Nejhorší dekáda pro investory už byla, čekají nás lepší časy
|

Nejhorší dekáda pro investory už byla, čekají nás lepší časy

Být na konci minulého století na americkém akciovém trhu nebylo vůbec špatné. Ceny akcií v USA v 90. letech vzrostly meziročně v průměru téměř o 16 %, a bylo navíc prakticky jedno, kdy investoři na burzu přišli - vydělali v podstatě kdykoli. S příchodem nového tisíciletí ale nastal obrat. Na dveře zaklepala ztracená dekáda.

Býčí trh Americké akcie S&P 500 ErsteCB analýzy a komentáře

Mezi lety 2000 až 2009 se průměrná roční výkonnost amerických akcií dostala do záporných čísel. A co víc, pravděpodobnost, že cenné papíry v 12měsíčním horizontu zdraží, klesla z 92 % na necelých 57 %.

Investovat v první dekádě 21. století tak na rozdíl od předchozího desetiletí moc velké terno nebylo. Výkonnost amerických akcií byla dokonce tak špatná, že se nabízí srovnání s obdobím Velké hospodářské krize, kdy cenné papíry v meziročním srovnání v průměru zlevnily o 0,29 % a pravděpodobnost meziročního růstu jejich cen byla jen zhruba 44 %.

Průměrná meziroční změna cen akcií z indexu S&P 500

Dobře, ale co z toho vyplývá? Pozorně se podívejte na oba přiložené grafy.

Pravděpodobnost meziročního růstu indexu S&P 500

Generace baby boomers, tedy lidí narozených v USA od druhé poloviny 40. let do první poloviny 60. let minulého století, zažila v průběhu 80. a 90. let nefalšovanou akciovou horečku. Poté ale přišla ztracená dekáda, která investiční nadšení rychle uťala.

Zajímavé je, že prakticky totožný vývoj zažila také generace rodičů amerických baby boomers. Takzvaná tichá generace si zlatými akciovými časy prošla v 50. a zčásti ještě 60. letech. V následujícím desetiletí už to pro ně tak slavné nebylo.

A co prarodiče baby boomers? Ač to může znít neuvěřitelně, i oni si prožili de facto totéž. Poválečná 20. léta byla i na akciových trzích synonymem prosperity, následující 30. léta naopak symbolem tvrdého dopadu, který nastal po kolapsu na Newyorské burze.

Propad střídá růst

Že stále nevíte, co si z toho všeho vzít? Tak se vraťte ke grafu průměrné meziroční změny cen amerických akcií a zaměřte se znovu na začátek 21. století. Cenné papíry zastoupené v akciovém indexu S&P 500 mezi lety 2000 až 2009 v průměru meziročně zlevnily o 1,58 %. To dnešním investorům dává obrovskou naději. Pokud se totiž bude opakovat dobře známý scénář z minulého století, nacházíme se nyní navzdory růstu cen akcií na historická maxima teprve na začátku silného býčího trendu.

Zdroj: Ritholtz Wealth Management
před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice