Co musíte ráno vědět (21. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (21. srpna)

Jak v úterý dopadlo obchodování na burzách v Evropě a Americe, co si podle zveřejněného zápisu z posledního zasedání myslí o hospodářství Spojených států měnový výbor Fedu a jak to vypadá, když televizní moderátorka neví, že již kamery ve studiu běží? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily

Americké akcie se v úvodu středeční obchodní seance pohybovaly v mírně v mínusu, prakticky ihned ale začaly ztráty mazat a zanedlouho se dostaly do zelených čísel. Trhy celý den vyhlížely zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Krátce poté, co se tak stalo, investoři v reakci na větu, že je banka příjemně překvapena vývojem situace na trhu práce, začali prodávat a dva ze tří nejsledovanějších indexů poslali zpět pod nulu. Vyjádření Fedu v nich totiž posílilo obavy, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dřív, než se nyní očekává. Nakonec ale otočili a začali znovu nakupovat. Dow posílil o 0,35 % na 16 979,13 bodu a širší S&P 500 přidal 0,25 % na 1 986,51 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,02 % oslabil a uzavřel na 4 526,48 bodu. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo průmyslovým titulům, akciím ze sektoru základních materiálů a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. V červených číslech skončily sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotnictví.

Sází George Soros na propad trhu? Na nic jiného to nevypadá

Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii

2. Evropské akcie ve středu ztrácely, Carlsberg varoval před dopadem sankcí

Evropské akcie se ve středu po největším dvoudenním zisku od dubna letošního roku pohybovaly pod nulou. Investoři vyčkávají na vystoupení centrálních bankéřů na konferenci v Jackson Hole, která začíná ve čtvrtek. Britský FTSE 100 ztratil 0,35 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,32 % a německý DAX odepsal 0,21 %. Regionální Stoxx Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,06 % na 335,30 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, síťovému odvětví a sektoru zdravotní péče. Oslabilo naopak realitní odvětví.

Jak investovat v době velké geopolitické nestability?

3. Pražská burza ve středu ztratila přes půl procenta, dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovní tituly

Index PX ve středu odepsal 0,63 % na 976,52 bodu. Burzu dolů stáhly akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 0,15 % poté, co na ně analytici z Goldman Sachs snížili investiční doporučení na "neutral" z "kupovat", a bankovní tituly - Komerční banka odepsala 1,70 % a Erste Group Bank 0,56 %. Nedařilo se ani cenným papírům developerské společnosti Orco, které zlevnily o 2,02 %. Dařilo se naopak akciím společnosti Fortuna, jejichž cena vzrostla o 1,36 %. Na zelené nule zakončily cenné papíry NWR. Ve středu se konala mimořádná valná hromada, která schválila podmínky emise nových akcií. Ve čtvrtek nás navíc čekají hospodářské výsledky NWR za uplynulý kvartál.

Vladimír Vávra (Wood & Company): Erste bojuje o důvěru investorů, Komerční banka je v turbulentní době jistotou

8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního matadora

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů, které budou zveřejněny jak pro Spojené státy (odhad srpen: 55,7 bodu, červenec: 55,8 bodu), tak pro eurozónu, Německo nebo Francii (odhad červenec Německo služby: 55,7 bodu, průmysl: 51,7 bodu; Francie služby: 50 bodů, průmysl: 47,8 bodu; eurozóna služby: 53,5 bodu, průmysl: 51,5 bodu) a v noci na čtvrtek i pro Japonsko a Čínu. Spojené státy navíc jako každý čtvrtek vydají zprávu o týdenním počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 16. srpna: 300 tisíc, předchozí týden: 311 tisíc) a přidají index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červenec: 20 bodů, červen: 23,9 bodu) a prodeje existujících domů (odhad červenec meziměsíčně: -0,3 %, červen: +2,6 %). Spojené království odhalí maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +3 %, červen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +3,6 %) a eurozóna předběžný index spotřebitelské důvěry (odhad srpen: -9 bodů, červenec: -8,4 bodu). Bude také zahájena konference centrálních bankéřů v Jackson Hole, která potrvá do 23. srpna.

Ve čtvrtek zveřejní hospodářské výsledky společnosti Gap nebo například Dollar Tree. Investoři na pražské burze budou sledovat výsledky NWR. Očekávané výsledky amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Při leteckém útoku izraelských sil zemřeli manželka a syn šéfa ozbrojeného křídla hnutí Hamás Muhammada Dajfa

Izraelské síly se podle Hamásu pokusily zneškodnit šéfa ozbrojeného křídla hnutí Muhammada Dajfa, při útoku však zemřeli jeho žena a sedmiměsíční syn. Palestinci od porušení příměří v úterý vystřelili na Izrael podle zpráv kolem sta raket, nikdo však podle izraelských úřadů nebyl zraněn. Izrael provedl od úterý 80 leteckých útoků v Pásmu Gazy, jimž podle mluvčích Hamásu padlo za oběť 19 lidí včetně Dajfovy ženy a syna.

6. Sankce vůči Rusku by mohly mít dopad na průzkum ropy v Norsku

Sankce západních zemí vůči Rusku by mohly zpomalit průzkum těžby ropy a zemního plynu nejen v ruské, ale také v norské části Barentsova moře. Řekl to agentuře Reuters člen norského svazu pro ropu a plyn Norwegian Oil & Gas Oluf Bjoerndal. Podle něj je v této oblasti důležitá spolupráce firem z obou zemí, kterou by sankce mohly narušit.

7. Akcionáři NWR na mimořádné valné hromadě schválili podmínky emise nových akcií

Akcionáři uhelné společnosti NWR na středeční mimořádné valné hromadě schválili podmínky emise nových akcií, která je součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku. Celkem má být vydáno 5,03 miliardy kusů nových akcií. Za jeden cenný papír bude NWR požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. Společnost tak získá dodatečný kapitál v objemu zhruba 118 milionů eur. Příští týden budou o návrhu hlasovat ještě věřitelé těžební skupiny. Očekává se, že se i ti vysloví pro.

8. Bank of England není jednotná v názoru na zvyšování úrokové sazby

Členové Měnového výboru britské centrální banky na minulém zasedání nehlasovali jednotně. Shodli se na nerozšiřování programu odkupu dluhopisů, ale ohledně nezvyšování sazby byl poměr hlasů 7:2. Martin Weale a Ian McCafferty hlasovali pro zvýšení sazby o 25 bazických bodů. Vyplývá to za zápisu z minulého zasedání Bank of England.

9. Argentina chce obejít soud v USA, věřitelům nabízí výměnu dluhu

Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.

Bonus

Moderátorka si neuvědomila, že už je ve vysílání, a začala se procházet po studiu

Moderátorka australské televize ABC1 v Queenslandu Karina Carvalho si neuvědomila, že už je v živém vysílání, a začala si upravovat vlasy. Následně se vydala na procházku po studiu a něco si pro sebe mumlala. Něco podobného moderátorka předvedla už loni v prosinci, kdy si v přímém přenosu začala nahlas předčítat své poznámky.

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice