Když většina trhu straší růstem cen ropy, uvažujte o poklesu
|

Když většina trhu straší růstem cen ropy, uvažujte o poklesu

Trh s ropou nedávno zažíval rally. Po týdnu konsolidace však nyní stále více hrozí, že mu dojde dech. Krize v Iráku sice neskončila, ale klíčová ropná zařízení zůstávají nedotčena. Pozornost trhu se tedy nesoustředila na možné riziko přerušení dodávek, ale na informace, které by v důsledku mohly vést ke zvýšení dodávek. Severomořská ropa Brent a americká ropa WTI se tak ocitly v pozici, kdy u nich může dojít k cenové korekci.

Ropa Geopolitická rizika Libye Ropa WTI Ropa Brent

Irácký ministr ropy mezitím prohlásil, že během nadcházejících měsíců očekává pokračující zvyšování ropné produkce. Kurdistánská regionální vláda v severním Iráku navíc do konce roku plánuje zvýšit svůj export. Využitím nově vybudovaného ropovodu do Turecka by se současná denní produkce o objemu 200 tisíc barelů měla zvýšit na 400 tisíc barelů za den.

Současně došlo ke zvýšení produkce v Libyi na 300 tisíc barelů za den. To je dáno jednak tím, že rafinerie zvýšily tempo produkce, a jednak tím, že konečně došlo ke znovuotevření ropného přístavu Hariga na východě země.

Vlny protestů ze strany členů státní ochranky, milic a kmenových zástupců vedly k tomu, že se produkce Libye za poslední rok hluboce propadla z původních 1,6 milionu barelů za den na současné minimum. Situace v Libyi představovala v tomto období jednu z největších geopolitických obav a byla i důvodem pro to, že se průměrná cena ropy Brent, sloužící jako světové měřítko pro ceny ropy, letos místo 105 USD za barel pohybovala na hladině 109 USD za barel.

K výše zmíněným událostem se ještě přidala zpráva, že vláda USA udělila dvěma společnostem povolení k vývozu ultralehké ropy, známé jako kondenzát. To vedlo ke spekulacím, že se vláda možná chystá zrušit 40letý zákaz vývozu surové ropy. Tyto domněnky se sice nakonec nepotvrdily, avšak toto rozhodnutí i tak povede ke zvýšení amerického exportu rafinovaných ropných produktů, která povolen je.

Kondenzát je primárně produktem těžby ropy z břidlic. Ta se po vytěžení zahřívá, aby se z ní odstranily některé plynné příměsi. Přestože jde jen o velmi lehkou úpravu, stačí to na to, aby mohl být výsledný produkt označován jako rafinovaný, tudíž vhodný na vývoz. Toto ještě dále navýší celosvětové zásoby a pomůže USA částečně snížit městnání ropných zásob. To bylo způsobeno rapidním zvýšením produkce ropy na rekordní hodnoty od 70. let 20. století, zejména těžbou z břidlicových polí.

Ropa WTI má nadále podporu, avšak investoři budou dávat pozor na to, zda nedojde k propadu zpět pod hranici 105 USD za barel. To by mohlo signalizovat případné další oslabení, zpočátku směrem k hodnotě 102,70 USD za barel, poté až na 101,60 USD za barel.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice