za své krátkodobé úložky přebytečných peněz u ECB musely platit. Snížení sazeb by ale mělo být vzhledem k jejich nynější velmi nízké úrovni pouze nepatrné, v rozsahu 0,10 až 0,15 procentního bodu, shodují se analytici. V USA se očekává zveřejnění tržeb maloobchodních řetězců a jako každý čtvrtek týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 300 tisíc nových). V Evropě rozhoduje kromě ECB o nastavení měnové politiky i Bank of England. Francie zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti (ILO; odhad 1Q2014: 10,3 %, 4Q2013: 10,2 %). V Německu budou oznámeny průmyslové objednávky (odhad duben: +4,6 % meziročně a +1,4 % meziměsíčně, březen: +1,5 % meziročně a -2,8 % meziměsíčně). Za celou eurozónu přijdou čísla o maloobchodních tržbách (odhad duben: +1,2 % meziročně a +0,0 % meziměsíčně, březen: +0,9 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně). Maloobchodní tržby budou zveřejněny i v ČR, kde se k nim přidá ještě statistika obchodní bilance. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs: Růstu ziskových marží amerických firem nemusí být konec

Podle americké banky je předčasné mluvit o tom, že ziskové marže amerických firem dosáhly vrcholu. Pokles marží někteří analytici považují za důkaz blížící se korekce.

Potíže na obzoru: Ziskové marže začaly klesat

6. Ruský Home Credit zavře 200 poboček, propustí 1 400 lidí

Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB) do konce prvního pololetí v Rusku zavře 200 poboček a propustí 1 400 zaměstnanců. V rozhovoru s tamním listem Vedomosti to řekl generální ředitel banky Ivan Svítek. HCFB patří do skupiny kolem českého finančníka Petra Kellnera a v Rusku patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů. V letošním prvním čtvrtletí banka poprvé ve své historii vykázala ztrátu.

7. Vítek získá většinu v bývalé Orco Germany. Je čtvrtým nejbohatším Čechem

Český podnikatel Radovan Vítek se dohodl na ovládnutí německé realitní společnosti GSG Group, která se donedávna jmenovala Orco Germany. Vítek vloží do GSG Group svůj 100% podíl ve firmě CPI Group a za něj dostane 2,47 miliardy nových kmenových akcií GSG. Jeho podíl v GSG se tím zvýší na zhruba 85 % z dosavadních asi 25 %, uvedla německá firma podle agentury Reuters. Podle letošního žebříčku časopisu Forbes se Vítek řadí na čtvrté místo mezi nejbohatšími Čechy. S majetkem ve výši 1,4 miliardy dolarů se zařadil za Petra Kellnera (11 miliard USD), Andreje Babiše (2,4 miliardy USD) a Karla Komárka (1,6 miliardy USD).

8. Evropská komise předpokládá, že Litva přijme euro od ledna 2015

ECB oznámila, že Litva splňuje kritéria pro přijetí eura. O vstupu země do eurozóny se bude jednat na summitu 26. a 27. června. Návrh komise musí ještě potvrdit členské státy. Litva bude devatenáctou z celkem 28 zemí Evropské unie, která přijme euro, měnu spojovanou v posledních letech i s ekonomickými potížemi EU.

9. Šéf ČEZ Beneš: Vláda rozhodne o jaderných projektech do konce roku

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš prohlásil, že vláda do konce roku rozhodne o dalším směřování jaderné energetiky v ČR. Podle něj se musí stanovit, kolik reaktorů má být postaveno a kde mají stát. Stejně tak musí být jasné, jak se bude dostavba financovat. Beneš také prohlásil, že ČEZ neplánuje žádný nový byznys na Balkáně.

10. Český HDP vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 % a překonal odhady

Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost v 1. čtvrtletí meziročně o 2,5 % a v mezičtvrtletním srovnání o 0,4 %. Předběžný odhad zveřejněný 15. května předpokládal pouze 2% meziroční růst. Analytici v průměru čekají celoroční růst ekonomiky o 2,5 % a více. "Pozitivní je, že je oživení založeno na širokých základech. Meziroční růst povzbudily všechny hlavní složky poptávky, tedy soukromá i vládní spotřeba, investice a export," uvedl analytik z UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Zveřejněná čísla vypadají velmi dobře, roste spotřeba domácností, fixní investice, vládní výdaje i vývozy. Ale skutečným důvodem, proč HDP roste (ano, HDP, nikoli životní úroveň), jsou jen a jen vývozy," nesouhlasí tak úplně hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Proč?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ateliérový byt na vrcholu Woolworth Building se bude prodávat za rekordních 110 milionů USD

Kdysi nejvyšší budova světa ležící na dolním Manhattanu bude mít těsně pod vrcholkem devítipatrový ateliérový byt v hodnotě 110 milionů USD. Horní patra 57poschoďové budovy promění developer Alchemy Properties na 34 luxusních bytů. V úplně špičce věže bude devítipatrový ateliér s úchvatným výhledem na město. Podle agentury Bloomberg by mělo jít o nejdražší byt na Manhattanu v ceně 110 milionů USD. Prodávat se začne letos na podzim a k nastěhování bude v roce 2016.

před 18 minutami

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
před hodinou

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
11:24

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa