Tyto akcie hned prodejte, pokud (ne)věříte Janet Yellenové
|

Tyto akcie hned prodejte, pokud (ne)věříte Janet Yellenové

Co je dobré začít prodávat? Podívejte se na "sell list", který nedávno jen tak mezi řádky zveřejnila šéfka Fedu Janet Yellenová.

Fed Akciové tipy Americké akcie Investiční tipy

Vzpomínáte si na prosinec 1996, kdy Alan Greenspan prohlásil, že se akciový trh stal obětí neracionálního bujení? Trh rostl ještě další čtyři roky, ale pak přišel krach. Potom v únoru 2004 radil Greenspan, aby si lidé brali hypotéky s pohyblivou sazbou místo klasických úroků zafixovaných na 30 let. Lidé, kteří se řídili jeho radou, mohli lehce o několik let později přijít o střechu nad hlavou. Greenspanův nástupce Ben Bernanke mluvil v březnu 2009 o zelených výhoncích. I když situace vypadala zle, v tu dobu přišel na akciových trzích obrat.

Výroky centrálních bankéřů nemusejí být vždy pravdivé, je jim však potřeba věnovat alespoň částečnou pozornost.

Nedávno hodila ručník do investičního ringu i současná šéfka Fedu Janet Yellenová, která varovala před některými možnými bublinami na trhu. Opřela se především do akcií sociálních sítí a biotechnologických firem. Její rada by se dala přeložit takto: "Držte většinu akcií, realitní dluhopisy a dluhopisy s ratingem v investičním pásmu. Prodejte momentové akcie, pákové dluhové produkty a méně kvalitní dluhopisy s vysokým výnosem."

Není to špatná rada. Trh vstoupil do nepříznivých srpnových týdnů. Geopolitická rizika rostou a býčí trh se unavil.

To neznamená, že vše začne ztrácet hodnotu. Je však čas vyčistit portfolia. Nevíme, zda je velká korekce blízko, ale je hodně důvodů k opatrnosti. Začít se "sell listem" Janet Yellenové je dobrý nápad.

Co tedy nyní prodávat?

Rebalancujte. Podívejte se, zda za posledních 18 měsíců překonal podíl akcií ve vašem portfoliu stanovené cíle. Pokud chcete mít v akciích 50 % portfolia a máte jich díky růstu cen 55 %, vyprodejte akcie, abyste dosáhli stanoveného cíle.

Prodejte nejrizikovější aktiva. Zbavte se sociálních médií, biotechnologických akcií a agresivně růstových ETF a podílových fondů. Zaměřte se na aktiva, která sledují trh, třeba indexové ETF.

Vyprodejte vysokovýnosové dluhopisy. Zbavte se fondů, které kupují tyto instrumenty, a dalších populárních nástrojů, které používají hledači výnosů.

Prodejte dluhopisy z rozvíjejících se trhů. Růst úrokových sazeb a zvýšená averze k riziku srazí ceny dluhopisů z emerging markets. Proto je lepší se vyhnout i akciím z těchto regionů.

Zdroj: MarketWatch
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice