4 chyby při investování za hranicemi
|

4 chyby při investování za hranicemi

Investoři se často ostýchají pustit se do mezinárodního investování. Mají strach, že cizokrajné firmy neznají, stejně jako nemají povědomí o stavu ekonomiky a politiky zemí, v nichž tyto společnosti působí. Regionální diverzifikace také už dnes není tím, čím bývala před lety, když korelace mezi akciovými trhy celosvětově roste. I tak se ale stále vyplatí sebrat odvahu a se svým akciovým portfoliem za hranice zavítat. Stačí se vyvarovat čtyř hrubek.

Trhy Světové akcie Diverzifikace investic Regiony

Pokud se necítíte na investice přímo na zahraniční burze, můžete pro začátek zvolit mezinárodní expozici prostřednictvím investice do zavedené nadnárodní korporace, jejíž produkty jsou vám dobře známé. Další možností je vsadit na regionálně zaměřený fond, s nímž vám odpadne i výběr jednotlivých akcií. Například burzovně obchodované fondy (ETF) nabízejí způsob, jak snadno získat diverzifikovanou zahraniční expozici.

Investoři ale často dělají při mezinárodním investování školácké chyby. Jaké pasti na vaše portfolio mohou číhat za hranicemi rozvinutých trhů?

1. Ekonomika není akciový trh

Prosperující ekonomika negarantuje býčí trh s akciemi a růst cen akcií neznamená růst ekonomiky. Ekonomický růst může urychlit vzestup mezd, který na druhé straně tlačí na firemní marže. Nízké marže nejsou pro akcie dobré, čínský příklad mluví za vše.

Stabilní ekonomický růst je v pořádku, příliš rychlý růst ale může podnítit inflaci. Reakcí na ni může být rozhodnutí centrální banky zvýšit sazby, jejichž růst je negativní pro akcie.

Ekonomiky rostoucí rychlým tempem obvykle potřebují příliv kapitálu, aby tempo růstu udržely. Zředění trhu kvůli emisi nových akcií se může odrazit na výnosech z akciového investování.

Vládní reformy, které zlepšují dlouhodobý ekonomický výhled, mohou krátkodobě způsobit potíže velkým hráčům na akciovém trhu. Mexiko je toho dobrým příkladem - antimonopolní reformy prezidenta Enriqueho Peni Nieta by mohly dlouhodobě nastartovat investice a snížit ceny spotřebitelům. Pravděpodobně ale sníží zisky největším firmám, jejichž akcie jsou zastoupeny na mexickém trhu.

Sentiment a valuace hrají velkou roli. Slušné akciové výnosy mohou přinést i slabé ekonomiky, pokud začne být sentiment až příliš negativní. Řecko se mohlo pochlubit nejvyšším výnosem akcií v Evropě v roce 2012 navzdory skutečnosti, že bylo pátým rokem v recesi a přežívalo jen díky dvěma záchranným injekcím. Naproti tomu index emerging markets vykazoval vysoké valuace začátkem roku 2013, nakonec ale podal podprůměrný výkon, protože vysoká očekávání investorů nebyla naplněna.

2. Jaké firmy tvoří index?

Jak bylo zmíněno v úvodu, pro investory-nováčky je vhodným způsobem regionální diverzifikace ETF zaměřený na vybranou zemi. Ale pozor, možná s ETF nebo podílovým fondem vybrané země nezískáváte tolik diverzifikace, kolik byste čekali. Některé akciové trhy mohou mít příliš velkou váhu některého ze sektorů. Například přes 40 % titulů ze španělských a čínských akciových trhů pochází ze sektoru financí, švýcarský akciový trh má zase přes třetinu akcií v sektoru zdravotní péče.

Některé akciové trhy jsou malé, a proto jejich indexu dominuje jen jedna nebo několik velkých firem. Stane se vám pak, že máte radost z investice do indexového fondu, ale v reálu držíte jen hrstku společností.

Zejména v rozvíjejících se ekonomikách s méně vyspělými akciovými trhy mají zpravidla v indexech velkou váhu státní podniky. Takovéto firmy mohou být neefektivní nebo "honit politické body" a neohlížet se příliš na zájmy akcionářů. Státní podnik může podléhat regulacím cenové politiky, která drží uměle nízké ceny pro spotřebitele či omezuje korporátní zisky.

Některé akciové trhy jsou oceněny nízko plným právem. Například ruský trh býval nějakou dobu atraktivně ohodnocený, nicméně velká váha energetik ve spojení se slabým právním prostředím přispěla k dlouhodobému diskontu.

3. Kurzy měn hrají roli

Měnová expozice je součástí diverzifikačních výhod mezinárodního investování. Je ale potřeba zvážit několik faktorů:

  • Měnové otázky mohou mít velký dopad na výnosy. Například v roce 2013 Nikkei 225 nabídl v japonských jenech 54,9% výnos, dolarově ale jen 30,6% vzhledem k 17,6% znehodnocení jenu vůči dolaru.
  • Tam, kde lze výrazné změny v měnovém vývoji očekávat, je na místě zajištění. Vhodnou volbou jsou fondy s měnovým zajištěním, které dávají investorům možnost expozice na akciovém trhu a odstraňují vliv pohybu kurzu měny (redukují dopad měnových výkyvů na výnosy).

Slabá domácí měna je argumentem pro mezinárodní investování (za zahraniční výnosy inkasujete po převodu zpět do své měny více peněz). Zahraniční měnová expozice může působit jako diverzifikace, stejně tak ale může smazat výnosy portfolia přítomností investic, které se mohou vyvíjet odlišně v reakci na jiné tržní a geopolitické podmínky.

4. Americké nadnárodní korporace nejsou synonymem pro mezinárodní investice

Americké nadnárodní korporace mohou přinášet mnohé benefity, jako jsou transparentní daňový systém a harmonizované účetní standardy, konzistentnější dividendová politika nebo potenciálně vyšší ziskové marže díky vyspělému obchodnímu modelu. Přece jen je ale nelze jednoduše zaměňovat s expozicí na mezinárodních trzích.

Akcie nadnárodních korporací mají tendenci do velké míry kopírovat vývoj ostatních amerických akcií a i přes mezinárodní zaměření jim stále velký podíl zisku plyne ze Spojených států. Pokud tedy chcete diverzifikovat mimo americký trh, hledejte akciové indexy, které nejsou tak silně korelované s Amerikou.

Dalším problémem nadnárodních korporací je to, že jsou často zvyklé měnovou expozici zajišťovat, takže se s nimi připravíte o měnovou diverzifikaci.

Nadnárodním korporacím se také nemusí dařit na cílových trzích stejně dobře jako místním firmám vlivem kulturních a místních odlišností. Ne každý preferuje americké značky a některé globální firmy složitě přizpůsobují své produkty zahraničním trhům.

Americký podíl na světovém akciovém trhu klesá, takže investování do amerických multinacionálních firem znamená přehlížení příležitostí v jiných regionech. Když se podíváte na světový HDP, dominují neamerické země.

Pozicemi v akciích velkých globálních hráčů se navíc připravíte o small caps, které bývají mnohem více napojeny na podmínky místních trhů. Mezinárodní small caps mají ještě nižší korelaci s americkým akciovým trhem než jejich větší konkurenti.

Podíl USA na světovém akciovém trhu a HDP
Zdroj: Charles Schwab
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
před hodinou

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
před hodinou

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice