9 dividendových akcií na důchod
|

9 dividendových akcií na důchod

Věk investora hraje velkou roli při sestavování jeho portfolia. Zatímco mladým nahrává čas, aby mohli zkoušet štěstí na akciovém trhu, penzisté potřebují spíše stálý tok příjmů a stabilitu, než aby se honili za senzačními výnosy. Nejlepší volbou je tak pro ně diverzifikovaný mix stabilních a silných firem, které vyplácejí štědré dividendy. Pokud navíc firma prodává snadno srozumitelné produkty, je to velké plus.

Akciové tipy Dividendy Investiční tipy

1. Apple

Steve Jobs navždy odešel a s ním dech beroucí růst zisků, který firmě zajistil status světově nejhodnotnější firmy. Firma zhodnotila od začátku roku 2003 na 90násobek. Výrobce elektroniky, který je nyní známý spíše pro své chytré telefony a tablety než počítače, ale zdaleka není za zenitem. Jobsův nástupce Tim Cook neustále naznačuje, že je navzdory odlišnému manažerskému stylu připraven čelit výzvám, které přicházejí v rychle se měnícím prostředí technologií. Pomáhá mu k tomu i velký hotovostní polštář využitelný na zpětné odkupy a výplaty dividend. Dividendový výnos je nízký, nicméně Apple dividendu za dva roky, po které se s investory dělí o zisk, již dvakrát navýšil.

Apple

2. Chevron

Energetický gigant má za sebou bohatou historii výplat dividend. Akcie měla poslední dobou našlápnuto k pořádnému růstu, když překročila hodnotu 134 USD, nyní trochu ztrácí. Investory by však měl uspokojit příjemný dividendový výnos. Za poslední dekádu zatím firma každý rok dividendu navyšovala. Přestože růst zisku nyní není žádná sláva, Chevron má dost hotovosti na dividendy a podporu akcií prostřednictvím zpětných odkupů. V případě růstu inflace navíc není nikdy na škodu mít v portfoliu společnost zaměřenou na komodity. Alternativní formy energie se sice mohou stát energetickým zdrojem budoucnosti, nicméně většina průmyslu, aut a domácností se stejně bude muset ještě dlouho spoléhat na paliva na bázi ropy.

Chevron

3. Coca-Cola

Na produkty od Coca-Coly narazíte takřka všude. Firma prodává nealkoholické nápoje ve 200 zemích světa. Je tak velká a dobře zavedená, že se jí daří nejen vykazovat stálý růst zisků, ale také vyplácet a soustavně zvyšovat dividendy. Od roku 1991 vzrostly desetkrát.

Coca-Cola

4. Eaton

Po převzetí výrobce elektrických zařízení Cooper Industries v roce 2012 se Eaton změnila v irskou společnost s mezinárodním záběrem. Tržby jí loni narostly o neuvěřitelných 35 % a provozní zisk vystřelil k 2 miliardám (+42 %). Vzhledem k nákladům na akvizici se sice čistý zisk zvedl jen o 4 %, nicméně díky rekordnímu volnému cash flow Eaton nyní nabízí dvojciferný dividendový výnos. Jeho šéf Alexander Cutler věří, že by pomalý růst světové ekonomiky neměl ohrozit optimistický výhled pro Eaton na roky 2014 a dále. Analytici sdílí jeho optimismus a očekávají, že Eaton bude schopen vykazovat dvojciferný růst zisků ještě několik let.

Eaton

5. Las Vegas Sands

Asie, kde je hazard rychle rostoucím odvětvím, je pro Las Vegas Sands zlatým dolem. Firma zde patří mezi hrstku firem, které operují v ráji hazardu v Macau. Pokračuje v projektech Cotai strip a Parisian Macao. Také Japonsko má zajímavý potenciál. Zdejší trh slibuje 40miliardové roční tržby společnostem specializujícím se na hazard, které sem vstoupí. Obavy, že čínská vláda možná omezí hazard začátkem roku, sice dopadly na akcie Las Vegas Sands, nicméně analytici tvrdí, že reakce je přehnaná a akcie zůstávají dobrou sázkou.

Las Vegas Sands

6. Lockheed Martin

Prodeje válečného letounu F-35 pomohly akcii na roční maxima. Podle analytika ze Citigroup Jasona Gurského ale akcie podporuje i méně intuitivní faktor - penzijní náklady. Dodavatelé vládě USA účtují náklady na penze zaměstnanců, ministerstvo financí ale platí pomalu. Lockheed je mezi hlavními firmami, které by měly na zpřísněných pravidlech, jež nutí americké ministerstvo platit, nejvíce vydělat. Americká vláda navíc usnadnila dodavatelům prodávat zbraně v zámoří, což znamenalo příležitost k dalším prodejům modelů F-35. Je to lukrativní byznys, protože nákladný výzkum a vývoj už je dokončen. Gursky odhaduje, že volné cash flow bude růst dvojciferným tempem ještě několik let, což firmě umožní dále zvýšit již nyní štědrou dividendu.

Lockheed Martin

7. Sanofi

Obyvatelstvo vyspělých zemí rychle stárne, takže ochota investorů platit prémiové ceny za farmaceutické firmy dává smysl. Podle analytika z Morningstar Damiena Conovera trh přehlíží akcie Sanofi. Producent léčiv jako Rolaids a Allegra má v sortimentu potenciálních nových produktů léky na cukrovku a vakcíny na horečku dengue. Přestože růst zisků bude v letošním roce mírný, analytici očekávají solidní výsledky příští rok. S valuací na 15násobku očekávaných zisků pro rok 2014 působí akcie Sanofi atraktivně, stejně tak investory osloví i slušný dividendový výnos.

Sanofi

8. Wells Fargo

Wells Fargo se všeobecně považuje za nejlépe hospodařící banku z velkých amerických finančních institucí. Ustála finanční krizi i slabou ekonomiku. Dokonce i v těch nejtěžších dobách, kdy finanční sektor krvácel, zůstala v zisku. Její kapitálová vybavenost je rovněž dostatečně silná na to, aby ústav zvládal vyplácet dividendy. RBC Capital Markets tvrdí, že jedním z nejatraktivnějších atributů Wells Fargo je management, který aplikuje strategie obratněji než konkurence. Byznys banky prý poroste díky prohlubování vztahů se stávajícími klienty, což umožní prodat více produktů a služeb.

Wells Fargo

9. Whirlpool

Ať už potřebujete umýt nádobí, vyprat prádlo, či zchladit nebo ohřát jídlo, Whirlpool má řešení. Nákladná restrukturalizace a daňové ztráty dopadly na zisk během prvního čtvrtletí 2014. Vyjma tyto náklady je ale jádrový byznys silný, částečně díky oživení na americkém nemovitostním trhu.

Whirlpool
Zdroj: Kiplinger
před 8 minutami

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
před 23 minutami

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
před 36 minutami

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika