Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2014)
|

Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2014)

Naplno se rozjíždí výsledková sezóna. V USA zveřejní údaje o hospodaření v 2Q2014 Apple, Microsoft nebo Coca-Cola, v Evropě Unilever nebo Credit Suisse. V Česku zahájí výsledkovou sezónu Unipetrol. Trhy budou bedlivě sledovat také dění na východní Ukrajině. Z makrodat zaujmou především předběžné indexy nákupních manažerů nebo americká inflace.

Investiční a ekonomický výhled

USA

21/7 až 25/7 Výsledková sezóna (Apple, Microsoft, Coca-Cola, Boeing, McDonald's, Verizon, AT&T, Facebook)

21/7 Index aktivity chicagského Fedu

22/7 Index spotřebitelských cen (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen +0,4 %, meziročně: +2,1 %, květen +2,1 %)

22/7 Prodeje existujících domů (odhad červen: 4,97 milionu, květen: 4,89 milionu)

22/7 Index cen domů FHFA (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, duben: 0 %)

22/7 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad červenec: 5,5 bodu, červen: 3 body)

23/7 Žádosti o hypotéky (předchozí -2,6 %)

24/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 304 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc nových)

24/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH; odhad červenec: 57,5 bodu, červen: 57,3 bodu)

24/7 Prodeje nových domů (odhad červen: 480 tisíc, květen: 504 tisíc)

24/7 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červenec: 6 bodů, červen: 6 bodů)

25/7 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad červen +0,4 %, květen: -1 %)

Americké akcie především díky pátečnímu návratu optimismu za uplynulý týden posílily. Dow vzrostl o 0,9 %, když se nejlépe dařilo akciím Johnson & Johnson. S&P 500 posílil o 0,52 % v čele s technologickými a zdravotnickými firmami. Nasdaq vzrostl za týden o 0,36 %.

"Čtvrteční pokles o 1,2 % v pátek vystřídal růst o 1 %. Nervozita na trhu je patrná, ale k výprodeji zřejmě chybí správný důvod. Na grafu indexu S&P 500 je sice vidět dvojitý vrchol, ale otestování hladiny 2 000 je na spadnutí. Negativní výhled a volání po korekci ze strany analytiků se opět ukazuje jako fungující býčí signál," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy budou v novém týdnu ovlivňovat především dvě věci - výsledková sezóna a geopolitické napětí. Po pádu malajsijského letadla na Ukrajině začali sice investoři panikařit, již v pátek se však uklidnili, protože si uvědomili, že konflikt dále neeskaluje. Jakékoli další zhoršení se však může na trzích velmi rychle projevit. Je vidět, že investoři začínají být na vyhrocující se dění citlivější. Situace kolem sestřeleného letadla je nepřehledná, světoví lídři žádají okamžité vyšetření situace, separatisté s podporou Ruska však znemožňují vyšetřovatelům přístup k troskám.

Další vývoj trhu lze predikovat i z indexu volatility VIX. V posledních 22 případech, kdy index vyskočil o 30 % nebo více (to se stalo ve čtvrtek právě kvůli pádu malajsijského letadla), posílil index S&P 500 během následujícího týdne v průměru o 0,77 %.

Pokud nepřeváží geopolitické problémy, bude mít v dalších dnech hlavní slovo výsledková sezóna. Údaje o hospodaření v 2Q2014 zveřejňuje přes 100 firem z indexu S&P 500. Na řadě jsou velká jména - v úterý například Coca-Cola, McDonald's a technologičtí obři Microsoft a Apple. U Microsoftu bude zajímavé sledovat komentář k masivnímu propouštění, které firma oznámila minulý týden. Společnost má opustit 18 000 lidí především z Nokie, kterou firma nedávno převzala.

U Applu se tradičně bude čekat na jakoukoli zmínku o nových produktech. Očekávané jsou informace o iPhonu 6. Čeká se, že přístroj s větším displejem spatří světlo světa koncem září. Podle odhadů agentury Bloomberg by měl Apple zvýšit upravený zisk na akcii meziročně o 15 % na 1,23 USD a tržby o 7 % na 37,88 miliardy USD. Microsoftu by měl zisk na akcii klesnout na 0,61 centů na akcii a tržby vzrůst na 23 miliard USD.

Tím ale výčet zajímavých výsledků nekončí. O den později přijdou na řadu Boeing, AT&T nebo Facebook, ve čtvrtek General Motors či Starbucks. Odhady všech výsledků si můžete prohlédnout ZDE.

Výsledková sezóna je především díky bankám zatím poměrně úspěšná a dále podporuje trhy v růstu. Velké množství amerických firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Z indexu S&P 500 je to zatím 57 % firem, na úrovni zisku dokonce 64 %.

Co si o výsledkové sezóně myslí hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban?

Z amerických makrodat zaujmou čísla o inflaci, údaje o prodejích domů nebo předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

12 akciových tipů od muže, který umí trefit jackpot
Leon Cooperman, zakladatel více než 10miliardového hedgeového fondu Omega Advisors, na středeční konferenci Delivering Alpha představil 12 aktuálních investičních tipů.
Co vám Janet Yellenová neřekne aneb Proč je status quo neudržitelný, v několika grafech
Trhy rostou, americká ekonomika oživuje, Fed v čele s Janet Yellenovou stále pumpuje peníze do systému a všichni jsou zdánlivě spokojení. Jenže tato situace musí jednou skončit. I kdyby rostla ekonomika USA ještě rychleji, nestíhá vykompenzovat růst úrokových plateb ze zvyšujícího se dluhu.
Když se řekne akcie, většina si představí ty americké. USA ale nedrží primát, jinde se obchoduje aktivněji
S tržní kapitalizací okolo 24 bilionů USD je americký akciový trh s přehledem největší na světě. Podíl hodnoty zobchodovaných akcií na celkové tržní kapitalizaci ale řadí Ameriku například až za země jako Japonsko a Itálie, ve vedení jsou trhy v Číně a Turecku.
11 ekonomických mýtů, které přežívají argumentům navzdory
Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, se v osmé kapitole knihy "Pragmatic Capitalism" zabývá všeobecně přijímanými ekonomickými koncepty, které jsou mylné a velmi nebezpečné pro vnímání finančního světa. Sekce s názvem "Economic And Monetary Myths That Persist" identifikuje 11 zavádějících tvrzení o ekonomice a finančním systému.

Evropa

21/7 až 25/7 Výsledková sezóna (Credit Suisse, GlaxoSmithKline, Roche, Unilever, Air France-KLM, Danone)

21/7 Německo - index výrobních cen (odhad červen meziměsíčně: 0 %, meziročně: -0,7 %, květen meziměsíčně: -0,2 %, meziročně: -0,8 %)

23/7 Francie - indikátor podnikatelského klimatu (odhad červen: 98, květen: 98)

23/7 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

23/7 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (FLASH; odhad červenec: -7,5)

24/7 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ve službách a celkový (FLASH; odhad červenec: Německo služby 54,5 bodu, průmysl: 51,9 bodu, Francie služby: 48,2 bodu, průmysl: 48 bodů, eurozóna služby: 52,7 bodu, eurozóna průmysl: 51,7 bodu)

24/7 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: 0,3 %, květen: -0,7 %)

24/7 Itálie - maloobchodní tržby (odhad červen meziročně: 1 %, květen: 2,6 %)

25/7 Německo - index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,9 bodu, červen: 8,9 bodu)

25/7 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad červenec: 109,4 bodu, červen: 109,7 bodu)

25/7 Spojené království - HDP v 2Q2014 (odhad: +0,8 % mezikvartálně a +3,1 % meziročně)

Za uplynulý týden se index DJ EuroStoxx 50 udržel mírně v zisku, posílil o 0,23 %. Až do středy se obchodování na evropských trzích neslo v relativně klidném duchu. Tento vývoj však zásadním způsobem narušily čtvrteční události. Prvním varováním bylo rozhodnutí Evropské unie a Spojených států amerických uvalit na Rusko další hospodářské sankce. Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek, která je zároveň druhým největším producentem zemního plynu v Rusku, a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Druhým šokem bylo pro trhy sestřelení civilního letadla Boeing 777 malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou.

Žádný obrovský nápor makrodat se v novém týdnu nečeká, nicméně vyjdou některé údaje, které by mohly napovědět více o míře oživení evropské ekonomiky. Ekonomika eurozóny sice oživuje, nadále ji ale sužuje vysoká nezaměstnanost a zadlužení. Země eura navíc potřebují pokročit ve strukturálních reformách. Finanční trhy jsou tak nyní "možná až příliš optimistické", varovala v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. "Dobrou zprávou je, že evropská ekonomika se zotavuje z krize. Důvěra se zlepšila a finanční trhy jsou naladěny optimisticky. Možná až příliš optimisticky," řekla dále na konferenci v Paříži.

Sledované budou ve středu spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů v hlavních evropských zemích. V pátek vyjdou dva důležité indexy v Německu. Půjde o index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,9 bodu, červen: 8,9 bodu) a index podnikatelské nálady Ifo (odhad červenec: 109,4 bodu, červen: 109,7 bodu). Z německé ekonomiky přitom v poslední době přicházejí horší čísla, která hovoří o zpomalení růstu. Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červenci dále zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 27,1 bodu z červnových 29,8 bodu, očekával se pokles na 28,2 bodu. Hodnocení současné situace se propadlo na 61,8 bodu z červnových 67,7 bodu, očekával se pokles na 67,4 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo - index klesl na 48,1 bodu z 58,4 bodu.

Zajímavý bude zápis z jednání Bank of England. Její šéf Mark Carney již naznačil, že by úroky mohly začít růst dříve, než se očekávalo. V tom by mohla britskou centrální banku podpořit i data z ekonomiky. Inflace ve Spojeném království v červnu nečekaně zrychlila. Tempo růstu spotřebitelských cen se zvýšilo na 1,9 % meziročně z květnových 1,5 %, očekával se jen 1,6% růst. Inflace je tak nejvyšší od letošního ledna. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po květnovém poklesu o 0,1 %. V pátek potom Spojené království uveřejní údaje o HDP za 2Q2014.

I v Evropě už se rozjela výsledková sezóna. V týdnu investory čekají čísla o hospodaření za 2Q2014 od švýcarské banky Credit Suisse, koncernu Unilever nebo výrobce mléčných výrobků Danone.

Zajímavé bude sledovat další vývoj kolem bank v Portugalsku. Portugalské úřady vyšetřují podnikatelské impérium rodiny Espírito Santo, která je hlavním akcionářem finančního domu Banco Espirito Santo. Agentuře Reuters to v pátek sdělila portugalská prokuratura. BES má nyní problémy a investoři mezitím chystají žalobu kvůli nesplaceným dluhům jedné z firem patřících do propojené sítě holdingových společností Espírito Santo.

Do vývoje trhů bude také dále výrazně promlouvat situace na východní Ukrajině.

A jak vidí další obchodní týden makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Asie, Austrálie a emerging markets

23/7 Austrálie - index spotřebitelských cen

24/7 Japonsko - obchodní bilance

24/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

24/7 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by
Připravované utažení monetárních kohoutů podrazí nohy zlatu, z Íránu začnou do Evropy proudit ropa a plyn, což oslabí pozici Moskvy, a prezidentce Brazílie se krutě vymstí sázka na populistickou fotbalovou kartu. I tyto faktory by mohly zanedlouho zahýbat globálními trhy. Nasvědčují tomu signály, které by vám během letní pohody neměly uniknout.
Deset firem, které kontrolují skoro celý svět
Téměř všechny významné značky na světě kontroluje hrstka korporací. Podívejte se, jak je vše propojené se vším.
Proč se nevyhneme obchodování s vodou. Možná i celkem drsnému
Půda, voda a vzduch jsou tři základní složky nezbytné pro existenci pozemského života. Ne všech je ale na naší planetě dostatek. S dýchatelným vzduchem nejsou s výjimkou vysoce industriálních oblastí problémy, v případě půdy a vzduchu to ale neplatí. Díky tomu se tyto komodity stávají stále častěji předmětem zájmu investorů. Zatímco na nedostatku půdy lze již dnes jejím nákupem poměrně jednoduše vydělat, voda na své cestě na finanční trhy bude muset překonat ještě hodně překážek. Přesto se někteří odborníci domnívají, že před sebou má "modré zlato" zářnou budoucnost.

Česká republika

21/7 Pegas Nonwovens - valná hromada

23/7 Unipetrol - hospodářské výsledky za 2Q2014

24/7 Spotřebitelská důvěra

Za uplynulý týden klesl hlavní index pražské burzy PX o 1,71 %.

Týden byl na důležité zprávy z ČR chudý. Největší růst zaznamenaly akcie uhelné společnosti NWR, které po zprávách o pokračující restrukturalizaci podstatně posílily během prvních dvou obchodních dní, ale ve zbytku týdne oslabovaly. Firma nejprve v pondělí oznámila změnu vlastnických podílů svých majitelů, v úterý potom podrobnosti ke schvalování plánu restrukturalizace. Do pátku se NWR dohodla s 84 % držitelů zajištěných dluhopisů a s 65 % držitelů nezajištěných dluhopisů. V pátek předtím skončilo období, kdy věřitelé za schválení plánu získali úrokový bonus ve výši 0,25 % nominálu. Dohoda však musí být schválena 75 % obou skupin věřitelů. Analytici nicméně očekávají, že k dohodě nakonec dojde. Cenné papíry těžařské firmy tak za týden přidaly 12 % a byly na burze nejvýkonnější.

Nejhorší výkon byl naopak k vidění u cenných papírů developera Orco, které zlevnily o 3,9 %. Bez kurzotvorných zpráv zaostaly také akcie pojišťovny VIG (-3,7 %), z hlavních titulů mírně oslabily cenné papíry ČEZ (-0,8 %) a za výkonem z předchozího týdne zaostaly akcie O2 C.R. (-1,7 %). Obě banky stály na opačných stranách spektra, když Erste posílila o 0,6 %, zatímco Komerční banka 3,4 % ztratila.

Pegas Nonwovens pořádá v pondělí mimořádnou valnou hromadu, na které by se měl schválit nový manažerský akciový program a možnost navýšení kapitálu.

V novém týdnu zahájí i pražská burza výsledkovou sezónu za 2Q2014. Čísla o hospodaření odhalí ve středu Unipetrol.

Ve čtvrtek potom bude zveřejněna spotřebitelská důvěra, jinak je týden chudý na makrodata.

Všichni věří, že se NWR s věřiteli dohodne. Pro akcie to však nic dobrého neznamená
Dohodne se nakonec uhelná NWR s věřiteli a uskuteční restrukturalizaci? A dá se na akciích NWR ještě vydělat? To jsou dvě otázky, které teď trápí investory. Na první pohled se zdá, že na obě se dá odpovědět "ano". Což ale neznamená, že to s firmou dopadne dobře.
Fotbalové MS Fortuně pomohlo. Investoři mohou být jejími výsledky příjemně překvapeni
Letošní rok bude pro české sázkaře zřejmě rekordní. Z toho samozřejmě mohou těžit i akcie společnosti Fortuna, které se obchodují na pražské burze. Sázkaři u Fortuny prosázeli na fotbalové MS půl miliardy korun. Co si o akciích Fortuny v tomto světle myslí analytici?
NWR: Korunový titul může posílit klidně o desítky procent
Akcie NWR jsou nyní jen pro velice odvážné investory. Podle portfoliomanažera Jiřího Hrabala z ING Investment Management jde ovšem v případě úspěšné restrukturalizace společnosti titul zajímavou příležitostí s potenciálem zhodnocení o desítky procent.
Britská ekonomika ve druhém kvartálu podle předběžných dat vzrostla o…
před 10 minutami

Britská ekonomika ve druhém kvartálu podle předběžných dat vzrostla o 0,3 %

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 0,3 % mezikvartálně. Analytici hodnotu...
Spojené království HDP Hospodářský růst
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek…
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek…
před 25 minutami

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek zasedání Fedu

Asijské akciové trhy v polovině pracovního týdne uzavřely smíšeně. Investoři sledovali růst cen ropy, výsledkovou...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Spotřebitelská důvěra v červenci stoupla na 106,7 bodu ze 106…
před 40 minutami

Itálie: Spotřebitelská důvěra v červenci stoupla na 106,7 bodu ze 106,4 bodu v červnu

Italská spotřebitelská důvěra v červenci vzrostla na 106,7 bodu z červnových 106,4 bodu (odhad: 106,2 bodu). Stoupl i...
Itálie Spotřebitelská důvěra
Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro
Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro
před hodinou

Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro

Základní místo v energetickém mixu Česka by do budoucna měla mít jaderná energetika. Instalované kapacity...
Česká republika Energetika Jaderná energetika
Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %
Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %
před hodinou

Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,2 procenta z...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Španělské maloobchodní tržby v červnu stouply více, než se čekalo
09:05

Španělské maloobchodní tržby v červnu stouply více, než se čekalo

Tržby španělských maloobchodníků v červnu zaznamenaly meziroční růst o 2,5 %. Po květnovém růstu o 2,8 % (revidováno...
Španělsko Maloobchod Tržby
Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti
Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti
09:00

Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti

Čína hodlá převést všechny velké státní podniky na společnosti s ručením omezeným anebo na akciové firmy ještě do...
Čína
Spotřebitelská důvěra ve Francii v červenci klesla na 104 bodů ze 108…
08:45

Spotřebitelská důvěra ve Francii v červenci klesla na 104 bodů ze 108 bodů v předchozím měsíci (odhad: 108 bodů)

Hodnota z předchozího měsíce byla desetiletým maximem a stálo za ní vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských...
Francie Spotřebitelská důvěra
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
včera v 22:00

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
včera v 18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
včera v 18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
včera v 17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
včera v 17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
včera v 16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra