Nejlepší a nejhorší předpovědi posledních 30 let
|

Nejlepší a nejhorší předpovědi posledních 30 let

Na finančním trhu se to prognostiky jen hemží. Většinou oplývají buď extrémním sklonem k optimismu, nebo naopak k pesimismu. Právě kvůli tomu téměř žádný z nich nepředpověděl finanční krizi. Když ale vypukla, otočili o 180 stupňů a katastrofu viděli za každým rohem. Akciové trhy si to přitom v té době namířily na cestu k novým maximům.

Krize Názory analytiků Investiční a ekonomický výhled

Nejlepší z nejlepších:

1. Robert Shiller: Splasknutí bubliny natřikrát

Všechno vypadalo v polovině 90. let růžově, když začal světu vládnout nový fenomén zvaný World Wide Web. Dělal z lidí milionáře a miliardáře rychleji, než byste stihli říci dotcom. Ekonom z Yalu Robert Shiller ale už ve své slavné knize Irrational Exuberance z roku 2000 správně "větřil", že Pets.com spolu se zbytkem digitálního Divokého západu čeká kolaps. O pět let později připravil druhé vydání knihy s předpovědí znehodnocení nemovitostí. Do třetice, v roce 2007 upřesnil predikci kolapsu amerického realitního trhu následovaného finanční panikou. V roce 2013 se dočkal Nobelovy ceny za ekonomii.

2. Meredith Whitney: Samá toxická aktiva v Citi

Na začátku finanční krize byla Whitney jen málo známou analytičkou ve společnosti Oppenheimer. V době, kdy se bankovní kolaps rozvinul do plné síly, se stala superstar Wall Street. Po té holce, co nakonec otevřela vlastní firmu, byla velká poptávka. Během podzimu 2007 totiž prohlásila, že by Citigroup měla snížit dividendu, aby se vypořádala s miliardami ztrát z toxických aktiv. Své výroky doplnila pesimistickými predikcemi týkajícími se bank a ekonomiky. Jakmile kolaps na trhu nekvalitních hypoték a největší zpomalení ekonomiky od dob Velké deprese propukly, stala se Whitney mediální hvězdou.

3. Nouriel Roubini: Nevyhnutelný krach trhu s nekvalitními hypotékami

V projevu k MMF v září 2006 varoval Dr. Zkáza před blížícím se krachem trhu. "V současnosti se obávám, že splasknutí nemovitostní bubliny, jaké jsme zatím nikdy nezažili, způsobí rozsáhlejší problémy bankovního systému. Začne to finančními institucemi poskytujícími subprime hypotéky, které se již potýkají s problémy kvůli růstu nesplácení úvěrů a bankroty. Pak se problémy přelijí do ostatních bank a finančních institucí po celých Spojených státech." Když se ale podíváme na chybovost Roubiniho předpovědí, rozhodně to nebude nízké číslo. Nicméně stejný osud postihne většinu takovýchto finančnických superstar.

4. Elaine Garzarelli: Černá vize

Přestože to už je 27 let, neměla by tato dáma v ohlédnutí se za historií moderní prognostiky chybět. V době rally akciového trhu v roce 1987 byste pesimistickou predikci našli jen u jediného investičního doporučení z Wall Street. Jeho autorkou byla analytička Elaine Garzarelli, která tehdy pracovala pro Shearson Lehman Brothers. Považovala trh nadhodnocený o 35 % a měla velmi špatný pocit z jeho vyhlídek.

V pozdějším rozhovoru pro Fortune vylíčila, jak nesvá se cítila z velké pozornosti, kterou jí média po zveřejnění legendární predikce předcházející Černému pondělí věnovala. "Několik týdnů nato jsem publikovala negativní komentář a trh ten samý den spadl o 120 bodů. Ve Wall Street Journal napsali, že jsem pohnula trhem já. To už na mě bylo příliš mnoho pozornosti a tlaku. Ani tak ale krach nezměnil způsob, jakým se dívám na trhy. Dodalo mi to sebevědomí, že indikátory, o které se opírám, jsou vypovídající a že se jich mohu držet."

Traduje se, že se Garzarelli stáhla do ústraní poté, co opustila Lehman Brothers začátkem 90. let. Není to ale pravda. Pokračovala v řízení společnosti spravující aktiva a prezentovala dále své předpovědi, tentokrát (správně) optimistické.

5. John Paulson: Největší obchod

Paulsonovu sázku proti hypotéčnímu trhu zvěčnil až Gregory Zuckerman v roce 2010 v knize The Greatest Trade Ever. Přestože Paulson nebyl ve svém skepticismu ohledně nekvalitních hypoték osamocen, jeho 15miliardová kořist z tohoto obchodu ho proslavila.

Komu dalšímu se s predikcemi dařilo?

  • Mark Haines ze CNBC předpověděl dno trhu v březnu 2009.
  • George Soros v roce 1992 shortoval britskou libru.
  • Peter Schiff předpověděl finanční krizi v roce 2006.
  • David Tepper se svou "Tepper Rally" na CNBC začal v září 2010 (důvěřovat Fedu se v tomto případě vyplatilo).

Nejhorší z nejhorších:

1. I Whitney se často plete

Whitney si mnohdy užívala více slávy, než by si zasloužila. Dokonce i během svých nejlepších dní ke konci první dekády nového tisíciletí se umisťovala na spodních příčkách v žebříčku úspěšnosti akciových analytiků podle Fortune. V roce 2007 na 1 205. místě z celkových 1 919 a v první polovině roku 2008 na 919. místě z 1 917. Všechny ty oslavy jejího predikčního talentu se nakonec ukázaly jako přehnané. Koncem roku 2010 byla hostem show na CNBC, kde dluhopisovému trhu vzkazovala, že 50 až 100 defaultů municipálních dluhopisů způsobí ztráty v řádu stovek miliard, což okamžitě zahýbe trhy. Nakonec se ukázalo, že obava byla neopodstatněná.

V své dosti přehlížené knize z roku 2013 Fate of the States: The New Geography of American Prosperity protestovala proti tomu, aby se její jméno stalo synonymem pro katastrofy. Toho podle všeho docílila - nyní je její jméno synonymem pro hodně nepovedené predikce.

2. Cohen: Krize? Jaká?

Málokomu z tržních expertů se podařilo předpovědět finanční krizi. Těžko byste ale asi hledali tak významnou osobnost v oboru, jakou byla analytička Abby Joseph Cohen, která šéfovala strategiím Goldman Sachs. Cohenová stanovila přehnaně optimistickou cílovou cenu 1 675 bodů pro index S&P 500 do konce roku 2008. Neviděla, jak se jí vše hroutí před očima. Akciový trh skončil na 903,25 bodu, což představovalo 37% propad a 46% odchylku od cílové ceny Cohenové. Ten samý rok ji Goldman Sachs vyměnili za Davida Kostina a přesunuli ji na pozici senior investičního stratéga, takže má šanci na nápravu reputace.

3. Helikoptéra Ben

Šéf Fedu Ben Bernanke je nyní s programy kvantitativního uvolňování považován skoro za zachránce světa, ale jeho přehlédnutí nebezpečnosti nekvalitních hypoték jednoznačně prohloubilo tržní debakl. V projevu 28. března 2007 dokázal, jak daleko může popírání blížící se krize dojít. "Přestože neklid na trhu s nekvalitními hypotékami způsobil vážné finanční problémy jednotlivcům a rodinám, důsledky pro vývoj nemovitostního trhu jako celku jsou méně patrné," vysvětlil Bernanke. "Dopady problémů s nekvalitními hypotékami na ekonomiku a finanční trhy by již měly být započítány. Zejména hypotéky kvalitních dlužníků a hypotéky s fixní sazbou všech druhů dlužníků nadále podávají dobrý výkon s nízkými podíly delikvence."

Výrok se záhy ukázal jako tragicky krátkozraký. Fed nakonec musel s ministerstvem financí spustit bilionové záchranné programy pro sektory finančnictví, pojišťovnictví nebo automobilového průmyslu, které usnadnily oživení (ač ukrutně pomalé), jež pokračuje dodnes.

Kdo další se "sekl"?

  • Charles W. Kadlec: Index Dow měl vystoupat do roku 2020 na 100 000 bodů podle jeho knihy z roku 1999. Ale Kadlec má ještě 6 let čas.
  • Marc Faber, Peter Schiff a další zarytí medvědi bojují proti trhu po celou dobu rally od minim z března 2009.
  • Whitney Tilson s predikcí z roku 2004, že Google bude pro investory velkým zklamáním.
Zdroj: CNBC
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika