Co musíte ráno vědět (1. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na burzách v Evropě a Americe, co od tuzemské ekonomiky v letošním a příštím roce očekává Česká národní banka a jak to vypadá, když 5leté dítě zjistí, že musí každý vyrůst? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Takový den Wall Street dlouho nezažila, americké akcie ve čtvrtek zlevnily o 2 %

Finanční trhy obecně ve čtvrtek zažily výrazný výprodej. Investory znepokojil bankrot Argentiny, část z nich navíc reagovala i na data z americké ekonomiky, která zvyšují pravděpodobnost dřívějšího růstu úrokových sazeb. Nadále působí také geopolitické faktory (Gaza, Ukrajina, Libye), mezi Riskem a Evropou se nadále vyostřuje sankční souboj. Býčí trh trvající přes pět let se pro tento den zkrátka zdál být příliš dlouhý. Index Dow odepsal přes 300 bodů, celkem 1,88 % na 16 563,37 bodu, S&P 500 ztratil rovná 2 % na 1 930,67 bodu a Nasdaq klesl o 2,09 % na 4 369,77 bodu. Hluboký propad způsobil v případě indexů Dow a S&P 500 první měsíční ztrátu (v kalendářním měsíci) za půl roku. Ve čtvrtek ztrácely všechny hlavní sektory, nejvíce energetika, technologie a finanční odvětví. Kdo měl vsazeno na volatilitu, vyhrál - index VIX posílil o 27 % na 16,92 bodu. Tak vysoko nezavíral od první půlky dubna. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů zůstaly zhruba na středeční úrovni 2,56 %.

Současný býčí trh má překvapivého lídra, který ještě leccos předvede

Americké akcie jsou stále mnohem "levnější" než v roce 1999. Biotechnologické a internetové společnosti obzvlášť

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na pokles inflace v eurozóně zlevnily

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely výrazně v mínusu. Investoři tak reagovali na údaje o inflace v eurozóně, které na trh poslal Eurostat. Inflace v eurozóně v červenci podle předběžných údajů nečekaně klesla o desetinu procentního bodu na 0,4 % při očekávání stagnace. Propad evropských burzovních indexů nedokázaly zvrátit ani slušné hospodářské výsledky velkých firem, ani zpráva, podle které v eurozóně míra nezaměstnanosti v červnu klesla nejníže za dva roky. Britský FTSE 100 oslabil o 0,64 %, německý DAX spadl o 1,94 % a francouzský CAC 40 odepsal 1,53 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,70 % na 3 115,51 bodu.** Pokles zasáhl všechny hlavní sektory, nejvíce odepsaly akcie bank, chemiček a cenné papíry ze sektoru zboží osobní spotřeby, nejméně klesl sektor zdravotnictví. V reakci na hospodářské výsledky posílily například akcie britsko-nizozemské ropné společnost Royal Dutch Shell (+2,46 %), téměř o tři procenta se naopak propadla cena britské bankovní skupiny Lloyds (-2,83 %).

Akcie: Pro a proti střední a východní Evropy aneb Proč na jednotlivých trzích (ne)investovat

Některé evropské banky se kvůli protiruským sankcím mohou dostat do problémů

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla o půl procenta, cenné papíry NWR po zveřejnění podrobností k úpisu nových akcií zlevnily o čtvrtinu

Index PX klesl o 0,53 % na 956,69 bodu. Nejvíce se propadly akcie uhelné společnosti NWR, které zlevnily téměř o čtvrtinu na 2,90 Kč. Společnost zveřejnila podrobnosti plánovaného úpisu svých akcií, prostřednictvmí kterého chce získat zhruba 118 milionů eur. Za jednu akcii bude NWR požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. Podíly investorů, kteří si nové akcie nekoupí, navíc budou brutálně naředěny, současných 264 milionů vydaných akcií totiž bude po transakci přestavovat jen 4 % celku. Poměrně výrazně oslabily také cenné papíry Komerční banky (-2,22 %) a pokles ceny se nevyhnul ani akciím mediální společnosti CME (-1,60 %), developera Orco (-2,82 %), tabákového podniku Philip Morris ČR (-0,95 %) nebo pojišťovny VIG (-0,77 %). Po čtvrtletních výsledcích naopak zpevnily cenné papíry Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 1,41 % na 545 korun. Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur. Provozní zisk jí vzrostl na 798 milionů eur. Po profit warningu ze začátku měsíce se čekala čistá ztráta 1,1 miliardy eur a provozní zisk 763 milionů eur. Dařilo se i akciím telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,68 %), která své výsledky zveřejní v pátek před otevřením trhu, a mírné zisky si připsaly i cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,66 %).

4. Očekávané události

Čína v noci na pátek zveřejní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit/HSBC - odhad červenec: 52 bodů, červen: 50,7 bodu; oficiální - odhad červenec: 51,4 bodu, červen: 51 bodů). Stejné údaje doplní i Japonsko (červen: 51,5 bodu), Indie a další země. Také v Evropě na trhy přiteče série PMI. Údaje ze zpracovatelského sektoru zveřejní Španělsko (odhad červenec: 54,7 bodu, červen: 54,6 bodu), Itálie (odhad červenec: 52,6 bodu, červen: 52,6 bodu), Francie (odhad červenec: 47,6 bodu, červen: 48,2 bodu), Německo (odhad červenec: 52,9 bodu, červen: 52 bodů), Řecko (červen: 49,4 bodu), Velká Británie (odhad červenec: 57,2 bodu, červen: 57,5 bodu), Česká republika i celá eurozóna (odhad červenec: 51,9 bodu, červen: 51,8 bodu). Ze Spojených států odpoledne dorazí klíčová statistika z trhu práce (celková míra nezaměstnanosti - odhad červenec: 6,1 %, nových míst mimo zemědělství 233 tisíc, nových míst v soukromé sféře 233 tisíc, průměrná hodinová mzda +0,2 % meziměsíčně, červen: 6,1 %, 288 tisíc, 262 tisíc, +0,2 % meziměsíčně). Investoři budou v USA sledovat také související údaje o osobních příjmech a výdajích (odhad červen meziměsíčně: příjmy +0,4 %, výdaje +0,4 %, index cen výdajů na osobní spotřebu +0,2 %, jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu +0,1 %, květen: +0,4 %, +0,2 %, +0,2 %, +0,2 %) a pozornost budou věnovat i indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit - odhad červenec: 56 bodů, červen: 57,3 bodu; ISM - odhad červenec: 56 bodů, červen: 55,3 bodu), indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad červenec: 81,5 bodu, předběžně červenec: 81,3 bodu) a údajům o vývoji stavebních výdajů (odhad červen meziměsíčně: +0,5 %, květen: +0,1 %). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Výsledky svého hospodaření zveřejní v Evropě například AXA, ArcelorMittal, Royal Bank of Scotland nebo Société Générale. Ve Spojených státech se přidají Procter & Gamble, Berkshire Hathaway či Chevron. Očekávané páteční výsledky světových firem si můžete prohlédnout ZDE. Výsledková sezóna bude pokračovat také na pražské burze. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření představí společnosti O2 Czech Republic a Komerční banka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank hospodařila v 2Q2014 s čistou ztrátou 1,03 miliardy EUR, provozní zisk vzrostl na 798 milionů EUR

Bankovní skupina Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,03 miliardy eur. Provozní zisk vzrostl na 798 milionů eur. Po profit warningu ze začátku měsíce se čekala čistá ztráta 1,1 miliardy EUR a provozní zisk 763 milionů EUR. Výsledky tedy mírně překonaly velmi pesimistická očekávání. Čisté úrokové výnosy Erste ve 2Q2014 klesly na 1,12 miliardy EUR, příjmy z poplatků a provizí naopak vzrostly na 455 milionů EUR. Oba tyto údaje byly v souladu s očekáváním. Banka zdůvodnila pokles úrokových výnosů přetrvávajícím prostředím nízkých sazeb a kurzovými výkyvy. Erste se podařilo snížit provozní náklady na 933 milionů EUR (očekávání 951 milionů EUR).

6. NWR plánuje vydat přes 5 miliard nových akcií při ceně 0,0235 eura za kus (cca 0,65 Kč)

Uhelná společnost NWR zveřejnila prospekt plánované emise nových akcií. Firma chce prodejem nově vydaných cenných papírů získat zhruba 118 milionů eur. Za jednu akcii bude požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. To představuje jen zhruba 17 % středeční zavírací ceny na pražské burze. Podíly investorů, kteří si nové akcie nekoupí, navíc budou brutálně naředěny, současných 264 milionů vydaných akcií totiž bude po transakci přestavovat jen 4 % celku. Společnost zároveň oznámila výhled na výsledky za 1H2014. V USA požádala o ochranu před věřiteli.

7. ČNB bude využívat intervence minimálně do roku 2016

ČNB na svém červencovém zasedání rozhodla, že hlavní úrokovou sazbu ponechá na rekordním minimu 0,05 %. Centrální bankéři také potvrdili zájem držet korunu nad 27 EUR/CZK. Guvernér ČNB Miroslav Singer následně během své tiskové konference uvedl, že banka hodlá měnový kurz jako nástroj měnové politiky používat minimálně do roku 2016. V nové ekonomické prognóze ČNB uvedla, že letos čeká posílení české ekonomiky o 2,9 %, což je oproti předchozí prognóze zvýšení o 0,3 procentního bodu.

8. Inflace v eurozóně v červenci nečekaně klesla

Inflace v eurozóně v červenci podle předběžných údajů dále zpomalila, když její tempo kleslo o desetinu procentního bodu na 0,4 %. Očekávala se stagnace na 0,5 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil Eurostat. Zpráva zvyšuje pravděpodobnost zavádění dalších opatření na podporu růstu cen ze strany Evropské centrální banky. Eurostat zveřejnil také údaje o vývoji nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti se v červnu v Evropské unii i eurozóně dostala nejníže za dva roky. V EU klesla na 10,2 %, nejníže od března 2012, a v zemích platících eurem na 11,5 %, nejníže od září 2012.

9. Adidas varuje před poklesem zisku, jedním z důvodů je Rusko

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas vydal profit warning, v rámci kterého snížil svůj celoroční výhled zisku na 650 milionů eur. Předchozí odhad firmy počítal s celoročním čistým ziskem 830 až 930 milionů eur. Společnost uvedla, že za očekávaným poklesem zisku stojí slábnoucí poptávka spotřebitelů v Rusku, negativní dopady měnových kurzů a pomalý prodej některých starých zásob, zejména golfového oblečení. Akcie Adidasu na zprávu na burze ve Frankfurtu zareagovaly prudkým poklesem až o 15 %.

10. Američtí republikáni chtějí na Obamu podat žalobu kvůli zdravotnické reformě

Američtí republikáni obviňují prezidenta Baracka Obamu z překročení pravomocí při prosazování zdravotnické reformy známé jako Obamacare. Demokrati, kteří se proti žalobě ohradili, uvedli, že se jedná o součást politické kampaně, která je má zdiskreditovat. To republikáni odmítli a uvedli, že jim jde pouze o dodržování ústavy. Překročení svých pravomocí se měl Obama podle republikánů dopustit tím, že svévolně a v přímém rozporu s americkou ústavou prosazoval jednotlivé části zdravotnické reformy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nechci, aby můj bratříček vyrostl

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu

Americké akciové indexy ve čtvrtek mírně vzrostly a technologický trh Nasdaq vystoupil na nové rekordní maximum....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:19

Prezident Zeman věří, že intervence ČNB brzy skončí a vývozci přestanou lenošit

Prezident Miloš Zeman je rád, že "snad v nejbližší době" skončí intervence České národní banky proti silné koruně. Za...
ČNB Česká ekonomika Česká koruna
včera v 20:03

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
včera v 18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
včera v 18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
včera v 18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
včera v 18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
včera v 16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
včera v 15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
včera v 15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
včera v 14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
včera v 14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
včera v 14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
včera v 14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
včera v 14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
včera v 14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace