Burzovní kalendář (18. 8. - 22. 8. 2014)
|

Burzovní kalendář (18. 8. - 22. 8. 2014)

Pokračující boje na Ukrajině a další eskalace napětí mezi Ruskem a Západem budou v nadcházejícím týdnu hlavními hybateli dění na světových finančních trzích. Kromě toho se bude konat výroční symposium americké centrální banky v Jackson Hole, kam zavítá i šéf ECB Mario Draghi. V České republice zveřejňují výsledky tabákový podnik Philip Morris ČR a uhelná společnost NWR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

18/8 až 22/8 výsledková sezóna (Home Depot, Hewlett-Packard)

18/8 Index cen domů NAHB (odhad srpen: 53 bodů, červenec: 53 bodů)

19/8 Index spotřebitelských cen (odhad červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +2 %, červen: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +2,1 %)

19/8 Započatá výstavba (odhad červenec: 970 tisíc, červen: 893 tisíc)

20/8 Zápis z jednání FOMC

21/8 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 16. srpna: 300 tisíc, předchozí týden: 311 tisíc)

21/8 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad srpen: 55,7 bodu, červenec: 55,8 bodu)

21/8 Index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červenec: 20 bodů, červen: 23,9 bodu)

21/8 Prodeje existujících domů (odhad červenec meziměsíčně: -0,3 %, červen: +2,6 %)

21/8 až 23/8 Konference centrálních bankéřů v Jackson Hole

V uplynulém obchodním týdnu se americkým akciím dařilo. Index Dow si polepšil o 0,66 % na 16 662,91 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,22 % na 1 955,06 bodu technologický Nasdaq zpevnil o 2,15 % na 4 464,93 bodu. To vše při nepříliš působivých makrodatech. Úspěšný vývoj narušil až pátek, kdy se objevila zpráva, že ukrajinská armáda na ukrajinském území zneškodnila ruskou kolonu složenou z obrněných vojenských vozů. Trh ale situaci ustál a indexy nakonec v pátek zakončily kolem nuly. Index S&P se drží nad 1 950 body.

"Index S&P 500 na konci července silně prolomil 50denní klouzavý průměr. Po odrazu od důležitého supportu je po jedenácti obchodních dnech zpět na tomto klouzavém průměru. Otázka zůstává stejná – otestuje nejdříve support 1 900 bodů, nebo historická maxima? Vývoj je momentálně nejvíce ovlivňován děním na Ukrajině," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nový týden se podle očekávání nadále ponese ve znamení geopolitiky a také zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Hlavním ohniskem zájmu bude dění na Ukrajině.

Setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole může přinést některé zajímavé komentáře o budoucnosti měnových politik v globálním měřítku. Pokud hovoříme o centrálních bankéřích, nesmíme opomenout zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, ve kterém se investoři zaměří na zmínku o inflaci. Právě komentář o růstu cen minule trhy mírně rozrušil. "Celkově se domníváme, že vyšší volatilita může přetrvat i příští týden," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Indexy se hýbou za velmi malých objemů. Investoři vyčkávají, co se bude na světové scéně dít. Volatilita tak může být poměrně vysoká.

Podle některých analytiků však právě americké akcie mohou z konfliktu na Ukrajině těžit. "Je potřeba si přiznat, že co se týče Ukrajiny, jsou teď americké akcie nejčistší košilí v šatníku," říká Art Hogan z Wunderlich Securities.

Pokud se nebude krize na Ukrajině významně vyhrocovat, mělo by se dále dařit zdravotnickému, technologickému a biotechnologickému sektoru. Tyto obory se znovu dostávají do popředí zájmu investorů. Biotechnologický subindex Nasdaqu posílil minulý týden o 4,6 %.

5 nejlepších zlatých akcií současnosti
Posledních několik let nebylo zrovna zlatým věkem pro akcie těžařů drahého kovu…
Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii
Současný býčí trh (pokud nejste toho názoru, že již vládu nad americkými…
Muž, který očekával splasknutí nemovitostní bubliny v USA, přišel s…
V době, kdy všichni tvrdili, že ceny nemovitostí dále porostou, varoval Bill…
Očekávejte celosvětovou finanční katastrofu
David Stockman, ředitel rozpočtového úřadu Bílého domu za prezidenta Reagana,…

Evropa

18/8 až 22/8 výsledková sezóna (Carlsberg, Raiffeisen Bank International)

18/8 Eurozóna - obchodní bilance (květen: přebytek 15,3 miliardy eur)

19/8 Spojené království - index spotřebitelských cen (odhad červenec: meziměsíčně -0,2 % a meziročně +1,8 %, červen: meziměsíčně +0,2 % a meziročně +1,9 %)

19/8 Spojené království - index výrobních cen

20/8 Německo - index výrobních cen (odhad červenec: meziročně -0,7 %, červen: meziročně -0,7 %)

20/8 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

21/8 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ve službách a celkový (FLASH; odhad červenec Německo služby: 55,7 bodu, průmysl: 51,7 bodu; Francie služby: 50 bodů, průmysl: 47,8 bodu; eurozóna služby: 53,5 bodu, průmysl: 51,5 bodu)

21/8 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +3 %, červen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +3,6 %)

21/8 Eurozóna - index spotřebitelské důvěry (FLASH; odhad srpen: -9 bodů, červenec: -8,4 bodu)

Závěr uplynulého týdne se na evropských akciových trzích nesl ve znamení klidu. Investoři navzdory blížícímu se víkendu nakupovali a hlavní akciové trhy solidně rostly. V samotném závěru obchodování se však objevily zprávy o útoku ukrajinské armády na ruský konvoj. To v investorech vyvolalo paniku a většina evropských akciových indexů se rychle propadla do červených čísel. Za celý týden přesto britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,8 % na 6 689,08 bodu, německý DAX od pondělí do pátku přidal 0,92 % na 9 092,60 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,49 % na 4 174,36 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní posílil o 0,89 % na 3 033,52 bodu.

Geopolitická situace bude pro dění na evropských trhy s největší pravděpodobností i v nadcházejícím týdnu hybatelem číslo jedna. Evropské cenné papíry jsou navíc na vývoj dění na Ukrajině mnohem citlivější než akcie americké. Jakékoli další zhoršení situace by je tak mohlo dostat do kolen. Stranou by v případě pokračující eskalace napětí mezi Ruskem a Západem šla i všechna významná makrodata.

Přesto se z Evropy dozvíme leccos zajímavého. Na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole promluví nejen šéfka Fedu Janet Yellenová, ale i šéf ECB Mario Draghi.

"Pozornost investorů je zaměřena na Evropu. Nejde jen o Ukrajinu. Čeká se také, zda ECB začne ještě více uvolňovat svou měnovou politiku," říká Nick Raich ze společnosti The Earnings Scout. A Draghi by ve svém projevu v Jackson Hole mohl mnohé naznačit.

Kvůli Ukrajině se navíc výrazně zhoršují evropská ekonomická data. Investoři budou moci v týdnu sledovat vývoj evropské ekonomiky pomocí předběžných indexů nákupních manažerů a také předběžného srpnového indexu spotřebitelské důvěry.

Více o měnové politice se dozvíme i z Británie, kde bude zveřejněn zápis z jednání Bank of England. Spojené království na trhy pošle také čísla o vývoji inflace.

A co čeká od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Asie

20/8 Japonsko - obchodní bilance

21/8 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

21/8 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

Goldman Sachs: Hladovíte po výnosech? Sáhněte po (některých)…
Pokud hledáte výnos, poohlédněte se po akciích v Evropě, kde mnoho firem dokáže…
Jak investovat v době velké geopolitické nestability?
Teroristický útok nebo válečný konflikt - to je jen malá část geopolitických…

Česká republika

18/8 Dovozní a vývozní ceny

18/8 Index výrobních cen

19/8 Philip Morris ČR - výsledky za 2Q2014

20/8 NWR - valná hromada

21/8 NWR - výsledky za 2Q2014

Domácí index PX zakončil uplynulý týden na 983,90 bodu, což znamenalo 3,5% mezitýdenní růst.

Nejvíce klesající akcií byla v týdnu NWR (-21,4 % na 3,5 Kč). "Důvodem pro pokles byly dle našeho názoru technické důvody při odevzdání více než 100% výnosu z minulého měsíce," říká Vaníček z J&T Banky. Firma rovněž ohlásila, že nevyplatí odložený kupón na nezajištěné dluhopisy, aby neohrozila probíhající restrukturalizaci. Tento krok může kvůli potenciálu spuštění insolvence vypadat poměrně riskantně, společnost ale věří, že má na straně věřitelů dostatek podporovatelů. Trh tento krok očekával.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie developera Orco (+8,8 % na 13 Kč). "Titul technicky koriguje předešlé silné propady. Na těchto korunových úrovních je vysoká volatilita běžná," říká Vaníček o akcii, která má již brzy být stažena z pražské burzy.

V úterý zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky energetická společnost ČEZ. Firma pozitivně překvapila na provozní úrovni, když zisk EBITDA dosáhl 18,7 miliardy Kč. Překvapením byly i lepší tržby, než trh předpokládal. Čísla ČEZ pro Investiční web okomentoval Petr Bártek z České spořitelny.

ČEZ vidí ceny elektřiny poblíž dna, o dividendovém výplatním poměru…
Manažeři ČEZ prozradili na konferenčním hovoru po zveřejnění výsledků plány…

Agentura S&P minulý týden snížila rating Erste Group Bank na stupeň A-. Důvodem jsou změny v rakouských zákonech, kvůli kterým je obtížně předvídatelné, zda a jakým způsobem by vláda v případě nouze pomáhala systematicky důležitým bankám.

V neposlední řadě trhy zaujala informace o snaze nového majoritního vlastníka telekomunikační společnosti O2 Czech Republic vyčlenit svou telekomunikační infrastrukturu do samostatné firmy. "Tímto krokem by se uvolnil regulatorní tlak na celou společnost. Z pohledu současných akcií je stále nejasné, jak by finální varianta vypadala a jaký by mohla mít dopad na faktické obchodování," říká Vaníček.

Příští týden zveřejňují výsledky dvě firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. V úterý představí výsledky svého hospodaření za druhé čtvrtletí tabákový podnik Philip Morris ČR. "Očekává se zlepšení marží, podle Philip Morris International tržní podíl v ČR vzrostl," říká o české tabákové firmě Václav Kmínek, analytik z České spořitelny. Kmínek očekává, že firma ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 364 milionů Kč proti 310 milionům ve stejném období loni.

Ve čtvrtek potom zveřejní výsledky svého hospodaření za letošní druhé čtvrtletí těžařská společnost NWR. Ta dle Petra Bártka sníží meziročně ztrátu z 315 na 35,2 milionu eur. Důležité však nebudou tolik samotné výsledky, ale spíše další informace o restrukturalizaci firmy. O té by měla více napovědět středeční mimořádná valná hromada, kde by měl být podle očekávání odsouhlasen plán restrukturalizace a navýšení kapitálu.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou…
Tradičně až na konci července startuje výsledková sezóna firem obchodovaných na…
8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního…
NWR patří mezi zklamání letošního roku, Facebook naopak příjemně překvapuje. To…
Červenec v podílových fondech: Kdo by čekal výplach, mýlil by se
V červenci téměř dvě třetiny fondů, které působí na českém kapitálovém trhu,…
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
před hodinou

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:41

Zkusíme odkoupit aktiva ČEZ,slíbila před volbami bulharská levice

Bulharská socialistická strana v případě vítězství v nedělních parlamentních volbách zváží, zda by Bulharsko mohlo...
ČEZ Bulharsko
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:27

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:53

O čem se mluvilo na Wall Street, než zazvonil zvonec

Apple má problémy i na Novém Zélandu; izraelská Teva prý nebude propouštět tolik lidí, kolik tvrdí novináři; Wells...
Americké akcie
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika