Vysoká hra fotbalových patriotů: V Brazílii jde o peníze až v první řadě, říká expert. Český fotbal si s úspěchy musí počkat na náhodu
|

Vysoká hra fotbalových patriotů: V Brazílii jde o peníze až v první řadě, říká expert. Český fotbal si s úspěchy musí počkat na náhodu

Fotbalu nadále vládnou bohatí. Vrcholící šampionát signalizuje, že by se k nim mohla brzy přiřadit i největší ekonomika světa. Spojené státy totiž zasáhla fotbalová horečka, která by mohla vytrvat, říká zakladatel portálu plejer.cz Petr Nosálek. Připomíná přitom, že součástí prvního pokusu o to naučit Američany milovat "soccer" byla i newyorská nabídka za Františka Veselého, z níž by jeho mateřská Slavia žila celých šestnáct let.

Sport Světová ekonomika Rozhovor

Před mistrovstvím světa se hodně mluvilo o brazilské ekonomice nebo třeba o tom, kolik které mužstvo stojí. Pohlédneme-li zpět, nakolik byl letošní šampionát o penězích?

Podobně jako každý jiný. Mně se přitom, když se ptáte takto, hned vybaví nehezké slovo "produkt". Z pohledu televizního diváka jde o fantasticky balený produkt. A diváků jsou přitom stovky milionů, odhaduje se, že mistrovství světa v Brazílii bude mít rekordní sledovanost, že ho budou sledovat až tři miliardy lidí. Byť nemám FIFA ani brazilský organizační výbor příliš v lásce, odvedly skvělou práci.

Jak tento produkt napříště ještě vylepšit? Hodně se mluví o chybách rozhodčích. Je právě to nyní ten nejslabší článek?

Jde asi o nejkritičtější místo, slabiny ve verdiktech rozhodčích byly do očí bijící. Pro mě byl takovým sumarizujícím okamžikem neuznaný gól Bosny a Hercegoviny v zápase proti Nigérii, když šlo o postup ze skupiny. Kvůli jednomu chybnému verdiktu, který v záznamu viděl celý svět, jela Bosna předčasně domů. I proto si myslím, že je tu prostor – a nejen prostor, ale i povinnost – zavést ve větší míře nejrůznější technologie, které rozhodčí nenahradí, ale pomohou jim v přesnějším a objektivnějším rozhodování.

Čtyři týmy, které se dostaly do semifinále, reprezentují velké nebo silné ekonomiky. Může vůbec v současnosti ve světě fotbalu uspět někdo jiný?

Myslím si, že rovnice "silná ekonomika rovná se silný tým a obecně dobrý fotbal" platí beze zbytku. To je naprosto zákonité, o čemž svědčí i jednotlivé národní ligy. Pravda, reprezentace dané země nakonec může být mimo tento vzorec. Anglická Premier League, španělská La Liga a italská Serie A jsou například ekonomicky silné a je tam hodně cizinců. Domácí hráči tak často nedostávají příležitost, což je v současnosti problém Anglie. Přesto je logické, že se do semifinále dostaly ekonomicky významné a silné země. Jiný výsledek se podle mě v dohledné době ani nedá očekávat.

Nejsilnější ekonomikou jsou Spojené státy. Letos jejich tým naznačil, že třetí pokus o nastartování kvalitní soutěže v zemi se asi daří. Budou napříště USA patřit k favoritům?

Je to dost dobře možné. V současnosti probíhá třetí pokus o to, aby soccer zapustil v Americe kořeny, a jde o pokus zdaleka nejúspěšnější a nejzajímavější. V roce 1975 se to zkoušelo poprvé – objevila se profesionální soutěž a vznikl tým Cosmos New York, který přitáhl Pelého a Beckenbauera. Dokonce i František Veselý dostal v roce 1976, kdy jsme vyhráli mistrovství Evropy v Bělehradě, nabídku. Šlo o takové peníze, že by z nich Slavia Praha, jeho mateřský klub, vyžila do roku 1992. František Veselý tehdy říkal, že by do New Yorku přeplaval i s rodinou na zádech, ale komunisti mu toto angažmá nepovolili.

Druhý pokus byl spjat s mistrovstvím světa ve Spojených státech v roce 1994.

Ano, tehdy se opět objevila Major League Soccer, která předtím zkrachovala. Podle mě šlo o úspěšný pokus, pokud se zaměříme na samotný šampionát. Dodnes jde o mistrovství s nejvyšší návštěvností (letošní Brazílie se zařadí na druhé místo), na zápas v průměru přišlo šedesát devět tisíc diváků. Po mistrovství nicméně liga opět začala skomírat, dokonce to vypadalo, že nepřežije. Nicméně přežila a myslím si, že díky současnému šampionátu dostala hodně výraznou povzbuzující injekci.

Letošní výkony brankáře Tima Howarda, kterého prezident Obama v žertu nominoval na ministra obrany, tedy zajistí, že fotbal už nevykoření, že se stane v USA stálicí?

Nasvědčují tomu i čísla. Osmifinálový zápas Spojených států sledovalo pětadvacet milionů televizních diváků. Ve Washingtonu byly fanouškovské zóny, kde zápasy sledovaly desetitisíce lidí. A v Chicagu na stadionu sledovalo na velké obrazovce duel Ameriky s Německem šedesát tisíc lidí. I zprávy, které chodí od odborníků z USA, svědčí o tom, že se Amerika tentokrát chytne, že fotbal přestane být dívčím školním sportem a hrou pro padavky, protože pro ty správné chlapy je přece americký fotbal.

Do hry tedy zřejmě vstoupí další silná ekonomika. Co to znamená pro Česko, poměrně malou zemi a ekonomiku? Můžeme pravidelně konkurovat třeba Nizozemsku?

Použil jste velmi důležité slovo, a to "pravidelně". Myslím si, že pravidelně ani dlouhodobě nejsme schopni ani s nejlepším stavem své ekonomiky konkurovat západním zemím. Jsme schopni občas dosáhnout zajímavého výsledku, ale bohužel i toto "občas" je spojeno spíše s nějakou náhodou, s defenzivní taktikou, postupy na penalty a podobně. Je to nejen kvůli ekonomickým podmínkám, ale i morálnímu klimatu v českém fotbale. Ani jedno neslibuje, že se v příštích letech dočkáme lepších výsledků.

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
17:16

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba