Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2014)
|

Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2014)

Naplno se rozjíždí výsledková sezóna. V USA zveřejní údaje o hospodaření v 2Q2014 Apple, Microsoft nebo Coca-Cola, v Evropě Unilever nebo Credit Suisse. V Česku zahájí výsledkovou sezónu Unipetrol. Trhy budou bedlivě sledovat také dění na východní Ukrajině. Z makrodat zaujmou především předběžné indexy nákupních manažerů nebo americká inflace.

Investiční a ekonomický výhled

USA

21/7 až 25/7 Výsledková sezóna (Apple, Microsoft, Coca-Cola, Boeing, McDonald's, Verizon, AT&T, Facebook)

21/7 Index aktivity chicagského Fedu

22/7 Index spotřebitelských cen (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen +0,4 %, meziročně: +2,1 %, květen +2,1 %)

22/7 Prodeje existujících domů (odhad červen: 4,97 milionu, květen: 4,89 milionu)

22/7 Index cen domů FHFA (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, duben: 0 %)

22/7 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad červenec: 5,5 bodu, červen: 3 body)

23/7 Žádosti o hypotéky (předchozí -2,6 %)

24/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 304 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc nových)

24/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH; odhad červenec: 57,5 bodu, červen: 57,3 bodu)

24/7 Prodeje nových domů (odhad červen: 480 tisíc, květen: 504 tisíc)

24/7 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červenec: 6 bodů, červen: 6 bodů)

25/7 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad červen +0,4 %, květen: -1 %)

Americké akcie především díky pátečnímu návratu optimismu za uplynulý týden posílily. Dow vzrostl o 0,9 %, když se nejlépe dařilo akciím Johnson & Johnson. S&P 500 posílil o 0,52 % v čele s technologickými a zdravotnickými firmami. Nasdaq vzrostl za týden o 0,36 %.

"Čtvrteční pokles o 1,2 % v pátek vystřídal růst o 1 %. Nervozita na trhu je patrná, ale k výprodeji zřejmě chybí správný důvod. Na grafu indexu S&P 500 je sice vidět dvojitý vrchol, ale otestování hladiny 2 000 je na spadnutí. Negativní výhled a volání po korekci ze strany analytiků se opět ukazuje jako fungující býčí signál," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy budou v novém týdnu ovlivňovat především dvě věci - výsledková sezóna a geopolitické napětí. Po pádu malajsijského letadla na Ukrajině začali sice investoři panikařit, již v pátek se však uklidnili, protože si uvědomili, že konflikt dále neeskaluje. Jakékoli další zhoršení se však může na trzích velmi rychle projevit. Je vidět, že investoři začínají být na vyhrocující se dění citlivější. Situace kolem sestřeleného letadla je nepřehledná, světoví lídři žádají okamžité vyšetření situace, separatisté s podporou Ruska však znemožňují vyšetřovatelům přístup k troskám.

Další vývoj trhu lze predikovat i z indexu volatility VIX. V posledních 22 případech, kdy index vyskočil o 30 % nebo více (to se stalo ve čtvrtek právě kvůli pádu malajsijského letadla), posílil index S&P 500 během následujícího týdne v průměru o 0,77 %.

Pokud nepřeváží geopolitické problémy, bude mít v dalších dnech hlavní slovo výsledková sezóna. Údaje o hospodaření v 2Q2014 zveřejňuje přes 100 firem z indexu S&P 500. Na řadě jsou velká jména - v úterý například Coca-Cola, McDonald's a technologičtí obři Microsoft a Apple. U Microsoftu bude zajímavé sledovat komentář k masivnímu propouštění, které firma oznámila minulý týden. Společnost má opustit 18 000 lidí především z Nokie, kterou firma nedávno převzala.

U Applu se tradičně bude čekat na jakoukoli zmínku o nových produktech. Očekávané jsou informace o iPhonu 6. Čeká se, že přístroj s větším displejem spatří světlo světa koncem září. Podle odhadů agentury Bloomberg by měl Apple zvýšit upravený zisk na akcii meziročně o 15 % na 1,23 USD a tržby o 7 % na 37,88 miliardy USD. Microsoftu by měl zisk na akcii klesnout na 0,61 centů na akcii a tržby vzrůst na 23 miliard USD.

Tím ale výčet zajímavých výsledků nekončí. O den později přijdou na řadu Boeing, AT&T nebo Facebook, ve čtvrtek General Motors či Starbucks. Odhady všech výsledků si můžete prohlédnout ZDE.

Výsledková sezóna je především díky bankám zatím poměrně úspěšná a dále podporuje trhy v růstu. Velké množství amerických firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Z indexu S&P 500 je to zatím 57 % firem, na úrovni zisku dokonce 64 %.

Co si o výsledkové sezóně myslí hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban?

Z amerických makrodat zaujmou čísla o inflaci, údaje o prodejích domů nebo předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

12 akciových tipů od muže, který umí trefit jackpot
Leon Cooperman, zakladatel více než 10miliardového hedgeového fondu Omega…
Co vám Janet Yellenová neřekne aneb Proč je status quo neudržitelný,…
Trhy rostou, americká ekonomika oživuje, Fed v čele s Janet Yellenovou stále…
Když se řekne akcie, většina si představí ty americké. USA ale nedrží…
S tržní kapitalizací okolo 24 bilionů USD je americký akciový trh s přehledem…
11 ekonomických mýtů, které přežívají argumentům navzdory
Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, se v osmé kapitole knihy …

Evropa

21/7 až 25/7 Výsledková sezóna (Credit Suisse, GlaxoSmithKline, Roche, Unilever, Air France-KLM, Danone)

21/7 Německo - index výrobních cen (odhad červen meziměsíčně: 0 %, meziročně: -0,7 %, květen meziměsíčně: -0,2 %, meziročně: -0,8 %)

23/7 Francie - indikátor podnikatelského klimatu (odhad červen: 98, květen: 98)

23/7 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

23/7 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (FLASH; odhad červenec: -7,5)

24/7 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ve službách a celkový (FLASH; odhad červenec: Německo služby 54,5 bodu, průmysl: 51,9 bodu, Francie služby: 48,2 bodu, průmysl: 48 bodů, eurozóna služby: 52,7 bodu, eurozóna průmysl: 51,7 bodu)

24/7 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: 0,3 %, květen: -0,7 %)

24/7 Itálie - maloobchodní tržby (odhad červen meziročně: 1 %, květen: 2,6 %)

25/7 Německo - index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,9 bodu, červen: 8,9 bodu)

25/7 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad červenec: 109,4 bodu, červen: 109,7 bodu)

25/7 Spojené království - HDP v 2Q2014 (odhad: +0,8 % mezikvartálně a +3,1 % meziročně)

Za uplynulý týden se index DJ EuroStoxx 50 udržel mírně v zisku, posílil o 0,23 %. Až do středy se obchodování na evropských trzích neslo v relativně klidném duchu. Tento vývoj však zásadním způsobem narušily čtvrteční události. Prvním varováním bylo rozhodnutí Evropské unie a Spojených států amerických uvalit na Rusko další hospodářské sankce. Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek, která je zároveň druhým největším producentem zemního plynu v Rusku, a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Druhým šokem bylo pro trhy sestřelení civilního letadla Boeing 777 malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou.

Žádný obrovský nápor makrodat se v novém týdnu nečeká, nicméně vyjdou některé údaje, které by mohly napovědět více o míře oživení evropské ekonomiky. Ekonomika eurozóny sice oživuje, nadále ji ale sužuje vysoká nezaměstnanost a zadlužení. Země eura navíc potřebují pokročit ve strukturálních reformách. Finanční trhy jsou tak nyní "možná až příliš optimistické", varovala v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. "Dobrou zprávou je, že evropská ekonomika se zotavuje z krize. Důvěra se zlepšila a finanční trhy jsou naladěny optimisticky. Možná až příliš optimisticky," řekla dále na konferenci v Paříži.

Sledované budou ve středu spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů v hlavních evropských zemích. V pátek vyjdou dva důležité indexy v Německu. Půjde o index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,9 bodu, červen: 8,9 bodu) a index podnikatelské nálady Ifo (odhad červenec: 109,4 bodu, červen: 109,7 bodu). Z německé ekonomiky přitom v poslední době přicházejí horší čísla, která hovoří o zpomalení růstu. Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červenci dále zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 27,1 bodu z červnových 29,8 bodu, očekával se pokles na 28,2 bodu. Hodnocení současné situace se propadlo na 61,8 bodu z červnových 67,7 bodu, očekával se pokles na 67,4 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo - index klesl na 48,1 bodu z 58,4 bodu.

Zajímavý bude zápis z jednání Bank of England. Její šéf Mark Carney již naznačil, že by úroky mohly začít růst dříve, než se očekávalo. V tom by mohla britskou centrální banku podpořit i data z ekonomiky. Inflace ve Spojeném království v červnu nečekaně zrychlila. Tempo růstu spotřebitelských cen se zvýšilo na 1,9 % meziročně z květnových 1,5 %, očekával se jen 1,6% růst. Inflace je tak nejvyšší od letošního ledna. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po květnovém poklesu o 0,1 %. V pátek potom Spojené království uveřejní údaje o HDP za 2Q2014.

I v Evropě už se rozjela výsledková sezóna. V týdnu investory čekají čísla o hospodaření za 2Q2014 od švýcarské banky Credit Suisse, koncernu Unilever nebo výrobce mléčných výrobků Danone.

Zajímavé bude sledovat další vývoj kolem bank v Portugalsku. Portugalské úřady vyšetřují podnikatelské impérium rodiny Espírito Santo, která je hlavním akcionářem finančního domu Banco Espirito Santo. Agentuře Reuters to v pátek sdělila portugalská prokuratura. BES má nyní problémy a investoři mezitím chystají žalobu kvůli nesplaceným dluhům jedné z firem patřících do propojené sítě holdingových společností Espírito Santo.

Do vývoje trhů bude také dále výrazně promlouvat situace na východní Ukrajině.

A jak vidí další obchodní týden makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Asie, Austrálie a emerging markets

23/7 Austrálie - index spotřebitelských cen

24/7 Japonsko - obchodní bilance

24/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

24/7 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by
Připravované utažení monetárních kohoutů podrazí nohy zlatu, z Íránu začnou do…
Deset firem, které kontrolují skoro celý svět
Téměř všechny významné značky na světě kontroluje hrstka korporací. Podívejte…
Proč se nevyhneme obchodování s vodou. Možná i celkem drsnému
Půda, voda a vzduch jsou tři základní složky nezbytné pro existenci pozemského…

Česká republika

21/7 Pegas Nonwovens - valná hromada

23/7 Unipetrol - hospodářské výsledky za 2Q2014

24/7 Spotřebitelská důvěra

Za uplynulý týden klesl hlavní index pražské burzy PX o 1,71 %.

Týden byl na důležité zprávy z ČR chudý. Největší růst zaznamenaly akcie uhelné společnosti NWR, které po zprávách o pokračující restrukturalizaci podstatně posílily během prvních dvou obchodních dní, ale ve zbytku týdne oslabovaly. Firma nejprve v pondělí oznámila změnu vlastnických podílů svých majitelů, v úterý potom podrobnosti ke schvalování plánu restrukturalizace. Do pátku se NWR dohodla s 84 % držitelů zajištěných dluhopisů a s 65 % držitelů nezajištěných dluhopisů. V pátek předtím skončilo období, kdy věřitelé za schválení plánu získali úrokový bonus ve výši 0,25 % nominálu. Dohoda však musí být schválena 75 % obou skupin věřitelů. Analytici nicméně očekávají, že k dohodě nakonec dojde. Cenné papíry těžařské firmy tak za týden přidaly 12 % a byly na burze nejvýkonnější.

Nejhorší výkon byl naopak k vidění u cenných papírů developera Orco, které zlevnily o 3,9 %. Bez kurzotvorných zpráv zaostaly také akcie pojišťovny VIG (-3,7 %), z hlavních titulů mírně oslabily cenné papíry ČEZ (-0,8 %) a za výkonem z předchozího týdne zaostaly akcie O2 C.R. (-1,7 %). Obě banky stály na opačných stranách spektra, když Erste posílila o 0,6 %, zatímco Komerční banka 3,4 % ztratila.

Pegas Nonwovens pořádá v pondělí mimořádnou valnou hromadu, na které by se měl schválit nový manažerský akciový program a možnost navýšení kapitálu.

V novém týdnu zahájí i pražská burza výsledkovou sezónu za 2Q2014. Čísla o hospodaření odhalí ve středu Unipetrol.

Ve čtvrtek potom bude zveřejněna spotřebitelská důvěra, jinak je týden chudý na makrodata.

Všichni věří, že se NWR s věřiteli dohodne. Pro akcie to však nic…
Dohodne se nakonec uhelná NWR s věřiteli a uskuteční restrukturalizaci? A dá se…
Fotbalové MS Fortuně pomohlo. Investoři mohou být jejími výsledky…
Letošní rok bude pro české sázkaře zřejmě rekordní. Z toho samozřejmě mohou…
NWR: Korunový titul může posílit klidně o desítky procent
Akcie NWR jsou nyní jen pro velice odvážné investory. Podle portfoliomanažera…
včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
včera v 15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo