Co musíte ráno vědět (29. července)
|

Co musíte ráno vědět (29. července)

Jak se v pondělí obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantského oceánu, jaký bude podle ruského ministra zahraničí dopad protiruských sankcí a proč byste se již brzy měli více zamýšlet nad cenou všeho, co kupujete? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden smíšeně, zprávy o převzetích firem napravily dojem z dat z realitního trhu

V pondělí si investoři do amerických akcií dali rozcvičku před extrémně nabitým obchodním týdnem. Zklamání z poklesu pokračujících prodejů domů poslalo v úvodu hlavní indexy výrazně do mínusu, postupně ale převážily nákupní příkazy a indexy s výjimkou Nasdaqu se vyhouply do mírného plusu. Index Dow posílil nakonec o 0,13 % na 16 982,40 bodu, S&P 500 přidal nepatrných 0,03 % na 1 978,91 bodu a Nasdaq oslabil o 0,1 % na 4 444,91 bodu. Dařilo se sektorům telekomunikací a síťových služeb, zlevnily naopak akcie z odvětví necyklického spotřebního zboží a průmyslu. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,63 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyrostly o 2 bazické body na 2,48 %.

John Hussman: Na trzích se nafukuje obří bublina, jejíž prasknutí může spláchnout úplně vše

Gary Shilling: Optimismus ekonomů není namístě, hospodářství USA se ve středu může vrátit do recese

2. Evropské akcie v pondělí uzavřely nejednotně

Obchodování na evropských akciových trzích skončilo v úvodu nového týdne nejednotně. Investoři vyčkávají, jak se tento týden bude vyvíjet výsledková sezóna, a pozorně sledují i vývoj situace na východě Ukrajiny a v pásmu Gazy, kde údajně od začátku pozemní operace izraelské armády zahynulo již více než tisíc Palestinců. Britský FTSE 100 oslabil o 0,05 % a německý DAX klesl o 0,48 %. Francouzský CAC 40 naopak vzrostl o 0,33 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,11 % na 3 171,55 bodu. Dařilo se akciím výrobců spotřebního zboží, cenným papírům chemiček a titulům z odvětví služeb. Zaostaly naopak akcie automobilek, tituly z finančního sektoru a cenné papíry technologických firem. Akcie irského nízkonákladového leteckého dopravce Ryanair zdražily na dublinské burze téměř o tři procenta poté, co firma uvedla, že ji v prvním čtvrtletí nového fiskálního roku meziročně vzrostl zisk o 152 % na 197 milionů eur. Tržby společnosti se za tři měsíce do konce června zvýšily o 11 % na 1,5 miliardy eur. Aerolinky dodaly, že hospodaření podpořila vysoká poptávka v období Velikonoc, které loni připadly na předchozí čtvrtletí. Počet přepravených cestujících vzrostl o 4 % na 24,3 milionu a průměrná cena letenky stoupla o 9 %.

Tento graf budí Maria Draghiho ze spaní

Sázka na německé akcie pro drobné investory

3. Pražská burza v úvodu nového týdne oslabila zhruba o půl procenta

Index PX klesl o 0,45 % na 957,83 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zlevnily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena klesla o 3,85 % na 3,75 Kč. Nedařilo se ani cenným papírům rakouské Erste Group Bank, které zlevnily o necelá dvě procenta na 529,80 Kč, a pokles zhruba o procento a půl postihl i cenu akcií pojišťovny VIG. Zdražily naopak cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (+1,96 %), tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,28 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+1,21 %) nebo mediální společnosti CME (+1,20 %). Akcie energetické společnosti ČEZ zdražily o 0,34 % na 594 korun.

Výsledková sezóna na pražské burze naplno začíná. Jaká čísla čekat od Erste, Komerční banky a O2 Czech Republic?

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na úterý zveřejní údaje o výdajích domácností (odhad červen: meziročně -3,8 %, květen: -8 %), míru nezaměstnanosti (odhad červen: 3,5 %, květen: 3,5 %) a podrobnosti o maloobchodních tržbách (odhad červen: meziročně -0,5 %, květen: -0,4 %). V Evropě budou investoři dopoledne pozornost věnovat německému indexu dovozních cen (odhad červen: meziročně -1,2 % a meziměsíčně +0,2 %, květen: meziročně -2,1 % a meziměsíčně stagnace), španělským maloobchodním tržbám (odhad červen: meziročně +1,5 %, květen: +0,5 %), dále řeckému indexu výrobních cen (květen: meziročně +0,6 %) a také údajům o počtu schválených žádostí o hypotéky ve Spojeném království (odhad červen: 62,6 tisíce, květen: 61,7 tisíce). Ze Spojených států odpoledne na trhy dorazí index cen domů S&P/Case Shiller (odhad květen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +9,9 %, duben: +0,2 % a +10,8 %) a index spotřebitelské důvěry (odhad červenec: 85,8 bodu, červen: 85,2 bodu). V USA dále začne dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, na kterém se bude rozhodovat o další podobě monetární politiky (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0-0,25 % a snížení objemu odkupovaných aktiv o 10 miliard USD na 25 miliard USD). Evropa a USA mohou zveřejnit nové, takzvaně sektorové sankce vůči Rusku. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti BP, Deutsche Bank, Pfizer, Merck, Reynolds American, Andarko Petroleum, Twitter. Úplný seznam společností reportujících v týdnu kvartální hospodářské výsledky a jejich odhady si můžete prohlédnout ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko má zaplatit akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů. V Evropě začíná válka, toto není tak podstatné, zní od Putina

Rusko má akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos vyplatit za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů. Rozhodl o tom v pondělí arbitrážní soud v nizozemském Haagu, podle něhož úředníci podřízení prezidentu Vladimiru Putinovi zmanipulovali právní systém s cílem nechat firmu zbankrotovat. Pětice akcionářů požadovala odškodné přes 100 miliard USD. Rusko uvedlo, že se proti výplatě odškodného odvolá. Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku a kontroloval jej ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten se ale soudu neúčastní. Vladimir Putin prý na výsledek arbitráže nereagoval přehnaně emotivně, jako ostatně vždy. Zdroj z jeho okolí pro Financial Times uvedl: "V Evropě začíná válka. To si vážně myslíte, že je rozsudek ohledně Jukosu podstatný?"

6. Britská banka Lloyds dostala za pokus o manipulaci se sazbou LIBOR pokutu 370 milionů dolarů

Britské a americké úřady udělily částečně zestátněné britské bance Lloyds pokutu 370 milionů dolarů za to, že se pokoušela manipulovat s benchmarkovými úrokovými sazbami, včetně klíčové mezibankovní úrokové sazby LIBOR. Regulátoři uvedli, že se zaměstnanci banky snažili prostřednictvím manipulace se sazbami vylepšit její finanční pozici. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Banka zaplatí 105 milionů liber britskému Úřadu pro finanční etiku (FCA), americké ministerstvo spravedlnosti obdrží 86 milionů dolarů a americká komise pro obchodování s komoditami (CFTC) 105 milionů dolarů.

7. Lavrov: Sankce Západu z Ruska udělají soběstačnou a ekonomicky silnou zemi

Sankce Evropské unie a Spojených států amerických uvalené na některé ruské politiky a podniky z této největší země na světě udělají zcela soběstačnou ekonomiku. V pondělí to podle zpravodajské agentury Reuters uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dodal, že Rusko doufalo, že vyšetřování pádu malajsijského letadla na východní Ukrajině bude nezaujaté a objektivní, o čemž však nyní lze vážně pochybovat.

8. Izraelská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,5 %

Izraelská centrální banka v pondělí snížila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. První snížení za posledních pět měsíců zdůvodnila nízkou mírou inflace, silnou národní měnou, která škodí vývozu, a také pokračujícími boji v palestinském Pásmu Gazy. Ty se podle ní promítnou do hospodářského růstu. Úroková sazba se tak dostala na historické minimum, na němž byla už v roce 2009. Analytici v anketě agentury Reuters přitom v průměru očekávali, že banka nechá úrokovou sazbu tento měsíc beze změn.

9. The Economist: Big Mac je stále nejdražší v Norsku, nejlevnější na Ukrajině

Nejlevnější Big Mac je na Ukrajině, v Indii a v Jihoafrické republice. Naopak nejvíce za největší hamburger od McDonald's zaplatí lidé v Norsku, Švýcarsku a ve Venezuele. Vyplývá to z nejnovějšího Big Mac Indexu, který pravidelně sestavuje týdeník The Economist a který srovnává cenu známého hamburgeru v různých zemích světa. V České republice zůstává Big Mac levnější než v USA. V ČR Big Mac nyní podle indexu stojí 3,46 dolaru, v USA je jeho průměrná cena 4,8 dolaru. Rozdíl cen ukazuje, že česká koruna je vůči dolaru podhodnocena o 27,9 %, dodal The Economist.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ministerstvo financí chce zdanit život nad poměry

Ministr financí Andrej Babiš zřejmě pochopil, že příjmy státního rozpočtu nelze donekonečna navyšovat jen slovy o lepším výběru daní, a tak svému týmu zadal nový úkol – najít spolehlivý způsob, jak do státní kasy nasypat další hotovost. Řešení se jmenuje daň ze životního stylu a vztahovat se má na všechny, kdo si žijí "nad poměry". "Řešení cílí na situaci, kdy si daňový subjekt žije nad poměry, přestože přiznává nízké příjmy. Předpokládá to zavedení prvků životního stylu, popřípadě mapy blahobytu pro území ČR, která rozliší míru blahobytu v závislosti na charakteru jednotlivých regionů," uvádí analýza, se kterou Babiš plánuje seznámit vládu. Až se tedy za několik měsíců rozhodnete oslavit například výročí svatby dobrou večeří a lahví drahého vína, dejte si raději pozor, kdo všechno vás při přípitku zpovzdálí sleduje.

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
před 32 minutami

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
před hodinou

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
před hodinou

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika