Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se v předvečer zasedání ECB dařilo světovým i českým akciím, kdo je aktuálně čtvrtým nejbohatším Čechem a kolik budou stát byty v bývalé nejvyšší budově světa? To všechno by vás mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po slabším začátku opět vzaly historická maxima útokem a mírně posílily

Náladu na trhu podpořily solidní výsledky květnových průzkumů mezi nákupními manažery v oblasti služeb. Investory předtím zklamala jak tvorba pracovních míst v soukromé sféře, kterou odhalil květnový report společnosti ADP (jen 179 tisíc nových pozic, čekalo se přes 200 tisíc), ani nečekaně hluboký schodek obchodní bilance (47,2 miliardy USD). Vše spěje ke čtvrtečnímu zasedání ECB a páteční komplexní zprávě z pracovního trhu v USA. Index S&P 500 v průběhu dne stanovil své nové intradenní maximum na 1 928,63 bodu a na konci obchodování vykázal růst o 0,19 % na 1 927,88 bodu. Dow přidal 0,09 % na 16 737,47 bodu a Nasdaq posílil o 0,41 % na 4 251,64 bodu. V mínusu zakončily pouze sektory energetiky a telekomunikací, nejvíce se naopak dařilo odvětvím spotřebního zboží a zdravotní péče. V rámci indexu Dow se nejvíce dařilo akciím firem Travelers, DuPont a McDonald's, nejvíce naopak ztrácely United Technologies, General Electric a Cisco Systems. Index volatility amerických akcií VIX narostl o necelá dvě procenta na 12,08 bodu. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů pokračovaly v růstu, který trvá od začátku týdne, a na konci obchodní seance se zastavily na 2 60 %.

Béžová kniha: Ekonomický růst zrychlil ve všech 12 regionech USA, které sleduje americká centrální banka

Tak přece jeden argument pro korekci na americkém akciovém trhu

Jak stárne akciový býk: 5 grafů

2. Evropské akcie ve středu mírně ztratily, čeká se na čtvrteční rozhodnutí ECB

Investoři na evropských trzích zvažovali některá důležitá makrodata, vše ale spěje ke čtvrtečnímu "dnu D", kdy Evropská centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky. HDP eurozóny v prvním čtvrtletí podle očekávání mírně vzrostl, podnikatelská aktivita v Evropě ale v květnu expandovala pomaleji, než očekávali analytici. Britský index FTSE 100 ve středu odepsal 0,26 % na 6 818,63 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,06 % na 4 501 bodů a německý DAX mírně vzrostl o 0,07 % na 9 926,57 bodu. Nejvíce klesly ceny akcií automobilek.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v květnu 53,2 bodu (duben: 53,1 bodu, odhad: 53,5 bodu)

3. Pražská burza ve středu klesla, dolů ji táhly ČEZ i NWR

Nedařilo se především akciím NWR, které oslabily o 5,36 % na 10,60 Kč. Nejvíce se obchodovalo s akciemi Telefóniky C.R., které zlevnily o 0,51 % na 293 Kč. Oslabovaly i akcie ČEZ, jež ztratily 0,67 % na 589 Kč. Rostla naopak cena cenných papírů Erste Group Bank, které nakonec zpevnily o 0,2 % na 697 Kč. Zobchodovaly se akcie za 421 milionů Kč, což je pod průměrem 711 milionů Kč.

PPF nebude usilovat o stažení akcií Telefóniky z burzy, termín platnosti nabídky odkupu podílů minoritních akcionářů možná prodlouží

4. Očekávané události

Nejsledovanější bude zasedání Evropské centrální banky, která zřejmě rozhodne o dalším uvolnění měnové politiky. Většina analytiků oslovených agenturou Reuters čeká snížení základní sazby, která je od listopadu na minimální úrovni 0,25 %. ECB by podle analytiků měla snížit i depozitní sazbu, která by se tak z nynější nuly dostala poprvé do záporu. Znamenalo by to, že komerční banky by za své krátkodobé úložky přebytečných peněz u ECB musely platit. Snížení sazeb by ale mělo být vzhledem k jejich nynější velmi nízké úrovni pouze nepatrné, v rozsahu 0,10 až 0,15 procentního bodu, shodují se analytici. V USA se očekává zveřejnění tržeb maloobchodních řetězců a jako každý čtvrtek týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 300 tisíc nových). V Evropě rozhoduje kromě ECB o nastavení měnové politiky i Bank of England. Francie zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti (ILO; odhad 1Q2014: 10,3 %, 4Q2013: 10,2 %). V Německu budou oznámeny průmyslové objednávky (odhad duben: +4,6 % meziročně a +1,4 % meziměsíčně, březen: +1,5 % meziročně a -2,8 % meziměsíčně). Za celou eurozónu přijdou čísla o maloobchodních tržbách (odhad duben: +1,2 % meziročně a +0,0 % meziměsíčně, březen: +0,9 % meziročně a +0,3 % meziměsíčně). Maloobchodní tržby budou zveřejněny i v ČR, kde se k nim přidá ještě statistika obchodní bilance. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs: Růstu ziskových marží amerických firem nemusí být konec

Podle americké banky je předčasné mluvit o tom, že ziskové marže amerických firem dosáhly vrcholu. Pokles marží někteří analytici považují za důkaz blížící se korekce.

Potíže na obzoru: Ziskové marže začaly klesat

6. Ruský Home Credit zavře 200 poboček, propustí 1 400 lidí

Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB) do konce prvního pololetí v Rusku zavře 200 poboček a propustí 1 400 zaměstnanců. V rozhovoru s tamním listem Vedomosti to řekl generální ředitel banky Ivan Svítek. HCFB patří do skupiny kolem českého finančníka Petra Kellnera a v Rusku patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů. V letošním prvním čtvrtletí banka poprvé ve své historii vykázala ztrátu.

7. Vítek získá většinu v bývalé Orco Germany. Je čtvrtým nejbohatším Čechem

Český podnikatel Radovan Vítek se dohodl na ovládnutí německé realitní společnosti GSG Group, která se donedávna jmenovala Orco Germany. Vítek vloží do GSG Group svůj 100% podíl ve firmě CPI Group a za něj dostane 2,47 miliardy nových kmenových akcií GSG. Jeho podíl v GSG se tím zvýší na zhruba 85 % z dosavadních asi 25 %, uvedla německá firma podle agentury Reuters. Podle letošního žebříčku časopisu Forbes se Vítek řadí na čtvrté místo mezi nejbohatšími Čechy. S majetkem ve výši 1,4 miliardy dolarů se zařadil za Petra Kellnera (11 miliard USD), Andreje Babiše (2,4 miliardy USD) a Karla Komárka (1,6 miliardy USD).

8. Evropská komise předpokládá, že Litva přijme euro od ledna 2015

ECB oznámila, že Litva splňuje kritéria pro přijetí eura. O vstupu země do eurozóny se bude jednat na summitu 26. a 27. června. Návrh komise musí ještě potvrdit členské státy. Litva bude devatenáctou z celkem 28 zemí Evropské unie, která přijme euro, měnu spojovanou v posledních letech i s ekonomickými potížemi EU.

9. Šéf ČEZ Beneš: Vláda rozhodne o jaderných projektech do konce roku

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš prohlásil, že vláda do konce roku rozhodne o dalším směřování jaderné energetiky v ČR. Podle něj se musí stanovit, kolik reaktorů má být postaveno a kde mají stát. Stejně tak musí být jasné, jak se bude dostavba financovat. Beneš také prohlásil, že ČEZ neplánuje žádný nový byznys na Balkáně.

10. Český HDP vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 % a překonal odhady

Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost v 1. čtvrtletí meziročně o 2,5 % a v mezičtvrtletním srovnání o 0,4 %. Předběžný odhad zveřejněný 15. května předpokládal pouze 2% meziroční růst. Analytici v průměru čekají celoroční růst ekonomiky o 2,5 % a více. "Pozitivní je, že je oživení založeno na širokých základech. Meziroční růst povzbudily všechny hlavní složky poptávky, tedy soukromá i vládní spotřeba, investice a export," uvedl analytik z UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Zveřejněná čísla vypadají velmi dobře, roste spotřeba domácností, fixní investice, vládní výdaje i vývozy. Ale skutečným důvodem, proč HDP roste (ano, HDP, nikoli životní úroveň), jsou jen a jen vývozy," nesouhlasí tak úplně hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Proč?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ateliérový byt na vrcholu Woolworth Building se bude prodávat za rekordních 110 milionů USD

Kdysi nejvyšší budova světa ležící na dolním Manhattanu bude mít těsně pod vrcholkem devítipatrový ateliérový byt v hodnotě 110 milionů USD. Horní patra 57poschoďové budovy promění developer Alchemy Properties na 34 luxusních bytů. V úplně špičce věže bude devítipatrový ateliér s úchvatným výhledem na město. Podle agentury Bloomberg by mělo jít o nejdražší byt na Manhattanu v ceně 110 milionů USD. Prodávat se začne letos na podzim a k nastěhování bude v roce 2016.

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
před 7 minutami

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
před 44 minutami

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
před hodinou

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
před hodinou

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
10:41

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
10:14

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla na nový rekord. Index podnikatelského klimatu Ifo se...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
09:40

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
09:39

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení