Co musíte ráno vědět (8. července)
|

Co musíte ráno vědět (8. července)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i Spojených státech, co doporučují analytici z Goldman Sachs a jak se řídí letový provoz v Barceloně? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po prodlouženém víkendu ustoupily z historických maxim. Čeká se na výsledky firem a zápis z jednání FOMC

Při absenci zásadních makrodat investoři v USA nechali hlavní indexy mírně klesnout ze čtvrtečních maxim. V týdnu začíná výsledková sezóna za druhý kvartál, která má ukázat, zda se ekonomice ve druhém kvartálu pod tuhé zimě opravdu začalo dařit výrazně lépe. Vyjde také zápis z posledního jednání FOMC a veřejně vystoupí řada představitelů Fedu. Index Dow odevzdal nakonec 0,26 % na 17 024,14 bodu, S&P 500 ztratil 0,39 % na 1 977,65 bodu a Nasdaq odepsal nejvíce, konkrétně 0,77 % na 4 451,53 bodu. Navzdory celkem mírnému poklesu skončily v záporu všechny hlavní sektory indexu S&P 500, relativně nejlépe si z firemních odvětví vedly síťové služby, technologie a necyklické spotřebitelské zboží, nejhůře dopadly energetika, zdravotní péče a základní materiály. Index volatility VIX posílil o více než 10 % na 11,4 bodu. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů klesly o dva bazické body na 2,62 %. "Aktivita na trhu byla velice podprůměrná. Indexy ztratily v podstatě bez konkrétních zpráv, o kterých by stálo za to hovořit," uvedl Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott.

Toto je jedna z aktuálně nejlevnějších investic. Uklidní i vaše portfolio?

BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš!

2. Evropské akcie v pondělí ztrácely, investoři sbírali zisky

Evropské akcie v pondělí uzavřely v červených číslech, investoři sbírali zisky po rally z předchozího týdne, která byla nejsilnější od března. Britský FTSE 100 odepsal 0,62 %, francouzský CAC 40 1,41 % a německý DAX 1,03 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel téměř procento a všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Kolem půl procenta odevzdala odvětví zdravotní péče, technologií a telekomunikací, přes 1,3 % naopak ztrácely sektor stavebnictví, automobilky a ropné společnosti.

18 znamení blížící se katastrofy na trzích

3. Pražská burza zahájila týden v červených číslech, dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX v pondělí odepsal 0,70 % na 951,92 bodu. Burzu tlačily dolů především bankovní tituly. Erste Group Bank ztrácela přes 2,7 % a Komerční banka 0,72 %. Nedařilo se však ani akciím ČEZ, které oslabily o 0,28 % a dále pokračuje propad ceny akcií NWR, byť v pondělí jen o procento. Dařilo se naopak Fortuně, jejíž cenné papíry zpevnily o 0,73 % poté, co generální ředitel Fortuny Radim Haluza prohlásil, že očekává, že výsledky za první pololetí budou zejména díky olympijským hrám a fotbalovému šampionátu výrazně lepší než loni.

Mládek v ČT: Pokud by OKD byla na prodej, stát by zvážil odkup

Investorům došla s Erste trpělivost. Akcie po nejnovějším profit warningu prudce klesají, analytici snižují doporučení

4. Očekávané události

Spojené státy v úterý zveřejní ukazatel volných pracovních míst JOLT za květen (duben: 4,45 milionu) a s projevem vystoupí člen Fedu Narayana Kocherlakota. Evropa bude na makrodata bohatší - Spojené království zveřejní index cen domů (odhad červen meziměsíčně: -0,3 %, květen: +3,9 %) a průmyslovou výrobu (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, meziročně: +3,2 %, duben meziměsíčně: +0,4 %, meziročně: +3 %) a Německo odhalí obchodní bilanci (odhad květen: +16,3 miliardy EUR, duben: +17,4 miliardy EUR). Ministerstvo práce a sociálních věcí vydá zprávu o celkové míře nezaměstnanosti v České republice (odhad červen: 7,4 %, květen: 7,5 %). Po konci obchodování v USA zahájí výsledkovou sezónu čísla od výrobce hliníku Alcoa. Vše podstatné, co se děje v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři. Očekávané výsledky amerických firem najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nasdaq se blíží rekordům z přelomu tisíciletí, chybí mu 12 %

Po zpevnění o 138 % mezi lety 1999 a 2000, které táhla investiční bublina, jež nafoukla Nasdaq na rekordní hodnotu 5 132 bodů v březnu 2000, index ztratil 79 % a spadl na rekordní dno 1 108 bodů v říjnu 2002. Po internetové bublině se zdálo, že už nikdy na maximum z března 2000 nedosáhne. Nyní je však jen 12,5 % pod ním.

6. Goldman Sachs pro druhé pololetí 2014 doporučuje sektory spotřebního zbytného zboží, průmyslu a technologií

Goldman Sachs vydala minulý týden svou čtvrtletní zprávu, v níž analytický tým vedený Davidem Kostinem poukazuje například na to, že v první polovině roku si akcie vedly lépe než dluhopisy a podílové i hedgeové fondy zaostávaly za indexem S&P 500. Pro druhou polovinu roku Goldman Sachs doporučuje všímat si více sektorů spotřebního zbytného zboží, průmyslu a technologií.

7. Ruská ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,2 %

Ruská ekonomika pokračovala ve druhém čtvrtletí ve slabém růstu. Hrubý domácí produkt stoupl v meziročním srovnání o 1,2 % a za celé první pololetí se zvýšil pouze o 1,1 %. Uvedl to v pondělí ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev, jehož citovala agentura RIA Novosti.

8. Egyptská armáda nabídne lidem levnější jídlo kvůli rostoucím cenám pohonných hmot

Egyptský parlament rozhodl o prudkém navýšení daně z pohonných hmot, cigaret a alkoholu. Panují obavy z rychlého růstu cen veškerého spotřebního zboží, a proto v pondělí egyptská armáda oznámila, že bude pomocí autobusů rozvážet a prodávat levnější potraviny.

9. Čína zrychlila růst, další podpora je ale nutná, říká premiér

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla rychleji, než na začátku roku, stále však budou nutná další umírněná opatření na její podporu. Na pondělní společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to prohlásil čínský premiér Li Kche-čchiang. Merkelová pokračuje v návštěvě Číny.

10. Bývalý gruzínský prezident Eduard Ševarnadze zemřel ve věku 86 let

Zemřel čelný představitel demokratizačních reforem v Sovětském svazu a bývalý gruzínský prezident Eduard Ševarnadze. Podle agentury Reuters to oznámila ruská rozhlasová stanice Echo Moskvy a o něco později to potvrdila i Ševarnadzeho tajemnice Marina Davitašviliová. Někdejšímu ministrovi zahraničí SSSR v dobách vlády Michaila Gorbačova bylo 86 let.

Bonus

V Barceloně se téměř srazila dvě letadla

Na letišti v Barceloně se téměř srazila dvě letadla. Piloti přistávajícího Boeingu 767-300 z Moskvy však na poslední chvíli katastrofu odvrátili.

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
před hodinou

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu invstorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
17:16

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba