Co musíte ráno vědět (25. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak si v uplynulém týdnu vedly burzy v Evropě i Americe, jaký posun během víkendu nastal v ukrajinsko-ruském sporu a kdo se ukázal být pohodářem, kterého jen tak něco nerozhodí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině v pátek oslabovaly, dařilo se jen indexu Nasdaq

Americké akcie v pátek zamířily dolů poté, co ruský humanitární konvoj překročil hranice Ukrajiny, což někteří její představitelé označili za přímou invazi. Guvernérka Fedu Janet Yellenová svým projevem na výročním setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole nepřekvapila. Historicky první žena v čele americké centrální banky uvedla, že americký trh práce nadále pociťuje dopady poslední těžké recese a že by Fed měl s budoucím zvyšováním úrokových sazeb postupovat opatrně. Bližší podrobnosti k plánovanému zvyšování úrokových sazeb však neuvedla. Index Dow v pátek oslabil o 0,22 % na 17 001,22 bodu, širší index S&P 500 sestoupil z rekordu, poprvé v týdnu oslabil a se ztrátou 0,2 % uzavřel na 1 988,41 bodu. Dařilo se ale technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,14 % na 4 538,55 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů zahrnutých v indexu S&P 500. Nejhůře na tom byly akcie energetických společností a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak cenným papírům ze sektoru zdravotnictví. Za celý uplynulý týden americké akcie posílily. Index Dow přidal 2,02 %, S&P 500 vzrostl o 1,7 % a technologický Nasdaq o 1,63 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zpátky na rekordech, hraje se o býčí trend a metu 2 000 bodů

Pesimismus je pro baby! 28 důvodů, proč současný býčí trh vydrží navždy

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden ale hlavní burzy vzrostly

Převážná většina evropských akcií se v úvodu páteční obchodní seance pohybovala mírně v mínusu, některým indexům se nicméně v prvních minutách podařilo podívat nad nulu. Nakonec ale převážila prodejní nálada a většina burz na starém kontinentu zamířila do červených čísel. Přetlak na straně prodejců zvýšila zpráva, podle které vjel ruský konvoj s humanitární pomocí bez oficiálního povolení Kyjeva na ukrajinské území. Britský FTSE 100 oslabil o 0,04 %, německý DAX klesl o 0,6 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,92 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,83 % na 3 098,50 bodu. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru služeb, cenné papíry z odvětví ropy a zemního plynu a tituly ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru dopravy a cestovního ruchu, finančním titulům a akciím bank. Za celý uplynulý týden hlavní evropské burzy uzavřely s přehledem v plusu. Britský FTSE 100 posílil o 1,27 % na 6 775,25 bodu, německý DAX vzrostl o 2,71 % na 9 339,17 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,89 % na 4 252,80 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,14 % na 3 098,50 bodu.

Investoři utíkají z Evropy, míří na emerging markets

To chrápání, co slyšíte, je forex

3. Pražská burza v pátek i za celý týden posílila

Index PX v pátek vzrostl o 0,45 % na 986,53 bodu. Dařilo se akciím rakouské Erste Group Bank, které při největším objemu obchodů ze všech emisí zdražily o 1,38 % na 542,40 Kč. O necelé procento vzrostla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna (+0,99 %) a energetické společnost ČEZ (+0,75 %). V procentním vyjádření nejvíce zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-9,09 %), jejichž cena klesla na rovné 3 koruny. Firma ve čtvrtek zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, podle kterých ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 30 milionů eur a EBITDA 9,4 milionu eur při meziročním poklesu tržeb na 174 milionů eur. Dále zlevnily například akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,77 %), mediální společnosti CME (-0,49 %) nebo petrochemické firmy Unipetrol (-0,58 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze stouply o 0,3 %. Největší růst vykázaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ, největší pokles zaznamenaly opět akcie těžební společnosti NWR. Firma ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které byly bez překvapení a vzhledem k pokračující restrukturalizaci víceméně v pozadí zájmu. Na středeční mimořádné valné hromadě dali podle očekávání akcionáři mandát managementu NWR k navýšení kapitálu. Ve stejné záležitosti budou 29. srpna hlasovat ještě držitelé dluhopisů NWR.

Objem majetku ve fondech v ČR bude do konce roku atakovat historická maxima. Čemu za to fondy vděčí?

Zapomeňte na 3,50 Kč, cena akcií NWR zamíří po zředění k 0,65 Kč

4. Očekávané události

V Evropě pondělí na makrodata příliš silné nebude. Investoři budou věnovat pozornost pouze německému indexu podnikatelského klimatu Ifo (odhad srpen: 107 bodů, červenec: 108 bodů). Ze Spojených států na trhy statistik dorazí více. Představeny budou index aktivity chicagského Fedu (odhad červenec: 0,20 bodu, červen: 0,12 bodu), index nákupních manažerů ve službách (Markit FLASH; odhad srpen: 58 bodů, červenec: 60,8 bodu), kompozitní PMI (srpen; červenec: 60,6 bodu), dále údaje o počtu prodejů nových domů (odhad červenec: 430 tisíc, červen: 406 tisíc) a index výrobní aktivity dallaského Fedu (odhad srpen: 13,5 bodu, červenec: 12,7 bodu). Nadále budou investoři věnovat pozornost také vývoji situace na východní Ukrajině, kde pokračují boje ukrajinské armády s proruskými separatisty. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tomšík (ČNB): Odhad růstu ekonomiky o 3 % je výsledkem intervencí

Současný odhadovaný růst české ekonomiky o 3 % je výsledkem loňské intervence České národní banky a oslabení koruny. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Banka podle něj kurz koruny hodlá hlídat i po roce 2016, kdy chce s udržováním kurzu nad 27 korunami za euro skončit. Současně Tomšík odmítl, že by oslabení koruny v důsledku loňských intervencí ČNB jakkoli souviselo s datem, kdy by Česko mohlo přijmout euro. Reagoval tak na výrok prezidenta Miloše Zemana, podle kterého možná banka korunu úmyslně oslabila proto, aby vstup ČR do měnové unie oddálila, a tím si déle podržela pravomoci regulovat měnový kurz.

6. Fed prý reálně debatuje o zvýšení úrokové sazby již v prvním pololetí 2015

Americká centrální banka se v debatě o prvním zvýšení základní úrokové sazby zaměřuje i na možnost, že tento krok nasměruje do období mezi prvním čtvrtletím a polovinou příštího roku. V sobotu to na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole řekl šéf atlantské Federální rezervní banky Dennis Lockhart. V hlavním prohlášení Fedu o měnové politice by prý změny mohly nastat již příští měsíc.

7. Konvoj s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu dorazil do Luhansku, po vyložení se kamiony vrátily do Ruska

Ruský konvoj s humanitární pomocí, který v pátek překročil rusko-ukrajinskou hranici, dorazil v sobotu dopoledne do Luhansku. Oznámil to zpravodaj agentury Reuters. Poté, co byly nákladní vozy vyloženy, zamířily zpět do Ruska, dodal. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko následně prohlásil, že Kyjev disponuje operativními informacemi, že byl ruský humanitární konvoj při své zpáteční cestě do Ruska využit k odvozu zařízení ze zbrojařských firem na východní Ukrajině. Ukrajinští pohraničníci podle něj nedostali možnost ruské kamiony zkontrolovat.

8. Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A+, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Uvedla zároveň, že zemi, která je členem eurozóny, neohrožuje žádná velká makroekonomická nerovnováha, jež by opravňovala ke změně ratingu. "Rating Slovenska podporuje i spolehlivý bankovní sektor, zdravé makroekonomické prostředí a nízká úroveň zadlužení v soukromém sektoru," píše se mimo jiné ve sdělení Fitch Ratings.

9. Rusko se prý nechystá zavřít restaurace McDonald's

Rusko se nechystá uzavřít tamní restaurace amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald's. Prohlásil to ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, jehož v sobotu citovala agentura ITAR-TASS. Ruský úřad na ochranu spotřebitelů nedávno nařídil zastavit provoz ve třech moskevských restauracích McDonald's kvůli údajnému porušení hygienických předpisů. Úřady také zahájily hygienickou kontrolu v dalších restauracích McDonald's po celé zemi.

10. Ukrajina slavila Den nezávislosti, separatisté v Doněcku pochodovali se zajatci

Ukrajina v neděli slavila Den nezávislosti. Připomněla si tak 23 let své samostatnosti. V Kyjevě se při té příležitosti konala mohutná vojenská přehlídka, první od roku 2009. Ani proruští separatisté ale nezůstali pozadu. Jako odpověď na demonstraci vojenské síly ukrajinské armády v Doněcku pochodovali s desítkami zajatců z jejích řad. Separatisté během neděle také oznámili, že přešli do protiofenzivy a obklíčili dvě vojenské jednotky ukrajinské armády. Celkem se prý v pasti ocitlo až 7 tisíc mužů. Kyjev však tuto informaci vzápětí popřel a uvedl, že ukrajinská armáda úspěšně pokračuje v tažení proti teroristům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Prototyp nové rakety společnosti SpaceX při testu explodoval, vizionáře Muska to ale nerozhodilo

Prototyp bezpilotní rakety s označením F9R společnosti SpaceX, která do vesmíru létá mimo jiné i pro americkou NASA, během pátečního zkušebního letu v Texasu řízeně explodoval poté, co se během letu vyskytly potíže. Firma ve svém vyjádření k záležitosti uvedla, že raketa po zjištění "jisté anomálie" zvolila možnost autodetonace. A co na to zakladatel a šéf firmy, známý technologický vizionář Elon Musk? "Rakety jsou ošemetné," napsal na Twitteru.

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
před 21 minutami

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
před 36 minutami

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
před hodinou

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
před hodinou

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna