Co musíte ráno vědět (15. září)
|

Co musíte ráno vědět (15. září)

V jaké náladě uzavíraly světové burzy druhý zářijový obchodní týden, jak se má podle ECB vyvíjet ekonomika eurozóny ve třetím kvartálu a jak se jedna česká zpěvačka známá z televizní soutěže popasovala s jednou z posledních bondovských melodií? I to by vás mohlo před startem nového týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden odepsaly procento

Investoři v pátek zvolili opatrný přístup k akciím. Příští týden rozhoduje FOMC o měnové politice, pokles cen ropy dolehl na akcie energetických firem, na čemž měly podíl nově zavedené sankce Západu proti Rusku. Hlavní indexy zažily první ztrátový týden od začátku srpna, americký dolar stoupl v páru s japonským jenem na nejvyšší hodnotu za šest let. Dow klesl v pátek o 0,36 % na 16 987,51 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,6 % na 1 985,54 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq ztratil 0,53 % na 4 567,6 bodu. Za celý týden Dow spadl o 0,87 %, S&P 500 odepsal 1,1 % a Nasdaq poklesl o 0,33 %. Index volatility VIX stoupl v pátek o 4 % na 13,31 bodu, stále je ale v pásmu, které spíše nahrává býkům.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nervozita před zasedáním FOMC a hra o nejbližší hladinu podpory

FT: Apple oznámil rekord v objednávkách na nové iPhony

2. Evropské akcie se v závěru týdne obchodovaly smíšeně kvůli spekulacím ohledně kroků Fedu

Evropské akcie v pátek smazaly předchozí zisky a kolísaly kolem nuly po lepších než očekávaných datech o amerických maloobchodních tržbách a spotřebitelské důvěře, která podpořila spekulace o tom, že Fed zvýší sazby spíše dříve, než později. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,11 %, zatímco francouzský CAC 40 zakončil na nule se ziskem 0,02 %. Německý DAX odepsal 0,41 %. Regionální Stoxx Europe 600 se pohyboval mírně pod nulou. Dobře si vedla média a sektor finančních služeb, ztrácely naopak automobilky. Objem zobchodovaných akcií byl podle údajů agentury Bloomberg o 21 % nižší než 30denní průměr. Za celý týden FTSE 100 ztratil 0,69 %, francouzský CAC 40 1,05 % a DAX necelé procento.

Itálie sklouzla poprvé po 55 letech do deflace

Stávka v Air France prý ochromí polovinu letů, dotkne se i Prahy

3. Pražská burza v závěru týdne mírně posílila, akcie NWR stojí 90 haléřů

Pražská burza v pátek mírně ztrácela, v závěru obchodování se jí však podařilo ztráty smazat a zakončit nad nulou. Index PX připsal 0,24 % na 997,46 bodu. Nejvíce se dařilo akciím společnosti ČEZ, ztrácely naopak bankovní tituly. Výrazný propad zaznamenala i cena akcií těžařské společnosti NWR, která klesla o více než 14 % na 0,90 Kč. Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o nepatrných 0,04 % na 997,5 bodu. Nejvíce klesající akcií byla NWR, která přišla o 58 %, naopak největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky, které posílily o 2,6 % na 5 017 Kč. Banka reaguje pozitivně na dění v sektoru, kde vzpruhou je zesilující měnová expanze Evropské centrální banky. Skrze dopady na dluhopisy reaguje pozitivně i bankovní sektor.

4. Očekávané události

Svět si připomene šest let od pádu americké investiční banky Lehman Brothers. Francouzský prezident Hollande pořádá v Paříži mezinárodní konferenci o Iráku. USA a jejich spojenci formují koalici, která si klade za cíl v podstatě ukončit existenci Islámského státu. Britský premiér Cameron se vrací do Skotska, aby pokračoval v kampani za zachování celistvosti Spojeného království. Generální tajemník NATO Rasmussen by v Bruselu měl odpovídat i na otázky týkající se ukrajinské krize. Ve Vídni se na kvartální schůzce sejdou odborníci z OSN, tématem bude íránský jaderný program. Z makroekonomických dat budou nejsledovanější obchodní bilance eurozóny (odhad červenec: +15,9 miliardy EUR, červen: +13,8 miliardy EUR) a americká průmyslová výroba (odhad srpen meziměsíčně: +0,3 %, červenec: +0,4 %). Důležitý je také index aktivity v New Yorku (Empire State; odhad září: 15,9 bodu, srpen: 14,69 bodu). Co budou trhy sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

6 let po pádu Lehman Brothers: Ekonomové-modeláři v souvislosti s krizí selhali. Přesto u nich marně hledám pokoru, říká Richard Hindls (VŠE)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB čeká, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí mírně stoupne. Evropa hledá nové způsoby podpory růstu

Evropská centrální banka očekává, že ekonomika eurozóny se ve třetím čtvrtletí vrátí k mírnému růstu, za celý rok ale stoupne o méně než procento. V Miláně, kde se konala neformální schůzka ministrů financí Evropské unie, to v sobotu prohlásil viceprezident banky Vítor Constâncio. Růst ekonomiky eurozóny se ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem zastavil. Podkopal ho zejména pokles německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii. Ministři financí osmadvacítky hledali způsoby, jak do ekonomiky dostat další peníze, ale přitom se více nezadlužit. Evropskou komisi a Evropskou investiční banku přitom podle italského ministra financí pověřili sepsáním seznamu investičních projektů s "konkrétními opatřeními". Financovány by měly být ze čtyř zdrojů. Ty zahrnují nové finanční nástroje pro firmy a návrh na podporu soukromých investic. Polsko navrhuje společný fond EU se 700 miliardami eur a nadcházející šéf komise Jean-Claude Juncker volá po programu investic v objemu 300 miliard eur. Dalším nástrojem by byl plán ECB odkupovat zajištěné cenné papíry.

Euroskupina: Uvolněnou politiku ECB by měly doprovázet kroky vlád

6. Čínská průmyslová výroba rostla v srpnu nejpomaleji za skoro šest let, zpomalil i růst maloobchodních tržeb

Podle agentury Reuters pokles tempa růstu vyvolává obavy, že by druhé největší světové ekonomice mohlo hrozit prudké zpomalení, pokud vláda v Pekingu nepodnikne další podpůrné kroky. Průmyslová výroba v Číně v srpnu oproti loňsku stoupla o 6,9 %, nejpomaleji od roku 2008, kdy ekonomikou cloumala celosvětová finanční krize. Tempo produkce přitom prudce zpomalilo z červencového růstu o 9 % a bylo nižší, než očekávaly trhy. Horší údaje přišly i z oblastí dovozu, investic a maloobchodních tržeb (v srpnu meziročně jen +11,9 %). Výroba elektrické energie se v srpnu snížila poprvé po čtyřech letech, když meziročně klesla o 2,2 %.

Čínský státní ropný podnik prodává podíl za miliardy dolarů

Británie jako první země vydá dluhopis v čínské měně

7. Plyn z Ruska o víkendu nepřitékal do některých evropských zemí podle plánu

Polský správce plynovodů v sobotu oznámil další snížení dodávek ruského plynu, ujistil ale odběratele, že přísun suroviny neklesl pod úroveň odbytu. Snížení dojednaných dodávek o 10 % v sobotu i v neděli oznámil i slovenský dovozce SPP, o 15 % v pátek poklesl proud plynu z Ruska do Rakouska. Gazprom oznámil, že požadované objemy jsou maximální a není schopen je naplnit. O víkendu Gazprom plánoval snížit i dodávky do Rumunska, plány ale podle rumunského plynovodního operátora Transgaz nakonec zrušil.

8. Řecko podle premiéra Samarase nebude potřebovat třetí záchranný program

Řecko po skončení nynějšího záchranného programu nebude muset žádat další finanční pomoc od mezinárodních věřitelů. V nedělním vydání listu Real News to uvedl předseda řecké vlády Antonis Samaras. S ukončením současného záchranného programu se země rozloučí s trojicí věřitelů, kteří dohlíželi na plnění podmínek pomoci, tedy s Evropskou unií, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou. Snaha o konsolidaci a reformy ale podle Samarase musí pokračovat.

S&P zvýšila rating Řecka o jeden stupeň

Nástupkyni po problémové portugalské bance BES opouští vedení

9. Proč se obávat výsledků skotského referenda?

Investoři by neměli mylně předpokládat, že se dopady nadcházejícího skotského referenda omezí jen na Británii. S odvoláním na analytiky to napsal zpravodajský server CNBC. Hlasování pro odtržení by vedlo k jednání o tom, zda si Skotové ponechají libru coby svou měnu; pokud ne, ohrozí tím měnovou unii. Samotná libra by zřejmě dále oslabila. Spojené království by se Skotskem přišlo o 90 % zásob ropy a zemního plynu. Asie by pocítila turbulence skrze finanční centra napojená na britské banky.

10. Sankce USA a EU tvrdě zasáhnou ruské plány na těžbu ropy

Americké a evropské sankce zavedené v pátek proti Rusku zablokují průzkum velkých ruských ropných nalezišť na severním pobřeží země a tvrdě dolehnou na financování existujících ruských těžařských projektů od Kaspického moře po Irák či Ghanu. Napsala to v neděli agentura Reuters s odvoláním na informace expertů.

Sobotka: Další sankce vůči Rusku jeho chování k Ukrajině nezmění

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Gunčíková zpívá Chrise Cornella

Pro dnešek něco spíše archivního, konkrétně pohled pod pokličku výuky zpěvu v jedné ze známých amerických akademií, jejímž šéfem je Ken Tamplin, muž známý schopností napodobit hlas většiny světových pěveckých es. Zkraje letošního roku si vzal do parády i Gabrielu Gunčíkovou, která se před pár lety dostala do povědomí díky jedné z mnoha řad televizní zpěvácké soutěže. Je jen dobře, že neusnula na trochu rychlokvašených vavřínech. Talentu má na rozdávání a Lucie Bílá potřebuje nástupkyni.

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
před 34 minutami

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
před hodinou

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
před hodinou

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika