Co musíte ráno vědět (29. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (29. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě i zámoří, jak bývalý předseda Fedu Ben Bernanke zpětně hodnotí rok 2008 a který světoznámý pár si konečně řekl "ano"? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, makrodata dění na Ukrajině nepřevážila

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování oslabovaly. Investoři se do nákupů odmítali pouštět v reakci na vyjádření ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že jeho země čelí ruské invazi. Obavy investorů během dne alespoň zčásti opadly, k čemuž dopomohla mimo jiné i poměrně solidní makrodata. Příznivé údaje z americké ekonomiky ovšem u některých investorů vyvolávají obavy, že by tamní centrální banka mohla začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud předpokládalo. Nejsledovanější akciové indexy se tak nad nulu nedostaly. Dow oslabil o 0,25 % na 17 079,57 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,17 % a po dvou dnech se vrátil pod 2 000 bodů, když uzavřel na 1 996,74 bodu, a technologický Nasdaq klesl o 0,26 % na 4 557,69 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím z odvětví základních materiálů, zlevnily ale i finanční tituly nebo cenné papíry z energetického sektoru. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a telekomunikační odvětví.

Které akcie nakoupit, než začnou růst sazby? Defenziva ztratí punc bezpečí

Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli vyostření napětí na Ukrajině oslabily

Evropským akciím se ve čtvrtek nedařilo. Investory zneklidnila zejména pokračující eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, k čemž přispěla slova ukrajinského Petra Porošenka, že země čelí ruské invazi. Vyšším poklesům trhů však bránily sílící spekulace, že by Evropská centrální banka příští týden mohla představit konkrétní opatření na podporu evropského hospodářství. Britský FTSE 100 klesl o 0,36 %, německý DAX odepsal 1,12 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,66 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,94 % na 3 164,44 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou mediálního odvětví. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a finanční tituly.

Stanislav Kubáček (BXR): Evropská realitní periferie nabídne zajímavé výnosy, Afriku (zatím) raději nebrat

Akciový tip: Elektřině navzdory E.ON

3. Pražská burza ve čtvrtek krvácela, dolů ji stáhly bankovní tituly a akcie ČEZ

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,69 % na 975,91 bodu. Nejčastěji obchodovanou akcií byla skupina ČEZ, která odepsala 1,77 %, velkého objemu však dosáhly i bankovní tituly. Komerční banka oslabila o 1,01 % a Erste Group Bank o 3,36 %.

Kromě mediální CME (+2,91 %) a developera Orco (+12,55 %) se významnější tituly pohybovaly pod nulou. Společnost Orco ve středu večer oznámila, že její akcie budou staženy z pražské burzy 22. září, naposledy se s nimi tedy bude obchodovat 19. září. Zároveň informovala o tom, že se dohodla na prodeji svého varšavského projektu Złota 44 za 63 milionů eur. Ve čtvrtek po konci obchodování na pařížské burze pak developer zveřejnil výsledky svého hospodaření za 1H2014. Firma uvedla, že jí v prvním pololetí letošního roku meziročně klesly tržby o 54 % na 16,8 milionu eur. Kvůli ztrátě kontroly nad bývalou Orco Germany (nynější GSG Group) se navíc propadla do čisté ztráty 63 milionů eur.

Ve čtvrtek ráno zveřejnily hospodářské výsledky hned tři společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. Akcie Fortuny na zprávu o kvartálních číslech zareagovaly oslabením o 0,74 % a akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, který sice nenaplnil očekávání, ale zato potvrdil celoroční výhled, ztratily 1,40 %. Třetí reportující firmou byla likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry v reakci na představená data zlevnily o 2,38 %.

Nejvíce ve čtvrtek zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-4,84 %). Erste Group Bank na ně revidovala cílovou cenu na 0,75 Kč z 12 Kč a potvrdila své doporučení "prodat".

4. Očekávané události

Během posledního srpnového obchodního dne nás čeká záplava makrodat. Spojené státy zveřejní osobní příjmy a výdaje (odhad červenec: příjmy meziměsíčně +0,3 %, výdaje +0,2 %, index výdajů na osobní spotřebu PCE +0,1 %, červen: +0,4 %, +0,4 %, +0,2 %), index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad srpen: 56,4 bodu, červenec: 52,6 bodu) a finální data o spotřebitelské důvěře podle průzkumu Michiganské univerzity (odhad srpen: 80,5 bodu, flash srpen: 79,2 bodu, červenec: 81,8 bodu). Německo odhalí maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +1,5 %, červen: meziměsíčně +1,3 % a meziročně +0,4 %) a Itálie celkovou nezaměstnanost (odhad červenec: 12,3 %, červen: 12,3 %), předběžnou inflaci (harm. EU, odhad srpen: meziměsíčně -0,1 % a meziročně -0,2 %, červenec: meziměsíčně -2,1 % a meziročně +/-0,0 %) a HDP za 2Q2014 (zpřesněný odhad; FLASH 2Q2014: mezikvartálně -0,2 % a meziročně -0,3 %). I eurozóna vydá podrobnosti o nezaměstnanosti (odhad červenec: 11,5 %, červen: 11,5 %) a předběžnou zprávu o inflaci (odhad srpen: meziročně +0,3 %, červenec: meziročně +0,4 %). Český statistický úřad přidá zprávu o vývoji HDP v druhém čtvrtletí (1Q2014: mezikvartálně +/-0,0 % a meziročně +2,6 %). V noci na pátek se trhy dočkají záplavy dat také z Japonska, které zveřejní údaje o nezaměstnanosti (odhad červenec: 3,7 %, červen: 3,7 %), inflaci (odhad červenec: meziročně +3,4 %, bez potravin +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %, červen: meziročně +3,6 %, bez potravin: +3,3 %, bez potravin a energií +2,3 %), maloobchodních tržbách (odhad červenec: meziměsíčně +0,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně -0,6 %) a průmyslové výrobě (FLASH, odhad červenec: meziměsíčně +1,3 % a meziročně -0,1 %, červen: meziměsíčně -3,4 % a meziročně +3,1 %).

Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem se vyostřuje

Rusko a Ukrajina se rychle blíží k přímému vyhlášení války. Poté, co proruští separatisté oznámili, že po jejich boku bojují Rusové, nabraly události rychlý spád. Separatisté se probojovávají jihovýchodní částí země a zabírají znovu místa, která předtím dobyla ukrajinská armáda. O tom, že se jim dostává pomoci, není pochyb. Kyjev potvrdil, že město Novoazovsk padlo do rukou rebelů a že se na dobytí pravděpodobně podíleli i ruští vojáci. Prezident Porošenko následně oficiálně oznámil, že Rusko provedlo invazi na Ukrajinu. Podle OSN kvůli konfliktu od dubna přišlo o život 2 220 lidí včetně 23 dětí.

6. Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí více, než se čekalo

Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí tempem 4,2 % anualizovaně, očekávala se revize na 3,9 % z předchozího odhadu 4 %. Osobní spotřeba vzrostla v souladu s prvním odhadem o 2,5 %, očekávala se přitom revize níže o 0,1 procentního bodu. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila v souladu s odhady o 2 %. Největší zásluhu na tom měly investice, které byly nejsilnější za poslední dva roky.

7. Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžných dat v srpnu zvýšily 0,8 % meziročně (odhad: 0,8 %)

Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžných dat v srpnu v souladu s odhady zvýšily meziročně o 0,8 %, stejně jako v červenci. Meziměsíčně se podle předběžných údajů nezměnily, jak se očekávalo po 0,3% růstu v červenci.

8. Čínský baby boom se nekoná, páry nemají o druhé dítě zájem

Když čínská vláda na konci minulého roku oznámila, že uvolňuje politiku jednoho dítěte a že si nově budou moci druhého potomka pořídit také páry, v nichž je alespoň jeden z partnerů jedináčkem, zazářily oči nejen potomkůchtivým rodičům. Zaradovali se samozřejmě také investoři, pro které by bylo posílení další generace Číňanů vítanou podporou hovořící ve prospěch řady firem včetně výrobců dětské stravy nebo plen. Několik měsíců poté, co euforie investorů spekulujících na zvýšení čínské porodnosti dosáhla vrcholu, se ale dostavilo obrovské rozčarování.

9. Spotřebitelská důvěra v eurozóně v srpnu v souladu s předběžnými daty klesla

Ekonomická nálada v eurozóně se v srpnu mírně zhoršila. Index spotřebitelské důvěry klesl v souladu s odhady na -10 bodů (červenec: -8,4 bodu). Index sentimentu ve službách klesl na 3,1 bodu z 3,6 bodu v červenci (odhad: 3,5 bodu), index sentimentu v průmyslu se propadl na -5,3 bodu z -3,8 bodu v červenci (odhad: -4,5 bodu) a index sentimentu v ekonomice klesl na 100,6 bodu ze 102,1 bodu v červenci (odhad: 101,5 bodu).

10. Bernanke: Krize v roce 2008 byla nejhorší v historii

Bývalý šéf Fedu Ben Bernanke ve svém svědectví u soudu, který řeší záchranu AIG americkou vládou, jež vedla k propadu trhu v roce 2008, prohlásil, že září a říjen 2008 byly nejhorší finanční krizí ve světové historii. Jeho názor sdílí i bývalý ministr financí Timothy Geithner.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Brad a Angelina se konečně vzali

Hvězdný hollywoodský pár Brad Pitt a Angelina Jolie si konečně řekli své "ano". Stalo se tak podle zprávy jejich tiskového mluvčího minulou sobotu na francouzském zámku Miraval v přítomnosti rodiny a přátel.

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více…
včera v 22:44

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více než zdvojnásobil

Čistý zisk softwarového vývojáře Microsoft se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí více než zdvojnásobil na 6,51 miliardy...
Microsoft Software Americké akcie
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
včera v 22:30

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar výrazně oslabil

Americké akcie ve čtvrtek stagnovaly. Na vývoj na trhu měly vliv pokles maloobchodních firem a vlažné výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
O koupi Ducati od Volkswagenu mají zájem mimo jiné Benettonové
včera v 21:07

O koupi Ducati od Volkswagenu mají zájem mimo jiné Benettonové

O koupi italského výrobce motocyklů Ducati od německé automobilové skupiny Volkswagen má vedle motocyklových firem a...
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
včera v 20:00

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009

První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat...
Investiční fondy Hedgeové fondy Investice
Pivovar AB InBev kupuje výrobce energetických nápojů Hiball
včera v 19:40

Pivovar AB InBev kupuje výrobce energetických nápojů Hiball

Největší světový pivovar Anheuser Busch InBev koupí výrobce energetických nápojů Hiball, který rovněž vlastní značku...
Potraviny Pivo Fúze a akvizice
Čína chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
včera v 17:35

Čína chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra klesla nejníže od dubna
včera v 17:34

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra klesla nejníže od dubna

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně dosáhl v červenci podle prvních odhadů -1,7 bodu. Je to nejnižší hodnota od...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Washington dal ExxonMobilu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
včera v 17:31

Washington dal ExxonMobilu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost ExxonMobil pokutou dva miliony...
ExxonMobil Rusko
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
včera v 16:55

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
včera v 16:20

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
včera v 15:41

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
včera v 15:18

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR
včera v 15:06

Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR

Vláda by měla podle Senátu stanovit jasný plán pro zavedení eura v Česku, protože členství v eurozóně bude hlavní...
Česká republika Euro Česká koruna
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl…
včera v 14:51

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 233 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. července klesl na 233...
Americká ekonomika Nezaměstnanost Spojené státy americké (USA)
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
včera v 13:46

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
včera v 13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
včera v 13:27

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království