Co musíte ráno vědět (1. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na burzách v Evropě a Americe, co od tuzemské ekonomiky v letošním a příštím roce očekává Česká národní banka a jak to vypadá, když 5leté dítě zjistí, že musí každý vyrůst? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Takový den Wall Street dlouho nezažila, americké akcie ve čtvrtek zlevnily o 2 %

Finanční trhy obecně ve čtvrtek zažily výrazný výprodej. Investory znepokojil bankrot Argentiny, část z nich navíc reagovala i na data z americké ekonomiky, která zvyšují pravděpodobnost dřívějšího růstu úrokových sazeb. Nadále působí také geopolitické faktory (Gaza, Ukrajina, Libye), mezi Riskem a Evropou se nadále vyostřuje sankční souboj. Býčí trh trvající přes pět let se pro tento den zkrátka zdál být příliš dlouhý. Index Dow odepsal přes 300 bodů, celkem 1,88 % na 16 563,37 bodu, S&P 500 ztratil rovná 2 % na 1 930,67 bodu a Nasdaq klesl o 2,09 % na 4 369,77 bodu. Hluboký propad způsobil v případě indexů Dow a S&P 500 první měsíční ztrátu (v kalendářním měsíci) za půl roku. Ve čtvrtek ztrácely všechny hlavní sektory, nejvíce energetika, technologie a finanční odvětví. Kdo měl vsazeno na volatilitu, vyhrál - index VIX posílil o 27 % na 16,92 bodu. Tak vysoko nezavíral od první půlky dubna. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů zůstaly zhruba na středeční úrovni 2,56 %.

Současný býčí trh má překvapivého lídra, který ještě leccos předvede

Americké akcie jsou stále mnohem "levnější" než v roce 1999. Biotechnologické a internetové společnosti obzvlášť

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na pokles inflace v eurozóně zlevnily

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely výrazně v mínusu. Investoři tak reagovali na údaje o inflace v eurozóně, které na trh poslal Eurostat. Inflace v eurozóně v červenci podle předběžných údajů nečekaně klesla o desetinu procentního bodu na 0,4 % při očekávání stagnace. Propad evropských burzovních indexů nedokázaly zvrátit ani slušné hospodářské výsledky velkých firem, ani zpráva, podle které v eurozóně míra nezaměstnanosti v červnu klesla nejníže za dva roky. Britský FTSE 100 oslabil o 0,64 %, německý DAX spadl o 1,94 % a francouzský CAC 40 odepsal 1,53 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,70 % na 3 115,51 bodu.** Pokles zasáhl všechny hlavní sektory, nejvíce odepsaly akcie bank, chemiček a cenné papíry ze sektoru zboží osobní spotřeby, nejméně klesl sektor zdravotnictví. V reakci na hospodářské výsledky posílily například akcie britsko-nizozemské ropné společnost Royal Dutch Shell (+2,46 %), téměř o tři procenta se naopak propadla cena britské bankovní skupiny Lloyds (-2,83 %).

Akcie: Pro a proti střední a východní Evropy aneb Proč na jednotlivých trzích (ne)investovat

Některé evropské banky se kvůli protiruským sankcím mohou dostat do problémů

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla o půl procenta, cenné papíry NWR po zveřejnění podrobností k úpisu nových akcií zlevnily o čtvrtinu

Index PX klesl o 0,53 % na 956,69 bodu. Nejvíce se propadly akcie uhelné společnosti NWR, které zlevnily téměř o čtvrtinu na 2,90 Kč. Společnost zveřejnila podrobnosti plánovaného úpisu svých akcií, prostřednictvmí kterého chce získat zhruba 118 milionů eur. Za jednu akcii bude NWR požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. Podíly investorů, kteří si nové akcie nekoupí, navíc budou brutálně naředěny, současných 264 milionů vydaných akcií totiž bude po transakci přestavovat jen 4 % celku. Poměrně výrazně oslabily také cenné papíry Komerční banky (-2,22 %) a pokles ceny se nevyhnul ani akciím mediální společnosti CME (-1,60 %), developera Orco (-2,82 %), tabákového podniku Philip Morris ČR (-0,95 %) nebo pojišťovny VIG (-0,77 %). Po čtvrtletních výsledcích naopak zpevnily cenné papíry Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 1,41 % na 545 korun. Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur. Provozní zisk jí vzrostl na 798 milionů eur. Po profit warningu ze začátku měsíce se čekala čistá ztráta 1,1 miliardy eur a provozní zisk 763 milionů eur. Dařilo se i akciím telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,68 %), která své výsledky zveřejní v pátek před otevřením trhu, a mírné zisky si připsaly i cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,66 %).

4. Očekávané události

Čína v noci na pátek zveřejní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit/HSBC - odhad červenec: 52 bodů, červen: 50,7 bodu; oficiální - odhad červenec: 51,4 bodu, červen: 51 bodů). Stejné údaje doplní i Japonsko (červen: 51,5 bodu), Indie a další země. Také v Evropě na trhy přiteče série PMI. Údaje ze zpracovatelského sektoru zveřejní Španělsko (odhad červenec: 54,7 bodu, červen: 54,6 bodu), Itálie (odhad červenec: 52,6 bodu, červen: 52,6 bodu), Francie (odhad červenec: 47,6 bodu, červen: 48,2 bodu), Německo (odhad červenec: 52,9 bodu, červen: 52 bodů), Řecko (červen: 49,4 bodu), Velká Británie (odhad červenec: 57,2 bodu, červen: 57,5 bodu), Česká republika i celá eurozóna (odhad červenec: 51,9 bodu, červen: 51,8 bodu). Ze Spojených států odpoledne dorazí klíčová statistika z trhu práce (celková míra nezaměstnanosti - odhad červenec: 6,1 %, nových míst mimo zemědělství 233 tisíc, nových míst v soukromé sféře 233 tisíc, průměrná hodinová mzda +0,2 % meziměsíčně, červen: 6,1 %, 288 tisíc, 262 tisíc, +0,2 % meziměsíčně). Investoři budou v USA sledovat také související údaje o osobních příjmech a výdajích (odhad červen meziměsíčně: příjmy +0,4 %, výdaje +0,4 %, index cen výdajů na osobní spotřebu +0,2 %, jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu +0,1 %, květen: +0,4 %, +0,2 %, +0,2 %, +0,2 %) a pozornost budou věnovat i indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit - odhad červenec: 56 bodů, červen: 57,3 bodu; ISM - odhad červenec: 56 bodů, červen: 55,3 bodu), indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad červenec: 81,5 bodu, předběžně červenec: 81,3 bodu) a údajům o vývoji stavebních výdajů (odhad červen meziměsíčně: +0,5 %, květen: +0,1 %). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Výsledky svého hospodaření zveřejní v Evropě například AXA, ArcelorMittal, Royal Bank of Scotland nebo Société Générale. Ve Spojených státech se přidají Procter & Gamble, Berkshire Hathaway či Chevron. Očekávané páteční výsledky světových firem si můžete prohlédnout ZDE. Výsledková sezóna bude pokračovat také na pražské burze. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření představí společnosti O2 Czech Republic a Komerční banka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank hospodařila v 2Q2014 s čistou ztrátou 1,03 miliardy EUR, provozní zisk vzrostl na 798 milionů EUR

Bankovní skupina Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur. Provozní zisk vzrostl na 798 milionů eur. Po profit warningu ze začátku měsíce se čekala čistá ztráta 1,1 miliardy EUR a provozní zisk 763 milionů EUR. Výsledky tedy mírně překonaly velmi pesimistická očekávání. Čisté úrokové výnosy Erste ve 2Q2014 klesly na 1,12 miliardy EUR, příjmy z poplatků a provizí naopak vzrostly na 455 milionů EUR. Oba tyto údaje byly v souladu s očekáváním. Banka zdůvodnila pokles úrokových výnosů přetrvávajícím prostředím nízkých sazeb a kurzovými výkyvy. Erste se podařilo snížit provozní náklady na 933 milionů EUR (očekávání 951 milionů EUR).

6. NWR plánuje vydat přes 5 miliard nových akcií při ceně 0,0235 eura za kus (cca 0,65 Kč)

Uhelná společnost NWR zveřejnila prospekt plánované emise nových akcií. Firma chce prodejem nově vydaných cenných papírů získat zhruba 118 milionů eur. Za jednu akcii bude požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. To představuje jen zhruba 17 % středeční zavírací ceny na pražské burze. Podíly investorů, kteří si nové akcie nekoupí, navíc budou brutálně naředěny, současných 264 milionů vydaných akcií totiž bude po transakci přestavovat jen 4 % celku. Společnost zároveň oznámila výhled na výsledky za 1H2014. V USA požádala o ochranu před věřiteli.

7. ČNB bude využívat intervence minimálně do roku 2016

ČNB na svém červencovém zasedání rozhodla, že hlavní úrokovou sazbu ponechá na rekordním minimu 0,05 %. Centrální bankéři také potvrdili zájem držet korunu nad 27 EUR/CZK. Guvernér ČNB Miroslav Singer následně během své tiskové konference uvedl, že banka hodlá měnový kurz jako nástroj měnové politiky používat minimálně do roku 2016. V nové ekonomické prognóze ČNB uvedla, že letos čeká posílení české ekonomiky o 2,9 %, což je oproti předchozí prognóze zvýšení o 0,3 procentního bodu.

8. Inflace v eurozóně v červenci nečekaně klesla

Inflace v eurozóně v červenci podle předběžných údajů dále zpomalila, když její tempo kleslo o desetinu procentního bodu na 0,4 %. Očekávala se stagnace na 0,5 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil Eurostat. Zpráva zvyšuje pravděpodobnost zavádění dalších opatření na podporu růstu cen ze strany Evropské centrální banky. Eurostat zveřejnil také údaje o vývoji nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti se v červnu v Evropské unii i eurozóně dostala nejníže za dva roky. V EU klesla na 10,2 %, nejníže od března 2012, a v zemích platících eurem na 11,5 %, nejníže od září 2012.

9. Adidas varuje před poklesem zisku, jedním z důvodů je Rusko

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas vydal profit warning, v rámci kterého snížil svůj celoroční výhled zisku na 650 milionů eur. Předchozí odhad firmy počítal s celoročním čistým ziskem 830 až 930 milionů eur. Společnost uvedla, že za očekávaným poklesem zisku stojí slábnoucí poptávka spotřebitelů v Rusku, negativní dopady měnových kurzů a pomalý prodej některých starých zásob, zejména golfového oblečení. Akcie Adidasu na zprávu na burze ve Frankfurtu zareagovaly prudkým poklesem až o 15 %.

10. Američtí republikáni chtějí na Obamu podat žalobu kvůli zdravotnické reformě

Američtí republikáni obviňují prezidenta Baracka Obamu z překročení pravomocí při prosazování zdravotnické reformy známé jako Obamacare. Demokrati, kteří se proti žalobě ohradili, uvedli, že se jedná o součást politické kampaně, která je má zdiskreditovat. To republikáni odmítli a uvedli, že jim jde pouze o dodržování ústavy. Překročení svých pravomocí se měl Obama podle republikánů dopustit tím, že svévolně a v přímém rozporu s americkou ústavou prosazoval jednotlivé části zdravotnické reformy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nechci, aby můj bratříček vyrostl

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
včera v 22:00

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
včera v 18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
včera v 18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
včera v 17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
včera v 17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
včera v 16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
včera v 15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
včera v 14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
včera v 14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
včera v 14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
včera v 13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna