Co musíte ráno vědět (25. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak si v uplynulém týdnu vedly burzy v Evropě i Americe, jaký posun během víkendu nastal v ukrajinsko-ruském sporu a kdo se ukázal být pohodářem, kterého jen tak něco nerozhodí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině v pátek oslabovaly, dařilo se jen indexu Nasdaq

Americké akcie v pátek zamířily dolů poté, co ruský humanitární konvoj překročil hranice Ukrajiny, což někteří její představitelé označili za přímou invazi. Guvernérka Fedu Janet Yellenová svým projevem na výročním setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole nepřekvapila. Historicky první žena v čele americké centrální banky uvedla, že americký trh práce nadále pociťuje dopady poslední těžké recese a že by Fed měl s budoucím zvyšováním úrokových sazeb postupovat opatrně. Bližší podrobnosti k plánovanému zvyšování úrokových sazeb však neuvedla. Index Dow v pátek oslabil o 0,22 % na 17 001,22 bodu, širší index S&P 500 sestoupil z rekordu, poprvé v týdnu oslabil a se ztrátou 0,2 % uzavřel na 1 988,41 bodu. Dařilo se ale technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,14 % na 4 538,55 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů zahrnutých v indexu S&P 500. Nejhůře na tom byly akcie energetických společností a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak cenným papírům ze sektoru zdravotnictví. Za celý uplynulý týden americké akcie posílily. Index Dow přidal 2,02 %, S&P 500 vzrostl o 1,7 % a technologický Nasdaq o 1,63 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zpátky na rekordech, hraje se o býčí trend a metu 2 000 bodů

Pesimismus je pro baby! 28 důvodů, proč současný býčí trh vydrží navždy

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden ale hlavní burzy vzrostly

Převážná většina evropských akcií se v úvodu páteční obchodní seance pohybovala mírně v mínusu, některým indexům se nicméně v prvních minutách podařilo podívat nad nulu. Nakonec ale převážila prodejní nálada a většina burz na starém kontinentu zamířila do červených čísel. Přetlak na straně prodejců zvýšila zpráva, podle které vjel ruský konvoj s humanitární pomocí bez oficiálního povolení Kyjeva na ukrajinské území. Britský FTSE 100 oslabil o 0,04 %, německý DAX klesl o 0,6 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,92 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,83 % na 3 098,50 bodu. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru služeb, cenné papíry z odvětví ropy a zemního plynu a tituly ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru dopravy a cestovního ruchu, finančním titulům a akciím bank. Za celý uplynulý týden hlavní evropské burzy uzavřely s přehledem v plusu. Britský FTSE 100 posílil o 1,27 % na 6 775,25 bodu, německý DAX vzrostl o 2,71 % na 9 339,17 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,89 % na 4 252,80 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,14 % na 3 098,50 bodu.

Investoři utíkají z Evropy, míří na emerging markets

To chrápání, co slyšíte, je forex

3. Pražská burza v pátek i za celý týden posílila

Index PX v pátek vzrostl o 0,45 % na 986,53 bodu. Dařilo se akciím rakouské Erste Group Bank, které při největším objemu obchodů ze všech emisí zdražily o 1,38 % na 542,40 Kč. O necelé procento vzrostla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna (+0,99 %) a energetické společnost ČEZ (+0,75 %). V procentním vyjádření nejvíce zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-9,09 %), jejichž cena klesla na rovné 3 koruny. Firma ve čtvrtek zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, podle kterých ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 30 milionů eur a EBITDA 9,4 milionu eur při meziročním poklesu tržeb na 174 milionů eur. Dále zlevnily například akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,77 %), mediální společnosti CME (-0,49 %) nebo petrochemické firmy Unipetrol (-0,58 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze stouply o 0,3 %. Největší růst vykázaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ, největší pokles zaznamenaly opět akcie těžební společnosti NWR. Firma ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které byly bez překvapení a vzhledem k pokračující restrukturalizaci víceméně v pozadí zájmu. Na středeční mimořádné valné hromadě dali podle očekávání akcionáři mandát managementu NWR k navýšení kapitálu. Ve stejné záležitosti budou 29. srpna hlasovat ještě držitelé dluhopisů NWR.

Objem majetku ve fondech v ČR bude do konce roku atakovat historická maxima. Čemu za to fondy vděčí?

Zapomeňte na 3,50 Kč, cena akcií NWR zamíří po zředění k 0,65 Kč

4. Očekávané události

V Evropě pondělí na makrodata příliš silné nebude. Investoři budou věnovat pozornost pouze německému indexu podnikatelského klimatu Ifo (odhad srpen: 107 bodů, červenec: 108 bodů). Ze Spojených států na trhy statistik dorazí více. Představeny budou index aktivity chicagského Fedu (odhad červenec: 0,20 bodu, červen: 0,12 bodu), index nákupních manažerů ve službách (Markit FLASH; odhad srpen: 58 bodů, červenec: 60,8 bodu), kompozitní PMI (srpen; červenec: 60,6 bodu), dále údaje o počtu prodejů nových domů (odhad červenec: 430 tisíc, červen: 406 tisíc) a index výrobní aktivity dallaského Fedu (odhad srpen: 13,5 bodu, červenec: 12,7 bodu). Nadále budou investoři věnovat pozornost také vývoji situace na východní Ukrajině, kde pokračují boje ukrajinské armády s proruskými separatisty. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tomšík (ČNB): Odhad růstu ekonomiky o 3 % je výsledkem intervencí

Současný odhadovaný růst české ekonomiky o 3 % je výsledkem loňské intervence České národní banky a oslabení koruny. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Banka podle něj kurz koruny hodlá hlídat i po roce 2016, kdy chce s udržováním kurzu nad 27 korunami za euro skončit. Současně Tomšík odmítl, že by oslabení koruny v důsledku loňských intervencí ČNB jakkoli souviselo s datem, kdy by Česko mohlo přijmout euro. Reagoval tak na výrok prezidenta Miloše Zemana, podle kterého možná banka korunu úmyslně oslabila proto, aby vstup ČR do měnové unie oddálila, a tím si déle podržela pravomoci regulovat měnový kurz.

6. Fed prý reálně debatuje o zvýšení úrokové sazby již v prvním pololetí 2015

Americká centrální banka se v debatě o prvním zvýšení základní úrokové sazby zaměřuje i na možnost, že tento krok nasměruje do období mezi prvním čtvrtletím a polovinou příštího roku. V sobotu to na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole řekl šéf atlantské Federální rezervní banky Dennis Lockhart. V hlavním prohlášení Fedu o měnové politice by prý změny mohly nastat již příští měsíc.

7. Konvoj s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu dorazil do Luhansku, po vyložení se kamiony vrátily do Ruska

Ruský konvoj s humanitární pomocí, který v pátek překročil rusko-ukrajinskou hranici, dorazil v sobotu dopoledne do Luhansku. Oznámil to zpravodaj agentury Reuters. Poté, co byly nákladní vozy vyloženy, zamířily zpět do Ruska, dodal. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko následně prohlásil, že Kyjev disponuje operativními informacemi, že byl ruský humanitární konvoj při své zpáteční cestě do Ruska využit k odvozu zařízení ze zbrojařských firem na východní Ukrajině. Ukrajinští pohraničníci podle něj nedostali možnost ruské kamiony zkontrolovat.

8. Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A+, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Uvedla zároveň, že zemi, která je členem eurozóny, neohrožuje žádná velká makroekonomická nerovnováha, jež by opravňovala ke změně ratingu. "Rating Slovenska podporuje i spolehlivý bankovní sektor, zdravé makroekonomické prostředí a nízká úroveň zadlužení v soukromém sektoru," píše se mimo jiné ve sdělení Fitch Ratings.

9. Rusko se prý nechystá zavřít restaurace McDonald's

Rusko se nechystá uzavřít tamní restaurace amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald's. Prohlásil to ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, jehož v sobotu citovala agentura ITAR-TASS. Ruský úřad na ochranu spotřebitelů nedávno nařídil zastavit provoz ve třech moskevských restauracích McDonald's kvůli údajnému porušení hygienických předpisů. Úřady také zahájily hygienickou kontrolu v dalších restauracích McDonald's po celé zemi.

10. Ukrajina slavila Den nezávislosti, separatisté v Doněcku pochodovali se zajatci

Ukrajina v neděli slavila Den nezávislosti. Připomněla si tak 23 let své samostatnosti. V Kyjevě se při té příležitosti konala mohutná vojenská přehlídka, první od roku 2009. Ani proruští separatisté ale nezůstali pozadu. Jako odpověď na demonstraci vojenské síly ukrajinské armády v Doněcku pochodovali s desítkami zajatců z jejích řad. Separatisté během neděle také oznámili, že přešli do protiofenzivy a obklíčili dvě vojenské jednotky ukrajinské armády. Celkem se prý v pasti ocitlo až 7 tisíc mužů. Kyjev však tuto informaci vzápětí popřel a uvedl, že ukrajinská armáda úspěšně pokračuje v tažení proti teroristům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Prototyp nové rakety společnosti SpaceX při testu explodoval, vizionáře Muska to ale nerozhodilo

Prototyp bezpilotní rakety s označením F9R společnosti SpaceX, která do vesmíru létá mimo jiné i pro americkou NASA, během pátečního zkušebního letu v Texasu řízeně explodoval poté, co se během letu vyskytly potíže. Firma ve svém vyjádření k záležitosti uvedla, že raketa po zjištění "jisté anomálie" zvolila možnost autodetonace. A co na to zakladatel a šéf firmy, známý technologický vizionář Elon Musk? "Rakety jsou ošemetné," napsal na Twitteru.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod