Burzovní kalendář (4. 8. - 8. 8. 2014)
|

Burzovní kalendář (4. 8. - 8. 8. 2014)

Indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, zasedání ECB a Bank of England a blížící se závěr výsledkové sezóny v USA budou ovlivňovat náladu na světových trzích v úvodu srpna. Rizika související s boji na Ukrajině, v Gaze nebo Libyi mohou ale převážit vše ostatní, sankce proti Rusku totiž podle odhadů ekonomů nepříznivě dopadají nejen na největší zemi světa, ale i na Evropu.

Investiční a ekonomický výhled

Sektor služeb v USA pravděpodobně expandoval v červenci podobným tempem jako v červnu. Žádostí o podporu by mělo být zhruba stejně jako v předchozích týdnech a spotřebitelské úvěry by měly opět vzrůst o necelých 20 miliard USD. V USA je jinak makroekonomický kalendář po nabitém přelomu měsíce spíše chudý.

Z americké ekonomiky přicházejí převážně dobrá čísla (HDP), ačkoli ne všechna překonávají odhady (nezaměstnanost v červenci). Akcie po nejhlubším propadu za dva roky ustoupily z historických maxim, což komentátory rozděluje na dva tábory. Jedni očekávají, že bude pokles brzy využit k nákupům, protože americký trh donedávna bez problémů odolával geopolitickým tlakům. Druzí ale varují, že končí výsledková sezóna (odhady pro první srpnový týden: Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna), v posledních týdnech podporující růst cen akcií, takže by pro další posilování akcií bylo potřeba najít nový impulz. A ten se nemusí dostavit.

"Znepokojující geopolitické události se přidaly k seznamu déle známých rizik, jako jsou omezování QE, nedostatek investičních příležitostí, nízká inflace a pouze tlumený růst zisků, která byla podle našeho názoru dlouhodobě ignorována investory prahnoucími po výnosech," uvedl Andrew Lapthorne ze Société Générale.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Opakuje se duben, nebo geopolitika a riziko zvyšování sazeb srazí býkům vaz?
Americké akcie v uplynulém týdnu ztratily přes 2 % své hodnoty, S&P 500 odepsal 2,69 %. K poklesu přispěla rizika ve světové ekonomice a politice (bankrot Argentiny, boje na Ukrajině, v Gaze a v Libyi), ale také některá překvapivě příznivá data z americké ekonomiky, která rozkolísala názor trhu na budoucí kroky Fedu. Propad pod 1 950 bodů indexu S&P 500 mění situaci.
Americké akcie v pátek po slabší klíčové statistice z trhu práce zlevnily, oslabily i v týdenním horizontu
Akciové trhy ve Spojených státech v pátek dopoledne oslabovaly. Prohloubily tak čtvrteční pokles, za kterým stály obavy z dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. Ve druhé polovině obchodování sice všechny tři hlavní indexy velkou část ztrát smazaly a technologický index Nasdaq se na chvíli dostal nad nulu, nakonec ale většina cenných papírů uzavřela v červených číslech. Mírným zklamáním pro trhy byla zejména zpráva, podle které americká ekonomika v červenci mimo zemědělství vytvořila méně nových pracovních míst, než se čekalo.

ECB i Bank of England by měly ponechat základní úrokovou sazbu beze změny. Ve Spojeném království se po sérii lepších makroekonomických údajů stále hlasitěji mluví o možná dřívějším zvyšování sazeb, stále živějším tématem se stává snaha Skotů o nezávislost.

Investoři se připravují na možné odtržení Skotska od Spojeného království, libra může ztratit až 10 %
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že skotští voliči v zářijovém referendu neprolomí svou dlouholetou vazbu ke zbytku Spojeného království. I tak se však začínají množit sázky na pokles britské libry v případě, že se občasné nakonec vysloví pro nezávislost Skotska.
Nick Beecroft (Saxo Bank): Cameron potěšil euroskeptiky, na Brexit ale (ještě) nesázejte
Případná skotská nezávislost by mohla pozdržet zpřísnění britské měnové politiky. Pokud ji voliči v zářijovém plebiscitu odmítnou, přiškrtí Bank of England penězovody už před koncem roku, říká analytik z londýnské Saxo Bank Nick Beecroft. Britská ekonomika má letos růst nejrychleji v rámci zemí G7 a odtržení Skotska ani další případné domácí turbulence by na tom neměly nic změnit. Hrozbou zůstávají eurozóna a geopolitické jiskření.

ECB o zvyšování sazeb aktuálně jistě neuvažuje. Mnozí evropští exportéři naopak volají po dalším oslabení eura. K tomu je potřeba přičíst očekávané dopady sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s Ukrajinou. Celkově tak Evropu může čekat hospodářské zpomalení, před čímž varují mnohé instituce, například v Německu. Především situace okolo Ukrajiny výrazně dopadá na evropské akciové trhy.

Před víkendem domluvené třídenní příměří v Izraeli a Gaze bylo porušeno pár hodin po vyhlášení. Izraeli se podle sobotních prohlášení vlády daří naplňovat hlavní cíl vojenské ofenzivy, tedy zničení sítě tunelů, kterými útočí palestinští radikálové na izraelská území. Izrael začal o víkendu stahovat část svých jednotek z obytných oblastí v Gaze. I po dokončení hlavního úkolu bude ale armáda Izraele připravena pokračovat v boji, a to "tak dlouho, jak bude nutné, a s použitím veškeré nutné síly. Uvedl to premiér Benjamin Netanjahu.

Smrtící virus ebola už má letos na svědomí přes šest set mrtvých v zemích západní Afriky. Zastavení současné epidemie je podle lékařů působících v zasažených oblastech závod s časem. Čím déle trvá vyhledání nemocných a lidí, kteří s nakaženými přišli do kontaktu, tím hůře půjde dostat nemoc pod kontrolu, říkají experti o současné epidemii eboly v západní Africe.

Akcie na pražské burze za uplynulý týden klesly o 1,15 %. Největší růst si po oznámení solidních výsledků hospodaření připsaly akcie mediální společnosti CME, naopak největší pokles vykázaly cenné papíry těžební společnosti NWR, které ztratily téměř polovinu hodnoty 43,6 %. Důvodem pro pokles bylo oznámení pokračující restrukturalizace a hlavně kvantifikace potenciálního naředění minoritních akcionářů, pokud se nebudou účastnit navýšení kapitálu. Stabilitu naznačily výsledky Komerční banky. Ta ve druhém kvartálu dokázala zvýšit objem úvěrů i počet zákazníků, čistý zisk i výnosy ale klesly kvůli nízkým úrokům na trzích. Podle očekávaní hlubokou ztrátu oznámila Erste, i když oproti pesimistickým odhadům mírně pozitivně překvapila. V pátek po oznámení hospodářských čísel za první pololetí téměř o 5 % posílily akcie O2 C.R. V prvním srpnovém týdnu si pražská burza, pokud jde o výsledkovou sezónu, vybere volno, zajímavá tak budou vedle zahraničního dění domácí makrodata, která mohou působit na kurz koruny. Ten chce ČNB svými intervencemi ovlivňovat déle, než se čekalo.

Euro za 30 korun? Pokud by ČNB chtěla ještě více oslabit korunu, nebude to kosmetická úprava
Osm měsíců od intervence proti silné koruně je pryč, ale česká inflace místo toho, aby rostla, spadla na nulu. ČNB přitom loni očekávala, že ve třetím čtvrtletí 2014 se inflace bude blížit jednomu procentu. Proto trh a novináře začala znervózňovat myšlenka, zda je možné, aby si ČNB opět zařádila na devizovém trhu a posunula hlídanou hranici z 27 korun za euro na slabší úrovně.

Výhled na první srpnový obchodní týden v podání makléře Aleše Jandejska z brokerjetu ČS

Trhy budou hýbat ECB a sankce proti Rusku

USA

4/8 až 6/8 Summit USA-Afrika (americký prezident Obama hostí lídry afrických zemí, řeč bude o obchodě a investicích, bezpečnosti a demokracii)

5/8 Průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -0,5 %)

5/8 Index nákupních manažerů v oblasti služeb Markit (odhad červenec: 61 bodů, červen: 61 bodů)

5/8 Index nákupních manažerů v oblasti služeb ISM (odhad červenec: 56,1 bodu, červen: 56 bodů)

6/8 Obchodní bilance (odhad červen: -45 miliard USD, květen: -44,39 miliardy USD)

7/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 305 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc)

7/8 Spotřebitelské úvěry (odhad červen: +18,3 miliardy USD, květen: +19,6 miliardy USD)

7/8 Tržby maloobchodních řetězců

8/8 Jednotková cena práce (odhad 2Q2014 mezikvartálně: +1,6 %, 1Q2014: +5,7 %)

8/8 Velkoobchodní zásoby (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: +0,5 %)

Evropa

4/8 Švýcarsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/8 Eurozóna - index cen výrobců (odhad červen: -0,1 % meziměsíčně, -1,1 % meziročně, květen: -0,1 %, -1,0 %)

5/8 Spojené království, eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve službách (odhad červenec eurozóna: 54,4 bodu, červen: 52,8 bodu, čeká se mírné zlepšené v Německu a Franci, Itálie a Španělsko by naopak měly mírně ztratit)

5/8 Eurozóna - maloobchodní tržby (odhad červen: +0,2 % meziměsíčně, +1,3 % meziročně, květen: +0,0 %, +0,7 %)

6/8 Německo - průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: -1,7 %)

6/8 Švýcarsko - index spotřebitelských cen (odhad červenec meziročně: -0,1 %, červen: 0,0 %)

6/8 Itálie - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen: -1,2 %)

6/8 Spojené království - průmyslová výroba (odhad červen: +0,6 % meziměsíčně, +1,6 % meziročně, květen -0,7 %, +2,3 %)

6/8 Itálie - HDP (odhad 2Q2014: +0,2 % mezikvartálně, +0,1 % meziročně, 1Q2014: -0,1 %, -0,5 %)

7/8 Německo - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +1 %, květen: -1,8 %)

7/8 Francie - obchodní bilance (odhad červen: -4,8 miliardy EUR, květen : -4,9 miliardy EUR)

7/8 Španělsko - průmyslová výroba (odhad červen meziročně: +3 %, květen: +2,5 %)

7/8 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

8/8 Švýcarsko - celková míra nezaměstnanosti

8/8 Německo - obchodní bilance (odhad červen: 17,5 miliardy EUR, květen: 18,8 miliardy EUR, ze červen se čeká růst exportu o 0,7 % meziměsíčně a importu o 2,4 % meziměsíčně)

8/8 Francie - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -1,7 %)

8/8 Spojené království - obchodní bilance (odhad červen: -8,9 miliardy GBP, květen: -9,204 miliardy GBP)

Svět, emerging markets

4/8 Austrálie - maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: -0,5 %)

4/8 Čína - index nákupních manažerů ve službách (oficiální)

4/8 Turecko - index spotřebitelských cen

5/8 Austrálie - obchodní bilance (odhad červen: -1,9 miliardy AUD, květen: -1,91 miliardy AUD)

5/8 Čína - index nákupních manažerů ve službách (Markit)

5/8 Austrálie, Indie - rozhodnutí o úrokových sazbách (odhad: stagnace na 2,5 %, respektive 8 %)

6/8 Nový Zéland - celková míra nezaměstnanosti (odhad 2Q2014: 5,8 %, 1Q2014: 6 %)

7/8 Austrálie - celková míra nezaměstnanosti (odhad červenec: 6 %, červen: 6 %)

8/8 Čína - obchodní bilance

8/8 Turecko - průmyslová výroba

Česká republika

4/8 Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výběrového šetření pracovních sil za 2Q2014

5/8 Maloobchodní tržby

6/8 Průmyslová výroba a stavební výroba

6/8 Obchodní bilance

8/8 Celková míra nezaměstnanosti

8/8 Zápis z jednání ČNB

Podrobný komentovaný kalendář nabídneme opět v dalších týdnech.

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice