Co musíte ráno vědět (21. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (21. srpna)

Jak v úterý dopadlo obchodování na burzách v Evropě a Americe, co si podle zveřejněného zápisu z posledního zasedání myslí o hospodářství Spojených států měnový výbor Fedu a jak to vypadá, když televizní moderátorka neví, že již kamery ve studiu běží? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu i přes prvotní rozpačitou reakci na zápis z posledního zasedání FOMC převážně posílily

Americké akcie se v úvodu středeční obchodní seance pohybovaly v mírně v mínusu, prakticky ihned ale začaly ztráty mazat a zanedlouho se dostaly do zelených čísel. Trhy celý den vyhlížely zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Krátce poté, co se tak stalo, investoři v reakci na větu, že je banka příjemně překvapena vývojem situace na trhu práce, začali prodávat a dva ze tří nejsledovanějších indexů poslali zpět pod nulu. Vyjádření Fedu v nich totiž posílilo obavy, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dřív, než se nyní očekává. Nakonec ale otočili a začali znovu nakupovat. Dow posílil o 0,35 % na 16 979,13 bodu a širší S&P 500 přidal 0,25 % na 1 986,51 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,02 % oslabil a uzavřel na 4 526,48 bodu. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo průmyslovým titulům, akciím ze sektoru základních materiálů a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. V červených číslech skončily sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotnictví.

Sází George Soros na propad trhu? Na nic jiného to nevypadá

Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii

2. Evropské akcie ve středu ztrácely, Carlsberg varoval před dopadem sankcí

Evropské akcie se ve středu po největším dvoudenním zisku od dubna letošního roku pohybovaly pod nulou. Investoři vyčkávají na vystoupení centrálních bankéřů na konferenci v Jackson Hole, která začíná ve čtvrtek. Britský FTSE 100 ztratil 0,35 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,32 % a německý DAX odepsal 0,21 %. Regionální Stoxx Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,06 % na 335,30 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, síťovému odvětví a sektoru zdravotní péče. Oslabilo naopak realitní odvětví.

Jak investovat v době velké geopolitické nestability?

3. Pražská burza ve středu ztratila přes půl procenta, dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovní tituly

Index PX ve středu odepsal 0,63 % na 976,52 bodu. Burzu dolů stáhly akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 0,15 % poté, co na ně analytici z Goldman Sachs snížili investiční doporučení na "neutral" z "kupovat", a bankovní tituly - Komerční banka odepsala 1,70 % a Erste Group Bank 0,56 %. Nedařilo se ani cenným papírům developerské společnosti Orco, které zlevnily o 2,02 %. Dařilo se naopak akciím společnosti Fortuna, jejichž cena vzrostla o 1,36 %. Na zelené nule zakončily cenné papíry NWR. Ve středu se konala mimořádná valná hromada, která schválila podmínky emise nových akcií. Ve čtvrtek nás navíc čekají hospodářské výsledky NWR za uplynulý kvartál.

Vladimír Vávra (Wood & Company): Erste bojuje o důvěru investorů, Komerční banka je v turbulentní době jistotou

8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního matadora

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů, které budou zveřejněny jak pro Spojené státy (odhad srpen: 55,7 bodu, červenec: 55,8 bodu), tak pro eurozónu, Německo nebo Francii (odhad červenec Německo služby: 55,7 bodu, průmysl: 51,7 bodu; Francie služby: 50 bodů, průmysl: 47,8 bodu; eurozóna služby: 53,5 bodu, průmysl: 51,5 bodu) a v noci na čtvrtek i pro Japonsko a Čínu. Spojené státy navíc jako každý čtvrtek vydají zprávu o týdenním počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 16. srpna: 300 tisíc, předchozí týden: 311 tisíc) a přidají index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červenec: 20 bodů, červen: 23,9 bodu) a prodeje existujících domů (odhad červenec meziměsíčně: -0,3 %, červen: +2,6 %). Spojené království odhalí maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +3 %, červen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +3,6 %) a eurozóna předběžný index spotřebitelské důvěry (odhad srpen: -9 bodů, červenec: -8,4 bodu). Bude také zahájena konference centrálních bankéřů v Jackson Hole, která potrvá do 23. srpna.

Ve čtvrtek zveřejní hospodářské výsledky společnosti Gap nebo například Dollar Tree. Investoři na pražské burze budou sledovat výsledky NWR. Očekávané výsledky amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Při leteckém útoku izraelských sil zemřeli manželka a syn šéfa ozbrojeného křídla hnutí Hamás Muhammada Dajfa

Izraelské síly se podle Hamásu pokusily zneškodnit šéfa ozbrojeného křídla hnutí Muhammada Dajfa, při útoku však zemřeli jeho žena a sedmiměsíční syn. Palestinci od porušení příměří v úterý vystřelili na Izrael podle zpráv kolem sta raket, nikdo však podle izraelských úřadů nebyl zraněn. Izrael provedl od úterý 80 leteckých útoků v Pásmu Gazy, jimž podle mluvčích Hamásu padlo za oběť 19 lidí včetně Dajfovy ženy a syna.

6. Sankce vůči Rusku by mohly mít dopad na průzkum ropy v Norsku

Sankce západních zemí vůči Rusku by mohly zpomalit průzkum těžby ropy a zemního plynu nejen v ruské, ale také v norské části Barentsova moře. Řekl to agentuře Reuters člen norského svazu pro ropu a plyn Norwegian Oil & Gas Oluf Bjoerndal. Podle něj je v této oblasti důležitá spolupráce firem z obou zemí, kterou by sankce mohly narušit.

7. Akcionáři NWR na mimořádné valné hromadě schválili podmínky emise nových akcií

Akcionáři uhelné společnosti NWR na středeční mimořádné valné hromadě schválili podmínky emise nových akcií, která je součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku. Celkem má být vydáno 5,03 miliardy kusů nových akcií. Za jeden cenný papír bude NWR požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. Společnost tak získá dodatečný kapitál v objemu zhruba 118 milionů eur. Příští týden budou o návrhu hlasovat ještě věřitelé těžební skupiny. Očekává se, že se i ti vysloví pro.

8. Bank of England není jednotná v názoru na zvyšování úrokové sazby

Členové Měnového výboru britské centrální banky na minulém zasedání nehlasovali jednotně. Shodli se na nerozšiřování programu odkupu dluhopisů, ale ohledně nezvyšování sazby byl poměr hlasů 7:2. Martin Weale a Ian McCafferty hlasovali pro zvýšení sazby o 25 bazických bodů. Vyplývá to za zápisu z minulého zasedání Bank of England.

9. Argentina chce obejít soud v USA, věřitelům nabízí výměnu dluhu

Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.

Bonus

Moderátorka si neuvědomila, že už je ve vysílání, a začala se procházet po studiu

Moderátorka australské televize ABC1 v Queenslandu Karina Carvalho si neuvědomila, že už je v živém vysílání, a začala si upravovat vlasy. Následně se vydala na procházku po studiu a něco si pro sebe mumlala. Něco podobného moderátorka předvedla už loni v prosinci, kdy si v přímém přenosu začala nahlas předčítat své poznámky.

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně
Volkswagen chystá návrat na evropský dluhopisový trh
13:47

Volkswagen chystá návrat na evropský dluhopisový trh

Německá automobilka Volkswagen chystá na čtvrtek dlouho očekávaný návrat na evropský dluhopisový trh. Ve středu o tom...
Volkswagen Auta Německo
13:30

Ze světa investičních doporučení (22. března)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Mexický ministr varoval firmy před účastí na stavbě hraniční zdi
13:17

Mexický ministr varoval firmy před účastí na stavbě hraniční zdi

Mexický ministr hospodářství varoval mexické firmy před účastí na stavbě zdi, kterou se chystá na hranicích se...
Mexiko Spojené státy americké (USA) Politika
13:06

Společnost Akzo Nobel odmítla zvýšenou nabídku na převzetí od PPG

Nizozemský výrobce barev a chemikálií Akzo Nobel odmítl zvýšenou nabídku na převzetí, kterou mu předložil americký...
Evropské akcie Americké akcie Fúze a akvizice