Burzovní kalendář (25. 8. - 29. 8. 2014)
|

Burzovní kalendář (25. 8. - 29. 8. 2014)

Čerstvá data z nemovitostního trhu, údaje o vývoji spotřebitelské důvěry či zpřesněný odhad vývoje hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí budou ve Spojených státech rozhodovat o dalším směřování burz, které se vrátily na historická maxima. V Evropě se pozornost investorů zaměří na důležité statistiky z Německa a Itálie. Pražská burza zažije sérii hospodářských výsledků - čísla za 2Q zveřejní společnosti Vienna Insurance Group, Pivovary Lobkowicz, Stock Spirits, Pegas Nonwovens, Fortuna a Orco. Trhy budou pozornost nadále věnovat také vývoji situace na východní Ukrajině, kde pokračují boje s proruskými separatisty.

Investiční a ekonomický výhled

USA

25/8 až 29/8 Výsledková sezóna (Best Buy, Brown-Forman, Tiffany & Co, Dollar General)

25/8 Index aktivity chicagského Fedu (odhad červenec: 0,20 bodu, červen: 0,12 bodu)

25/8 Index nákupních manažerů ve službách (Markit FLASH; odhad srpen: 58 bodů, červenec: 60,8 bodu)

25/8 Prodeje nových domů (odhad červenec: 430 tisíc, červen: 406 tisíc)

25/8 Index výrobní aktivity dallaského Fedu (odhad srpen: 13,5 bodu, červenec: 12,7 bodu)

26/8 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad červenec: meziměsíčně +5,1 %, červen: +0,7 %)

26/8 Index cen domů FHFA (odhad červen: meziměsíčně +0,3 %, květen: +0,4 %)

26/8 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad červen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +8,4 %, květen: -0,3 %, +9,3 %)

26/8 Spotřebitelská důvěra (odhad srpen: 89,5 bodu, červenec: 90,9 bodu)

26/8 Index aktivity richmondského Fedu (odhad srpen: 8 bodů, červenec: 7 bodů)

28/8 HDP za 2Q2014 (zpřesněný odhad: mezičtvrtletně +4 %, první odhad: +4 %, 1Q2014: -2,1 %)

28/8 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc, předchozí týden: 298 tisíc)

28/8 Pokračující prodeje domů (odhad červenec: meziměsíčně +0,5 %, červen: -1,1 %)

28/8 Index aktivity ve výrobě kansaského Fedu (odhad srpen: 9 bodů, červenec: 9 bodů)

29/8 Osobní příjmy a výdaje (odhad červenec: příjmy meziměsíčně +0,3 %, výdaje +0,2 %, index výdajů na osobní spotřebu PCE +0,1 %, červen: +0,4 %, +0,4 %, +0,2 %)

29/8 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad srpen: 56,4 bodu, červenec: 52,6 bodu)

29/8 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad srpen: 80,5 bodu, flash srpen: 79,2 bodu, červenec: 81,8 bodu)

Akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu bez zaváhání překonal předchozí maximum 1 991 bodů a pokračoval na nový historický rekord. "Negativně vyznívající graf se změnil na neutrální, po případném růstu nad 2 000 bodů se stane býčím," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. V nejbližších dnech by podle něj index mohl konsolidovat v úzkém rozpětí 1 950 až 2 000 bodů. Výhled dalšího růstu cen akcií podporuje také index volatility VIX, který se postupně vrátil na nízké hodnoty.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zpátky na rekordech,…
Index S&P 500 v uplynulém týdnu bez zaváhání překonal předchozí maximum 1 991 a…

Investoři se v posledních dnech v USA soustředili zejména na vyjádření představitelů Fedu ohledně budoucího nastavení úrokových sazeb. Esther L. Georgeová, šéfka kansaského Fedu, ve čtvrtek prohlásila, že se Spojené státy blíží plné zaměstnanosti a že oživení na trhu práce signalizuje, že by se sazby mohly začít zvyšovat.

V tomto duchu se k Georgeové přidali také John Williams ze sanfranciského Fedu, který prohlásil, že "rozumný odhad" termínu prvního zvýšení úrokových sazeb je léto 2015, a Charles Plosser z filadelfské pobočky americké centrální banky, jenž řekl, že čím později zvyšování sazeb začne, tím vyšší bude riziko, že je Fed bude muset zvyšovat rychle. Ekonomové varují, že přílišné otálení Fedu může způsobit prudký růst inflace. Ta ve Spojených státech v červenci nicméně v souladu s odhady klesla na 2 % meziročně z červnových 2,1 %.

Ve druhé polovině uplynulého týdne se v americkém Jackson Hole konalo výroční setkání centrálních bankéřů, ekonomů a akademiků, na němž vystoupili i guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová a šéf ECB Mario Draghi. Se zásadními prohlášeními však nepřišli. Yellenová řekla, že americký trh práce nadále pociťuje dopady poslední těžké recese a že by Fed měl s budoucím zvyšováním úrokových sazeb postupovat opatrně, a Draghi zopakoval, že je ECB připravena zasáhnout.

Poslední srpnový týden se ve Spojených státech ponese ve znamení dat z nemovitostního trhu. Zveřejněny budou údaje o prodejích nových domů či indexy cen domů S&P/Case-Shiller a FHFA. Ještě důležitější ale bude výsledek zpřesněného odhadu vývoje amerického HDP ve druhém čtvrtletí. Očekává se, že k revizi nedojde, a bude tedy potvrzen první odhad, podle něhož americká ekonomika ve druhém kvartále expandovala 4% tempem, a napravila tak nevydařený začátek roku, kdy v období od ledna do března kvůli extrémně nepříznivému počasí naopak o 2,1 % klesla.

Výsledková sezóna již de facto skončila a čísla budou zveřejňovat pouze opozdilci jako Best Buy, Tiffany & Co. nebo Dollar General. Odhady výsledků hospodaření světových firem najdete ZDE.

Sází George Soros na propad trhu? Na nic jiného to nevypadá
Už v únoru známý investor a filantrop George Soros vzbudil rozruch, když ve…
Podle čeho se při časování trhu rozhoduje investorská legenda mezi…
"Tenhle chlápek nemá ve zvyku utrácet peníze jen tak. Jeho časování trhu je až…
To chrápání, co slyšíte, je forex
Na měnovém trhu se děje něco, co tu už dlouho nebylo. Nebo spíše neděje, jak se…
Shiller: Akcie jsou drahé, ale to nemusí znamenat, že zlevní
Profesor z Yaleovy univerzity Robert J. Shiller vydal v New York Times zajímavé…

Evropa

25/8 až 29/8 Výsledková sezóna (Vivendi, Sberbank, Lukoil, Portugal Telecom)

25/8 Německo - index podnikatelského klimatu Ifo (odhad srpen: 107 bodů, červenec: 108 bodů)

27/8 Německo - index spotřebitelské důvěry GfK (odhad září: 8,9 bodu, srpen: 9 bodů)

27/8 Itálie - index spotřebitelské důvěry (odhad srpen: 104 bodů, červenec: 104,6 bodu)

28/8 Španělsko - HDP za 2Q2014 (1Q2014: mezikvartálně +0,4 % a meziročně +0,5 %)

28/8 Španělsko - index spotřebitelských cen (FLASH, odhad srpen: -0,5 %, červenec: -0,3 %)

28/8 Německo - celková míra nezaměstnanosti (odhad srpen: 6,7 %, červenec: 6,7 %)

28/8 Eurozóna - index spotřebitelské důvěry (FLASH srpen: -10 bodů, červenec: -8,4 bodu)

28/8 Německo - index spotřebitelských cen (FLASH, odhad srpen: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +0,8 %, červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +0,8 %)

29/8 Německo - maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +1,5 %, červen: meziměsíčně +1,3 % a meziročně +0,4 %)

29/8 Itálie - celková míra nezaměstnanosti (odhad červenec: 12,3 %, červen: 12,3 %)

29/8 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti (odhad červenec: 11,5 %, červen: 11,5 %)

29/8 Eurozóna - index spotřebitelských cen za srpen (FLASH, odhad srpen: meziročně +0,3 %, červenec: meziročně +0,4 %)

29/8 Itálie - index spotřebitelských cen (FLASH, harmonizovaný EU, odhad srpen: meziměsíčně -0,1 % a meziročně -0,2 %, červenec: meziměsíčně -2,1 % a meziročně +/-0,0 %)

29/8 Itálie - HDP za 2Q2014 (zpřesněný odhad; FLASH 2Q2014: mezikvartálně -0,2 % a meziročně -0,3 %)

V Evropě se více než ve Spojených státech bude obchodování kromě makrodat vyvíjet i na základě zpráv z východní Ukrajiny, kde nadále oficiální ukrajinské jednotky svádějí tvrdé boje s proruskými separatisty.

V závěru uplynulého týdne investory znervóznila zpráva, že ruský konvoj s humanitární pomocí bez souhlasu Kyjeva překročil rusko-ukrajinskou hranici a vydal se do východoukrajinského Luhansku. Šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko dokonce prohlásil, že se jedná o přímou okupaci Ukrajiny Ruskem. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ale krátce nato situaci zklidnil, když řekl, že dal vjezdu konvoje na Ukrajinu zelenou, aby ukončil provokace Moskvy. V sobotu pak mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko Rusko obvinil, že na zpáteční cestě nechalo do prázdných kamionů naložit zařízení z ukrajinských zbrojařských firem.

Z makrodat budou investoři v Evropě velkou pozornost věnovat rychlému odhadu německé inflace. Očekává se, že index spotřebitelských cen poukáže na srpnové meziroční tempo inflace 0,8 %, tedy stejné jako v červenci. Německo je coby největší ekonomika eurozóny považováno za významný indikátor vývoje cen v celém evropském společenství. V červenci v eurozóně ceny meziročně vzrostly jen o 0,4 %. To mezi investory opět zvýšilo volání po rychlém zásahu Evropské centrální banky. Podle nich nyní reálně hrozí, že bude tempo inflace dále klesat, a to mimo jiné i kvůli zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska. Přebytek potravin na evropských trzích totiž vyvíjí značný tlak na jejich ceny.

Ve svém projevu na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole Mario Draghi na konci uplynulého týdne prohlásil, že by červnové podpůrné kroky Evropské centrální banky spolu se slabým kurzem eura měly slábnoucí ekonomiku eurozóny podpořit. Dodal ale, že je banka připravena udělat více. Potenciálně nejúčinnějším nástrojem v arzenálu ECB jsou rozsáhlé nákupy dluhopisů a dalších aktiv, jichž používají po poslední recesi na konci minulého desetiletí k podpoře ekonomiky i centrální banky USA nebo Japonska. Draghi ale o konkrétních nekonvenčních nástrojích měnové politiky v Jackson Hole nemluvil.

Výhled na poslední srpnový obchodní týden v podání makléře Martina Loose z brokerjetu ČS

Asie

26/8 Čína - předstihový ekonomický index (červenec; červen: 1,3 bodu)

28/8 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (srpen; červenec: 50,5 bodu)

29/8 Japonsko - celková míra nezaměstnanosti (odhad červenec: 3,7 %, červen: 3,7 %)

29/8 Japonsko - index spotřebitelských cen (odhad červenec: meziročně +3,4 %, bez potravin +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %, červen: meziročně +3,6 %, bez potravin: +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %)

29/8 Japonsko - maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně -0,6 %)

29/8 Japonsko - průmyslová výroba (FLASH, odhad červenec: meziměsíčně +1,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně -3,4 % a meziročně +3,1 %)

Investoři utíkají z Evropy, míří na emerging markets
Oživování evropského hospodářství je nejisté a v kombinaci s vývojem událostí…
Jak akcie zlevňují, i když jejich ceny rostou
Analytici mnohdy upozorňují (nezřídka i naši redakci), že když ceny akcií…
Dlouhodobý investor má tradera na háku
Dlouhodobí "indexoví" investoři svádějí odvěký boj s aktivními krátkodobými…

Česká republika

25/8 Index podnikatelské důvěry (srpen; červenec: 10,1 bodu)

25/8 Index spotřebitelské důvěry (srpen; červenec: -2,3 bodu)

26/8 VIG - hospodářské výsledky

27/8 Pivovary Lobkowicz - hospodářské výsledky

28/8 Fortuna, Stock Spirits, Pegas Nonwovens, Orco - hospodářské výsledky

29/8 HDP za 2Q2014 (1Q2014: mezikvartálně +/-0,0 % a meziročně +2,6 %)

Hlavní index pražské burzy v uplynulém týdnu vzrostl o 0,3 % na 986,53 bodu. Nejvíce posílily cenné papíry energetické společnosti ČEZ, jejichž cena vzrostla o 1,6 % na 619,50 Kč. Za jejich posílením ovšem nestála žádná zásadní zpráva. Akcie pokračovaly ve zdražování poté, co společnost v polovině srpna oznámila solidní výsledky za druhé čtvrtletí.

Oslabily naopak akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena klesla o 15,7 % na rovné 3 koruny. Firma ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které byly bez překvapení a vzhledem k pokračující restrukturalizaci víceméně v pozadí zájmu. Na středeční mimořádné valné hromadě dali podle očekávání akcionáři mandát managementu NWR k navýšení kapitálu. O tomtéž budou na konci posledního srpnového týdne hlasovat také držitelé dluhopisů NWR, přičemž se očekává, že se i oni vysloví pro. NWR musí ke schválení plánu získat ve dvou oddělených hlasováních souhlas minimálně 75 % přítomných držitelů zajištěných i nezajištěných dluhopisů. Společnost opakovaně upozorňuje, že se jí podařilo získat závazný souhlas od 85 % držitelů zajištěných dluhopisů a 66 % držitelů nezajištěných dluhopisů. "To firmě dává téměř 100% jistotu, že návrh bude schválen," tvrdí Petr Bártek, hlavní akciový analytik z České spořitelny.

Pozitivní výsledky v úterý zveřejnila tabáková firma Philip Morris ČR.

Zapomeňte na 3,50 Kč, cena akcií NWR zamíří po zředění k 0,65 Kč
Ve čtvrtek zveřejní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí uhelná společnost…

V posledním srpnovém týdnu bude na pražské burze živo. Hned šest společností se totiž chystá zveřejnit hospodářské výsledky za druhý kvartál. Vše v úterý odstartuje rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group. "Očekáváme, že VIG bude reportovat solidní čísla. S odezněním negativního vlivu nákladů na restrukturalizaci v Rumunsku a Itálii se opět postupně vrátí stabilita a čitelnost hospodaření společnosti, na kterou jsme byli zvyklí v minulosti. Na úrovni čistého zisku očekáváme 111 milionů eur," představil výhled Milan Lávička, burzovní analytik z J&T Banky.

Ve středu se přidají Pivovary Lobkowicz a ve čtvrtek ještě sázková kancelář Fortuna, likérka Stock Spirits, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a developer Orco. V případě Pivovarů Lobkowicz by podle Lávičky měl management především ukázat, jak se mu daří realizovat plány, kvůli kterým si společnost přišla na burzu pro nový kapitál, tedy akvizice nových restauračních zařízení, případně nové kontrakty v oblasti exportu.

"V případě Orca budou investoři sledovat především to, zda management upřesní termín delistování akcií z pražské burzy," upozornil analytik.

Výsledky Pegasu Nonwovens podle Lávičky budou v meziročním srovnání kvůli spuštění nové výrobní egyptské linky lepší. Očekává se růst zisku EBITDA přes 10 % a také potvrzení celoročního výhledu na růst zisku EBITDA v rozmezí 12-22 %.

Taktéž Fortuna by podle něj svými výsledky měla investory uspokojit. "Očekáváme za první pololetí růst objemu přijatých sázek o 20 % na 335 milionů eur," uvedl. Kromě pokračujícího růstu on-line sázení na všech třech hlavních trzích podle něj společnosti pomohly i dvě velké sportovní události - zimní olympijské hry v Soči a brazilské mistrovství světa ve fotbale. "Provozní zisk EBITDA očekáváme na úrovni 14,5 milionu eur a čistý zisk by měl dosáhnout 8,4 milionu eur," dodal.

Výsledková sezóna na pražské burze očima Václava Kmínka, analytika z České spořitelny

Vladimír Vávra (Wood & Company): Erste bojuje o důvěru investorů,…
Výsledková sezóna v Praze je v poločase, vzrušení zatím chybí. Výjimkou byla…
Objem majetku ve fondech v ČR bude do konce roku atakovat historická…
Už devět čtvrtletí v řadě roste objem majetku spravovaného prostřednictvím…
TRADING EXPO 2014: Konferenci o investování jsme sledovali živě
Třetí ročník konference TRADING EXPO probíhá jako součást veletrhů Investor a…
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
před 16 minutami

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
před 32 minutami

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,6 %
před hodinou

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,6 %

Meziroční míra inflace v Německu v březnu nečekaně klesla na 1,6 % z 2,2 % v únoru, znovu se tak ocitla pod 2% cílem...
Německo Inflace
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
před hodinou

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks
13:17

Izrael zkrátil letos podruhé platbu do pokladny OSN

Izrael letos sníží svůj příspěvek OSN o další dva miliony dolarů. Rozhodla o tom vláda premiéra Benjamina Netanjahua....
Izrael Politika
ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, režim devizových intervencí trvá
13:00

ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, režim devizových intervencí trvá

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27...
Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby
12:41

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
11:39

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
11:24

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa