Co musíte ráno vědět (31. července)
|

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě a Americe, jak na tom ve druhém čtvrtletí bylo americké hospodářství a jak to vypadá, když se na večírku potkají Orlando Bloom a Justin Bieber? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu dále omezit odkupy dluhopisů uzavřely smíšeně

Americké akcie po nečekaně vysokém růstu HDP v 2Q2014 nejprve zdražovaly, postupně však začaly indexy ztrácet. Dvě hodiny před koncem obchodování si investoři vyslechli očekávané rozhodnutí Fedu o dalším omezení odkupu dluhopisů. FOMC zachoval holubičí tón, investoři však přesto spekulují, že by úroky mohla centrální banka začít zvedat dříve. Index Dow nakonec klesl o 0,19 % na 16 880,36 bodu, S&P 500 posílil o 0,01 % na 1 970,07 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,45 % na 4 462,90 bodu. Důležitou událostí bylo rozhodnutí FOMC omezit odkupy dluhopisů o dalších 10 miliard USD. Fed také zopakoval, že i po ukončení QE bude držet úroky nízké delší dobu. Měnový výbor americké centrální banky uvedl, že z dostupných informací vyplývá, že se výkonnost americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zvedla. Pozitivní vývoj lze podle zveřejněného dokumentu sledovat také na americkém trhu práce. Současně ale výbor upozornil, že jsou v ekonomice stále patrné některé problémy, které je potřeba překonat.

Americké akcie jsou stále mnohem "levnější" než v roce 1999. Biotechnologické a internetové společnosti obzvlášť

Slovo bublina se rekordně nadužívá. Je to snad problém pro trhy?

2. Evropské akcie ve středu v obavách z dopadů nových protiruských sankcí oslabily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Nejistota investorů pramenila z nových protiruských sankcí, na nichž se představitelé Evropské unie údajně dohodli již v úterý. Obchodníci zatím nevědí, zda nebude mít zákaz vývozu některého zboží z Evropy do Ruska výrazně negativní vliv také na evropské hospodářství, jež je s ruskou ekonomikou provázáno více než třeba hospodářství USA, které sankce proti Rusku taktéž zpřísnily. Britský FTSE 100 klesl o 0,50 %, německý DAX odepsal 0,62 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,22 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,67 % na 3 169,23 bodu. Nejvíce klesly sektor ropy a zemního plynu, cenné papíry z odvětví stavebnictví a akcie ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak technologickému odvětví, sektoru zdravotnictví a akciím bank.

Co všechno mohou trhům a ekonomice způsobit sankce uvalené na Rusko? Investoři se jim smějí

Nick Beecroft (Saxo Bank): Přichází čas stáhnout se do bezpečí

3. Pražská burza ve středu mírně vzrostla, akcie CETV po výsledcích +10 %

Index PX vzrostl o 0,03 % na 961,79 bodu. Nejvíce zdražily cenné papíry mediální společnosti CETV, jejichž cena vzrostla po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí o 10,05 % na 56,40 Kč. Přes procento přidaly také akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic (+1,55 %) a přes půl procenta si připsaly před výsledky cenné papíry Erste Group Bank (+0,75 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,51 %), která potvrdila po zavření trhu jednání o odkupu podílu ve firmě majitelem Kofoly Enterprise Investors. Nedařilo se naopak akciím uhelné společnosti NWR, které zlevnily o 3,75 % na 3,85 Kč, energetického podniku ČEZ, jejichž cena klesla o procento na 591,90 Kč, nebo Komerční banky (-0,78 %) a tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,71 %).

Výsledková sezóna na pražské burze naplno začíná. Jaká čísla čekat od Erste, Komerční banky a O2 Czech Republic?

Euro, koruna, rubl a další: Jak se budou v dalších měsících vyvíjet kurzy na forexu?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní údaje o započaté výstavbě (odhad červen: meziročně -11,5 %, květen: -15 %) a stavebních zakázkách (květen: meziročně +13,7 %). Spojené království přidá národní index cen domů (odhad červenec: meziročně +11,3 % a meziměsíčně +0,5 %, červen: meziročně +11,8 % a meziměsíčně +1 %), Francie údaje o spotřebitelských výdajích (odhad červen: +0,1 %, květen: +1 %) a výrobních cenách (odhad červen: -0,1 %, květen: -0,5 %), Řecko statistiku o maloobchodních tržbách (duben: meziročně +7,3 %) a Itálie index spotřebitelských cen (odhad červenec meziročně: +1,2 %, červen: +0,3 %), index výrobních cen (odhad červen meziročně: -1,4 %, květen -1,4 %) a celkovou míru nezaměstnanosti (odhad červen: 12,6 %, květen: 12,6 %). Většinu pozornosti však na sebe dopoledne strhnou německé údaje o vývoji celkové míry nezaměstnanosti (odhad červenec: 6,7 %, červen: 6,7 %) a maloobchodních tržbách (odhad červen: meziročně +0,8 % a meziměsíčně +1 %, květen: meziročně +1,9 % a meziměsíčně -0,6 %), zpráva o vývoji inflace v eurozóně (předběžný údaj; odhad červenec: +0,5 % meziročně, červen: +0,5 %) a v případě eurozóny ještě stejně jako v případě Německa údaje o celkové míře nezaměstnanosti (odhad červen: 11,6 %, květen: 11,6 %). ČNB zveřejní své rozhodnutí ohledně nastavení úrokových sazeb (odhad: ponechání hlavní úrokové sazby na 0,05 %). Ze spojených států na trhy odpoledne dorazí zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu (odhad: 305 tisíc nových, předchozí: 284 tisíc nových) a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad červenec: 63,2 bodu, červen: 62,6 bodu). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například BNP Paribas, Siemens, AstraZeneca nebo Telefónica, ve Spojených státech se přidají ConocoPhillips, ExxonMobil, MasterCard, T-Mobile US, LinkedIn či Tesla Motors. Seznam firem, které zveřejní výsledky svého hospodaření, a jejich odhady si můžete prohlédnout ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME hospodařila ve 2Q2014 se ztrátou 52,5 milionu USD, tržby vzrostly na 204,9 milionu USD

Na úrovni čisté ztráty sice majitelka TV Nova zklamala, čekala se nižší ztráta kolem 11 milionů USD, na úrovni zisku OIBDA ale firma naopak překonala odhady, když zisk OIBDA meziročně vzrostl na 41,6 milionu USD (odhad 35 milionů USD). Tržby CME meziročně vzrostly o 16,7 % na 204,9 milionu USD.

6. Raiffeisenbank i Komerční banka zlepšily odhad růstu ekonomiky

Analytici tuzemské Raiffeisenbank počítají letos s růstem ekonomiky o 2,6 % a příští rok o 2,4 %. Růst ekonomiky bude přitom tažen nejen exportem, ale i spotřebou domácností a vlády. Vyplývá to z prognózy, kterou banka představila v úterý. Komerční banka pak ve své prognóze, publikované taktéž v úterý, pro letošek očekává růst hrubého domácího produktu o 2,9 % a příští rok o 3,3 %. Obě banky odhad růstu zlepšily. "Výkonnost české ekonomiky na počátku roku překonala očekávání. Růst ekonomiky přitom čerpá ze všech zdrojů, za zmínku stojí mimo jiné i pozitivní vývoj v segmentu malých a středních podniků," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

7. Britští regulátoři připravují zákon, který by nepoctivé obchodníky mohl připravit až o sedm let staré bonusy

Britské úřady připravují opatření, na jehož konci by se nad hlavami některých obchodníků bank působících ve Spojeném království mohl začít vznášet obrovský vykřičník. Připravovaná opatření počítají s tím, že by obchodníci, u nichž se prokáže, že svými aktivitami porušili platné zákony či regulatorní nařízení, museli vracet své finanční odměny vyplacené až před sedmi lety. Odpovědnost za své chování by podle regulátorů měli nést výhradně sami obchodníci, nikoli banky, pro které pracují. Pokud budou tato opatření schválena, vejdou v platnost v roce 2015. Podle odborníků se v takovém případě bude jednat o jedno z nejpřísnějších pravidel napříč globálními finančními trhy.

8. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce oživila, propad za 1Q2014 byl nečekaně revidován z 2,9 % na 2,1 %

Americká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí expandovala výrazně více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt Spojených států v období od dubna do června vzrostl o 4 %. Čekal se přitom jen 3% růst. Spotřebitelské výdaje, které se na americkém HDP podílejí téměř dvěma třetinami, ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostly o 2,3 % (odhad: +2 %, 1Q2014: +1,4 %). Potvrdila se tak očekávání, že ekonomika USA po slabém úvodu roku zasaženém extrémně nepříznivým počasím vystřelí prudce nahoru.

9. EU: Evropské pobočky ruských bank od peněz neodstřihneme

Dceřiné společnosti ruských bank působící na evropských trzích si na nich dále budou moci půjčovat. Získané peníze však nesmí poslat zpět do Ruska svým matkám. S odvoláním na nejmenovaného představitele EU to ve středu uvedla zpravodajská agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Orlando Bloom a Justin Bieber si na Ibize vjeli do vlasů

Dva kohouti na jednom smetišti si tak podle přítomných vyřizovali účty spojené se svými bývalými partnerkami. Traduje se, že kanadská popová hvězdička, se kterou údajně bývalá Bloomova žena Miranda Kerr po jednom z koncertů zažila víc než jen letmý pozdrav, byla tou poslední kapkou, která zapříčinila rozvod hvězdného páru. A aby toho nebylo málo, Bloomovi zase padla do oka Selena Gomez, bývalá přítelkyně kanadského zpěváka. To, že incidentu přihlížela i věčná průšvihářka Paris Hilton, je tak již jen sladkou třešničkou na vrcholu pomyslného bulvárního dortu.

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie