Co musíte ráno vědět (6. června)
|

Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě i Spojených státech, jaké zbraně v boji proti pádu eurozóny do deflace vytasil šéf ECB Mario Draghi a kterým výrokem proti sobě Morgan Freeman poštval velkou část americké populace? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po zasedání ECB posílily. S&P 500 a Dow vystoupaly na nové rekordy

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování posilovaly, povzbuzeny rozhodnutím Evropské centrální banky přistoupit k novým opatřením na podporu ekonomiky eurozóny. Indexy S&P 500 a Dow se dostaly na nové rekordy a nakonec si připsaly nová zavírací maxima. Index Dow nakonec posílil o 0,57 % na 16 833,40 bodu, S&P 500 přidal 0,62 % na 1 939,77 bodu a Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 295,29 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce se přitom dařilo odvětvím průmyslu, technologií a financí. Index volatility VIX spadl o více než 2 % na 11,83 bodu. Výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů klesly o 2 bazické body na 2,58 %. Z makrodat ze Spojených států přišla pouze dílčí statistika z trhu práce, podle které počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 31. května vzrostl o 8 tisíc na 312 tisíc.

S býkem roste chuť. Analytici se indexu S&P 500 nad 2 000 bodů nebojí

Představí Amazon v polovině června svůj vlastní mobilní telefon?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po krocích ECB převážně zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek podpořeny rozhodnutími Evropské centrální banky převážně zdražily. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 v první polovině obchodování stagnoval, po zveřejnění výsledku zasedání ECB a následných slovech jejího šéfa Maria Draghiho ale vystřelil nahoru a posílil o necelé procento. ECB dále snížila úrokové sazby a představila další opatření na podporu evropského hospodářství včetně cíleného dodání likvidity evropským bankám (TLTRO). Britský FTSE 100 sice oslabil o 0,08 %, německý DAX ale vzrostl o 0,21 %, francouzský CAC 40 přidal 1,06 % a panevropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,90 % na 3 267,05 bodu. Největší zisky si připsaly akcie automobilek a cenné papíry ze sektoru stavebnictví a odvětví služeb. Zaostaly naopak finanční tituly a sektor spotřebního zboží. Euro na výsledek zasedání ECB zareagovalo prudkým oslabením z 1,361 EUR/USD až pod 1,352 EUR/USD, poté ale ztráty smazalo a kolem 18.00 se obchodovalo poblíž 1,632 EUR/USD.

Kritika inflace: Chrání bohaté a ubližuje chudým

Anketa: Letní (ne)pohoda aneb Povolený doping a rizika, která budou v létě hýbat trhem

3. Pražská burza ve čtvrtek vzrostla, akcie NWR ale po výprodeji poprvé v historii uzavřely pod 10 korunami

Index PX vzrostl o 0,36 % na 1 029,59 bodu. Největší zisk si připsaly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,69 % a po dvou měsících uzavřely nad 700 korunami na 708,80 Kč. Přes procento zdražily i akcie pojišťovny VIG (+1,58 %) a o necelé procento vzrostla cena akcií mediální společnosti CME (+0,91 %) nebo energetické společnosti ČEZ (+0,66 %). Akcie AAA Auto na burze RM-SYSTÉM v souvislosti s pokračujícími spekulacemi o možném brzkém prodeji firmy zdražily o 11,36 % na 65,70 Kč. Přes šest procent naopak odepsaly akcie uhelné společnosti NWR, které tak vůbec poprvé uzavřely pod 10 korunami na 9,90 Kč. Miroslav Frayer z Komerční banky upozornil na slova finančního ředitele NWR Marka Jelínka, který sice očekává vzestup cen uhlí, nicméně je podle něj těžké odhadnout konkrétní časový horizont. Jelínek podle svých slov zároveň nemá velká očekávání ohledně cen energetického uhlí. K plánu na restrukturalizaci dluhu, který společnost zveřejnila v pondělí, Jelínek podle Frayera uvedl, že pevně věří v dohodu s akcionáři. Kolem čtyř procent ztratily cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (-4,29 %) a zhruba o procento a půl klesla cena akcií Komerční banky (-1,63 %).

ČS: Červnová strategie pro české akcie

Cena evropského uhlí na burze klesla nejníže za pět let

4. Očekávané události

Německo v pátek zveřejní údaje o průmyslové výrobě (odhad duben: +2,7 % meziročně a +0,4 % meziměsíčně, březen: +3 % meziročně a -0,5 % meziměsíčně) a obchodní bilanci (odhad duben: přebytek 15,1 miliardy eur, březen: přebytek 16,4 miliardy eur). Výsledky dubnové obchodní bilance přidají i Francie (odhad: schodek 5 miliard eur, březen: schodek 4,9 miliardy eur), Velká Británie (odhad: schodek 8,6 miliardy liber, březen: schodek 8,478 miliardy liber) a Česká republika (březen: přebytek 49,1 miliardy Kč), která doplní ještě údaje o průmyslové výrobě (březen: +8,7 % meziročně) a stavební výrobě (březen: +12,8 % meziročně). Švýcarsko posléze na trhy pošle květnový index spotřebitelských cen (odhad: +0,1 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně, duben: +0,0 % meziročně a +0,1 % meziročně) a Řecko přidá údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí letošního roku (4Q2013: -1,1 % meziročně). Ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat údaje o květnové nezaměstnanosti (odhad: celková míra nezaměstnanosti 6,4 %, nových míst mimo zemědělství 213 tisíc, v soukromé sféře 215 tisíc, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, duben: 6,3 %, 288 tisíc, 273 tisíc, +0,0 %) a dubnových spotřebitelských úvěrech (odhad: růst o 16 miliard USD, březen: 17,529 miliardy USD). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka v boji proti deflaci přitvrzuje, znovu snížila úrokové sazby a oznámila další podpůrné programy

ECB na červnovém zasedání snížila hlavní úrokovou sazbu o 10 bazických bodů na 0,15 %. Depozitní sazbu snížila poprvé v historii do záporného teritoria na -0,10 % a refinanční sazbu snížila na 0,40 % z 0,75 %. Snížení depozitní sazby se víceméně očekávalo, v průzkumu finanční televize CNBC to předpokládalo 52 % dotázaných analytiků. Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi oznámil brzké zahájení dvou kol cíleného dodání likvidity bankám (TLTRO), zrušení sterilizace odkupu státních dluhopisů a urychlení příprav programu na odkup strukturovaných dluhopisů krytých aktivy (ABS). Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Červnové zasedání ECB v kostce

Britská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %

6. ČR: Maloobchodní tržby v dubnu meziročně vzrostly o 6 % (březnová data revidována na +5,1 % z +5,2 %)

Tržby v českém maloobchodě v dubnu včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy reálně klesly o 0,1 % meziměsíčně a meziročně očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 4,9 %. Na meziročním růstu tržeb bez očištění o 6 % se podílel zvýšený prodej jak v motoristickém segmentu, tak v maloobchodě. Ve čtvrtek to uvedl Český statistický úřad. "Meziroční růst maloobchodních tržeb byl ovlivněn zejména prodejem v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, který se zvýšil o deset procent," sdělili pracovníci ČSÚ. Tržby za počítačová a komunikační zařízení dokonce vzrostly nejvíce za posledních šest let, konkrétně o 28,4 %.

7. G7: Energetická bezpečnost je prvořadou geopolitickou otázkou

Energetická bezpečnost je geopolitickou otázkou prvořadého významu, shodli se ve čtvrtek v Bruselu lídři vyspělých ekonomik ze skupiny G7. Po schůzce to novinářům řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Připomněl také, že energetická problematika úzce souvisí s otázkou ochrany klimatu. "Čím méně budeme závislí na fosilních palivech, která někdy pocházejí z problematických částí světa, čím více budeme spoléhat na obnovitelné nebo své vlastní zdroje, tím lepší bude zajištění našich dodávek," poznamenal Barroso na tiskové konferenci.

8. Cena evropského uhlí na burze klesla nejníže za pět let

Evropské ceny uhlí na promptním trhu klesly ve čtvrtek nejníže za pět let. Cena uhlí s dodáním do přístavů v Amsterodamu, Rotterdamu a Antverpách (ARA) v červnu se snížila až na 70,15 dolaru za tunu, což bylo nejníže od října 2009, uvedla agentura Reuters. Slabá poptávka po energiích po celé Evropě pak přispěla i k poklesu dalších energetických trhů na minima za několik let. Cena uhlí je nyní 45 % pod svým vrcholem z prvního čtvrtletí 2011. Ceny uhlí v posledních několika měsících stabilně klesají kvůli omezené poptávce po energiích v celé Evropě způsobené mírnými teplotami a globálnímu nadbytku dodávek uhlí.

9. Mezinárodní měnový fond snížil výhled růstu čínské ekonomiky pro rok 2015 na 7 % a vyzval zemi k prosazování dalších reforem

Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek snížil svůj odhad ekonomického růstu Číny na příští rok na 7 % z dosavadních 7,3 %. Fond také Čínu vyzval, aby nepřijímala další opatření na stimulaci ekonomického růstu, a místo toho se více soustředila na snížení finančních rizik. Ve svém hodnocení MMF převážně vyjádřil důvěru ve zdraví druhé největší ekonomiky světa, zdůraznil však, že by Peking měl zapracovat na reformách, které by napravily některé ekonomické nerovnováhy, včetně "mírně podhodnoceného" jüanu.

10. Nizozemská banka ING potvrdila přípravu IPO své evropské pojišťovací divize NN

Nizozemská banka ING Groep potvrdila, že připravuje primární nabídku akcií (IPO) své evropské pojišťovací divize NN Group. Banka chce v rámci emise, která by měla proběhnout nejpozději do konce letošního roku, prodat minoritní podíl velkým investorům. V dalších fázích plánuje snížit svůj podíl do konce příštího roku na méně než 50 % a do konce roku 2016 by neměla vlastnit již žádné akcie NN. Generální ředitel ING Ralph Hamers nicméně naznačil, že by celý proces mohl být mnohem rychlejší. Firma by podle něj akcie NN mohla při příznivých podmínkách na trzích uvést do oběhu již "během jednoho až dvou měsíců".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Odvolávání se na barvu pleti je jen výmluva, tvrdí Freeman

Populární americký herec Morgan Freeman se v rámci propagace svého vědeckého pořadu Skrz červí díru dostal i k poněkud vážnějšímu tématu. Moderátor televize CNN Don Lemon se ho zeptal, zda si myslí, že o distribuci bohatství rozhoduje i rasová příslušnost. "V žádném případě. My dva jsme toho jasným důkazem," odpověděl okamžitě herec známý například z role trestance Ellise "Reda" Reddinga ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank. "Když člověk po něčem touží, stačí se na to upřít a svého cíle dosáhne. Odvolávání se (na barvu kůže) je pro mě jen výmluvou," neváhal dodat. Tím na svoji osobu ale strhl obrovskou lavinu kritiky, která mu kromě jiného vyčítá, že pro své bohatství přestává vidět skutečný stav věcí.

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
před hodinou

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
před hodinou

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice