Co musíte ráno vědět (18. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (18. srpna)

Jak si v minulém týdnu vedly světové burzy, kdo se ve Francii vrátí do hlavního burzovního indexu a co všechno už dělají roboti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek trpěly kvůli zostření situace na Ukrajině, nakonec ale uzavřely kolem nuly a za celý týden posílily

Americké akcie se v první polovině páteční obchodní seance výrazně propadly kvůli vyhrocení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Postupně však ztráty smazaly, a technologický Nasdaq skončil dokonce v plusu. Index Dow v pátek ztratil 0,3 % na 16 662,91 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,01 % na 1 955,06 bodu. Technologický Nasdaq vrostl o 0,27 % na 4 464,93 bodu. Úspěch Nasdaqu se dostavil proto, že technologické akcie nejsou tak citlivé na geopolitické události. Za celý týden se americkým indexům dařilo. Dow si polepšil o 0,66 %, S&P posílil o 1,22 % a Nasdaq zpevnil o 2,15 %. To všechno při nepříliš působivých makrodatech. Nálada na trzích svědčí americkým státním dluhopisům. V případě 10letého vládního bondu se výnos v týdnu postupně propadl až do blízkosti 2,3 %. Známý expert na dluhopisy Jeff Gundlach z DoubleLine Funds věří, že může tento výnos klesnout klidně i k 2,2 %. "Bezpečí" nade vše.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Voda není vodka, ale býci zatím utekli hrobníkovi z lopaty

Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii

2. Evropské akcie v pátek zdražovaly, závěr obchodování jim však podrazil nohy. Za celý týden přesto posílily

Obchodování na evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Hlavní evropské burzy během dne slušně rostly, o zisky je však v samotném závěru poslední obchodní seance týdne připravila zpráva, podle které na východě Ukrajiny došlo ke střetu ukrajinské armády s kolonou ruských vozidel. Kyjev tvrdí, že kolonu tvořila vojenská technika, Moskva to však rázně popřela a obvinila Ukrajinu ze snahy zastavit postup ruského humanitárního konvoje. Ten pak přes víkend čekal na hranicích, jak se vyvinou jednání o jeho osudu. Za celý obchodní týden přesto hlavní evropské burzy skončily v plusu. Britský FTSE 100 v závěru týdne posílil o 0,06 %, německý DAX ale o 1,68 % oslabil a francouzský CAC 40 ztratil 0,74 %. Nejvíce zlevnily akcie automobilek, cenné papíry chemiček a technologické tituly. Dařilo se naopak maloobchodnímu sektoru, potravinářskému odvětví a akciím z telekomunikačního sektoru. Za celý týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,8 % na 6 689,08 bodu, německý DAX od pondělí do pátku přidal 0,92 % na 9 092,60 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,49 % na 4 174,36 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní posílil o 0,89 % na 3 033,52 bodu.

Výhled na nový obchodní týden: Makrodata půjdou stranou, trhy zajímá Ukrajina

Jak investovat v době velké geopolitické nestability?

3. Pražská burza v pátek slušně rostla, za celý týden posílila o 3,5 %

Index PX v závěru týdne vzrostl o 0,81 % na 983,90 bodu. V procentním vyjádření nejvíce zdražily akcie developerské společnosti Orco, jejichž cena vzrostla o 3,17 % na 13 korun. Dařilo se také cenným papírům telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, která ve svém hlášení pro pražskou burzu uvedla, že zvažuje možnost vyčlenění své telekomunikační infrastruktury do samostatné firmy, která by poskytovala velkoobchodní služby pro další operátory na trhu. O necelá dvě procenta dále posílily akcie petrochemického podniku Unipterol a přes procento přidaly ještě cenné papíry mediální společnosti CME, Komerční banky a skupiny Pivovary Lobkowicz. V červených číslech páteční obchodní seanci zakončily pouze dvě emise. Akcie sázkové kanceláře Fortuna zlevnily o 0,16 % na 125,65 Kč a cena akcií uhelné společnosti NWR klesla o 5,41 % na 3,50 Kč. Společnost NWR před začátkem obchodování oznámila, že nevyplatí kupón držitelům nezajištěných seniorních dluhopisů. Nezískala totiž souhlas požadované většiny držitelů dluhopisů. Za celý týden akcie na pražské burze posílily o 3,5 %. Největší růst vykázaly akcie developerské firmy Orco, naopak největší pokles zaznamenaly cenné papíry uhelné společnosti NWR.

8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního matadora

Daně a jak v Česku na ně: Patříme spíše mezi banánistány, nebo mezi elitu?

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata tradičně příliš silné není. V USA bude zveřejněn index cen domů NAHB (odhad srpen: 53 bodů, červenec: 53 bodů). Jde o první informaci z realitního trhu tohoto týdne, který je na informace o vývoji v nemovitostním sektoru nabitý. Eurozóna zveřejní červnový výsledek obchodní bilance a Česká republika odhalí dovozní a vývozní ceny a index cen výrobců za červenec. Výsledková sezóna se blíží ke konci. Údaje o hospodaření za letošní druhé čtvrtletí oznámí v USA třeba Urban Outfitters. Očekávané výsledky amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Nejbedlivěji však budou trhy sledovat další vývoj událostí na Ukrajině. Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ ukončil miliardový tendr na telekomunikační sítě

Energetická skupina ČEZ ukončila tendr na provozování svých pevných telekomunikačních sítí. Do patnáctiletého kontraktu za zhruba jednu miliardu korun se totiž nepřihlásil žádný zájemce. Informuje o tom aktuální vydání týdeníku Respekt. O zakázku měli původně zájem dva největší tuzemští operátoři O2 a T-Mobile. Proč nabídku ani jeden z nich nepodal, zatím není jasné.

6. PSA je blízko k návratu do hlavního indexu pařížské burzy

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën je blízko k návratu do hlavního indexu pařížské akciové burzy CAC 40, ze kterého byla vyřazena v roce 2012. Informoval o tom list Automobilwoche na svých internetových stránkách. Upozornil, že by tento krok zvýšil atraktivitu podniku u investorů.

7. Regulátoři v USA schválili prodej divize IBM do čínských rukou

Regulační úřady ve Spojených státech schválily plánovaný prodej divize levných počítačových serverů americké technologické firmy IBM čínskému výrobci osobních počítačů Lenovo Group za 2,3 miliardy dolarů. Podle agentury DPA americké úřady transakci několik měsíců zkoumaly kvůli obavám z možných bezpečnostních dopadů.

8. Google kupuje tvůrce aplikace pro analýzu fotografií JetPac

Přední světová technologická společnost Google kupuje mladou firmu JetPac, tvůrce mobilní aplikace, která analyzuje fotografie ukládané a sdílené na internetu pro tvorbu městských průvodců. Vyplývá to ze sděleni, které umístila JetPac na svůj web.

9. Brazilští zájemci o Chiquitu se obrátili na její akcionáře

Brazilské společnosti Cutrale a Safra Group, které podaly nabídku na převzetí amerického distributora banánů Chiquita Brands International, vyzvaly akcionáře firmy, aby odmítli plán její fúze s irskou ovocnářskou společností Fyffes. Brazilská skupina tím zahájila v pátek večer boj za prosazení své nabídky, která je podle ní pro akcionáře Chiquity výhodnější než spojení s Fyffes.

10. O2 zvažuje vyčlenění infrastruktury do samostatné firmy

Společnost O2 Czech Republic zvažuje vyčlenění telekomunikační infrastruktury do samostatné firmy, která by poskytovala velkoobchodní služby pro další operátory na trhu. Společnost to uvedla ve zprávě pro pražskou burzu. Už dříve o tom spekulovaly Hospodářské noviny.

Bonus

V Číně sklízí úspěch restaurace s obsluhujícími a vařícími roboty

V nové restauraci v čínském městě Kchun-šan by se nejspíše cítili dobře Karel Čapek i Terminátor. Ovšem také běžní návštěvníci jsou nadšení, když jim jídlo připravuje a servíruje desítka robotů. V podniku, který zahájil provoz teprve minulý týden, mechanická obsluha vítá hosty, roznáší jídlo na stoly, a dokonce i smaží maso a zeleninu. "Moje dcera mě požádala, abych na toto všechno vymyslel robota, protože ona nemá ráda domácí práce," vysvětlil agentuře AFP zakladatel restaurace Sung Jü-kang, odkud vzešla původní myšlenka. Sung místnímu listu Modern Times řekl, že ho každý robot přišel zhruba na 40 tisíc jüanů, což zhruba odpovídá ročnímu platu lidského zaměstnance. "Roboti rozumějí 40 běžným větám. Nikdy nejsou nemocní a nechtějí dovolenou. Po dvouhodinovém nabití mohou pracovat pět hodin," dodal Sung.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika