Co musíte ráno vědět (23. července)
|

Co musíte ráno vědět (23. července)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i ve Spojených státech, k čemu se uchýlila maďarská centrální banka? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zdražily, S&P 500 vystoupal na nový rekord

Americké akcie v úterý výrazně posílily a širší index se během dne vyhoupl na nové průběžné maximum. Náladu na trhu zlepšily nejnovější údaje z ekonomiky v čele s inflaci, naděje na zmírnění napětí na Ukrajině a některé čtvrtletní výsledky hospodaření amerických firem. Po skončení řádného obchodování oznámila výsledky společnost Apple. Index Dow posílil o 0,36 % na 17 113,54 bodu, S&P 500 přidal 0,5 % na 1 983,53 bodu (intradenní historické maximum posunul na 1 986,24 bodu) a Nasdaq vzrostl o 0,71 % na 4 456,02 bodu. V plusu se udržely všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo energetickým, technologickým a telekomunikačním společnostem. Index volatility VIX klesl o 7,57 % na 11,84 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů zůstal beze změny na 2,47 %.

Po skončení řádného obchodování oznámily hospodářské výsledky technologické "těžké váhy" Microsoft a Apple. Microsoft vykázal zisk 55 centů na akcii, čekalo se 60 centů, při tržbách 23,38 miliardy USD, čekalo se jen 23 miliard. Firma nedávno oznámila výrazné propouštění, především v souvislosti s akvizicí mobilního byznysu od společnosti Nokia. Akcie Microsoftu v poobchodní fázi po zhruba půlhodině přidávaly 0,3 %.

Apple svými výsledky zhruba potvrdil očekávání analytiků, zklamaly ale prodeje iPadů. Tržby byly mírně nižší než konsenzus trhu (37,43 miliardy USD vs. 38 miliard), zisk na akcii ale mírně lepší (1,28 USD vs. 1,23 USD). Firma za tři měsíce do června prodala 35,2 milionu iPhonů (odhad: 35-36 milionů), ale jen 13,3 milionu iPadů (odhad: 14-15 milionů). Akcie Applu "po trhu" kolísaly mezi nulou a ztrátou do jednoho procenta. "Nemohu být šťastnější, je to naše nejlepší čtvrtletí za dobu, co jsem ve firmě," uvedl ředitel firmy Tim Cook. Apple pro další kvartál, kdy pravděpodobně bude představena další generace iPhonu, predikuje tržby 37 až 40 miliard USD, hrubé marže 37-38 % a provozní výdaje necelých 5 miliard USD.

Mají ještě americké akciové trhy sílu růst?

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hladina podpory odolala náporu medvědů, útok na 2 000 bodů indexu S&P 500 pokračuje

2. Evropské akcie po třech dnech ztrát v úterý posílily

Evropské akcie v úterý posilovaly a přerušily třídenní ztrátovou sérii. Britský FTSE 10 zpevnil o 0,99 %, francouzský CAC 40 o 1,50 % a německý DAX o 1,27 %. Regionální Stoxx Europe posiloval o 1,3 %. V posledních třech obchodních seancích index reagoval 1,5% ztrátou na sestřelení malajsijského letadla a zpřísnění sankcí vůči Rusku ze strany Evropské unie a Spojených států. V úterý zakončily všechny jeho sektory v plusu, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, ropnému a stavebnímu, na zelené nule skončil maloobchod.

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala zisky, podržely ji bankovní tituly i ČEZ

Index PX v úterý posílil o 0,71 % na 952,86 bodu. Burzu podržely akcie skupiny ČEZ, které zastupovaly téměř polovinu obchodů a zpevnily o 0,87 %. Druhou nejčastěji obchodovanou emisí byla O2 C.R., jejíž akcie však ztrácely půl procenta. Dařilo se naopak bankovním titulům - Komerční banka připsala 0,74 % a Erste Group Bank si polepšila o 0,65 %. Největší zisk si v úterý připsaly cenné papíry mediální CME (+3,13 %) a Unipetrolu (+2,36 %). Přes procento posílily i akcie Pegasu Nonwovens (+1,10 %) a pojišťovny VIG (+1,06 %). Největší ztráty naopak zasáhly těžařskou společnost NWR, jejíž akcie odepsaly pět procent, výrazně ztrácely i Orco (-2,08 %) a Tatry Mountain Resorts (-2,48 %).

Co potřebujete vědět o plánované restrukturalizaci: Akcie NWR jsou v současnosti jen pro hodně otrlé investory

Akciové tipy: Možní vítězové souboje výsledkové sezóny a geopolitického rizika na burzách v regionu CEE

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní žádosti o hypotéky k 18. červenci (předchozí týden: -2,6 %). Francie odhalí indikátor podnikatelského klimatu (odhad červen: 98, květen: 98), Spojené království zápis z posledního jednání centrální banky a eurozóna předběžná data o spotřebitelské důvěře. Pražská burza bude sledovat výsledky Unipetrolu za druhé čtvrtletí. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní také například Boeing, Dow Chemical, Delta Air Lines, PepsiCo, AT&T, Facebook, Qualcomm nebo GlaxoSmithKline. Očekávané výsledky firem v celém týdnu si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Francie navzdory postoji západních států dodá Rusku dvě válečné lodě

Francouzští představitelé se rozhodli podpořit postoj prezidenta Hollanda a dodržet smlouvu v hodnotě 1,62 miliardy dolarů o dodání dvou válečných lodí Rusku, kterou uzavřela administrativa předchozího prezidenta Sarkozyho. V pondělí večer prezident Hollande prohlásil, že první z lodí bude dodána ve sjednaném termínu v říjnu a dodání druhé bude záviset na postoji Ruska.

6. Inflace ve Spojených státech v červnu stagnovala na květnových 2,1 % meziročně

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu stagnovalo na 2,1 % meziročně, bylo tedy stejné jako v květnu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 % v souladu s odhady po květnových 0,4 %. Jádrová inflace naopak zpomalila na 1,9 % meziročně ze 2 % v květnu, očekávala se rovněž stagnace. Jádrové ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, čekalo se +0,2 %. Míru inflace společně se situací na trhu práce pozorně sleduje Fed.

Fed: Žádná bublina na trhu není. Fisher (Fed): Pozor na prasknutí bubliny

7. Putin prý zvažuje omezení monopolu Gazpromu u dodávek do Číny

Ruská vláda by měla uvažovat o tom, že u dodávek zemního plynu do Číny zruší monopol státního podniku Gazprom na vývoz prostřednictvím plynovodů. Vyplývá to podle listu Vedomosti z nařízení, které podepsal ruský prezident Vladimir Putin.

8. Vládní dluh zemí eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostl na 93,9 % HDP z 92,7 % HDP

Vládní dluh eurozóny se v prvním čtvrtletí podle dat statistického úřadu Eurostat zvýšil na 93,9 % HDP z 92,7 % HDP na konci čtvrtého kvartálu 2013. V celé EU28 se zvýšil na 88 % HDP z 87,2 % HDP. Růst vládního dluhu v eurozóně následuje po dvou čtvrtletích, kdy zadlužení klesalo. V prvním kvartálu 2013 byl dluh v eurozóně 92,5 % HDP a v EU28 z 86,2 % HDP.

9. NWR zahájila soudní řízení. Blíží se prodej OKD?

NWR spustila soudní řízení vedoucí k restrukturalizaci svých finančních závazků s držiteli svých dluhopisů. Společnost obdržela souhlas s restrukturalizačním plánem od 84 % držitelů seniorních dluhopisů a 65 % držitelů seniorních nezajištěných dluhopisů podle hodnoty.

10. Maďarská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu na 2,10 %

Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o další 0,2 procentního bodu na nové rekordní minimum 2,1 %. Banka snížila úrok již 24. měsíc za sebou s cílem podpořit ekonomický růst. Pokles úroků byl vyšší, než čekali analytici.

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
před hodinou

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009

První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat...
Investiční fondy Hedgeové fondy Investice
Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby…
18:31

Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby beze změn

Velké akciové trhy západní Evropy skončily čtvrteční obchodování se smíšenými výsledky, když investoři zvažovali...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
17:59

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
17:56

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost Exxon Mobil pokutou dvou milionů...
ExxonMobil Rusko
USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od…
17:42

USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od listopadu

Index aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje filadelfský Fed, dosáhl v červenci hodnoty 19,5...
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna
17:34

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna

Červencový index důvěry spotřebitelů v zemích eurozóny v tamní ekonomiku dosáhl podle prvních odhadů hodnoty -1,7...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
17:27

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
17:13

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní
17:09

Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů v prvním pololetí 2017 dosáhl stovek milionů Kč. Meziročně klesl, ovšem loni byl...
Česká republika Pojištění
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
16:32

Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal minimální zisk 0,08 procenta, když zakončil seanci na...
Akcie ČR
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
16:09

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie