7 tržních mýtů, které ožebračují investory
|

7 tržních mýtů, které ožebračují investory

Finanční trhy jsou složité dynamické systémy, které jsou tvořeny miliony iracionálních a zaslepených hráčů. Kvůli tomu máme tendenci mylně chápat způsob jejich fungování a nakupujeme aktiva podle zažitých mýtů, které mohou zruinovat naše osobní finance.

Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování

Díky lepšímu porozumění finančním trhům a eliminaci chyb, které ovlivňují chování ostatních tržních účastníků, lze zvýšit své šance na úspěch na trhu a dosáhnout svých finančních cílů. Jak na to? Zprvu si dejte pozor na tuto sedmičku chybných domněnek.

1. Každý na trhu může zbohatnout jako Warren Buffett

Za posledních 30 let se stal miliardář přezdívaný Věštec z Omahy pro investory doslova idolem. Mnohdy však bývá špatně chápáno, jakým způsobem nabyl svého bohatství. Pouhým výběrem "hodnotových" akcií se podaří Buffetta napodobit málokomu.

Aby nedošlo k omylu - Buffett není jen hodnotovým investorem. To, co se mu za dlouhá léta podařilo vybudovat, je složitější "dílo" než pouhá investiční společnost zaměřená na hodnotové investování. Berkshire Hathaway v podstatě funguje jako hedgeový fond aplikující rozmanité strategie. Angažuje se v pojištění a dluhopisových a akciových strategiích, které se spíše podobají firmám specializujícím se na private equity než jen obchodnímu účtu s důrazem na hodnotové investování. Zkopírovat úspěch Buffetta není jen obtížné, může to být i nemožné.

2. Dostáváte to, za co platíte

Jen málo věcí je pro portfolio horších než poplatky. Většina podílových fondů nedostihne silně korelovaný index, protože vybírá například 0,8% či vyšší poplatek za správu. Na první pohled to působí jako zanedbatelná částka, ale když se poplatky dají dohromady, za 30 let při průměrném zhodnocení o 7 % ročně přijdete celkově o 23 % výnosu. Při takové míře investor, který vloží 100 tisíc USD do podílového fondu, získá za 30 let 590 tisíc USD. Naproti tomu ten, který nakoupí vysoce korelovaný nízkonákladový index, nashromáždí 740 tisíc USD. Miliony investorů se drží podílových fondů, které zaostávají za indexem, přitom se stačí na trhu jen lépe rozhlédnout.

Jednoduché a nevyvratitelné pravidlo trhů zní, že všechna aktiva jsou vždy někým držena. Proto je snaha o překonání trhu hrou s nulovým součtem. Nepomůže ani zaplatit vyšší poplatky - na trhu neplatí, že dražší musí být lepší.

3. Buď sledujte fundamenty, nebo aplikujte technickou analýzu

Odvěká válka mezi fundamentální a technickou analýzou. Zastánci fundamentální analýzy tvrdí, že je nutné rozumět firemním fundamentům, aby bylo možné předpovědět přibližný budoucí výkon aktiva. Naproti tomu technici zastávají názor, že klíčem k budoucnosti je minulá výkonnost aktiva. V diskuzích jde o to, zda je lepší dívat se přes čelní sklo, nebo raději do zpětných zrcátek. Stejně jako při řízení auta je ale nejvýhodnější zlatá střední cesta, tedy kombinace obou přístupů.

4. Pasivní investování

Neexistuje nic takového jako "pasivní" investor. Nikdo neokopíruje výkon pasivního indexu dlouhodobě. V určitém ohledu jsme všichni aktivními portfoliomanažery, pokud jde o počáteční sestavení portfolia, rebalancování, reinvestice, realokace a podobně. Musíme si být vědomi toho, jaké tyto kroky mohou mít dopady.

Je důležité minimalizovat poplatky, ale ne s tím rizikem, že své portfolio přehnaně zjednodušíme až do té míry, kdy by to bylo kontraproduktivní. Koncept pasivního investování je vystavěn na smysluplných principech, ale často přehlíží skutečnost, že správa portfolia musí být proces, ne pouze pasivní vyčkávání.

5. Na akciovém trhu zbohatnete

Většina obchodníků má tendenci uvažovat o své finanční situaci v nominálu. Když se ale díváte na výkon portfolia, je nezbytné dívat se na reálný výnos, tedy vědět, kolik peněz vám jde do kapsy. Musíte odečíst inflaci, daně, poplatky a další náklady, které snižují nominální výnos.

Akciový trh samotný z vás boháče neudělá. Miliardáři z žebříčku Forbesu nezbohatli přehazováním akcií na svých tradingových účtech. Zbohatli díky vybudování a řízení dobrých firem. Akciový trh může vaše bohatství ochránit před ztrátou kupní síly, ale není místem, kde automaticky vyděláte jmění.

6. Je nutné překonat trh

Jen těžko se odolává nutkání snažit se "porazit" trh. Portfolio ale nebude podávat soustavně lepší výkon jen díky výběru jednotlivých akcií. Většina investorů na akciovém trhu nezbohatne, takže byste se o to neměli pokoušet ani vy. Není to nutné. Snahy o překonání trhu vyvolávají nepřiměřená rizika. Místo toho byste se měli snažit o alokaci aktiv podle strategie, která je v souladu s vašimi finančními cíli. Měli byste se snažit překonat inflaci bez vystavování portfolia nebezpečné úrovni rizika.

7. "Akcie na dlouhodobý horizont" jsou nejlepší strategií

Určitě jste už něco takového někdy slyšeli. Strategie typu "kup a drž" jsou obvykle prodávány investorům s odkazem na nominální historické výnosy. Vidina toho, že ve 25 letech naskočíte na akciovou horskou dráhu a v 65 letech ji s velkým výdělkem opustíte, se může ukázat jako mylná.

Takhle to na trhu, ale ani v lidském životě nefunguje. Vývoj financí je během vašeho života ovlivněn sérií různých událostí. Vstoupíte do manželství, koupíte dům, založíte rodinu, pošlete děti studovat a začnete se zajišťovat na stáří. Život se mění a investiční portfolio by to mělo reflektovat. Nelze jen vtrhnout na akciový trh a doufat, že až z něj budete kvůli finančním potřebám muset vystoupit, bude zrovna ve své nejlepší fázi. Zapomeňte na dlouhé období, rozčleňte ho na základě jednotlivých životních etap.

Zdroj: MarketWatch
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice