Co musíte ráno vědět (31. července)
|

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě a Americe, jak na tom ve druhém čtvrtletí bylo americké hospodářství a jak to vypadá, když se na večírku potkají Orlando Bloom a Justin Bieber? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu dále omezit odkupy dluhopisů uzavřely smíšeně

Americké akcie po nečekaně vysokém růstu HDP v 2Q2014 nejprve zdražovaly, postupně však začaly indexy ztrácet. Dvě hodiny před koncem obchodování si investoři vyslechli očekávané rozhodnutí Fedu o dalším omezení odkupu dluhopisů. FOMC zachoval holubičí tón, investoři však přesto spekulují, že by úroky mohla centrální banka začít zvedat dříve. Index Dow nakonec klesl o 0,19 % na 16 880,36 bodu, S&P 500 posílil o 0,01 % na 1 970,07 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,45 % na 4 462,90 bodu. Důležitou událostí bylo rozhodnutí FOMC omezit odkupy dluhopisů o dalších 10 miliard USD. Fed také zopakoval, že i po ukončení QE bude držet úroky nízké delší dobu. Měnový výbor americké centrální banky uvedl, že z dostupných informací vyplývá, že se výkonnost americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zvedla. Pozitivní vývoj lze podle zveřejněného dokumentu sledovat také na americkém trhu práce. Současně ale výbor upozornil, že jsou v ekonomice stále patrné některé problémy, které je potřeba překonat.

Americké akcie jsou stále mnohem "levnější" než v roce 1999. Biotechnologické a internetové společnosti obzvlášť

Slovo bublina se rekordně nadužívá. Je to snad problém pro trhy?

2. Evropské akcie ve středu v obavách z dopadů nových protiruských sankcí oslabily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Nejistota investorů pramenila z nových protiruských sankcí, na nichž se představitelé Evropské unie údajně dohodli již v úterý. Obchodníci zatím nevědí, zda nebude mít zákaz vývozu některého zboží z Evropy do Ruska výrazně negativní vliv také na evropské hospodářství, jež je s ruskou ekonomikou provázáno více než třeba hospodářství USA, které sankce proti Rusku taktéž zpřísnily. Britský FTSE 100 klesl o 0,50 %, německý DAX odepsal 0,62 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,22 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,67 % na 3 169,23 bodu. Nejvíce klesly sektor ropy a zemního plynu, cenné papíry z odvětví stavebnictví a akcie ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak technologickému odvětví, sektoru zdravotnictví a akciím bank.

Co všechno mohou trhům a ekonomice způsobit sankce uvalené na Rusko? Investoři se jim smějí

Nick Beecroft (Saxo Bank): Přichází čas stáhnout se do bezpečí

3. Pražská burza ve středu mírně vzrostla, akcie CETV po výsledcích +10 %

Index PX vzrostl o 0,03 % na 961,79 bodu. Nejvíce zdražily cenné papíry mediální společnosti CETV, jejichž cena vzrostla po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí o 10,05 % na 56,40 Kč. Přes procento přidaly také akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic (+1,55 %) a přes půl procenta si připsaly před výsledky cenné papíry Erste Group Bank (+0,75 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,51 %), která potvrdila po zavření trhu jednání o odkupu podílu ve firmě majitelem Kofoly Enterprise Investors. Nedařilo se naopak akciím uhelné společnosti NWR, které zlevnily o 3,75 % na 3,85 Kč, energetického podniku ČEZ, jejichž cena klesla o procento na 591,90 Kč, nebo Komerční banky (-0,78 %) a tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,71 %).

Výsledková sezóna na pražské burze naplno začíná. Jaká čísla čekat od Erste, Komerční banky a O2 Czech Republic?

Euro, koruna, rubl a další: Jak se budou v dalších měsících vyvíjet kurzy na forexu?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní údaje o započaté výstavbě (odhad červen: meziročně -11,5 %, květen: -15 %) a stavebních zakázkách (květen: meziročně +13,7 %). Spojené království přidá národní index cen domů (odhad červenec: meziročně +11,3 % a meziměsíčně +0,5 %, červen: meziročně +11,8 % a meziměsíčně +1 %), Francie údaje o spotřebitelských výdajích (odhad červen: +0,1 %, květen: +1 %) a výrobních cenách (odhad červen: -0,1 %, květen: -0,5 %), Řecko statistiku o maloobchodních tržbách (duben: meziročně +7,3 %) a Itálie index spotřebitelských cen (odhad červenec meziročně: +1,2 %, červen: +0,3 %), index výrobních cen (odhad červen meziročně: -1,4 %, květen -1,4 %) a celkovou míru nezaměstnanosti (odhad červen: 12,6 %, květen: 12,6 %). Většinu pozornosti však na sebe dopoledne strhnou německé údaje o vývoji celkové míry nezaměstnanosti (odhad červenec: 6,7 %, červen: 6,7 %) a maloobchodních tržbách (odhad červen: meziročně +0,8 % a meziměsíčně +1 %, květen: meziročně +1,9 % a meziměsíčně -0,6 %), zpráva o vývoji inflace v eurozóně (předběžný údaj; odhad červenec: +0,5 % meziročně, červen: +0,5 %) a v případě eurozóny ještě stejně jako v případě Německa údaje o celkové míře nezaměstnanosti (odhad červen: 11,6 %, květen: 11,6 %). ČNB zveřejní své rozhodnutí ohledně nastavení úrokových sazeb (odhad: ponechání hlavní úrokové sazby na 0,05 %). Ze spojených států na trhy odpoledne dorazí zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu (odhad: 305 tisíc nových, předchozí: 284 tisíc nových) a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad červenec: 63,2 bodu, červen: 62,6 bodu). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například BNP Paribas, Siemens, AstraZeneca nebo Telefónica, ve Spojených státech se přidají ConocoPhillips, ExxonMobil, MasterCard, T-Mobile US, LinkedIn či Tesla Motors. Seznam firem, které zveřejní výsledky svého hospodaření, a jejich odhady si můžete prohlédnout ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME hospodařila ve 2Q2014 se ztrátou 52,5 milionu USD, tržby vzrostly na 204,9 milionu USD

Na úrovni čisté ztráty sice majitelka TV Nova zklamala, čekala se nižší ztráta kolem 11 milionů USD, na úrovni zisku OIBDA ale firma naopak překonala odhady, když zisk OIBDA meziročně vzrostl na 41,6 milionu USD (odhad 35 milionů USD). Tržby CME meziročně vzrostly o 16,7 % na 204,9 milionu USD.

6. Raiffeisenbank i Komerční banka zlepšily odhad růstu ekonomiky

Analytici tuzemské Raiffeisenbank počítají letos s růstem ekonomiky o 2,6 % a příští rok o 2,4 %. Růst ekonomiky bude přitom tažen nejen exportem, ale i spotřebou domácností a vlády. Vyplývá to z prognózy, kterou banka představila v úterý. Komerční banka pak ve své prognóze, publikované taktéž v úterý, pro letošek očekává růst hrubého domácího produktu o 2,9 % a příští rok o 3,3 %. Obě banky odhad růstu zlepšily. "Výkonnost české ekonomiky na počátku roku překonala očekávání. Růst ekonomiky přitom čerpá ze všech zdrojů, za zmínku stojí mimo jiné i pozitivní vývoj v segmentu malých a středních podniků," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

7. Britští regulátoři připravují zákon, který by nepoctivé obchodníky mohl připravit až o sedm let staré bonusy

Britské úřady připravují opatření, na jehož konci by se nad hlavami některých obchodníků bank působících ve Spojeném království mohl začít vznášet obrovský vykřičník. Připravovaná opatření počítají s tím, že by obchodníci, u nichž se prokáže, že svými aktivitami porušili platné zákony či regulatorní nařízení, museli vracet své finanční odměny vyplacené až před sedmi lety. Odpovědnost za své chování by podle regulátorů měli nést výhradně sami obchodníci, nikoli banky, pro které pracují. Pokud budou tato opatření schválena, vejdou v platnost v roce 2015. Podle odborníků se v takovém případě bude jednat o jedno z nejpřísnějších pravidel napříč globálními finančními trhy.

8. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce oživila, propad za 1Q2014 byl nečekaně revidován z 2,9 % na 2,1 %

Americká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí expandovala výrazně více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt Spojených států v období od dubna do června vzrostl o 4 %. Čekal se přitom jen 3% růst. Spotřebitelské výdaje, které se na americkém HDP podílejí téměř dvěma třetinami, ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostly o 2,3 % (odhad: +2 %, 1Q2014: +1,4 %). Potvrdila se tak očekávání, že ekonomika USA po slabém úvodu roku zasaženém extrémně nepříznivým počasím vystřelí prudce nahoru.

9. EU: Evropské pobočky ruských bank od peněz neodstřihneme

Dceřiné společnosti ruských bank působící na evropských trzích si na nich dále budou moci půjčovat. Získané peníze však nesmí poslat zpět do Ruska svým matkám. S odvoláním na nejmenovaného představitele EU to ve středu uvedla zpravodajská agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Orlando Bloom a Justin Bieber si na Ibize vjeli do vlasů

Dva kohouti na jednom smetišti si tak podle přítomných vyřizovali účty spojené se svými bývalými partnerkami. Traduje se, že kanadská popová hvězdička, se kterou údajně bývalá Bloomova žena Miranda Kerr po jednom z koncertů zažila víc než jen letmý pozdrav, byla tou poslední kapkou, která zapříčinila rozvod hvězdného páru. A aby toho nebylo málo, Bloomovi zase padla do oka Selena Gomez, bývalá přítelkyně kanadského zpěváka. To, že incidentu přihlížela i věčná průšvihářka Paris Hilton, je tak již jen sladkou třešničkou na vrcholu pomyslného bulvárního dortu.

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
před 17 minutami

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
před 40 minutami

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
před hodinou

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci, pokud...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna
Caterpillar zvýšil zisk i prognózu na letošní rok
Caterpillar zvýšil zisk i prognózu na letošní rok
13:31

Caterpillar zvýšil zisk i prognózu na letošní rok

Největší světový výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk na 802...
Caterpillar Americké akcie Výsledková sezóna
Automobilka Mitsubishi zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent
Automobilka Mitsubishi zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent
13:16

Automobilka Mitsubishi zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent

Japonská automobilka Mitsubishi Motors v prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o téměř 348 procent na 20,6...
Japonsko Japonské akcie Asijské akcie
Moscovici: Řecko je s reformami na správné cestě, nesmí polevit
Moscovici: Řecko je s reformami na správné cestě, nesmí polevit
12:50

Moscovici: Řecko je s reformami na správné cestě, nesmí polevit

Řecko je s ekonomickými reformami na správné cestě a má šanci zdárně uzavřít záchranný program, který skončí v srpnu...
Řecko Zadlužení Evropská unie