Co musíte ráno vědět (28. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak si ve středu vedly burzy v Evropě i Spojených státech, co plánuje Rusko se zemním plynem a co se objevilo v mexické poušti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americkým akciím ve středu docházel dech, S&P 500 však v závěru jednou desetinou bodu překonal předchozí rekord

Americké akcie ve středu kolísaly kolem nuly a snažily se najít ztracenou energii. Akciové rally, která vyhnala index S&P 500 v úterý k rekordnímu závěru nad 2 tisíci bodů, ve středu mírně docházel dech, v závěru však index S&P 500 přece jen uzavřel na novém maximu. Dow připsal 0,09 % na 17 122,01 bodu, S&P 500 v úplném závěru seance přeskočil znovu hranici dvou tisíc bodů a předchozí rekord (2 000,02 bodu) překonal o 0,10 bodu. Technologický Nasdaq naopak odevzdal 0,02 % na 4 569,62 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností UnitedHealth, Pfizer a AT&T, ztrácely naopak cenné papíry firem United Technologies, Microsoft nebo 3M.

Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly po největším dvoudenním zisku od dubna letošního roku. Investory uklidnil pokrok v dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, který převážil i nad slabými daty o německé spotřebitelské důvěře. Britský FTSE 100 připsal 0,12 % a francouzský CAC 40 0,04 %, německý DAX naopak 0,19 % ztratil. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,1 %, nejvíce se dařilo sektoru cestovního ruchu, telekomunikacím a finančním službám, ztrácely naopak automobilky, chemický sektor a maloobchod.

Stanislav Kubáček (BXR): Evropská realitní periferie nabídne zajímavé výnosy, Afriku (zatím) raději nebrat

Akciový tip: Elektřině navzdory E.ON

3. Pražská burza ve středu zakončila lehce pod nulou, dolů ji stáhly akcie Komerční banky

Index PX ve středu odepsal 0,07 % na 992,72 bodu. Nejvíce se obchodovalo s akciemi společnosti ČEZ, které oslabovaly o 0,21 %, v závěrečné aukci však vyskočily nad nulu se ziskem 0,03 %. Druhou nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, jež ztratila 0,33 %. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, naopak o 0,38 % posílil. Největší ztrátu vykazovaly před uzavřením burzy cenné papíry těžařské společnosti NWR, které zlevňovaly o 1,61 %, v závěrečné aukci však vyskočily na zelenou nulu. Největší zisk si připsal developer Orco (+2,14 %). Pivovary Lobkowicz po zveřejnění hospodářských výsledků posílily o 0,23 %. Fortuna před čtvrtečním zveřejněním čísel přidala 1,31 %, Pegas Nonwovens 0,94 % a likérka Stock 0,10 %.

Výsledková sezóna v Praze spěje do finále. Co čekat od Pivovarů Lobkowicz, Fortuny a Pegasu?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál (odhad: mezičtvrtletně +4 %, první odhad: +4 %, 1Q2014: -2,1 %), pokračující prodeje domů (odhad červenec: meziměsíčně +0,5 %, červen: -1,1 %), index aktivity ve výrobě kansaského Fedu (odhad srpen: 9 bodů, červenec: 9 bodů) a jako každý čtvrtek i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc, předchozí týden: 298 tisíc). O vývoji HDP bude informovat i Španělsko, které přidá předběžná data o inflaci (odhad srpen: -0,5 %, červenec: -0,3 %). Německo zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti (odhad srpen: 6,7 %, červenec: 6,7 %) a předběžný index spotřebitelských cen (odhad srpen: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +0,8 %, červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +0,8 %). Eurozóna se přidá s předběžným indexem spotřebitelské důvěry (srpen: -10 bodů, červenec: -8,4 bodu) a v noci na čtvrtek ještě zjistíme, jak je na tom index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (srpen; červenec: 50,5 bodu) v Japonsku.

Čtvrtek bude pro pražskou burzu dnem hospodářských výsledků. Čísla před otevřením burzy zveřejní Fortuna, Stock a Pegas Nonwovens, po ukončení obchodování by navíc měla výsledky vydat i společnost Orco. Výsledky Pegasu Nonwovens podle Milana Lávičky, burzovního analytika z J&T Banky, budou v meziročním srovnání kvůli spuštění nové výrobní egyptské linky lepší. Očekává se růst zisku EBITDA přes 10 % a také potvrzení celoročního výhledu na růst zisku EBITDA v rozmezí 12 až 22 %. Taktéž Fortuna by podle něj svými výsledky měla investory uspokojit. "Očekáváme za první pololetí růst objemu přijatých sázek o 20 % na 335 milionů eur," uvedl. Kromě pokračujícího růstu on-line sázení na všech třech hlavních trzích podle něj společnosti pomohly i dvě velké sportovní události - zimní olympijské hry v Soči a brazilské MS ve fotbale. "Provozní zisk EBITDA očekáváme na úrovni 14,5 milionu eur a čistý zisk by měl dosáhnout 8,4 milionu eur," dodal.

Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Finsko zhoršilo odhad vývoje ekonomiky, letos čeká stagnaci

Finská ekonomika letos neporoste. V novém odhadu vývoje ekonomiky to uvedla finská vláda, která tak zhoršila svou dosavadní prognózu. Ještě v červnu Helsinky počítaly s růstem hrubého domácího produktu o 0,2 %. Ke snížení na nulu dochází na pozadí ukrajinské krize a slabšího růstu v ostatních zemích.

6. Jaceňuk: Rusko chce letos v zimě zastavit dodávky plynu do Evropy

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ve středu prohlásil, že Rusko plánuje přerušit dodávky plynu pro Evropu letos v zimě. Dodávky pro Ukrajinu Rusko zastavilo už v červnu kvůli sporům o cenu plynu, do Evropy však dosud proudil dál. Moskva toto tvrzení důrazně popřela.

7. Šéfka Mezinárodního měnového fondu je oficiálně vyšetřována francouzskými úřady pro podezření z účasti na podvodu

Christine Lagardeová byla nejdříve považovaná za svědka, následně se zvažovalo pochybení z nedbalosti, pro něž je nyní vyšetřována. Vyšetřování se týká případu Bernarda Tapieho, který podporoval kandidaturu prezidenta Sarkozyho a za vlády jeho administrativy získal odškodnění v arbitráži se státem vlastněnou bankou Crédit Lyonnais ve výši 403 milionů eur.

8. Irský Ryanair se bude ucházet o kyperskou Cyprus Airways

Irský nízkonákladový přepravce Ryanair předloží nabídku na koupi kyperského vlajkového přepravce Cyprus Airways, jehož vláda v Nikósii nabízí k prodeji. Stanici BBC to ve středu řekl marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs. Uzávěrka nabídek je v pátek a Nikósie čeká, že se do soutěže přihlásí asi 15 uchazečů.

9. Bank of New York Mellon se ocitla mezi mlýnskými kameny, hedgeové fondy na ni podaly žalobu

Bank of New York Mellon, které v úterý Argentina odebrala povolení operovat v zemi, se ocitla mezi mlýnskými kameny. Banka je správcem dluhu, o nějž se Argentina pře se svými věřiteli. Čtyři hedgeové fondy - Knighthead Master Fund, RGY Investments LLC, Quantum Partners George Sorose a Hayman Capital Master Fund - nyní podaly žalobu u Nejvyššího soudu v Londýně kvůli tomu, že "jednání Banky of New York Mellon po celou dobu chránilo pouze její vlastní zájmy".

10. Akcie developerské firmy Orco v září opustí pražskou burzu

Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group stáhne své akcie z pražské burzy 22. září. Naposledy se s nimi bude na tomto trhu obchodovat 19. září. Oznámila to ve středu firma. S akciemi společnosti se na pražské burze obchoduje od roku 2005.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V mexické poušti se objevila prasklina v zemi. Není se čeho bát, tvrdí vědci

V mexické poušti se na začátku srpna objevila bez zjevné příčiny kilometr dlouhá a čtyři metry hluboká prasklina v zemi. Podle vědců se nemusíme ničeho obávat, jedná se o "běžný projev destabilizace půdy". "Kdyby to byla seismologická zóna, byl by důvod k obavám, ale tohle je oblast s nízkou seismologickou aktivitou," říká Inocente Guadalupe Espinoza Maldonado, ředitel geologického oddělení na Sonorské univerzitě.

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
17:16

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu
14:51

Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk před zdaněním (EBIT) o 15...
Auta Evropské akcie Výsledková sezóna