Burzovní kalendář (14. 7. - 18. 7. 2014)
|

Burzovní kalendář (14. 7. - 18. 7. 2014)

Po týdnu mírného zlevňování akcií a poloprázdného makroekonomického kalendáře se investoři a obchodníci mohou opět chopit zbraní. Ostrý start výsledkové sezóny, projevy Janet Yellenové v Kongresu, řada zásadních makrodat z celého světa a na pražské burze mimo jiné novinky ohledně restrukturalizačního plánu v podání NWR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

15/7 Maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, bez aut +0,6 %, bez aut a benzínu +0,5 %, květen: +0,3 %, +0,1 %, +0,0 %)

15/7 Index průmyslové aktivity oblasti New Yorku (Empire State; odhad červenec: 17 bodů, červen 19,28 bodu)

15/7 Dovozní a vývozní ceny (odhad červen meziměsíčně: vývoz +0,2 %, dovoz +0,4 %, květen: v obou případech +0,1 %)

15/7 Podnikové zásoby (odhad květen meziměsíčně: +0,6 %, duben: +0,6 %)

15/7 Projev Janet Yellenové v Senátu

16/7 Index výrobních cen (finální poptávka; odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, bez jídla a energií +0,2 %, květen: -0,2 %, -0,1 %)

16/7 Průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: +0,6 %)

16/7 Index cen domů NAHB (odhad červenec: 51 bodů, červen: 49 bodů)

16/7 Projev Janet Yellenové v Komisi Sněmovny reprezentantů pro finanční služby

16/7 Veřejné vystoupení Richarda Fishera (dallaský Fed) o měnové politice

16/7 Béžová kniha - zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky

17/7 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení (odhad červen: 1,026 milionu staveb, 1,038 milionu povolení, květen: 1,001 milionu staveb, 0,991 milionu povolení)

17/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 304 tisíc nových)

17/7 Index aktivity filadelfského Fedu (odhad červenec: 16,9 bodu, červen: 17,8 bodu)

17/7 Veřejné vystoupení Jamese Bullarda (Fed v St. Louis) o ekonomice a měnové politice

18/7 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad červenec: 83 bodů, červen: 82,5 bodu)

18/7 Předstihové ukazatele (odhad červen meziměsíčně: +0,5 %, květen: +0,5 %)

Americké trhy v pátek sice mírně vzrostly, za celý týden však klesly a vykázaly nejhorší propad za měsíc. Investoři pouze vlažně zareagovali na první zběžné výsledky hospodaření a pokles cen ropy způsobil v závěru týdne propad energetických firem. Obchodníci vstřebávali hospodářská čísla Wells Fargo, která oznámila tržby mírně nad odhady a sdělila, že americká ekonomika oživuje, ale její tržby z hypoték klesly o 39 %.

Index Dow za celý týden oslabil o 0,73 %, S&P 500 odepsal 0,9 % a Nasdaq se propadl o 1,57 %. Index volatility VIX narostl o 17 %, ale stále zůstává na velice nízké úrovni. Klesly výnosy 10letých dluhopisů, a to z 2,63 % na 2,52 %.

"Ve čtvrtek index S&P 500 otestoval zónu 1 950, v níž je i 20denní klouzavý průměr. Když je trh překoupený, jeho mírné prolomení je přirozené. Stejná situace byla i v polovině května. Jestliže hladina 1 950 ustojí i další nápor medvědů, získá statut silného supportu. Index se pak pravděpodobně zabydlí v novém úzkém rozpětí 1 950 až 2 000. Obchodování v těsném rozpětí se ostatně v první polovině roku stalo tradicí, tak proč by neměla pokračovat i v druhém pololetí? Další support je v zóně 1 925, kde byla minima v polovině června a je zde 50denní klouzavý průměr. Následuje důležitý support na předchozí rezistenci a psychologické hladině 1 900," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Devět z deseti analytiků vnímá signály blížící se korekce. Tentokrát mezi ně patří i optimističtí býci. V horším případě již začíná medvědí trh. Ke slovu se opět dostává Marc Faber, který už několik let předpovídá výrazný propad trhů. Pokud ten chlap obchoduje a investuje podle svých katastrofických scénářů a prognóz, tak nevím, z čeho platí účty."

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.

V novém týdnu se vyhlašování hospodářských výsledků firem rozběhne naplno. Pro nejbližší období to pravděpodobně bude hlavní katalyzátor dalšího vývoje cen akcií. "K hodnotě 2 000 chybí indexu S&P 500 jen 1,6 %, na žádný let vzhůru to ale nevypadá. Moc nevěřím, že index proletí metou 2 000 bodů bez zastavení. Fenoménem letošního roku je zatím úzké obchodní rozpětí, ať už jen mezi 1 950 a 2 000, nebo v širším pojetí mezi 1 900 a 2 000," pokračuje Košťál.

Wells Fargo je první velkou americkou bankou, která zveřejnila hospodářské výsledky. Příští týden ji budou následovat Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Bank of America.

Obecně se očekávání ohledně výsledků za druhý kvartál mírně zlepšují. "To trochu zvyšuje riziko zklamání," uvedl Bruce McCain, stratég z Key Private Bank. "V prvním kvartálu se všechno svedlo na tuhou zimu, nyní se čeká výrazné zlepšení. Při současných valuacích musejí firmy opravdu předvést solidní čísla."

Podle známého investora a komentátora Jima Cramera by měly v úterý například JPMorgan nebo Intel oznámit solidní výsledky, sama JPMorgan ale předpokládá výrazný propad příjmů z obchodování s dluhopisy, důležitým tématem může být i nemoc šéfa firmy Jamieho Dimona. Od Yahoo! Cramer očekává nějaké informace k IPO čínské společnosti Alibaba. Ve středu bude doufat v to, že Bank of America odhalí hospodaření ve druhém kvartálu bez chyb, negativních revizí předchozích údajů a dalších soudních sporů. Ve čtvrtek se bude čekat například na čísla Googlu, v pátek pak Cramer předpokládá, že jak General Electric, tak Honeywell oznámí navýšení dividend, aby podpořily ceny svých akcií.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července
Které americké a evropské firmy představí výsledky hospodaření za druhý kvartál…

Vedle výsledkové sezóny budou mít investoři možnost inspirovat se i dalšími údaji. Hned v pondělí by například jak Boeing, tak Airbus mohly aktualizovat počty objednávek svých letadel. V průběhu celého týdne pak nebude nouze o čerstvá makrodata.

Z těch domácích budou zásadní maloobchodní tržby, průmyslová výroba a index spotřebitelské důvěry. Smíšený obrázek v uplynulých měsících nabízí realitní trh, bedlivě sledované proto budou zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení. Dále se čeká, že trh práce potvrdí krátkodobou stabilitu a dlouhodobé zlepšování (nových žádostí o podporu by mělo být opět jen těsně nad 300 tisíc). Globální, tedy i americký trh pak bude čekat, jak se ve druhém čtvrtletí dařilo čínské ekonomice.

Pro akciový trh je v posledních měsících velice podstatná úroveň sazeb v americké ekonomice. Trochu dvojsečný výhled nabídla naposledy Goldman Sachs, která sice snížila výhled růstu výnosů 10letých státních dluhopisů (kvůli horšímu stavu ekonomiky, než se čekalo), ale naopak předpokládá dřívější zahájení cyklu zvyšování sazeb Fedu (3Q2015). K tomu navíc zvýšila cílovou cenu indexu S&P 500 pro konec roku na 2 050 bodů (12měsíční cílovou cenu dokonce na 2 075 bodů). Investoři se s tímto názorem musejí nějak poprat, ignorovat Goldman Sachs v případě vývoje sazeb ale může být krátkozraké, má totiž velice dobrou statistiku svých předpovědí v této oblasti a mimořádně čilé vztahy s americkou administrativou.

V této souvislosti zásadní mohou být slova Janet Yellenové, předsedkyně Fedu, během jejích vystoupení v Senátu a Sněmovně reprezentantů. Poslední tisková konference Yellenové dodala trhům býčí impulz, protože ekonomka neváhala a označila růst inflace spíše za výsledek "humbuku" na trhu a také dobrá čísla z amerického trhu práce hodnotila spíše opatrně. Obrázek svého vidění stavu americké ekonomiky pak shrne centrální banka ve středu v pravidelné Béžové knize, v níž se investoři již postupně učí rozlišovat míry oživení hospodářství na mírné, postupné, pozvolné, tlumené a podobně. Obecně se ale čeká další potvrzení zlepšení stavu ekonomiky po nepříznivém vývoji v prvním kvartálu.

Geopolitická rizika se nepřestávají přelévat po světové mapě. V posledním týdnu se vyostřila situace na Blízkém východě, kde Izrael silným vojenským protiúderem zareagoval na raketové útoky Hamásu. Na Ukrajině se bojuje, vláda hlásí úspěchy při dobývaní východních území z rukou proruských separatistů. Trh s ropou zatím relativně klidně sleduje pokračující střety v Iráku, riziko zapojení dalších zemí včetně Íránu zatím nevnímá jako reálné. Situace na všech zmíněných frontách se ale může měnit velice rychle a vyvolávat turbulence na trzích a vyšší volatilitu.

BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš!
Ne, BTFATH není testovací text pro titulek. To je anglická, ne úplně slušná…
Bublina, nebo férové ocenění akcií? Jak se to vezme
Americké akcie jsou podle mnohých příliš drahé, rekordní hodnoty indexů jsou…
Až budete žít stovky let, možná uvěříte: Hotovost není král!
Akcie svým výkonem za posledních více než 200 let porážejí veškerou klasickou…
Německo - USA 4:0. Nejde o fotbal, ale o ekonomiku
Jak dopadá klání dvou gigantů na ekonomickém poli?

Evropa

14/7 Projev Maria Draghiho v Evropském parlamentu

14/7 Eurozóna - průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: -1,2 %, duben_ +0,8 %)

15/7 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad červen meziročně: +0,3 %, květen: +0,5 %)

15/7 Spojené království - index spotřebitelských cen (odhad červen meziročně: +1,6 %, květen: +1,5 %)

15/7 Spojené království - index cen domů

15/7 Veřejné vystoupení šéfa Bank of England Marka Carneyho

15/7 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW (odhad červenec očekávání: 30 bodů, červen: 29,8 bodu)

16/7 Eurozóna, Itálie - obchodní bilance

16/7 Spojené království - celková míra nezaměstnanosti (odhad květen: 6,5 %, duben: 6,6 %)

17/7 Eurozóna - index spotřebitelských cen (odhad červen meziročně: +0,5 %, květen: +0,5 %, jádrová odhad červen: +0,8 %, květen: +0,8 %)

18/7 Eurozóna - běžný účet (odhad květen: 25 miliard EUR, duben: 21,5 miliardy EUR)

Uplynulý týden byl pro evropské akcie ztrátový. FTSE 100 odepsal přes 2,5 %, CAC 40 3,41 % a DAX 3,42 %. Regionální Stoxx Europe 600 oslabil o 3,27 %. Největší ztráty zaznamenal portugalský PSI 20, který ve čtvrtek spadl na devítiměsíční minimum kvůli obavám o odolnost portugalského bankovního sektoru.

Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích si připomeňte ZDE.

Portugalská centrální banka a tamní premiér v pátek ujistili investory i střadatele, že problémy kolem finančního ústavu Banco Espírito Santo (BES) neohrožují stabilitu finančního systému, vklady ani solventnost této banky. Obavy ohledně finančního zdraví holdingových firem rodiny Espírito Santo, která banku založila, ve čtvrtek rozkolísaly světové trhy. V pátek se ale situace zklidnila. Banco Espírito Santo je největší bankou v Portugalsku. V nadcházejícím obchodním týdnu bude ale podle makléře Martina Loose z brokerjetu ČS obava z finanční nestability Portugalska přetrvávat, což by mohlo vést k další negativní reakci trhu.

V novém týdnu čeká Evropu vedle již bohužel tradičních témat (Ukrajina) mnoho zajímavého. Vedle řady makrodat, z nichž nejdůležitější bude inflace za celou eurozónu, jsou to vystoupení některých "velkých" mužů evropské (měnové) politiky.

V pondělí v Evropském parlamentu o ekonomice zemí eura promluví Mario Draghi. Od ECB trhy čekají v dohledné době spuštění programu odkupů aktiv po vzoru kvantitativního uvolňování amerického Fedu, banka ale zatím podporuje ekonomiku "pouze" rekordně nízkými sazbami a několika dalšími opatřeními na podporu trhu s úvěry v Evropě (TLTRO). Ve středu o mezinárodním významu eura ve Frankfurtu promluví Benoît Cœuré z ECB.

Spíše brzký začátek zpřísňování měnové politiky se naopak čeká na britských ostrovech, kde tamní ekonomika příjemně překvapuje a některé sektory, například ten realitní, vykazují známky nebezpečného přehřívání. Guvernér Bank of England Mark Carney promluví v úterý. Ve stejný den v Evropském parlamentu bude hlasováno o nominaci Jeana-Clauda Junckera na post předsedy Evropské komise (což mimochodem Britům leží v žaludku).

Výsledková sezóna v Evropě začne jen několika prvními nesmělými vlaštovkami. Ve čtvrtek to budou SAP a Novartis, v pátek Volvo nebo Ericsson. Dopad na obchodování ale bude mít spíše politika, rizika v bankovním sektoru na jihu eurozóny i v Německu (Commerzbank i Deutsche Bank čelí hrozbě pokut za porušování amerických sankcí) a situace na Ukrajině. Stejně jako v případě USA je potřeba zmínit také čínská makrodata, která v polovině týdne mohou změnit výhled obchodování v celém jeho zbytku.

Asie a emerging markets

14/7 až 15/7 Summit BRICS

14/7 Čína - přímé zahraniční investice

14/7 Japonsko - průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: +0,5 %, duben: -2,8 %)

14/7 Indie - index spotřebitelských cen

15/7 Austrálie - zápis ze zasedání centrální banky

15/7 Japonsko - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

16/7 Čína - HDP (odhad 2Q2014 meziročně: +7,4 %, 1Q2014: +7,4 %)

16/7 Čína - maloobchodní tržby (odhad červen meziročně: +12,4 %, květen: +12,5 %)

16/7 Čína - průmyslová výroba (odhad červen meziročně: +9 %, květen: +8,8 %)

16/7 Čína - fixní investice v městských oblastech (odhad červen meziročně: +17,2 %, květen: +17,2 %)

16/7 Brazílie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

18/7 Čína - ceny domů

Proč se (ne)bát stínového bankovnictví a co čekat od evropské…
Zásadní rozdíl mezi tradičním a stínovým bankovnictvím spočívá ve zdrojích,…

Česká republika

14/7 Běžný účet (odhad květen: -9 miliard Kč, duben: -11,42 miliardy Kč)

16/7 Index výrobních cen (odhad červen meziročně: +0,0 %, květen: -0,1 %)

Akcie na pražské burze za uplynulý týden lehce stouply o 0,2 % na 960,54 bodu. Největší pokles postihl akcie deveoperské firmy Orco. Naopak největší růst vykázaly akcie telekomunikační společnosti O2 C.R.

"Druhý prázdninový týden poznamenalo vyhrocení situace mezi Izraelem a hnutím Hamas a nesplacení kupónu u krátkodobého dluhu Espírito Santo Int., která je významným akcionářem druhé největší portugalské banky. Situace způsobila krátkodobý růst výnosů vládních dluhopisů některých zemí jihu eurozóny, což následně vedlo k prodejnímu tlaku na evropských bankách. V pátek se nicméně emoce zmírnily a evropské trhy se postupně stabilizovaly," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Největší pokles zaznamenalo Orco, jehož akcie přišly o téměř deset procent na 12,80 Kč. Orco v týdnu oznámilo, že zahajuje proces stažení svých akcií z pražské burzy. Důvodem jsou nízké objemy obchodů a náklady spojené se zařazením na burze a zveřejňováním informací. Akcie společnosti se budou nadále obchodovat na burzách v Paříži a ve Varšavě.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie O2 C.R., které posílily o 6,9 % na 287 Kč. "Po oznámení výsledku povinného odkupu jsme očekávali prodejní tlak akcionářů neuspokojených v povinné nabídce. To se i stalo, nicméně od poloviny týdne se na trhu našel poměrně agresivní kupec, který cenu podpořil," upozornil Lávička. Firma úspěšně spustila ve spolupráci s firmou T-Mobile první sítě LTE.

V novém týdnu se čeká na to, jak dopadla nabídka NWR současným akcionářům a věřitelům. Firma se chce restrukturalizovat za podmínek, které jsou mimořádně nevýhodné pro současné akcionáře (naředí to jejich podíl asi na 4 %). Většina trhu věří, že k dohodě dojde. V opačném případě hodlá NWR prodat některé své dceřiné firmy včetně OKD. Firma v týdnu oznámila ceny uhlí na třetí kvartál.

Co si o akciích NWR aktuálně myslí portfoliomanažer z ING IM Jiří Hrabal?

Nadále pod tlakem byly v týdnu akcie rakouské Erste Group Bank, která varovala před vysokou čistou ztrátou kvůli aktivitám v Maďarsku a Rumunsku. Páteční posílení o více než 2 % mohlo být pouze technickým pullbackem, šéf firmy Treichl ale jistě doufá, že jde o zastavení, nebo rovnou změnu trendu.

Na zdraví! Erste zahajuje pokrývání akcií Stock Spirits s nákupním…
Akcie výrobce alkoholických nápojů mají pode analytiků z Erste zhruba +16%…
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR